• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,687
, e onda se navaljivati na nju do mile volje

pa ne baš ni onda,dovoljno ju je stisnuti sa osjećajem....
ima bisera koji se još i ustanu i upru rukama u volan da se on doslovno uvija...:scratch:lol:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
to ove face ustaju koji imaju ''neki drugi'' traktor :finga:
kod vlatka možeš upirati koliko ti volja jer papuča legne na poklopac mjenjača i nemože dalje , osim da iskriviš ploču od 6mm :lol:
 
M

milicevicm

Guest
Hvala momci !!!!!!!!!!!!
Samo još me interesuje-kada se uključi-da li se drži nogom ili se pusti i kako se isključi posle upotrebe .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
uključiš i držiš dok ti treba , kada ne treba više pustiš i ona se obično sama isključi odmah ili nakon veoma kratog perioda

ALI , uvijek ima neko ali , može da se desi da je i dalje različit otpor pojedinih točkova i da neće da se isključi , znači pratiš dali je ona papuča iskočila gore
ako nije naizmjenično zakočiš malo jedan pa drugi točak
ili volanom malo lijevo desno
ili staneš pa kreneš u rikverc
 
M

milicevicm

Guest
E sad je sve jasno.
Savo gledaj da ono napišeš do 4 januara.Opet te napominjem da ne zaboraviš.
I napravi neku skicu-tako će mi biti lakše da to odradim.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
štelovanje kočnica

prvo ne želim ocjene za moje crtanje :evil: to mi je lošija strana života ali nadam se da će bar neko razumjeti sledeći tekst a to je kako podesiti kočnice na vlatku

možda će vam djelovati komplikovano ali to je posao od par minuta ne računajući skidanje limova da se dodje do kočnice , to neću objašnjavati

znači
djelovanje poluge kočenja djeluje na vijak koji podiže cijeli mehanizam klackalica (označeno zeleno 3) i tako skuplja oblogu koja stišće doboš , znači zelene sile 3 sakupljaju oblogu (crvena boja) i tako dolazi do kočenja

ali da bi pravilno sve radilo najbitnija stvar je podesiti oslonce koji zadržavaju oblogu na pravom mjestu i služe za ''samozakočivanje'' , ustvari najprimitivniji način serva kod auta
ti oslonci su ovi kvadratiću ljubičaste boje koji djeluju na poluge plave boje , u praksi to su ona dva vijka koji se nalaze sa prednje i zadnje strane ''kocke'' u kojoj se nalazi sva ova skalamerija

znači ako se doboš okreće u smijeru kazaljke na satu (crni smijer) , onda zelena strelica označena brojem 1 zateže oblogu a onaj oslonac označen ljubičastom strelicom 1 treba da zadrži oblogu na mjestu
e onaj ''servo'' o kojem pričam tada dolazi na djelo , onda se sila zelene strelica 1 poklapa sa silom koja okreće doboš i dolazi do samozatezanja obloge i tako sa manjim djelovanjem nogom možemo da ostvarimo veću silu kočenja
ovaj problem je jako izražen ako imate otpor pod nogom a traktor ne koči dovoljno jako , to je siguran pokazatelj razštelovanosti oslonaca ili prepečene obloge

isto tako za kontra smijer , ako se doboš okreće u smijeru žute strelice onda djeluju sile označene žutom bojom 2

nadam se da ste shvatili princip rada jer će to mnogo da vam olakša samo štelovanje

kocnicap.jpg


e sada idemo na praktični dio pošto moje objašnjavanej teorije ide kilavo :rolfer:

