• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

U

USRO

Guest
Re: Vladimirec

Hvala ti puno, em za sliku, em za brzinu :)

Tak sam si nekak i mislio ali izgleda da mi hidraulika ne radi. Pomicem ju ljevo, desno ali ništa.
Znam da nemas staklenu kuglu ali daj barem misljenje odakle da krenem.

Pivu i cevape si vec zaradio :)
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: Vladimirec

USRO kaže:
Hvala ti puno, em za sliku, em za brzinu :)

Tak sam si nekak i mislio ali izgleda da mi hidraulika ne radi. Pomicem ju ljevo, desno ali ništa.
Znam da nemas staklenu kuglu ali daj barem misljenje odakle da krenem.

Pivu i cevape si vec zaradio :)

USRO nema na čemu,
ja sam ti pomogao koliko sam znao.
Jer sam samo jedanput u životu vozio taj traktor,
a dalje će ti morati pomoči VTZ
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

USRO kaže:
Tak sam si nekak i mislio ali izgleda da mi hidraulika ne radi. Pomicem ju ljevo, desno ali ništa.

Ručica hidraul. razvodnika se pomiče prema gore (od sebe prema naprijed) za dizanje, i vuće se (spušta) prema sebi za spuštanje poluga... Ručica će ti pružiti malo otpora (zato je trzni), jer ima opruge koji je drže u određenim položajima, na pr. tako dugo dok se teret ne podigne u krajni položaj. Tada se sama vraća u početni (srednji) položaj.

Ali prije toga treba provjeriti dali je pogon hidraulične pumpe uopće uključen. Pumpa ti se nalazi s desne strane traktora, na spoju motora i getribe, tj. na trubi (lijevku) ispod koje se nalazi lamela. Da bi se pumpa uključila, kraću ručicu moraš pogurnuti (zaokrenuti) prema traktoru. Isključuje se zakretanjem prema van. Kad se uključi, čut ćeš šuštanje i strujanje ulja u sistemu.
 
U

USRO

Guest
Re: Vladimirec

Jedva cekam da probam, tek za vikend. U biti trebalo bi raditi, obzirom da taj traktor nije sluzio za nista osim za kruzanje po selu i sumi :)
Imam jos 100 pitanja za tebe ali tek nakon vikenda kada cu provjeriti hidrauliku. Slobodno te udavim?
Placam rucak ako treba :D
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Bimbo kaže:
super zamišljeno napraviš traktor kakav ti treba, jel ima neki sistem doljevanja ulja kad je na visokom ili srednjem položaju mislim da čepovi dođu skroz nisko ili ih ima još negdje višlje

Za sva tri podešavanja postoje tri vrste čepova: za dolijevanje ulja, za pražnjenje, i za ispuštanje viška ulja. S obzirom da se sa raznim podešavanjima bitno mijenja geometrija traktora, visina, težište i sve ostalo, postoji konzola s tri različite točke, na koje se mogu postaviti poluge vuće, na koje se kopčaju priključci.

Ukratko, traktor je daleko bolje osmišljen, robustan i iskoristiv, nego što na prvi pogled izgleda.
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

USRO kaže:
Imam jos 100 pitanja za tebe ali tek nakon vikenda kada cu provjeriti hidrauliku. Slobodno te udavim?
Placam rucak ako treba :D

Šteta da sad nije toplije vrijeme i moto sezona, došao bih ja do tebe, i za par sati ti bi već bio državni instruktor za te traktore :)
 
U

USRO

Guest
Re: Vladimirec

Pa di si ti?

Platim ti da dojdes i neke stvarcice da mi sredis + rucak naravno!?

Lokacija: Lasinja
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Ljudi smo, dogovorit ćemo se, osim ako ti se baš jako ne žuri?
 
U

USRO

Guest
Re: Vladimirec

VTZ kaže:
Ljudi smo, dogovorit ćemo se, osim ako ti se baš jako ne žuri?

