• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Višnja

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Iako sam hobist, kad vidim da drugi ne odgovaraju, ja bih prenio savjet agronoma Šubića:
Tijekom ili krajem cvatnje ne preporučujemo koristiti dodine (Chromodin) zbog negativnog utjecaja na klijavost polena, a mankozeb se smije koristiti samo nakon berbe plodova trešnje. Ostali organski fungicidi koji su dopušteni u trešnjama protiv šupljikavosti, npr. kaptan (Captan WP, Kastor) umanjuju napad kozičavosti. Također, kombinirani pripravci koji sadrže dvije djelatne tvari, a dopušteni su za suzbijanje paleži cvijeta i truleži plodova trešnje (Monilinia) (npr. Nativo WG, Luna Experience SC i Signum DF), prema praktičnim iskustvima iz Međimurja pokazuju izvrstan sekundarni učinak na kozičavost lišća. - link
Dakle Chromodin do početka cvatnje ili nakon cvatnje, a skupi Signum u toku cvatnje. Karenca mu je 14 dana pa on može i nakon oplodnje/cvatnje protiv kozičavosti- link. Signum je za moniliju cvijeta i mladica registriran - link.
Po meni, nema potrebe da se miješaju. Kako sad ima malo kiše, mislim da je sve do prije najave kiše nepotrebno prskati.
 

mrva

Novi član
Tu od
20 Svi 2022
Poruka
1
lisne uši su mi napale dvije višnje,na žalost primjetio sam to tek sad a voćke su već razvile obilan plod...jednu voćku smo danas odezali jer smo tako i prije planirali zamjeniti je jabukom.....što činiti da spasim drugu višnju i ovogodišnji plod...unapred hvala na savjetima
 
Na vrh