• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Jesi uspio naci "ruske" lezajeve ili je neka zamjena(kopija)?

Daj mi reci da li ti zvizdi filter ulja kad ugasis traktor? Jesi ga prao kad si mijenjao ulje?

Послато са LG-H502 уз помоћ Тапатока
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Opet mi računar proguta post mamu mu njegovu.

Napisah.
Provjeri mandžetne na ručicama mjenjača , i one poklopčiće sa strane kuda se odglavljuje mjenjač.

Ako sam dobro razumio tebi se podiže nivo ulja u motoru a ti mjerač vadiš dok motor radi ?
Naravo da se to dešava.

Ulje iz motora i hidraulike skoro ni teoretski nemogu da se sretnu.

Kažeš da ti je u hidraulici hipenol , jeli to 90tka ili nešto drugo?
U hidrauliku ti ide 46 ili motorno , sve gušće od toga je pregusto i nepotrebno. Nije to IMTejac.

Ako zamijeniš ulje u hidraulici samo odvrtanjem čepa na dnu rezervoara i zamijeniš nisi skoro ništa uradio jer u sistemu ti ostane još skoro tri litre pa se pomiješa sa novim i zezne i njega.

Pa dobro si prošao ako su samo ležajevi stradali a imao si smeće u mjenjaču.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Operi sto bolje mozes ceo menjac da sto vise tog smeca izadje van.Ulje onaj hipenol najbolje procedi malo pa uspi u menjac . Ali hidrauliku nemoj sipati hipenol jer je pregust za rad pogotovu na hladnijem vremenu.
Motoru se kolicina ulja pregleda u stanju mirovanja i to bar 15-20 min posle rada ili najbolje pre upotrebe . U toku rada ili tik kad ugasis motor ulje se nescedi svo u karter i dolazi do omaske u nivou. I ulje nema sta da se dize nego imas sat za pritisak ulja i gledaj a prskanje ulja je na pokretnim delovima razvodnog mehanizma i to je normalno. Bitan je pritisak ulja koji se isporucuje u motoru i kolicina ulja u karteru a ostalo nema sta da gledas i vizuelno razmisljas dal maze ili ne.
Na menjacu sve mi se vise cini da gde je rucica blokade prolazi prljavstina jer kod mene sam napravio menzetne i sve zadihtovao ali prljavstina odnekud ulazi. I poklopcice zastitne za osovine sam napravio i zadihtovao ali ulje prljavo opet. A kabina vredi mnogo jer sprecava bar dobrim delom kodenzaciju i direknu vodu da se cedi . Ali voda nadje prolaz uvek pa makar kondenzatom ali prljavstina mi nije jasna odakle dospe
 
Posljednje uređivanje:

dominik1993

Član
Tu od
26 Velj 2016
Poruka
61
eto sta da kazem drugo nego hvala decki na objasnjenjima.. radim puno sa njim al za mehaniku sam tudum, jbg nisam imo od koga naucit, pa sad po malo ucim neke osnove pa malo dosadjujem :D znaci savoris ako sam ja ispustio staro motorno ulje iz hidraulike i usuo hipenol pa ponovno ispustio vjerojatno mi je taj hipenol dosta pomjesan sa starim motornim sto je ostalo u hidraulici? hmm onda to nije dobro, trebo bi kupit novi 10 l za mjenjac ako sam dobro skuzio
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Da naspes to ulje u menjac mozes slobodno samo ga procedi malo. Problem je sad u hidraulici i njenom rezervoaru jer si pomesao motorno i hipenol a dobrim delom toga ostane u sistemu.Sad najbolje nasuti bar 2L motornog i malo hidraulika da odradi par puta pa ponovo ispustiti i onda cisto motorno nasuti.Zaostane sigurno 2-3L u sistemu tj u klipu ,pumpi donjoj cevi i razvodniku sa cevima gore. A mesati razlicita ulja nije nigde dobro.
Ili da iscedis ceo sistem takoreci ali to je vec procedura za nekog ko se nije susretao sa mehanikom
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ni slučajno nemoj to sumnjivo ulje sipati u mjenjač , nikako ne razumijem sipanje ''sumnjivog ulja'' bilo gdje osim i neke nebitne stvari.