Ma ne zuri, cijela zima je pred nama :D
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Prvo da vas sve pozdravim na forumu !Citanje istog mi je dosta pomoglo da se odlucim i nedavno sam i sam postao ponosni vlasnik jednog jako solidnog T25A .Nazalost VTZ je za mnoge stvari bio u pravu,pa sam eto i ja kupio traktor na kome je i dalje sve "originalno" kao i kada je bio kupljen pre skoro 18 god. nazalost izgleda da mu je u medjuvremenu menjano samo ulje u motoru.Srecom ima samo 770 radnih sati pa se nadam da nece biti tesko servisirati ga. Inace imam dilemu kako pravilno ukljuciti hidraulichnu pumpu u rad. Da li se ista ukljucuje pre paljenja motora, ili kada je motor u radu ,pri nekom minimalnom broju obrtaja ? Ja sam je ukljucio dok je motor bio ugashen i kada sam ga upalio,cule su se prilichno glasne vibracije iz tog sklopa pa sam brzo ugasio motor i polugicu vratio u prvobitno stanje.Takodje me je razocarao i prevelik luft u volanu ,koji nisam uocio prilikom kupovine ,nego se isti pojavio posle nekih 20 km voznje po cesti pri voznji ka kuci.dali postoji mogucnost da se nesto u samom sklopu volana odsrafilo ili razlabavilo ? Inace luftova nema u kuglastim zglobovima na predjem mostu i letvi upravljacha vec samo u samom stubu upravljaca.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Re: Vladimirec

Dobrodosao na forum i čestitam na kupnji Wladeka :supz: .
Problem sa luftom imam i je al nije tako velik. :(
nadam se da ćemo uskoro vidjet fotke tvoje makine :D
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Pozdrav Sasha, dobrodošao na forum, i čestitke na kupnji!

Pumpu možeš uključiti kad traktor miruje, ili kad radi - važno je da polugu gurneš do kraja, tako da se zupčanici pogona pumpe sasvim ozube. Ako se motor vrti, onda polugu stisni malo jače i brzo je ubaci, da ti zupačnici nebi dugo strugali kod ozubljivanja. Obje poluge hidraul. razvodnika (komande) moraju ti biti u srednjem (neutralnom) položaju. Kad traktor već radi, normalno je da se čuje šuštanje ulja nakon uključivanja pumpe, ali to vrlo brzo prestane, i zbog toga ne trebaš brinuti.

Luft u kučištu volana - ja se za sad s tim problemom još nisam susreo, ali čini mi se da je Savoris nedavno pisao o tome, izgleda da se i tamo nešto može podešavati..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Re: Vladimirec

sto se tice sustanja iz sklopa pogona pumpe moze bidi da su otisli lezajevi koji nose onaj zupcanik pogona , meni se to skoro desilo , idu dva lezaja 20X42X12 obicna kuglasta i lako ih je zamijeniti

@VTZ ne trpe zupcanici pri ukljucivanju pumpe nego cetiri kuglice ;) ja pumpu nikako ni ne iskljucujem

pitanje sa SASHA63 cuje li se to sustanje samo neposredno posle ukljucivanja pume i posle prestane a u tome momentu dok susti radi li hidraulika pravilno (ima li snagu i brzinu?) mozda pumpa ostaje "gladna" :scratch
koje je ti ulje u sistemu hidraulicno ili motorno?

kuciste volana moze se stelovati samo dok slikam lakse mi je objasniti slikovito ;)
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Ja redovito isključujem pumpu, ako će traktor služiti samo za prijevoz, a neće nositi nikakve priključke otraga. Nema potrebe da bude u pogonu, kad postoji mogućnost isključivanja te pumpe...

Kučište volana - jel ima neki vijak za podešavanje, ili se to rješava sa nekakvim pločicama/podloškama?
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Pošto se je u zadnje vrijeme pojavilo nekoliko novih vlasnika Vladimirca, pokušat ću napisati neke osnovne stvari oko održavanja, podmazivanja i izmjene ulja, kako bi vi sami mogli pripremiti traktor za sljedeću sezonu.

Za početak ću još jednom ponoviti osnovne podatke, te potrebne količine ulja:

- zazor ventila - 0,3 mm (usis i ispuh)
- pritisak početka podizanja igle u dizni goriva - 170 kp/cm2
- položajni kut ranijeg ubrizgavanja goriva prije GMT - 24-26 stupnjeva
- pritisak ulja za podmazivanje motora 1,5-3,5 bara (minimalno 0,8 bara)

MOTORNO ULJE (može biti monogradacijsko za dizele SAE-30, a može i multigradacijsko) - ukupno cca. 16 litara
- karter motora - 7 litara
- kučište pumpe za gorivo (Bosch pumpa) - 0,1 l
- prečistač zraka - 1,05 l
- hidraulika 7,5 litara, od toga 5,85 l u rezervoar i 1,65 u sistemu cijevi, pumpe i razvodnika

TRANSMISIJSKO ULJE (Hipenol 90) - ukupno cca. 15 litara
- kučište mjenjača - 10 l
- završni prijenosi (bočni reduktori)- 2x1,5 l
- kučište pogona hidraulične pumpe - 0,3 l
- kučište volana - 0,75 l

Za glavčine prednjih kotača trebao bi posebnu mast, slično kao ona za podmazivanje homokinetički zglobova na autima.
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Podmazivanje i izmjene ulja - počnimo od glavčina prednjih kotača. Na svakoj od glavčina nalazi se po jedan čep. Unutra bi trebala biti kvalitetnija mast (ne LIS-2 ili LIS-3), nego neka od kvalitetnijih masti na bazi kalcija i slično. Odmah nakon kupnje, ja sam u kučište glavčina dolijao i hipenol, za sada kotači nemaju lokera u ležajevima.

Podmazivanje motora - na zagrijanom motoru ispusti se staro ulje na dnu kartera, a može se demontirati i izvaditi mrežica, koja ispred usisa uljne pumpe hvata i skuplja eventualne grublje čestice nečistoće. Mrežicu je dovoljno očistiti svakih 4-5 godina, ja nisam pronašao neke veće nečistoće. Stariji modeli nemaju uljni filter, nego centrifugalni, kod kojeg rotor u kučištiu centrifugra ulje, raspršuje ga po stjenkama, pa se krute čestice hvataju po stjenkama kučišta.
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Podmazivanje mjenjača - ništa posebno, osim što treba provjeriti stanje postojećeg hipoidng ulja. Ako je to ulje već izgubilo karakteristična svojstva, zamutilo se je, potamnilo i počelo ličiti na majonezu, ispustite ga na donjem čepu kučišta, i natočite svježe ulje. Nemojte koristiti "multipraktik" ulja, nego baš ulje za prijenosne sustave (mjenjače).

Ista je stvar i sa završnim prijenosima, ulje se ispušta na najniži čep (ovisno o trenutnom podešavanju traktora), tj. položaju završnih prijenosa. Natočite 1,5 litru svježeg ulja u svaki od reduktora, mala odstupanja u količini ništa ne mjenjaju na stvari (iako postoje bočni čepovi, za kontrolu i ispuštanje viška ulja).

Hipenol se još toči u kučište pogona hidraul. pumpe, koji se nalazi s lijeve strane, iza motora. Na donji čep (nalazi se na koljevci traktora, tj. desetak cm dalje od kučišta pogona) ispustite ulje, na gornji ga natočite. Rupa za utakanje je dosta mala, pa je poželjno da je ulje zagrijano prije utakanja.

Kučište volana također se puni sa Hipenolom, kroz otvor malo ispred volan štange. Ulje će vam vjerojatno s vremenom samo isteči pokraj brtvi, tako da ispuštanje starog nije potrebno.. :D
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Ulje u hidrauličnom sistemu - koristite isključivo novo (ne rabljeno) motorno ulje, iako će vam trgovci možda htjeti ponuditi neko od ulja za hidrauliku tipa Hidraol ili Transhidraol. Ta ulja neće vam radti dobro, zato jer je sustav predviđen za korištenje običnog motornog ulja.

To ulje se u sistemu ne grije previše, nije jako prljavo i mutno kod zamjene. Ali ono tijekom više godina korištenja navuće u sebe vlagu, koja izaziva koroziju po cijevima i ostalim metalnim dielovima. Kad te čestice korozije dospiju do mehanizma hidraul. razvodnika, tamo počinju raditi probleme, najčešće se hidraulika više ne želi spustiti. Potrebna je zamjena ulja, i ispiranje sustava, prije utakanja novog ulja.