-znači skinemo sve one limove od poda koji smetaju i skinemo onaj poklopčić ispod kojeg se nalaze ove plugice i glavni vijak za štelovanje kočnica
-dignemo dizalicom onaj točak koji štelujemo (može i da se ne diže ali ovako je jednostavnije)
-lagano rukom pritisnemo polugu kočnice koju štelujemo i u tom momentu pokrećemo točak naprijed-nazad
-kroz onaj poklopčić koji smo skinuli gledamo koliko se cijeli mehanizam poluga pomijera (znači gledamo koliki je luft izmedju polugica označenih plavom bojom i njihovih oslonaca ljubičaste boje) rekli smo već da su ljubičasti oslonci ona dva vijka sa prednje i zadnje strane kocke a to su dva vijka na ključ 14 osigurani sa maticama ključ 19
-i onda te vijke dotežemo do te mjere da obloga , odnosno cijeli mehanizam ima što manje lufta a da pri tome ne bude otpora pri okretanju kada pustimo kočnicu , znači sve vrijeme štelovanja držimo rukom papuču kočnice jer je tako najlakše pratiti zazore
-obratiti pažnju da obloga ostane u centru , znači vijke oslonaca dotezati tako da onaj vijak koji ide vertikalno (zeleno 3) i stoji vertikalno , ako je zakrenut sila kočenja naprijed-nazad neće biti ista
-nakon što ovo podesimo OBAVEZNO provjerimo okreće li se točak lako , ako dolazi do dodira obloge i doboša popustimo oslonce za 1/6 kruga ili više , oba jednako
-e onda nam samo ostaje da podesimo visinu papuče kočnica , nju štelujemo na matici ispod poklopca (ključ 27 osigurana sa drugom maticom ključ 19)
- tu podesimo visinu papuča da nam bude jednako za lijevi i desni točak
-onda samo ostaje da se vrati sve na svoje mjesto

možda ovo djeluje komplikovano ali je ustvari veoma jednostavno kada shvatite PRINCIP RADA kočnice , onda je veoma lako

ja za test zaletim traktor u rikverc i kada naglo zviznem kočnicu prednji kraj traktora MORA da odskoči od zemlje bar 20cm , znači bez išta na polugama , solo traktor

da bi lakše sve ''sažvakali'' evo i kočnice u dijelovima po katalogu , e sad me nešto zeza jer nemožem da ovu sliku EDITujem sa bojama da uporedite stvari
:scratch

058.gif
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
za hrvoja: u položaju u kojem su moji vladimirci propinjanje prednjeg kraja je praktično nepoznat pojam, ono kaj ja prakticiram je pun rezervoar goriva i fajrunt, netraba mi još željeza napred da me ubije na volanu...

oko špere, ima još jedna caka...kad idete nizbrdo, vožnja tereta...e tu treba dodat gasa a ne oduzet da bi uskočila...radikalna mjera kad gledate u provaliju a traktor nekontrolirano krene...hehehehe...samo za one s dobrim srcem i jakim živcima :mrgreen:

savo, čini mi se da si propustio opisati samu izmjenu pakni, ako do tog dođe...
znaš ono čekićem po ušicama i to...;)
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Evo onoga što sam obećao da ću slikati. Nisam imao foto aparat na raspolaganju, dala žena baterije deci za igračke, pa sam ja morao da čekam do prve prilike da kupim nove baterije samo za aparat.
Ovo su dakle fosilni ostaci od nekadašnjeg originalnog sedišta koje nije bilo udešeno ni kad sam kupio traktor pre pet godina. Opruge nisu funkcionisale, pa je sedište bilo poduprto drvima.



Pošto je sezona vašara prošla pa nisam mogao da kupim drugo sedište, morao sam da smislim neko privremeno rešenje samo toliko da preparkiram traktor pod šupu, da ne kisne na sred dvorišta i sinula mi je genijalna ideja!!! :idea:



Ako neko slučajno nije skapirao ovaj revolucionarni dizajn sedišta za traktor, evo kako to izgleda bez tapacirunga. Nisam ja jedan od onih inovatora koji će svoje genijalne ideje da ponesu sa sobom u grob.



