• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
zna li mi tko reć jeli bolji stari alnaser onaj veliki ili novije tipe ovaj manji?

nijedan od ova dva pomenuta :mrgreen:
op meni je najbolji onaj alnaser sa 8 četkica koji se stavljao na T40 , on odgovara i na vlatka
samo što ima 4,? ks :p čini mi se 4,7 , e to je sila , sve ostalo je :axe:
mada , svi od pomenuta tri služe , e sad detalji su nešto drugo


@kmica , puno pitanja ali ajde da probamo

vladimirac u niskom podešenju sa malo proširenim točkovima može podnijeti veliku kosinu , ali veliku :prayer:
ako je u niskom podešavanju zaboravi na pojam propinjanje čak i sa samo 2 tega naprijed

utovarivač , hvala ipak ne
obzirom na brdoviti teren utovarivač bi ga učinio jako nestabilnijim , čak i opasnim
pa i srednji dio smatram nedovoljno jakim za otovarač , znači onaj dio gdje je hidraulična pumpa

sa 2 mjenjača neznam tačno ali mislim da kreću tamo negdje oko 79-80
ja mislim da je neko već skoro napisao tačne ove podatke , prelistaj temu unazad

e sad , dostupnost i cijena dijelova može da pobije onu moju parolu ''kupi krša za što manje para i popravljaj da na kraju znaš da imaš traktor u ekstra stanju''
 
K

kmica

Guest
nijedan od ova dva pomenuta :mrgreen:
op meni je najbolji onaj alnaser sa 8 četkica koji se stavljao na T40 , on odgovara i na vlatka
samo što ima 4,? ks :p čini mi se 4,7 , e to je sila , sve ostalo je :axe:
mada , svi od pomenuta tri služe , e sad detalji su nešto drugo


@kmica , puno pitanja ali ajde da probamo

vladimirac u niskom podešenju sa malo proširenim točkovima može podnijeti veliku kosinu , ali veliku :prayer:
ako je u niskom podešavanju zaboravi na pojam propinjanje čak i sa samo 2 tega naprijed

utovarivač , hvala ipak ne
obzirom na brdoviti teren utovarivač bi ga učinio jako nestabilnijim , čak i opasnim
pa i srednji dio smatram nedovoljno jakim za otovarač , znači onaj dio gdje je hidraulična pumpa

sa 2 mjenjača neznam tačno ali mislim da kreću tamo negdje oko 79-80
ja mislim da je neko već skoro napisao tačne ove podatke , prelistaj temu unazad

e sad , dostupnost i cijena dijelova može da pobije onu moju parolu ''kupi krša za što manje para i popravljaj da na kraju znaš da imaš traktor u ekstra stanju''

Hvala na brzom i preciznom odgovoru. Utovarivac otpada, mozda nesto na zadnji hidraulik ali to cemo vidjeti kasnije.
Vitlo, jednostavno, jeftino dva zupcanika i lanac- citaj ferguson, ili neka druga ideja:prayer:
Ono tvoje sa zadnjeg vitlanja niz onaj zid od padine je tvornicko ili neka majstorija. i BY the way svaka cast na onoj kareti za MTZ.

pozz
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
vladimirec za kosine: u najnižem položaju, raširiš ga na oko 185 vanjske strane guma...ide i na dva metra, ali nemožeš po svakom putu onda njime vozit...utezi i da i ne, pogotovo ako naprijed slažeš vital, nemore bit i uteg...valjda...
ako vitlo slažeš na zadnji kraj, najbolja stvar kod vladimira je da kad vučeš drva vitlom zadnje gume nisu na tlu, nego cijeli traktor stoji na vitlu...
propinjanje traktora mogu nabrojiti na prste jedne ruke, a sjedim na njemu praktično od 90. to vrijedi za modele t-25A, one lijepe crveno bijele...
a onaj što sam ga slikao od vujca, e onaj nemože poderat prve gume, non stop je u zraku, a ne mogu dokučiti zašto...pogotovo jer je još i duži za pola prvog kotača od mog...
ako ga kupuješ i susrećeš se s njime prvi puta, pametnije je da uzmeš kompletniji traktor nego neku kršinu, nadelat ćeš se oko njega a neće te niš manje koštat nego i ispravan...
dijelovi su ti najbliži u jaski kod lovre...onaj dućan na početku jaske s moje strane...čini mi se poljomehanizacija da mu je naziv...
prednji utovarivač nemam i ne mislim ga imat...previše bi mu to bilo...bolje se ponaša sa zadnjom korpom, ili eventualno viljuškarom....ovisno za kaj ti treba...
ja drva tovarim s onom rukom i kandžom na njoj...
i ne moraš se bojati jednog mjenjača, ja imam obje verzije, i na ovom bez kabine koji ustvari i radi sve imam samo jedan mjenjač, on je 78. godište...bar se ne moram grbiti da dohvatim onaj reverzer, nego ko čovjek šaltam...hihihi
najveća mi pizdarija ako radim nešto malo više s dva mjenjača ( 87.godište) pa kad presjednem lovim ručicu gdje je nema...živi smijeh...
eh da, onaj t-25 bez A, vujčev, nije imao šperu, tako da nije ni interesantan kao traktor za brijege...pa smo mu je nakalemili...sad može svuda...
 