Uzmi novo ulje u mjenjač kada ti je već otvoren da ga možeš očistiti odnosno oprati.
Ide 10tak litara što mislim da je mizeran trošak u odnosu na dobijeno , a to je novo ulje u čistom mjenjaču i onda možeš imati kontrolu dali ti odakle šta dopire u mjenjač.

Takođe i za hidrauliku , novo ulje i da te glava ne boli.
Kao što rekoh , u hidrauliku ide hidraulično ulje 46 ili 68 a čak može i motorno ulje. Ni sa jednim nećeš pogriješiti osim sa hipoidnim koje je dosta gušće.
ili sa nekim prljavim ili sumnjivim uljem isto možeš napraviti sranje.


Nemogu da razumijem štednju u podmazivanje , nema opravdanja. Bar za ozbiljne sklopove kao što je motor,mjenjač i hidraulika.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,647
ak neznaš kam sa tim crnim hipenolom procjedi ga i bit će dobar u pili za lanac podmazivat...
eto, riješili i to, ima još kaj?:eek::
 

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Izbacuje mi ulje iz hidraulike na čep rezervoara hidraulike, i to u trenutku kada poluga komande na razvodniku iz prinudnog spuštanja-podizanja automatski pređe u neutralni i reaguje sigurnosni?
Ulje izlazi penušavo i baš poprilično, pa me interesuje da li na taj čep ide nekakav dihtung da spreči takvo isticanje?
Napominjem da sam ga stegao "do kraja" i opet se ovo dešava...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,647
oće se to dogodit kad je ulje jako hladno...meni ga zna tak zimi bacit, ali nikad nisam niš radil i to se kad otopli ne ponavlja...valjda se spjeni ulje...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Da nije pumpa počela falširat pa ''naduvava'' ulje?

A za ovaj sigurnosni nisam te razumio?
 

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Nisam baš "potkovan" po ovom pitanju i verovatno postoji kakav mehanizam koji reaguje kada pritisak u hid. sistemu pređe neku granicu, a jedna od funkcija je i da vrati automatski ručicu komande hidraulika u neutralni položaj...
Da ponovim, smem li napraviti kakav dihtung od klingerita za čep hid. rezervoara da bolje zaptiva?
Još nešto, zna li neko kakav semering se nalazi u hid. pumpi i je li komplikovana njegova zamena ako pretpostavimo da je on jedan od uzroka moga problema?
Na šta da posebno obratim pažnju pri demontaži pumpe hidraulike s traktora?
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ni slučajno ne dihtuj čep , na njemu MORA da bude odušak.

U pumpi se nalazi običan semering ako se dobro sjećam 17X30 ali nemoj me držati za riješ što se tiče mijera , i još unutra imaju ''E'' gumice koje ako propuštaju nemaš krajnji pritisak odnosno protok.
Njegova zamjena nije ništa pretjerano komplikovano.

Postoji mehanizam koji se nalazi unutar šipke razvodnika koji upravlja ''iskakanjem'' ručice i on reaguje na 100 bara , krajnji pritisak hidraulike je cca 140 bara.
E sad ako pumpa nemože da ostvari 100 bara onda ti ne radi iskakanje nego moraš ručno da vraćaš ručicu u neutral.

A pošto nemaš to iskakanje a imaš pjenjenje ulja ja bih rekao da ti je semering na pumpi prdnuo.

A kada budeš skidao pumpu sa traktora , ostavi onu ručicu koja uključuje-isključuje pumpu u položaju uključeno , da ti na ispadnu one 4 kuglice tako ti je lakše vratiri sve nazad.
Sve ostalo je prilično lako.
Usput provjeri i gumicu na donjoj strani pumpe gdje se prišarafljuje onaj holender sa dva vijka ključ 12 , i ta gumica bi mogla stvarati iste simptome.
 

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Savo, ručica razvodnika hidraulike automatski se vraća u neutral, da to napomenem, možda nisam bio dovoljno jasan...Bilo hladno ili toplo...
Hidraulika podiže priključke bez problema i pri ler gasu, tako da verujem da pumpa relativno ispravno funkcioniše osim tog mogućeg izbacivanja ulja na čep u vidu pene zašta kažeš da je uzrok neispravan semering pa vuče vazduh kada je ovako hladno napolju..
Ovo sam i primetio tek sada, ranije nikada jer sam traktor koristio u letnjem periodu,a ove zime sam išao u drva pa pošto mi je vuča na polugama hteo sam da nivelišem rudu prikolice i pustim pumpu hidraulike u rad,onom malom polugicom na njoj, i zatim polugom komande hidraulike na razvodniku uvis u podizanje a nisam je vratio u neutral nego pričekao da mehanizam automatskog braćanja odreaguje i ručicu vrati u neutral, što se i desilo, s tim što je u tom trenutku izbacio i ulje na čep hidraulike, što me i zabrinulo i bilo povod da postavim pitanje...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Hm , ako tako moguće je da se samu ulje hladno odnosno gusto i ništa više.
Ako je hladnije ulje se zgusne i ako je semering pri kraju ili ima negdje mogućnosti za falširanje onda lakše dođe do njega.

Ja bih sačekao toplije dane i vidio šta se onda dešava , moguće da je to sve u redu.
A moguće da je i ulje za zamjenu ako si sipao različita ulja.
 

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Ulje je SAE30 proizvodnja Rumski vašar, kupim balon od 10 litara i koristim za dolivanje i podmazivanje lanca motorne testere jer sečem baš dosta drva i sebi i uslužno...
Nikada do sada mi se ovo nije desilo pa sam se zabrinuo šta li mu opet fali a iscurilo je oko pola litre ulja pa velim da nije baš zanemarivo ako ovako nastavi da tera ulje napolje iz rezervoara hidraulike...
Poslušaću savet pa sačekati toplije vreme da skinem pumpu i remontujem taj semering...
 

veselin

Član
Tu od
24 Kol 2012
Poruka
131
ako si mesao ulje to ce se desiti obavezne , krece da peni i izbaci na cep ... ali izbaci samo kao pena ... nebaca ulje nego u vidu pene onda ti se mesaju dve fele ulja , to jest nisi ispraznio staro kako trteba ili si samo dolivao to sto imas ... trece nema ... bar po mome... misljenju a ako nemas ulja sipaj i vodu ako je sve dobro ima da podigne teret , vladika je to eeejjj nije to makar sta , ako tera makar ko xaxaxaaa sala mala
 

almirxxx

Novi član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
13
Pozdrav društvo predhodni vlasnik je u mog vladimirca u hidrauliku sipao prerađeno motorno ulje pa su sve gumice, dihtunzi i semerinzi nastradali, pušta na sve strane. Interesuje me kolko košta da se to sve izmijenja i dovede u red (novo ulje sam već nabavio)
Hvala unaprijed...

Sent from my G620S-L01 using Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Nije to nastradalo do ulja nego prije pa mu prosipalo a nije imao računice da dosipa novo.

Nije to veliki trošak , tri seta za reparaciju ti trebaju.
Za klip i to je najlakše zamijeniti.
Za razvodnik , to je malo teže zamijeniti ali nije ni to problem jer može da se uradi na licu mjesta da se ne skida razvodnik nikako napolje.
i pumpa , rijetko da nju treba raditi ali ni to nije problem.
 

almirxxx

Novi član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
13
Na klipu i razvodniku pušta sigurno a za pumpu nisam siguran, klip bih se usudio i sam da otvorim a razvodnik mi djeluje komplikovano za amatera kao što sam ja

Sent from my G620S-L01 using Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh