• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
dali je normalno da vladimirec kad su mu poluge dignute i na njima imam okacene plugove kad prebacim u plivajuci polozaj nece da pusti plugove na zemlju tek kad ja stanem na plug nogom on onda polako spusti tako kad orem uvek spustim hidraulikom do zemlje i on posle radi ovisno o polozaju terena
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
a prazne moram skakat po njima da spusti a ja imam 90 kg da naglasim hidraulika mi radi super dizanje spustanje ima snage ima brzine samo taj plivajuci mi nekako tesko ide on bi trebo lakse dosta jer kod imt ljudi dignu poluge rukama a ja nemogu iako ga prebacim u plivajuci polozaj... stim da ostavim plugove preko noci dignute dodjem ujutro oni stoje dje sam ih i ostavio
 

veselin

Član
Tu od
24 Kol 2012
Poruka
131
i kod vladike u plivajuci moras dici poluge gore kad je u plivajuci .... nesto nestima kod tebe . kad ga sa plugom opteretis to jest da stavis na plivajuci morao bi odma da spusti skroz dole ...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,090
Griješite , poluge iako se prebaci u plivajući polođaj nije lako rukama podići i spustiti , valja protjerati ulje iz cilindra nazad u sistem a to nije baš ni lako.
Priključci kada ''plivaju'' taj otpor ni ne osjete , čak im to i prija jer se vibracije daleko manje nego u traktora sa jednosmijetnom hidraulikom.

@kukas , ti očigledno imaš neki problem , ja bih rekao da je neko začepljenje.
Prvo bi provjerio onu prigušnicu u holenderu , moglo bi se desiti da je ona mala rupica zatvorena ili prigušena.

A pokušaj i ovo , podigni poluge i ugasi traktor , onda povuci ručicu u prinudno spuštanje i vidi kako se onda poluge spuštaju i koliko treba sile za to?
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
koju prigusnicu dje se nalazi dali bi moglo biti do filtera nisam provjeravo njegovo stanje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,090
Čisto sumnjam da može biti do filtera.

Prigušnica ti je nazad gdje se sastaje gumeno crijevo sa klipom , e onaj međudio , ustvari samo jedno od to dvoje prigušnica.
Odvrni crijeva sa klipa pa zaviri tamo gdje su bila i sve će ti biti jasno.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,587
a prazne moram skakat po njima da spusti a ja imam 90 kg da naglasim hidraulika mi radi super dizanje spustanje ima snage ima brzine samo taj plivajuci mi nekako tesko ide on bi trebo lakse dosta jer kod imt ljudi dignu poluge rukama a ja nemogu iako ga prebacim u plivajuci polozaj... stim da ostavim plugove preko noci dignute dodjem ujutro oni stoje dje sam ih i ostavio


Moraš shvatiti jednu veliku razliku!
IMT, Ursus, Zetor i velika večina traktora ima jednoradnu, jednostranu, ili kako god to nazvati, hidrauliku.
To znači da on samo može dizati, a prema dolje se spušta slobodnim padom, tj. ne možeš poluge pritisnuti prema dolje.


Kod ruskih traktora je drukčije. Oni imaju dvoradnu, dvosmjernu (Neka netko napiše ispravan naziv i za prvi i za drugi slučaj) hidrauliku.
To znači da možeš podiči poluge, a možeš ih i pritisnuti prema dolje, teoretski, trebao bi moči dignuti zadnje točkove u zrak pomoću hidraulika.
Po tome, tebi bi i trebalo biti jako teško (Čak i kada je ispravno sve) poluge podići prema gore dok traktor ne radi. Kao što je Savoris napisao, treba ulje protjerati kroz cilindar, sva crijeva, razvodnik, a ulje je gusto.

Isto je i kod mene, imam Ursusa, kada su poluge u gornjem položaju, a traktor i ulje je hladno, poluge teško idu prema dolje. Moram ih barem rukom pritisnuti.

Htjeo sam naglasiti da je hidraulik na Vladimircu i IMT-u (Kao i na ostalim traktorima) jako različit i njih ne možeš uspoređivati što se tiče hidraulika.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,090
Ne samo teoretski nego i praktično možeš da podigneš zadnji kraj.

Kod ruskih mašina nema veze dali traktor radi ili ne , glavna stvar je u kojem je položaju ručica hidraulike.
Ali kao što rekosmo , jako teško je čak i u plivajućem položaju rukama polugu dići gore-dole , bar prvi put dok se ulje ne istjera iz cilindra.
 

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Ne samo teoretski nego i praktično možeš da podigneš zadnji kraj.