I konačno, traktor je pod strehom! Sada mogu mirne duše da se radujem Novoj godini. :partyman:

 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
meni se više svidja ova brava koju si dodao da se kardan nemože slučajno uključiti
ja to drugačije rješavam ali ni ovo nije loše :supz:
 
M

milicevicm

Guest
SAVO šta reći za ovo :partyman: veliko hvala druže.
Najvjerovatnije da će mo te angažovati jednog dana da ga ti picneš od glave do pete - pošto si ga apsolvirao skroz.
Zvat ćemo te za veće zahvate. ::D
Javim šta smo napravili.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Stronboy, pa taj pali k"o mina...:prayer:[/QUOT
nije bio upaljen vise od nedelju dana,a nocne temperature oko -10.ranije sam bio mislenja da vladimirec jako jako tesko pali zimi...da mu trebaju veliki akumulatori preko 100 Ah...neki mi govorili da cu trebati povezivati i po dva akumulatora odjednom.....a kad ono moje cudo pali ko auto, sa jednim akumulatorom od 55 Ah satrog vise od 4 godine...
zbog zime,majstor nije dosao da steluje ventile...sad se pitam...sta bih dobio ako ih stelujem...ili sta bi izgubio ako ih ne stelujem:scratch
majstor rekao da ce mu se rad motora jos vise poboljsati,a da ono zadimljavanje prilikom dodavanje gasa,nece promeniti...pa sad...neznam sta i kako:rolleyess:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
strongboy, ja nebi dirao niš...teraj miki neka dimi, a i ne dimi nešto specijalno koliko se vidi na videu, to je sve u granicama normale...hladan će jače dimit nego kad ga zagriješ :mrgreen:
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
strongboy, ja nebi dirao niš...teraj miki neka dimi, a i ne dimi nešto specijalno koliko se vidi na videu, to je sve u granicama normale...hladan će jače dimit nego kad ga zagriješ :mrgreen:
i ja tako mislim...da ga za pocetku nis ne diram...uzecu neki aditiv...da dodam gorivu,pa da se malo prociste dizne...i ceo sistem za gorivo...mozda tako dimi jer nije radio nista dugo vremena...ovako, sad mi nekako manje dimi nego pre...ono kad sam ga prvog puta upalio i provozao...cini mi se da sada dimi manje...mozda ce svremenom da izduva ono sto je verovatno zapeklo ...aditiv ce ocistiti ventile...dizne...cilindre...bosh pumpu......ovo su sve moje pretpostavke...a dal ce tako biti neznam...al pre da bilo sto cackam po njemu,isplatlivije je prvo isprobati ovo.
e sad...verovatno sa stelovanjem ventila profunkcionisao bi i dekompresor...jer sada ne funkcionise...vladko pali bilo sa ili bez ukljucenim dekompresorom.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Ništa ne diraj i ništa ne sipaj....što bi rekao Savoris "bitno da ima nafte i da su klipovi u njemu" :lol:
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Ništa ne diraj i ništa ne sipaj....što bi rekao Savoris "bitno da ima nafte i da su klipovi u njemu" :lol:
ma da...al ipak...nije na odmet stelovati ventile...pogotovo sto sam siguran da prvi vlasnik nije nikada nista uradio na traktoru, a sto je trebao da uradi da bi traktor bolje radio...
ali ok:) poslusacu ja vas;).na proljeca kad se pocne orati...raditi,videcu kako ce se traktor ponasati...i sve u vezi tog dimljenja i rada dekompresora...mada mom vladku i ne treba taj dekompresor...kod nas ima jedan novi dizel LUK-OILa.on u sebi ima dodano aditive koji prociscavaju dizel motore stim da se smanjuje potrosnja goriva,i dobija se na snazi motora.jedan dva rezervoara cu potrositi tog dizela,pa videcemo...mozda ce se motor "razraditi"kako treba.i ako je sve u redu,ako je potrosnja goriva manja od 542-ke, onda vladko preuzima pored oranja i kosnja livada :).
ok previse vas zamaram sa svojim razmisljanjima...;)
hvala vam svima na savetima.kad mi nesto ne bude jasno,javim se Vama naravno.:partyman:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Mislim da nebi trebal nikakve aditive sipavati,moje mišljenje je da nema neke koristi od toga.Preštelati ventile i piči.Od dobro poštelanih ventila ni jednom motoru nije bilo nikaj.Tj.bilo je bolje.
 
Na vrh