K

kmica

Guest
vladimirec za kosine: u najnižem položaju, raširiš ga na oko 185 vanjske strane guma...ide i na dva metra, ali nemožeš po svakom putu onda njime vozit...utezi i da i ne, pogotovo ako naprijed slažeš vital, nemore bit i uteg...valjda...
ako vitlo slažeš na zadnji kraj, najbolja stvar kod vladimira je da kad vučeš drva vitlom zadnje gume nisu na tlu, nego cijeli traktor stoji na vitlu...
propinjanje traktora mogu nabrojiti na prste jedne ruke, a sjedim na njemu praktično od 90. to vrijedi za modele t-25A, one lijepe crveno bijele...
a onaj što sam ga slikao od vujca, e onaj nemože poderat prve gume, non stop je u zraku, a ne mogu dokučiti zašto...pogotovo jer je još i duži za pola prvog kotača od mog...
ako ga kupuješ i susrećeš se s njime prvi puta, pametnije je da uzmeš kompletniji traktor nego neku kršinu, nadelat ćeš se oko njega a neće te niš manje koštat nego i ispravan...
dijelovi su ti najbliži u jaski kod lovre...onaj dućan na početku jaske s moje strane...čini mi se poljomehanizacija da mu je naziv...
prednji utovarivač nemam i ne mislim ga imat...previše bi mu to bilo...bolje se ponaša sa zadnjom korpom, ili eventualno viljuškarom....ovisno za kaj ti treba...
ja drva tovarim s onom rukom i kandžom na njoj...
i ne moraš se bojati jednog mjenjača, ja imam obje verzije, i na ovom bez kabine koji ustvari i radi sve imam samo jedan mjenjač, on je 78. godište...bar se ne moram grbiti da dohvatim onaj reverzer, nego ko čovjek šaltam...hihihi
najveća mi pizdarija ako radim nešto malo više s dva mjenjača ( 87.godište) pa kad presjednem lovim ručicu gdje je nema...živi smijeh...
eh da, onaj t-25 bez A, vujčev, nije imao šperu, tako da nije ni interesantan kao traktor za brijege...pa smo mu je nakalemili...sad može svuda...

Kakve su cijene u Jaski rez.dijelova ,sigurno nisu kao u Rumi kvacilo 20 E i opcenito taktora koji su ok . gledam njuskalo i ima od 900 do 4000 e. Hvala Darijus ako sam dobro shvatio zanaci brojke i slova ....A, A1,A2..... to je tvoja preporuka.
thx:supz:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
cijene su valjda nekakave...
anlaser sam platil 1450 kn, onaj stari tip...
glava je tada bila 1300 kn
nemrem se baš nekaj specijalno sjetit, al nazovi ti lovru, bu ti već rekal kaj te zanima...
pred par godina kad sam delal generalku su bile ovakve cijene:
sklop za jedan klip 1200 kn
uljna pumpa 350 kn
strojna obrada glave 200 kn

od mirka iz otoka sam naručio prošli tjedan set gumica za cilindar, kontakt bravu, leptir za hidrauliku, podloške za usis i ispuh i uložak za zračni filter = 100€
plus još jedno 60 kuna poštarine...
i za vujčevog maticu za volan i neki šerafić isto 100€
nekak mi se čini poprilično, obzirom da nema računa...i baš nisam dobil sve kaj sam i kak sam si zamislil...
al učimo dok smo živi, zar ne?:madmana:
 
K

kmica

Guest
cijene su valjda nekakave...
anlaser sam platil 1450 kn, onaj stari tip...
glava je tada bila 1300 kn
nemrem se baš nekaj specijalno sjetit, al nazovi ti lovru, bu ti već rekal kaj te zanima...
pred par godina kad sam delal generalku su bile ovakve cijene:
sklop za jedan klip 1200 kn
uljna pumpa 350 kn
strojna obrada glave 200 kn

od mirka iz otoka sam naručio prošli tjedan set gumica za cilindar, kontakt bravu, leptir za hidrauliku, podloške za usis i ispuh i uložak za zračni filter = 100€
plus još jedno 60 kuna poštarine...
i za vujčevog maticu za volan i neki šerafić isto 100€
nekak mi se čini poprilično, obzirom da nema računa...i baš nisam dobil sve kaj sam i kak sam si zamislil...
al učimo dok smo živi, zar ne?:madmana:

Hmmm, dobro bude se valjda nekaj dobroga naslo. Imam vremena a kod toga se navalja zaletjeti osim ako nije neka dobra prilika.
poz
 
M

milicevicm

Guest
Pozdrav - evo i ja da se javim društvo !
Ovako stvari stoje :
- alnaser zezao-sređen-pali odlično
- orali za ječam i pšenicu-pojavio se problem kao i kod vas nekih-iskače iz brzine
E ovdje bih trebao pomoć-šta treba odvrnuti da se dođe do tog sklopa-kada bih mogla kakva sličica.
- sada drobi nam nešto u lijevom zadnjem točku-nadamo se da je ležaj,a desni ne škripi ali pravi osmice-da li bih mogao i tu biti ležaj.Spremamo se da to razvaljujemo pa vas pitamo za mišljenje i vaša iskustva.
- kočnice se raštelovale

I još jedna dilema-kod oranja - kada se povuče ručica u plivajući položaj i počne orati-da li ručica treba da ostane u tome donjem položaju ili se vraća odmah u ler.Šta je ispravno ?
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
Pozdrav - evo i ja da se javim društvo !
Ovako stvari stoje :
- alnaser zezao-sređen-pali odlično
- orali za ječam i pšenicu-pojavio se problem kao i kod vas nekih-iskače iz brzine
E ovdje bih trebao pomoć-šta treba odvrnuti da se dođe do tog sklopa-kada bih mogla kakva sličica.
- sada drobi nam nešto u lijevom zadnjem točku-nadamo se da je ležaj,a desni ne škripi ali pravi osmice-da li bih mogao i tu biti ležaj.Spremamo se da to razvaljujemo pa vas pitamo za mišljenje i vaša iskustva.
- kočnice se raštelovale

I još jedna dilema-kod oranja - kada se povuče ručica u plivajući položaj i počne orati-da li ručica treba da ostane u tome donjem položaju ili se vraća odmah u ler.Šta je ispravno ?
to sto iskaceiz brzina verovatno je u pitanju bravica, a kad ga spustis u plivajuci polozaj rucica treba da ostane dole
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
Pozdrav - evo i ja da se javim društvo !
Ovako stvari stoje :
- alnaser zezao-sređen-pali odlično
- orali za ječam i pšenicu-pojavio se problem kao i kod vas nekih-iskače iz brzine
E ovdje bih trebao pomoć-šta treba odvrnuti da se dođe do tog sklopa-kada bih mogla kakva sličica.
- sada drobi nam nešto u lijevom zadnjem točku-nadamo se da je ležaj,a desni ne škripi ali pravi osmice-da li bih mogao i tu biti ležaj.Spremamo se da to razvaljujemo pa vas pitamo za mišljenje i vaša iskustva.
- kočnice se raštelovale

I još jedna dilema-kod oranja - kada se povuče ručica u plivajući položaj i počne orati-da li ručica treba da ostane u tome donjem položaju ili se vraća odmah u ler.Šta je ispravno ?


ključ ta brzine ti je s desne strane kad skineš pod, onaj ravni dio...vjerojatno ključ dolje, promjeniti federe (ili ih razraditi ako su zapekli) i pogledati kuglice za početak, pa ako to ne pomogne ima jedna matica s prednje strane tog ključa, prema razvodniku hidraulike koju je dobro skinut i također sve oprati...
to je ono prvo, ako ide dublje, morat će ić kabina dolje, skinut poklopac getribe i juhuu...ili vilice, ili osovinice koje idu lijevo desno, ili čak dolje dublje...
ak drobi u zadnjem kotaču, nemože niš da otpadne, al morat ćete mijenjat ležajeve, davno sam to radio, al mislim da su dva...nemogu se točno sad sjetit...
ako vam kotač radi osmice, probajte pritegnuti sve, ali baš sve matice na felgi za početak, jer ili je felga spigana, ili se odšerafila, treće nebi smjelo postojati na rusu...
a drobljenje u kotaču se može čuti i kao posljedica odšerafljene felge...