Postojeće ulje najbrže se ispušta tako da se na cilindru otpoji jedan (ili oba) lajtunga (crijeva koja ulaze u cilindar). Krajevi crijeva gurnu se u 10 litarni karnistar, i dok traktor radi oprezno se započne podizanje i spuštanje hidraulike. Mlazovi ulja će umjesto u cilindar teči u karnister. Kad ste ispustili večina ulja, pričekajte da se iz rezervoara iscjedi i preostala količina, pa ponovite postupak, tako da iscjedite što više starog ulja.

Nakon toga slijedi ispiranje hidrauličnog sistema. Natočite u rezervoar hidraulike kroz gornji čep (nalazi se na vrhu zadnje strane traktora) nekoliko litara nafte (prije toga ste crijeva opet zašarafili na cilindar). Upalite traktor na povišenim okretajima, tako da nafta jedno vrijeme cirkulira po cijelom sustavu. Više puta podignite i spustite zadnje poluge, pomoću komandi razvodnika.

Kad ste sigurni da je nafta dobro procilkulirala, možete je ispustiti, jednako kao i staro ulje. Još bolja opcija je da naftu ostavite jedan dan unutra, i sljedeći dan još malo cirkulirate naftu, prije nego je ispustite.

Kad je nafta ispuštena, skinite i očistite od taloga mrežasti filter ulja, koji se nalazi na ulazu (povratu) u spremnik ulja (sa zadnje strane, gore). Na kraju natočite svježe ulje, s time da vam sva količina neće stati odmah, jer mora se napuniti i cijeli sistem. Zato morate natočiti prvo par litara, i upaliti motor da pumpa proradi.
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Sustav napajanja motora sa naftom

Spremnik za naftu može se isprazniti do kraja, preko čepa na dnu tanka. Ako vam čep više neće dobro brtviti, dovoljno ga je sasvim odšarafiti i izvuči van, te ispod njega umetnuti okrugli komad gume, i natrag pritegnuti čep. Svakih 10-tak godina je poželjno jednom isprazniti i isprati tank, od eventualnog taloga na dnu.

Sustav nafte ima niskotlačni (primarni) krug cirulacije, te visokotlačni (sekundarni) - od Bosh pumpe do dizni, s time da se višak neubrizgane nafte s dizni vraća ponovno u tank.

Niskotlačni dio prvo ima posudu (čašicu) za odvajanje vode i grubih čestica, te iza toga filter za naftu. Stariji modeli imaju dva kučišta filtera (za dva manja umetka), a novi model ima samo jedan (veči umetak) za filtriranje nafte. Svakih par godina (ili jednom godišnje, ovisno o korištenju) poželjno je očistiti čašicu, i zamijeniti uloške filtera. Nakon zamjenje potrebno je sve dobro odzračiti. Primarni krug može se odzračiti ručnim pumpanjem na AC pumpi, sve dok na gornjem otvoru filtera ne poteče čista nafta, i prestanu izlaziti mjehurići zraka.

Sekundarni krug (iza Bosh pumpe) odzračuje se otpuštanjem VT lajtunga na spoju (holenderu) sa diznama. Potegne se ručica dekopresora, i motor se anlasa (vrti), sve dok ne poteče čista nafta. Nakon male stanke ponovite anlasanje nekoliko puta, nek vam što više nafte isteče kroz lajtunge. Na kraju opet zašarafite holendere lajtunga na dizne, i upalite traktor. Dovoljno je da negdje u sistemu zaostane par mjehurića zraka, kad oni dospiju do dizne - ona se više neće htjeti otvarati, i motor će trokirati ili stati.
 
Z

zeljkohancic

Guest
Re: Vladimirec

VTZ samo da ti se zahvalim u svoje i ime svih nas ostalih vlasnika Vladimireca koji puno uspijemo naučiti iz tvog znanja,i sličnih tebi,koji imate šta za reći i spremni ste to podijeliti. Hvala,hvala,hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh