• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@Ahilis dali si probao direktno spojiti na alnaseru?

@DARIJUS za početak isprobaš cirkular ili banseg, pa ako dobro reže na pravom si putu -nala šala!
 

bosanac 80

Član
Tu od
27 Sij 2012
Poruka
32
@ ahilis, probaj premjestiti alnaser s ovog koji pali kao mina na onog koji neće...
moralo bi ti puno toga biti jasnije nakon tog...:icon_thumright:

danas ja ugradio novu-staru boš pumpu (ona kaj je bacila motorno ulje kroz čep) i kresnuo vladimira...sve ok, peri-deri dalje...
nego, promjenom pumpe moral sam i ulje novo natočiti u nju, onaj cijeli decilitar...
i vrag mi nije dao mira nego sam umjesto motornog natočil ono s kojim se dela mješavina u motornim pilama...ako taj vrag podmazuje moju husqarnu koja vrišti od obrtaja, onda će i rusu biti dobar...hehehe...
eh drug kad si vec oko zamjene bos pumpe jedno malo pitanje
na sta treba obaratiti paznju kod zamjene iste?posto i ja kontam da je mijenjam,nisam to nikad radio pa da nebi napravio havariju kakvu:icon_thumright:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
ma niš komplicirano...otpustiš 4 šerafa na većem deklu (to je onaj bliže čepu za motorno ulje točit), skineš lajtunge i nježno ju lupiš nogom da se odvoji...izvučeš van i kad drugu stavljaš obrneš postupak...:icon_wink:
trebaš ključ 19 za lajtunge te 14 i 17 za skidanje same pumpe...
nemoš čak ni krivo uzubit...vidi se iz aviona...
najlakše je ustvari kad jednu skidaš i odma drugu stavljaš, ali i ako radiš samo s jednom ide...ustvari bolje vidiš kaj se događa ako nisi lijen (ko ja) i skineš si i dekl di je taj čep od motornog ulja...tri ili četiri šerafića više...

jedino pazi da ne potrgaš brtvu jer je u mojoj državi nemoš samu kupit...ali možeš je sam napravit iz klingerita...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
................. i normalno prekontrolisati ugao predpaljenja nakon zamjene pumpe
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
@ savo, nemoj čovjeka plašiti bez veze...
dosta puta sam ja pumpu mijenjal i nikad nisam imal problema...ubaciš onak kak ide, jer drugačije nede, i dela ok...
...ali, daj ti nama svejedno malko objasni di gledati...:icon_thumright:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Podešavanje predpaljenja

Dodaš ručni gas do kraja
Skineš cijev od prvog cilindra dole na pumpi
Skineš poglopac razvoda pumpe (tamo gdje se sipa ulje u motor)
Natjeraš radilicu na one dvije oznake jedna do druge što su prije VMT
Skineš ona dva vijka sa flanšne (tamo gdje ide pinjon sajle obrotimijera)
Okrećeš ključom 27 pumpu (u smijeru kazaljke na satu) , polako i pratiš nadiranje nafte na onaj holender odakle si skinuo cijev od nafte
Na prvo nadiranje tačnije na prvu naznaku podizanja nafte u holenderu pogledaš koje rupe se poklapaju na onoj flanšni i zavrneš dva vijka

Znači ovo je grubo ali opet dovoljno fino štelovanje ugla predpaljenja , za finije štelovanje se zakreće pumpa na ona 4 vijka što je drže
U priručniku se pominje jedno pomagalo a to je staklena cjevčica koja se montira umjesto cijevi dizne , ono nije potrebno dovoljno je samo pirnuti malo u holender da se izbaci nafta sa proširenog dijela jer prvo nadiranje je lakše oučiti na manjem prečniku cijevi
 

Fliper

Član
Tu od
6 Lis 2013
Poruka
51
Pozdrav svima, Darijus možeš li mi reći šta si mijenjao na svojoj bošpumpi koja je bacala ulje na čep,ili si sad ugradio drugu? Možeš li mi reći cijenu nove bošpumpe u Poljskoj?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Evo mali izvještaj jer sam danas radio prvi ozbiljniji posao sa vlatkom i onom nabudženom pumpom
Sa 23 litre lož ulja sam obrao 1.4ha kukuruza na bregovitom terenu i imao put otprilike 30tak kilometara u oba pravca , to je po meni jako privatljivo u odnosu na moju dosadašnju potrošnju

Motor radi sasvim uredno i bez greške jedino mi nedostaje 100tinjak obrtaja radilice u maksimalnom gasu i to nemožem sa vana na pumpi da dodam , izgleda mi je moj majstor napravio neku smicalicu unutra jer zna da ja volim čačkati a drugari smo pa me nebi iznenadilo
 

kilkenny

Novi član
Tu od
8 Stu 2013
Poruka
16
i tak na kraju, nebi kresnul da si bog, desno lijevo kad tamo nafta na pumpici van, vuce zrak.. promijenio gumicu/obujmicu u pumpici, upalio, jos malo vuce, previse izderano i nemre se sredit, sad trazim novu ac pumpicu, gdje nac?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
malo cudno savo da manje trosi na linisku pumpu spram rotacione ali verovatno ta caka utice dosta. znaju to dobri majstori sloziti i ustelati i sad se vidi razlika .obicno liniska pumpa malo vise potrosi ali je i bolja i manje osetljiva od rotacione i dugotrajnija.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Imaj na umu da je moja rotaciona bila umorna bolje reći preumorna
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to je sigurno u pitanju .ma bitno je da odgovara i radi kako treba i da zadovoljava potrebe.svaka cast na majstoriji uspesnoj
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako ide na manje okretaje onda ispručuje manju snagu ..no vjerujem da to znaš .
Ist tak ako je podešena max. količina manja nego prije ..a jedino tu leži teorija o manjoj potrošnji snage i momenta bude manje .
Nikako ne može biti bolji učinak s strojem ..možda subjektivno i prividno .

Da bi obavlili neki rad treba uložiti neku energiju , i tu su fizikalni zakoni jasni .
Ovo pišem je se bojim da budu mnogi ovdje isčitali priliku za uštedom goriva
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Nisam pričao o potršnji , meni se sad radilica vrti na 1700 a treba na 1800 , ja pretežno stavim na 1900
Količina ubrizgavanja pri opterećenom motoru je ustvari razlika koju nadomješćuje regulator kada registruje pad obrtaja u odnosu na papuču gasa i to kod mene radi odlično jer mi nadomjesti snagu a na auspuh nema crnog dima kada motor počinje da umire nego se okom vidi da dobije onoliko oliko mu treba
Problem je jer ja regulatoru nemožem da zadam 1900 obrtaja , elementi bi to lako izvršili ali je negdje caka u regulatoru i tegovima
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nije tu usteda u gorivu nego dobija goriva koliko mu tacno treba. kad se pumpe oslabe i rasteluju daju vise goriva nego motor moze sagoreti i to ode u vazduh vecinom nesagorelo i potrosnja oho ho veca. znaci tacna kolicina goriva i vazduha koja je zadata daje punu snagu i najmanju potrosnju. mnogo puta sam se uverio prakticno da kad se rasteluje pumpa na dizelu i karburator na benzincu snaga je dosta manja a potrosnja i duplo veca. svaki motor ima neku normu po kojoj trosi i gde isporucuje mah snagu. ali na vecoj visini i velikim temperaturama spoljnim on ce izgubiti deo snage i povecati za nijansu potrosnju jer vazduha dobija manje u odnosu na gorivo. znaci stehiometrijski odnos se narusava.u ovom savinom slucaju to je odlicno odradjeno jedino obrtaji su manji a mislim da je ta pumpa i podesena regulatorom na te obrtaje od 1700 rpm. to je verovatno za slabiju varijantu motora .rusi cesto regulatorom obrtaja regulisu snagu na istim motorima pa imaju vise verzija snage na istim motorima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ljepo vica , ali to je moguče jedino uz žice na dizni i PVP , plus kutija koju zovemo kompjuter
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
zanima me nešto u vezi ubacivanja te pumpe.......značu savo, ti si skinuo rotacionu i bez ikakvih pripasavanja ubacio linijsku od t40, znači sve štima gore, što se tiče pogona pumpe.......

a jel nisi mogao staviti pumpu od mtz82, ona ide do 2200 obrtaja,a mislim da su čak iste pumpe od t40 i mtz, samo je razlika u regulatoru i ograničenju broja obrtaja.........
 

Najnoviji postovi

Na vrh