• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

zahvaljujem na dobrodoslici i savetima.Sto se tice moje hidraulike,to sam uradio neposredno nakon sto sam traktor dovezao od prodavca.Tamo se nisam setio da zatrazim da mi demonstrira rad iste,verovao sam mu na rech da to radi jer je vukao prikolicu poslednjih par dana. Kako mi nije odmah dao knjigu tj. uputstvo bio sam nestrpljiv da probam i ukumplovao sam polugicu dok je traktor mirovao. Nakon paljenja motora primetio sam cudan zvuk,koji bih najblize opisao kao struganje...dva neuzubljena zupchanika jedan u drugi koji je izazivao vibracije celog tog sklopa hidraulike,tolike da je doslo do samoodvijanja one plastichne rucice koja je pala u travu.Posle bezuspesnog pokusaja da polugu odkumplujem i vratim u prvobitni polozaj,uplasen sam ugasio traktor, i tek onda uspeo da izvucem osigurach i prebacim ga u polozaj "iskljucheno" . Sada se samo plasim da nisam sta unistio za tih minut dva...koliko mi je trebalo da utvrdim sta to zuji, i da ugasim masinu. Inace u uptstvu se izricito preporucuje da se hidraulika iskljuci uvek kada nije potrebno njeno koristenje.Sto se lufta u volanu tiche, i taj problem sam danas citajuci pazljivo uputstvo apsolviraoi stvar stoji ovako:
Neposredno iza volana prema komandnoj tabli nalazi se jedna mazalica koju treba napuniti kvalitetnom grafitnom mascu .
Dole ispod kabine gde se ukljucuje sistem hidraulike vidi se i donje kuciste upravljaca. Potrebno je odvrnuti navrtku vijka za podesavanje koji je smesten u bocnom poklopcu i skinuti zaustavnu podlosku sa tog vijka.
Zavrcuci vijak za podesavanje,podesiti spregu vijka sa puzem,tako da pri srednjem polozaju valjka,zazora u sprezi nema, i da sila neophodna za obrtanje tocka upravljaca bude u granicama 15-22 N (1,5 - 2,2 kP).
Vratiti na mesto zaustavnu podlosku vijka za podesavanje i zavrnuti navrtku do kraja.
Naravno rado bih skenirao i sliku celog sklopa iz uputstva i stavio je.....samo ako mi neko objasni kako se to radi ! :scratch
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Citao sam malo prethodne postove pa mislim da bi bilo dobro da pojasnimo neke stvari u vezi "ler" gasa i sl.

Pokretanje vrsite na sledeci nacin:
-Ukljucite svecicu za zagrevanje 40-60 sek.(kljuc prekidaca okrenite za 45* u pravcu kretanja kazaljke na casovniku)Pri tome na ploci instrumenata treba da se upali sijalica sa crvenim staklom.
- Iskljucite kvacilo i ukljucite starter (kljuc prekidaca okrenite za jos 45* u istu stranu) Radilicu motora pustite neka se 3-5 sek. obrce,a zatim iskljucite dekompresor (ukljucite kompresiju)
Cim motor pocne da daje neprekidna planuca a obrti da rastu,odmah iskljucite starter. Kada se broj obrtaja radilice stabilizuje ,lagano ukljucite kvacilo. Starter ne sme neprekidno da radi duze od 20 sek.
- Ako se motor nakon 2-3 pokusaja sa minutnim intervalima nije pokrenuo,sledeci pokusaj pokretanja izvrsite tek nakon 2,5 - 3 min.
- Pokretanje motora u toplo godisnje doba vrsite bez primene svecice za zagrevanje usisavanog vazduha (kljuc prekidaca startera okrenite za 90* u pravcu kretanja kazaljke na casovniku)
-Posto se motor pokrene proverite njegov rad u srednjem i maksimalnombroju obrtaja radilice u praznom hodu tokom 2-3 min. Motor treba da radi ravnomerno, bez lupanja i stranih zvukova.Motor se sme opterecivati tek posto se zagreje u srednjem broju obrtaja radilice (posto se temperatura ulja u magistrali popne do 35-40* C)
-Pritisak ulja u zagrejanom motoru treba da je 0,15-0,35 MPa (1,5-3,5 bar) pri nominalnom broju obrtaja radilice. (1800 o/min)
-Nije dozvoljeno opterecenje nezagrejanog motora .Ne preporucuje se rad motora u malom broju obrtaja radilice u praznom hodu
Koliko sam shvatio nema govora ni o kakvom "ler" gasu.Srednji broj obrtaja je najmanje sto se dozvoljava...znaci negde oko 900 o/min.A tu vec nema nikakvog zaletanja Bosh pumpe i sl. zar ne ? :scratch
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Sasha63 kaže:
Koliko sam shvatio nema govora ni o kakvom "ler" gasu.Srednji broj obrtaja je najmanje sto se dozvoljava...znaci negde oko 900 o/min.A tu vec nema nikakvog zaletanja Bosh pumpe i sl. zar ne ? :scratch

Nakon dugo vremena, napokon smo ovdje dobili vlasnika koji ima i traktor i knjigu - priručnik za rukovanje i održavanje! Našoj sreći sada nema kraja! :D

Sasha se je potrudio i skenirao neke zanimljive stvari, koje ću ja kasnije postaviti ovdje. Što se tiče ler-gasa, traktor radi stabilno na nekih 850 - 900 rpm, bez zaljetanja. Niže od toga ne treba niti pokušavati podesiti, jer traktor tada dobiva premalo nafte, i radi nestabilno. Posljedica toga je i nedovoljno podmazivanje motora, jer se i uljna pumpa vrti jednako kao i motor.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Re: Vladimirec

@SASHA63
sad sam siguran skoro 100% da su ti otisli lezajevi u kucistu pogona hidraulicne pumpe , potpune isto se panasao i u mene

nista strasno zamijenis 2 lezaja koja mozes kupiti u bilo kojoj trgovini koja prodaje lezajeve , mjere sam ti napisao par postova prije

@VTZ
koliko si siguran da u hid. istem ide motorno ulje :?: :scratch u mene je 46tica i radi ko curica ;)
a sad nemozem u knjizi da nadjem tabelu sa uljima :blackeye

EDIT
mislim na ovaj lezaj oznacen sa 104
http://www.autosoft.ru/online/acat/?idg ... 8&atype=3#
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

savoris kaže:
@VTZ - koliko si siguran da u hid. istem ide motorno ulje :?: :scratch u mene je 46tica i radi ko curica ;)
a sad nemozem u knjizi da nadjem tabelu sa uljima :blackeye

Moguće je da bi i neki od Hidraola mogao se koristiti u sistemu hidraulike, ali ja sam kupio novi traktor, u kojem je tvornički bilo motorno ulje. Serviser od uvoznika također mi je napomenuo da koristim motorno ulje. Razlog je vjerojatno u viskozitetu, jer hidraulična ulja su monogradacijska, nije svejedno dali je ljeto ili zima, dali je ulje hladno ili se pregrijalo od korištenja.

Jednom sam po ljetu radio servis i izmjene ulja, a moj otac je otišao na benz. pumpu kupiti ulje. Trgovac mu je uvalio ulje za hirauliku, i ja sam ga ulijao unutra. Sve je radilo osjetno slabije, poluge su se dizale sporo i bile su bez snage, tako da sam nakon 5 minuta to ulje opet morao istočiti van, i kupiti motorno ulje. Moguće je da je bilo preniskog viskoziteta, na pr. 32, ali toga se više ne sjećam..

@Sasha - u vezi tvog neuspješnog uključivanja pumpe - pretpostavljam da ti nisi do kraja prebacio polugu, nego si je ostavio u nekom međupoložaju, i zbog toga se je čulo to struganje. Ja to prebacujem brzo, dok motor radi, tako da bude što manje "roštanja". Vjerujem da nije došlo do nikakve štete zbog toga, ležajevi bi vjerojatno otišli ako bi radili bez ulja u kučištu pogona pumpe.

Zanimljivo je i ovo što Sasha piše - u kučište volana kvalitetna grafitna mast? Što je bolje, mast ili hipenol?
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Odaberi multigradacijsko ulje za dizel motore, ne treba biti ništa specijalno!
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Zahvaljujući dobroj volji i trudu Sashe, sada ovdje na forumu možemo stavljati zanimljive stvari i fotografije iz priručnika o Vladimircu

lastscan.jpg


Kod niskog podešavanja, poluge vuče montiraju se (skupa sa bolcnom) u rupu C na konzolama vuče.

lastscan1.jpg


lastscan3.jpg
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

A evo i uputstva o podešavanju zazora ventila, pritiska uljne pumpe za podmazivanje motora, te Bosh pumpe

28.jpg


157.jpg


158.jpg
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

A evo i mojih fotografija:

Hidraulična pumpa (lijevo) zajedno sa svojim pogonom i polugom za uključivanje

IMG_3047.jpg


Čep za ispuštanje ulja iz kučišta pogona nalazi se ispod kolijevke (onaj najniži)

IMG_3048.jpg


Čepovi za ulje na bočnim reduktorima (postoje još dva veća čepa s gornje i donje strane, ne vide se na ovoj slici)

IMG_3052.jpg


Odzračivanje Bosh pumpe i visokotlačnih vodova vrši se odvrtanjem holendera na diznama (donji vijci)

IMG_3055.jpg
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Uljni karter motora, čep za ispuštanje je na dnu, poklopac mrežastog filtera je bočno

IMG_3056.jpg


Čep na mjenjaču, bočni čep služi za kontrolu razine i stanja (kvalitete) Hipenola

IMG_3057.jpg


Kučište volana i rukavac, lijeva strana traktora

IMG_3060.jpg


Kučište volana, pogled s desne strane - ovo (masno) je ustvari čep, kojeg treba odvrnuti, ispod njega nalazi se vijak za podešavanje slobonog hoda volana

IMG_3063.jpg
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Pošto je štop-šalter na mojem traktoru nestao još negdje na putu iz Rusije do mojeg dvorišta, morao sam odmah na početku izmisliti nešto, da mi štop-svjetla rade. Ovo je obični štop-šalter od nekog auta, a konzolu za njega sam morao sam napraviti.