ručica hidraulike mora ostati u položaju u koji ju stavite, ako se iz donjeg vraća sama znači da se nešto poderalo - popravak, ili ak ste majstor ko ja, lijepo drugi razvodnik i to je to...bez puno mudrolije...
nije da ga nisam raskopao, al ga više ni dragi bog ne složi...hihihi...:madmana:
 
M

milicevicm

Guest
Hvala !
Pogrešno sam radio-ja sam je vraćao u ler i tako orao :madmana:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
ni to nije pogrešno , da se razumijemo , mada smo apsolvirali hidrauliku na prije par stanica:madmana: ako ti ostavljaš ručicu u položaju ''plivanje'' znači da polugama ostavljaš mogućnost kretanja
recimo kada točak koji je u brazdi naidje na busen zemlje koji je upao u brazdu i podigne se desna strana traktora plug će manje-više ostati na istoj dubini

a ako nakon zaoravanja pluga vratiš ručicu u položaj ''neutralno'' e onda će pri istoj situaciji plug da ide gore zajedno sa točkom

pravila nema za ovo , radiš onako kako zahtijevaju uslovi u kojima oreš :prayer:


što se tiče onog drobljenja u zadnjem točku , prvo provjeriti felne , one znaju da ''drobe'' nenormalno , imaš osjećaj da traktro hoće da se raspadne a ustvari se odvrnuo samo jedan vijak na ''srcu''

a iskakanje iz brzine smo isto ''razradili'' , sikače li iz svih brzina ili samo iz jedne odredjene ?

@darijus
opruge i kuglice nemaju veze sa iskakanjem , one su samo da naglase položaj ručice mjenjača , kod drugih traktora su one ujedno i fiksatori viljuške , kod vlatka to nije slučaj jer ima bravu , ako bu brava ne radi pravilno , nema opruge i kuglice koja će ga zadržati u brzini

znači provjeriti prvo rad brave

EDIT
i da vas zamolim da ne citirate nepotrebno postove koji su prije vašeg , bar ne one duge tekstove
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
osobno sam se jednom susreo svih ovih godina da mi traktor iskoči iz brzine, i to se dogodilo s 6. najbržom.
odjednom je u vožnji iskočio, ja sam ga vratio nazad, malo pridržao i došao doma...
na svakom manjem usponu - opterećenju stvar se ponavljala
i krenu ja u popravak, nije ništa strašno...
kad tamo...nakon cijelodnevnog raskapanja evo mene kako ronim u getribi...polomljeni zubi na zupčaniku od 5 i 6, zupčanik klati bez veze po osovini, ne zaključava se...
što se u stvari dogodilo meni?
potrošila se ona kuglica na koju naskoči prsten na osovini a koja drži taj zupčanik da ne mlati vodoravno po istoj...ispala je dolje u ulje i njenim nepostojanjem na mjestu di je bila predviđena prouzročen je ozbiljniji kvar.

drugi slučaj je bio da mi kvačilo ostaje onako na pola, tj. da se ne vrati skroz gore i uhvati brzinu da se nemože išaltat...e tu pomaže ono s federima, kuglicama i onim šerafom ispod kojeg je ustvari ključ za zaključavanje, nakupilo se toliko hrđe i smeća da je jednostavno zaribal mehanizam i nije mogao do kraja zaključati brzinu...

ovo su moja iskustva, nikakvi ozbiljni kvarovi se ne događaju na mjenjaču, sve je stvar nekakvih banalnosti i recimo neodržavanja...

sada mi se dogodi dvaput godišnje da mi ona šipka koja ušaltava 2 i 4 preskoči dvaput i traktor mi ostane u toj brzini, a moguće ga je ušaltati onda još i u 1 ili 3, pa je onda u dvije brzine odjednom...trebalo bi šipku izvaditi i malko nadovariti dosjede kuglica, moguće čak i kuglicu izmjeniti i stvar se ne bi događala, ali nisam bio drugim poslom u getribi tak da to može pričekat...
skinem onaj dekl s desne strane traktora, stisnem kvačilo i popravim stvar osjećajnim čekićem...ako čekić nije osjećajni, onda ne gine skidanje dekla i s ljeve strane :weedman:

podcrtavam da su to moja OSOBNA ISKUSTVA

ko radi drugačije mora platit rundu :partyman::drinkers:
 
