• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vitlo za Tomu Vinkovića

  • Temu pokrenuo matrix1234
  • Datum prvog posta
M

matrix1234

Guest
namjeravam napraviti vitlo za toma vinkovica,i sad ja imam dosta vremena i djelova da ga mogu napraviti neke dijelove sam vec napravio ali sam zapeo kod lamele na vitlu jer ne zelim da koristim lamelu traktora tako da neznam nista drugo smisliti, ako neko ima ikakvu ideju kako to da napravim nek je predlozi.unaprijed havala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

matrix1234

Guest
Re: vitlo za toma vinkovica

ja mislim da sam negdje vido vitlo krpan orginal za toma vinkovica,ali ja takva vitla nisam jos nikad vidio uzivo,a meni treba slika tog kvacila na vitlu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: vitlo za toma vinkovica

Kardan preko lanca vrti pogonsku plocu na kojoj je naljepljena /nanitana feroda . To je skupa s bubnjem na jednoj osovini ,sve mora biti na kuglicnim ležajevima .Ploca na jednom ,bubanj na dva (jer je širi) .Ispred ploce i iza bubnja mora biti jedan aksijalni ležaj .
Preko tog aksijalnog ležaja mehanizmom se bubanj naslanja na pogonsku plocu tj. ferodu i prenosi moment na bubanj..
Dakle... kartdan stalno vrti i tada odmataš sajlu , Kada (obicno) polugom (može i hidroulikom ,pneumatikom itd) nasloniš bubanj na pogon sajla se namata .
E sad mehanizam ..radi na istom principu kao kocnice na velikim IMT-ima ,(dvije poloce i utori s kuglicama ).. samo kaj ovdje umjesto kuglica budu štiftovi .
 
M

matrix1234

Guest
Re: vitlo za toma vinkovica

aha znaci treba feroda,e dobro to sam skonto i to cu lako napraviti,e sad koji odnos bi najbolje odgovaro na vitlu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: vitlo za toma vinkovica

to ne znam :scratch , neka ti netko prebroji zube tko ima takvo vitlo ;)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: vitlo za toma vinkovica

Imaš u temi o vitlima, savoris je tu dosta tipkao, a čovjek ima i iskustva u šumi i s tim stvarima..

btw, najjači mi je savo kad je slago prijenos s mjenjačem od golfa pa je reko da dobije odnos, citiram ''1: tri ***** materine''. Mislim da on ima na svom vitlu sad oko 1:16, i mislim da je rekao da je sporo. E sad ovisi koliku tomica ima brzinu na kardanu, ili koliko brzina
 
M

matrix1234

Guest
Re: vitlo za toma vinkovica

ja mislim odnos rijesiti tako sto cu prenos praviti od dva zubcanika povezana lancem i po velicini odnosno broju zubcanika nekako izracunati odnos i napraviti ga.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Re: vitlo za toma vinkovica

@ PETAR hehehe pa to ti je univerzalni prenosni odnos :mrgreen:

prenosni odnos koji bih ti preporucio je je 1:10 do 1:12 zavisno od precnika (obima) role na koju ide sajla , normalno uzecemo u obzir da je brzina kardana 540 , ja neznam koliko je u tomice neka neko potvrdi :roll:
prosjecna brzina sajle je od 0,5 do 1 metar u sekundi pa tako ti je lako izracunati prenosni odnos
ja licno bih stavio malo manji prenos da traktor radi na manjem broju okretaja , normalno u tome slucaju vise trpi mjenjac i transmisija traktora ali posto ces da stavis lamelu bices zasticen od preopterecenja

a da bi ti rekao nesto vise konkretno o tvome vitlu bilo bi pozeljno da slikas ono sto si pripremio od materijala , i da kazes par rijeci o tome u koje svrhe ces da ga koristis i recimo koja vucna sila bi te interesovala
ja mislim da bi nam mogli pomoci momci kao GROF i JOEKIKI (i ostali koji poznaju tomicu) sa predlogom koja vucna sila bi bila razumna imajuci u vidu tezinu traktora i ostale faktore

matrix1234 kaže:
ja mislim odnos rijesiti tako sto cu prenos praviti od dva zubcanika povezana lancem i po velicini odnosno broju zubcanika nekako izracunati odnos i napraviti ga.
mislis lancanika mozda :scratch
ako bi isao na dva lancanika i jedan prenosni odnos dosao bi ti preveliki onaj lancanik koji bi dosao na rolnu tako da bi imao problema to uklopiti
recimo ako mali lancanik ima 12 zuba (tesko je naci manji a da je jak lanac) onda bi ti veliki lancanik trebao imati oo 100 zuba i bio bi VELIKIIIIII , ne bi to stalo na tomicu odpozadi :scratch
ja sam to ovako uradio i nije se lose pokazalo

