• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ide ide i pita ima li jos. neznam kako da prebacim link sa naseg foruma gde su mnogi poceli to koristiti. malo smo se raspravljali sa pojedincima koji to nedaju za priznati ali nikoga ja neteram na to. samo znam da moze i bez ikakvih problema. rodjak je to koristio davno ludih 90-ih i ko zna koliko potrosio toga. linijska pumpa jos lakse radi sa njim ali i sa rotacionim radi bez problema jer vec se proculo koliko se koristi.pustio sam buvu koju niko nije hteo ili smeo reci a ja nemam dlake na jeziku. na cisto preradjeno ulje isto moze da ide samo sto to vec ima posledica jer se nemoze precistiti. ma rus ce progutati sve cak i vodku
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ne samo rus nego i finiji strojevi, jcb, same explorer, mali kamacu bager. Jedan naš lokalni bagerista i prevoznik več jako dugo krka u sve strojeve 60% ed-40% bjelo ulje i veli da nije nikad dosad imal nikakve probleme, naftu si pravda na svoju firmu a ulje preko jednog velikog krčmara.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

Matija001

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
69
Davnih dana je dokazano da se može koristiti jestivo ulje iz friteze. Čak je i ekipa iz Top geara dokazala sa starim volvom da to funkcionira. Neki kažu da je i bolje od nafte jer nema sumpora i sličnih štetnih dodataka. Jedino svi kažu da je problem viskozitet odnosno kod nižih temperatura je pregusto.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ne koristi on staro ulje iz friteze nego svježe ali si porez pravda prek krčmara. Daj si zamisli kak bi se porezniki držali kad bi obrt za radove u građevini pravdal par tisuča litara biljnog ulja. :D

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Znam da je jestivo ulje gusto i da na sebe prima krute čestice te nestaje tekuće stanje i potaje smjesa kao sirova guma i lijepi se za prste ili metal. Ne znam kako se ponaša u pogonskom gorivu - u ovom slučaju dizelskom gorivu.
Ako se ne bih razgradilo u sistemu za napajanje gorivom došlo bih do ljepljenja za stijenke cijevi, crijeva, prečistača - filtera i smanjilo protok.

Ako je korišteno jestivo ulje ono je već pregoreno i malo se kristi u ugostiteljstvu za pečenje mesa te se u njemu nalazi masnoća iz mesa. Ako se peku artikli od tijesta tu se koristi zamjena za ulje, a to je palmina mast koja je prije upotrebe tvrda toliko da je moraš rezati nožem i topi se u fritezama - znači na sobnoj temperaturi je u krutom stanju.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Nebi ti ja kolega to znal, zato sam i bil sa 19 godina šef kuhinje :D

Sent from my move 2 using Tapatalk 2

Na palminoj masti možeš peći sve nemora biti samo od tjesta, njegova specifičnost je u tome da drži dulje od običnog ulja i kao ne veže toliko mirise na sebe. Gle krkali su kod nas svašta u strojeve, kod mene na poslu je kroz noč zginulo 300l starog filtriranog trafo ulja.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Evo pronašao sam dio ali ima još negdje reportaža.
Po meni je ovo istina što kažu da ima karamelizacije ali zato kako je u reportaži izrečeno mješa se u omjeru 1:1 sa eurodizelom
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=2R5fq8VBx5c[/YT]

Evo pronašao to štoo kažu
https://www.youtube.com/watch?v=2FpsbEPJeI8

Sve u svemu u RH to je ne isplativo jer ovdje postoji i plava nafta a ulje je po cjeni blizu cjene euro dizela
Sve u svemu ne koristim niti plavu naftu jer sam je već potrošio krajem ljeta a značajne uštede postoje korištenjem čistog ED
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nađe se ulje na akciji za 6,50kn......a plavi je oko 5,90kn.......a što netražiš plavi od nekoga kome ostane, ja nebi išao kupovati ED za traktor, nikako.....
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ide i na fritezu, nevelim da nejde ali problem su psi i mačke koji jure za tobom dok voziš kroz selo jer mirišeš na lignje. :D Šalu na stranu, dok sam još radil u kuhinji neki čića iz doljanskoga je dolazil po to staro ulje i još nam je ostavljal kunu po litri i rekel je da tera traktore i kombajne na to. Pošto se tada nisam bavil samostalno sa poljoprivredom kao sad nisam se previše zanimal oko toga.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
5.73 je plavi. Nego koja pumpa je pogodnija za taj eksperiment. Roto ili klipna?

I benga pala na 9.83, skoro me infarkt strefil dok sam postal danas na omv-ju.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
mislim da klipna ipak može više progutati lošije gorivo......ulje su najčešće sipali u stare mercedese koji imaju klipnu pumpu......negdje sam čitao, ako se vozi na biodizel, da treba auto biti pripremljen za to, da se moraju zamjeniti sva crijeva za dovod goriva sa silikonskima, a kod nekih auta je to napravljeno u originalu.......sada neznam jel to vrijedi i za jestivo ulje, već sam htio kontaktirati vukovar u vezi biodizela, jer sam čuo da je jeftinije od dizela, samo se treba uzeti valjda minimalno 1000 litara, a to i nije neka količina......
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
vecina creva trpi jestivo ulje i sl, ali bio dizel ako je da kazem fabricki ima supstancu koja nagriza sve redom i preporuka je u odredjenom procentu. ta hemikalija je i rosle godine stavljana u euro dizel kod nas pa su mnogima pumpe i membrane otkazale kao i meni na pasatu. morala je skoro na remont zbog toga. klipne pumpe ce svasta progutati bez problema ali ovo i rotacione teraju bez problema. bar koliko znam i cujem od korisnika. jutros je i u vestima izaslo u s.mitrovackoj opstini na sta idu traktori i automobili
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Decki moj kolega(Austrijanec)je vozil citroena Xm-a z 20%ulja iz kuhinje,filtriral ga kroz najlonku i veli nije bilo problema.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Pise se o bio dizelu(svake vrste) da je dobar za rusa, samo zato sto je rus, a zapravo od svih traktora na nasem trzistu ferac je najprikladniji za njega.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ma sve starudije pogotovu sa linijskom pumpom ce sve progutati. ali ovaj moj jos uvek neradi kako treba. juce sa rasipacem uradim oko 70ari i poce trokotanje i gasenje ponovo.Mala pumpica tad ima pritisak da se nemoze sabiti.a procurila na gumici a nova nije ni 2 cas radila.izmenim sinoc i gumice nove na kucistu filtera za naftu jer su nekako prilicno lose izgledale ali nije curilo. filteri su isti sa obe strane ko da se mogu okrenuti bilo kako.Jedino su zgnjeceni jedno bar 1-1,5cm. izgleda su veci po duzini a kao za vladka su uzeti.sticem utisak da cim se malo ugreje da pocne trokiranje jer oko pola sata mozda i malo vise je radio besprekorno. jedino cu probati vise goriva nasuti i gumicu na pumpici da zamenim . holender za preliv filtera ili ozraka je cista ali filteri nisu bili puni kad sam skidao.nesto mi tu nikako nije jasno sta se desava
 

Najnoviji postovi

Na vrh