M

mpergar1

Guest
ljdi pomagajte. već me duže vrijeme muči jedna stvar a to je da bi si kupil jednoga t 82 sa duplom vučom,za šumu naravno,e sad ne znam na šta treba gledati pri kupnji,koje su mu mane,,da li je prednja vuča stalno ukopčana,,i da li see ona kvari ili je napravljeno baš ruski,,,imam vlatka al on mi je postao premali ,jer planiram kupiti vitlo za traktor,e sad,,možda ti savo znaš kako se vlatko ponaša kad se zakopči vitlo za njega,,i jeli 4,5 tona vučne sile vitla dosta za šumu i naravno za vlatka?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
ja imam krpana 4.5 tona i to je vladimiru pune mjere dosta, makar sam zažalio što nisam uzeo neko vitlo s debljom sajlom, ovo moje ima osmicu pa se događa istezanje kad zapne...
 
M

mpergar1

Guest
ja imam krpana 4.5 tona i to je vladimiru pune mjere dosta, makar sam zažalio što nisam uzeo neko vitlo s debljom sajlom, ovo moje ima osmicu pa se događa istezanje kad zapne...

i kak se vlatko ponaša,,jel miže dosta debelog trupca povuć a da se ne gasi mislim kupit origigi vitlo negdje kod bjelovara neka firma radi vitla 4,5 tona oko 5000 kn jel to puno,može li se zamanju lovu kupit ručni rad itd,,,e da ne zaboravim,odgovori za t 82 molim,,,,,,,
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
ispravak, sajla mi je desetka, išal sam je mjerit...
ponašanje traktora u šlajsanju trupaca je ok, nema nekih problema, osim kaj ne radim pod full gasom, nego onak malo preko polovice...
kad zapne, ako je pod ful gasom radi pizdarije na sajli, teško ju izvlačim van, popucalo je par niti...a ako je pod pol gasa jednostavno u nekakvom problemu crkne traktor i niš se važno ne dogodi...
vučem po 6 metara dugačke trupce, promjer oko 50 centimetara i više od toga ne pokušavam...ili par tanjih povežem skupa...
al ono što hoću reći je da vitlo 4.5 tona spada u hobi program, ne vjerujem da bi izdržalo neke ozbiljnije radove koji bi se svaki dan ponavljali...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
već sam pisao o tome
problem malih vitlova je taj što im je mala redukcija i samim time mali traktor nema dovoljno snage za ozbiljnije potezanje
znači po meni je bolje uzeti vitlo sa što većim prenosnim odnosom , recimo krpan 5t ima veću redukciju nego krpan 4t , po meni je bolje uzeti ovo od 5t i koristiti ga na 80% i nećeš imati nikada nikakvih problema

mad asve ovo što se pominje 4,5,6t , to je sve po dijagramu , u praksi su stvari sasvim drugačije :vragek:
 
M

mpergar1

Guest
ispravak, sajla mi je desetka, išal sam je mjerit...
ponašanje traktora u šlajsanju trupaca je ok, nema nekih problema, osim kaj ne radim pod full gasom, nego onak malo preko polovice...
kad zapne, ako je pod ful gasom radi pizdarije na sajli, teško ju izvlačim van, popucalo je par niti...a ako je pod pol gasa jednostavno u nekakvom problemu crkne traktor i niš se važno ne dogodi...
vučem po 6 metara dugačke trupce, promjer oko 50 centimetara i više od toga ne pokušavam...ili par tanjih povežem skupa...
al ono što hoću reći je da vitlo 4.5 tona spada u hobi program, ne vjerujem da bi izdržalo neke ozbiljnije radove koji bi se svaki dan ponavljali...

darijus,ajde molim te odi na njuškalo pa nađi pod šumsla vitla imaš vitla firme karas pogledaj slike pa daj svoje mišljenje,neka komentar baci i majstor savo,,dečki ovo mi je vrlo bitno,jer sam se počeo onako pomalo bavit prodajom drva,,znači radi se oko 300 metara kroz sezonu,,na godinu možda i više,,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
imate temu ''šumski trakttori i vitla'' , opširniju raspravu nastavite tamo :prayer:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
osim kaj vitlo izgleda ko moje, ne vidim niš specijalno, i ne mogu ti dati neko mišljenje o tome...
na kraju ispada da će vrijednost dobrog vitla biti približna vrijednosti vladimirca...
ono kaj sam već reko, žao mi što nisam dao tisuću i pol kuna više i kupil 6 tona...bolje imat zalihu nego radit na rubu snage traktora i vitla...
eto, to je moja zadnja o tome...
 

Najnoviji postovi

Na vrh