ali sam zajebo stvar sa ukljucivanjem , nisam stavio lamelu nego nekakvu bravu koja me handri ko konja
to cu da promijenim ili lamela ili nekakav mehanizam koji ukljucuje aksijalno nesto kao brava
nesto ovako
na osovini napraviti jednu dodatnu pocu koja ce se kretati aksijalno po njoj
a da na sebi ima neka metalna ispupcenja koja ce zabraviti na ista takva ispupcenja na bocnoj strani dobosa

znaci i na bocnu stranu dobosa dodati isto ovakva dva crvena dijela
i onda bi samo ostalo da se stavi nesto kao viljuska u mjenjacu da pokrece ovu plocu po osovini
samo u ovome slucaju ne bi moglo pod teretom da se iskljuci
ali nije ni to problem stajanje na kvacilu
znaci ja bi napravio ovako posto sam potezao sa ovim vitlom nevjerovatne terete
a za manje terete preporucujem lamelu kako vec rece puknuti
za mehanizam za zatezanje lamele imas gotov od rusa od kocnice lako ga montirati jednostavan i jeftin ;)
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: vitlo za toma vinkovica

@savoris dobar fazon sa univerzalnim odnosom :lol:
kao prvo TV ima obrnuti smjer vrtnje kardana u odnosu na standard koji imaju ostali traktori tipa IMT, URSUS,....
ne znam koliko je to vazan faktor za vitlo, mozda nije neki problem jer se moze promijeniti smjer/strana motanja uzeta
na ovoj slici se vide brojevi obrtaja
img018.jpg

u rikvercu ima "normalan" (kao ostali traktori) smjer vrtnje i brzine od 900 i 1700 o/min zavisno od izbora na rucici ispod sjedista

mislim da imam ovakav diferencijal kod kuce :scratch nadam se da ga otac nije bacio jer se godinama povlacio po supama itd.

@savoris citao sam da te muci ukosenost kardana, kako bi izgledala varijanta da diferencijal i bubanj za namotavanje zamijene mjesto
diferencijal gore a bubanj ispod..... :scratch mozda bi tada kardan stao previsoko
evo jos jedno pitanje u vezi vitla, prilikom vuce tereta vitlom, jeli bolje da uze bude sto blize zemlji ili sto dalje od zemlje?
 
M

matrix1234

Guest
Re: vitlo za toma vinkovica

ja mislim da mi za ram posluzi tomo vinkovic kosacica,rolu bi naso na otpadu.za lamelu bi naso dvije ferode i nanitovo bih jednu na prenos a jednu na rolu,kocnice mislim napraviti kao one u flasincuga(rucni cekrk)znaci jedna ploca sa zubima i jedna poluga koj ce se kciti na njih i ubravlijvati,a za sve to napraviti osovinu sa lezajevima,vitlo mi treba za sve potrebe od sume do slepanj drugih i samo izvlacenja,a sto se tice toga da li je bolje vuci teret kad je sajel gore ili dolje,ja mislim da je kod majih traktora kao sto je kod mene bolje je da je sajla dolje jer tomo vinkovic je relativno lak i to bi ga razdizalo.a umalo da zaboravim sta mislite o tome da sklopim dva zubcanika nesto od mjenaca diferencjal i tako nesto pa da tako napravim prenos
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: vitlo za toma vinkovica

Ti moraš imati dasku /ralicu koja se nabije u zemlju , bez toga ne pomišljaj ić u šumu .
Radio sam prošle godine s vitlom i vecim traktorom (frendu) bez daske , vukli smo građu za krovište / rogove ..
Dakle nije bilo komada promjera veceg od fi 30 cm. ....kaj da velim sranje ... za svaki komad traži uporište drugog drveta , panja ili korjenja ..vuće traktor ko od šale
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: vitlo za toma vinkovica

I ako je oslonac sajle na vitlu nisko, opet ga diže u zrak odnosno dasku diže od zemlje, ili ako su poluge hidraulika u spuštenom položaju previše spuštene (stoje koso niže od hvatišta na traktoru pa prema nazad) isto zna pravit problem. Kao i stvar s plugom, neće niže od vodoravnog položaja poluga hidraulika ako nema prinudne hidraulike na dolje.
 