IMG_3070.jpg
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Ono sto me zanima a nigde ne mogu da nadjem je....nekakva ploca koja se stavlja na deflektor ventilatora za hladjenje stublina.Naime kada su temperature spolnjeg vazduha ispod +5* C preporucuje se stavljanje te "ploce" E sad....ima li neko tu plocu, kako ona uopste izgleda,koje su joj dimenzije i sl. Ja je naravno nisam dobio tako da bi bilo dobro da je neko,ako je ima uslika i eventualno da njene dimenzije da bi je mogli napraviti od alu-lima .
Vtz zahvaljujem na upozorenju u vezi plugova i tanjiraca YU proizvodnje,o tome zaista nisam razmisljao a bilo bi mi jako krivo da polomim staklo na kabini. Dali je to problem samo u niskom podesavanju ili u sva tri ? Mozda u visokom podesavanju taj problem ne postoji !? Bilo bi dobro...da prikazes svoje prepravke da vise ne bi lomili stakla na kabinama.
Posto verujem da niko do sada nije isprobao visoko podesavanje, evo ovako bi trebalo da izgleda :
http://img410.imageshack.us/img410/2051/lastscanad.jpg
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Re: Vladimirec

Pozdrav!

Imam ja tu 'pločicu'.To ti je nešto kao veliki plitki tanjur bez dna,znaci bez ravog dijela ,kak da drugač objasnim :scratch
Kad se skine lim usmjerivač zraka iza ventilatora ta pločica se samo stisne na kučište ventilatora(strana od motora).
Kad se vrati usmjerivač on to još bolje stegne da leži sigurno na mjestu.Znači zastire protok zraka od oboda ventilatora prema centru kojih 5-6 cm.

@savoris:

pisao si da si svoj mjenjač s jednom ručicom preradio na dvije.Danas vidio na youtube-u da ima za nabavit gotovo kučište s dvije ručice, pa me zanima dali si ti to nabavio ili se da na original kučištu izbušiti rupa pa staviti poluga za inverter?

Danas registrirao traktor :supz: i pričao mi čovjek na stp-u kakvi budu suludi zahtjevi od druge godine,a ja ostao :supris: :shock:, :D
Veli čuj budeš ga trebal obojati,nove prednje gume(sad su još original,ima profila ali su malo bočno apšisale ništ strašno),tablicu obavezno premjestiti na zadnji lijevi blatobran(sad je naprijed),onaj nakaradno veliki trokut za spora vozila :roll: ...da ne pričam za kočnice signalizaciju i upravljač.nekaj je spomenul i za kabinu ali ga nisam skužil(ja ju nemam).Slikali budu vozila u kakvom su stanju.veli da su u KC 80% traktora sređeni,ali po novom bi od njih samo 20-ak%
zadovoljilo uvjete :shock: :shock: :shock: .dođe mi da zakonodavce,bolje rečeno one koji su to odlučili
provoditi :axe: :axe: :axe: :D
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Re: Vladimirec

ja sam samo probusio rupu na onome kucistu dodao rucicu sa prednje strane , isto kao na originalu , dodao ono perce koje ulazi dole u viljuske i na onoj ploci koja je poklopac mjenjaca zavario jednu prepreku da nemoze vise rucica mjenjaca preci u viljusku invertera posto je ona zauzeta onim percem

cak razmisljam da posebno izvedem i reduktor sa zadnje strane tako da imam 3 rucice
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Re: Vladimirec

Bravo majstore, to te ja pitam. :)
a za treću ručicu hmm...dobra ideja ali kaj nebi bilo malo previše ručica onda? :D

@ VTZ:
Su ovo zadnje slike od tvojeg traktora?Gledam malo pa mi je čudno.Pumpa hidraulike je ko na mojem,a i kučište volana,kolko se vidi,je isto kao i na novijem mehaničkom,a ti imaš hidro volan,ne?kaj onda tera ulje za volan?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Re: Vladimirec

a jebiga , vjerovatno da bi mi ta rucica smetala pri ulasku izlasku iz traktora ali previse ne bi bilo sigurno

koliko sam ja opicen cak sam razmisljao da cijeli mjenjac premjestim na desni blatobran i da se salta naprijed-nazad i sve ono izbacim sto je dole na podu :blackeye
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

vladimirec81 kaže:
@ VTZ:
Su ovo zadnje slike od tvojeg traktora?Gledam malo pa mi je čudno.Pumpa hidraulike je ko na mojem,a i kučište volana,kolko se vidi,je isto kao i na novijem mehaničkom,a ti imaš hidro volan,ne?kaj onda tera ulje za volan?

Da, to su slike mojeg traktora T-25, i on nema hidro volan, nego običan, samo je noviji model, s dodatnom ručicom invertera, i još nekim stvarima..
 

Najnoviji postovi

Na vrh