A evo i praktike, u slici i reči...
Prošle godine otpao mi točak u oranju, bio "pojeden" navoj na poluosovini, prethodni vlasnik samo nabacio kučine i kao osigurač metnuo ekser, zakucali ga dabogda njime u tu glavu blesavu, mogao sam i gore da prođem nego što jesam...
Čim sam primetio da se traktor naginje u desno, okrećem glavu i vidim da je otpao zadnji desni točak, sreća je što se to desilo na samom početku, kada sam okrenuo na ovratini i spustio plug u brazdu i prešao par metara, brzo ručicu iz plivajućeg u prinudno spuštanje i traktor ode uvis, ugasim traktor i izađem napolje da vidim šta mi se desilo...
O'ladio sam se...
Odem kući po alat, i par panjeva da traktor ne stoji na plugu, namontiram nekako točak da se mogu vratiti kući, za baksuza, udaljenoj 5-6km od njive gde sam orao...
Da je bio neki drugi traktor, kao što kolega reče, sa jednosmernom hidraulikom, bilo bi svašta...
13_07_14_1224.jpg
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Kod mene iako i pumpa nije nesto posebno podigne zadnji kraj jako brzo .U plivajucem poluge moraju spustati same samo dok je ulje hladno to ide sporije. Ja sam u prigusni ventil dodao diznu od 2mm da bih usporio spustanje pod teretom prikljucka jer je brzo spustao .Promenuo usporavajuce ventile ali nije pomoglo .Poluge spustaju normalno i same a rukom se mogu podici stim da treba upotrebiti silu da progura ulje. Neko zacepljenje sto rekao Savoris je najverovatnije u pitanju ili u vodovima creva ili prigusnim ventilima ili u razvodniku samom u tom polozaju. Zbog poderanog filtera ulja to se moze desiti da neki komadic prljavstine zacepi.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,587
Dobro, ipak može i u praksi, nemam iskustva sa tim traktorima. Negdje sam na forumu vidio da to je teško napraviti, čini mi se da je bio T40 u pitanju, ali totalno nebitno.
Ja sam kolegi objasnio na koji princip radi hidraulik na Vlatku, a na koji princip radi na IMT-u s kojim ga je on usporedio, te da to ne može uspoređivati.

Upravo se ovo sa slike za dlaku dogodilo i meni prije dva tjedna. Imao sam sreće što sam bio na uvratinama, okretao se, a kotač krenio ispadati i zablokirao, pa sam primjetio da nešto nije dobro. Da sam krenio dalje, skršio bi Bog zna šta, ili da se dogodilo malo prije, u pola njive bi mi otpao za sjetvospremačem. Tko zna što bi sve skršio...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ma digne zadnji kraj samo tako . U oranju sad zeznem se u brzini i neprebacim rucicu u plivajuci nego ostane u prinudno dole. Da krenem ni makac vec tocak vrti u prazno jer oslonac nasao na plugu.pogotovu dok je hladno ulje to u par sekundi ga vec odigne. A da je dobra stvar to jeste.Mene je samo mucila brzina spustanja jer je stari tip pa je to bilo jos izrazenije dok nisam diznu od pistolja za farbanje oblikovao i spakovao u prigusnicu.Otad milina jedna sa tezim prikljuckom. Sejalica mi je bila najzeznutija jer bih je razbio svu pri spustanju a ovako polako se spusti za nepoverovati spram rnije. Ipak nije to dzaba na novom tipu odradjeno sa difuzorom od 2mm za usporenje.Jos nesto mi je palo na pamet a to je dal neko nije sipao sae 80-90 ulje u hidrauliku jer je pregusto i sad hladno kad je vrlo tesko moze da spusti. Motorno sae 30 ili hidrol ide
 

boscanin

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
83
picture.php

picture.php

ovako sam ja rijesio usporeno spustanje teskih prikljucaka
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Hm,ma da,to nisam znal... Mislil sam da mi netko moze reci koji.je osigurac za kaj... Da nerazvlacim sve zice koje su spojene na njih...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ne znam koji je osigurač za koje trošilo jer se to može zamijeniti.
Nije bitno da li su osigurači postavljeni ili ne, na mjesto gdje dolazi osigurač postavi lampicu za ispitivanje (netko zovr nekako pipalica, probna lampica i sl.) i uključuj pojedinačno trošila, kada lampica zasvijetli znači da je osigurač od toga trošila pod uvjetom da je instalacija ispravna.
Pod ispravnom instalacijom smatram da su u redu svi vodiči - žice, prekidači, kontakt bravica i sve što spada u instalaciju.

Na ovaj način ne možeš pogriješiti, dobro je da vas ima dvojica.
 

Najnoviji postovi

Na vrh