M

matrix1234

Guest
Re: vitlo za toma vinkovica

pa narvno da cu napraviti dasku jer bi vitlo tomicu vuklo ko od sale,racuno sam ako bi mi odnos bio 1:10 trabo bi mi zubcanik na rolni velicine 50 cm a manji 5 cm
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: vitlo za toma vinkovica

petar kaže:
I ako je oslonac sajle na vitlu nisko, opet ga diže u zrak odnosno dasku diže od zemlje, ili ako su poluge hidraulika u spuštenom položaju previše spuštene (stoje koso niže od hvatišta na traktoru pa prema nazad) isto zna pravit problem. Kao i stvar s plugom, neće niže od vodoravnog položaja poluga hidraulika ako nema prinudne hidraulike na dolje.
He ,he ...zanimljivo ovo s polugama ,Ne bi o tome razmišljao prije šume ..pa poslje trgaj i sve ponovno :scratch
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: vitlo za toma vinkovica

Nije ni otac razmišljao o tome, al ako samo malo pridržavaš na kočnici, a sajla nema visoko uporište na vitlu ;) , sad će i on malo rezat :blackeye ili napravit (produžit dasku prema dole)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Re: vitlo za toma vinkovica

znaci kada budes stavljao lamelu nemoj da i se oslanja feroda na ferodu nego feroda na metal
cuj ako bi nasao neki veliki zamajac od nekog kamiona ili slicnog vozila mogao bi da iskoristis obruc zamajca i bendiks posto ti je tu priblizno odgovarajuca redukcija , mada nisam pristalica zupcanika koji nisu potopljeni u ulje

ja sam uzeo diferencijal od auta i posle toga ga prema roli redukovao lancom jos 4x ali bi to tebi bilo preveliko neznam kako bi se slozilo da ima malo i estetike

ima jos jedna opcija koja mi pada na pamet malo je komplikovanija ali mi se svidja opasno
tesko mi je za objasniti lakse bi nacrtao ali posto mi ne ide ni crtanje na racunaru moram to baciti na papir pa skenirati
u tom slucaju redukcija bi bila 1:8 , i ne bi bio za neke pretjerane sile ali bi bio brz za rukovanje i rad

i pitanje jedno: na koje terete mislis kada kazes SLEPANJA DRUGIH???
koliko debelu sajlu bi stavio ?
ovo pitam posto nemam predstavu koji gabarit i robusnost te interesuje

a tacka vucenja je relativna stvar zavisno od situacije nekada je bolje visocije a nekada nize
imajuci na umu veliciu i tezinu tomice ne bih ja mnogo dizao koturacu
a zadnju dasku kada budes pravio neka ti bude povijena prema nazad u donjem dijelu tako da ti tacka oslonca na zemlji bude sto dalje od zadnjih tockova , i tu ces dobiti malo na stabilnosti
ovako nekako
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: vitlo za toma vinkovica

Na ovaj način si složiš prijenos, samo bez ovih nedostataka koje smo spominjali prije, ali mislim da tomo ni ovo nemože pokidat ipak je on mali koliko god ga veličali.. Tako si sad otac radi (ali bez ovih mušica, tipa: slab nosač malog lančanika učvrstit samo s jedne strane i sl..) nakon što je 2 puta polomio pužni reduktor od kidalice.



I mislim da je za poslove s tomicom lamela nepotrebna i dodatno komplicira stvar. Samo kočnicu staviš i bok.
 
M

matrix1234

Guest
Re: vitlo za toma vinkovica

ja hocu vitlo koje moze izvuc maksimum iz mog traktora,a to sa zubcankom nije losa ideja,a nebi nesto pretjerano tesko jer bi mi dizalo traktor,a sta kazete na ovo da uzmem diferencijal od lade ili vec necg drugog i da ga stavim porecno i da na krajeve prikacim zubcanike a iznad njuh rolu sa sajelom i naravno ih povezem lancanikom a lamelu bi stavio dolje kod spoja kardana i mjesta gdje se veze kardan na diferencijal.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: vitlo za toma vinkovica

Lančanikom, ne zupčanikom.... Ja i dalje mislim da je lamela nepotrebna. Dovoljna je kočnica. Kako hoćeš, ali to komplicira stvar čini mi se dosta (par ležaja, njihova kućišta, osovine, prostor, i na kraju koliko će to moći prenest sile, i da li će se pregrijavat tokom duže uporabe).

bdw
A ovako kako si zamislio može, zašto da ne. Ali maksimum se izvlači i bez lamele. Jedan tip je stavljao lamelu od imt-a 560 pa mu je klizala, tebi na tomi nebi, ali.. Nakraju je sve to pobacao van i napravio ovako slično kao što je gore.
 

Najnoviji postovi

Na vrh