• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Re: Vladimirec

Na prvoj slici me zanima sto je ovo kraj izvoda hidraulike,cep sam odvrnuo i neznam sto unutra uliti? :oops:

izgradnjavodagrijanjest.jpg


Na drugoj slici isti problem,cep sam odvrnio i neznam sta nalit unutra? :oops:

izgradnjavodagrijanjest.jpg


Molim pomoc.

Treci problem: prednji kotaci mi se u voznji pocnu nekontrolirano trest i cijeli se volan trese pa me zanima dali moze ona mala poluosovina mozda ispast van?? ili je problem negdje drugdje?
U glavcinama nema lufta.
 
Z

zlatan

Guest
Re: Vladimirec

kolko ja mislim da znam to na prvoj sliki je uljni filter. a ulje u hidruliku ti ide motorno super 5 ili 3.

a sta se tice kotaca provjeri kugle na sponama valjda imaju lufta
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

Malirus kaže:
Na prvoj slici me zanima sto je ovo kraj izvoda hidraulike,cep sam odvrnuo i neznam sto unutra uliti? :oops: http://img256.imageshack.us/img256/355/ ... anjest.jpg Na drugoj slici isti problem,cep sam odvrnio i neznam sta nalit unutra? :oops:
http://img263.imageshack.us/img263/355/ ... anjest.jpg Molim pomoc.
Treci problem: prednji kotaci mi se u voznji pocnu nekontrolirano trest i cijeli se volan trese pa me zanima dali moze ona mala poluosovina mozda ispast van?? ili je problem negdje drugdje?
U glavcinama nema lufta.
na prvoj slici ti je filter i u njega se ne uliva nista
na drugoj slici onaj veliki cep ti je otvor za dolijevanje ulja u hidrauliku , nek' prica ko sta 'oce ali ja sipam hidraulicno 46 i niko me u suprotno nemoze ubijediti cak ni fabricki podatak za tip ulja
a svako neka sipa ono sto njemu odgovara
odmah pored tog cepa za dosipajne ulja nalazi ti si onaj manji sraf na kome ces vidjeti mjerac (mala sipka) kada ga odvrnes , e na njemu imas nivo do koga sipas
mada kolicina i nije tako bitna stvar , recimo ako fali ulja prvo ces primijetiti kada kipas prikolicu nece da ide klip do kraja

a sto se tice lufta u tockovima i ''mlataranja'' prvo provjeri sve luftove : kuciste volana , rukavci, krajnice, cak i lezajevi
pa tek onda provjeri paralelnost tockova
mozda nema nekog strasnog lufta ali ga ima svugdje po malo i to kada se sabere onda drz' se misko


inace nisam se pohvalio da mi je i surak kupio vlatka u ekstra stanju , placen 3200 marki , kabina mehanika orasje na njemu i bas mu lijepo stoji
pre par dana smo ga isli dotjerati
 
M

markoT25

Guest
Re: Vladimirec

eh tako......znao sam da se onaj zupčanik ne smije tako klimati ....što pokreće reduktor.....sranje.....traktor mi mora na pola osim ako ne postoji sistem da se on izvadi bez razdvajanja.....i onaj na reduktoru je otišo sad.......nemam hidraulike a onaj u mađarskoj traži 40 eur-a za zupčanik.....usput on tvrdi da je to zupčanik sa poluosovinom dali ga je netko skidao i dali zna koliko zuba ima???
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Re: Vladimirec

Nakupovao sam se bakrenih podloski i negdje je prestalo curit a negdje ne :twisted: ,neznam dal bi s podbacivanjem dvije podloske rijesio stvar ili ima za kupit i neke od drugacijeg materijala,ove su neke tanke uf.
Mozda podbacit O ringove ili bi ih nafta pojela? :roll:

Problem na razvodniku hidraulike sam rijesio i tamo vise ne slini, O ringovi su zakon a jeftino, :D
Malo smo i rucicu za hidrauliku produzili tako da sad netreba leda slomit. 8)

Gdje da ispustim svo ulje iz hidraulike pa da mogu sanirat i ostala masna mjesta tj. kapanje :scratch
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Re: Vladimirec

Malirus kaže:
Nakupovao sam se bakrenih podloski i negdje je prestalo curit a negdje ne :twisted: ,neznam dal bi s podbacivanjem dvije podloske rijesio stvar ili ima za kupit i neke od drugacijeg materijala,ove su neke tanke uf.
Mozda podbacit O ringove ili bi ih nafta pojela? :roll:

Problem na razvodniku hidraulike sam rijesio i tamo vise ne slini, O ringovi su zakon a jeftino, :D
Malo smo i rucicu za hidrauliku produzili tako da sad netreba leda slomit. 8)

Gdje da ispustim svo ulje iz hidraulike pa da mogu sanirat i ostala masna mjesta tj. kapanje :scratch


Da li si zagijavao bakrene podloške prije nego što si ih stavljao. Najbolje ih je zagrijati pa onda zvrniti-bakar se smekša i bolje dihtuje. To je moje iskustvo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

a iz kog razloga bi ispustao svo ulje
ako zelis bas sve ulje ispustiti onda moras to uraditi na par mijesta
ispod cijevi koja ide od rezervoara nalazi se cep na koji se ispusta , ima cak i slika u prethodnim postovima
onda klip ostavi u gornjem polozaju otpoj mu crijeva i spusti ga rucno i tako par puta na prazno
otpoj cijev izmedju pumpe i razvodnika
i na kraju rastavi ono gumeno crijevo sto ide od razvodnika prema uljnom filteru

ovo ti je ako zelis detaljno ispustiti ulje iz sistema , MADA ni ovako nije 100% sve vani ali je veeeelika vecina izasla
ispiranje naftom ne preporucujem nego poslije ispustanja nasuti 1-2 litra cistog ulja odraditi polugama gode dole par puta i ispustiti to pa cak i jos jednom ponoviti cijeli proces , izmedju ova dva ispiranja nemoras se patiti sa ovim detaljnim ispustanjem ulja kao sto sam gore opisao
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Re: Vladimirec

dsc00012aj.jpg

Slini mi iznad i ispod, a kad sam probao odvrnut da vidim siba ulje ko ludo.
Dal idu izmedu O ringovi ili nesto drugo?

Zagrijavo sam podloske al to je tako taankoo,pa neznam di ih prave.
 
Z

zbjelis

Guest
Re: Vladimirec

Kako često treba mjenjat filter od hidraulike? Ja imam Vladimirca 2048 već 10-tak god i manje od 1500 h. Nisam ni znao da ima filter od hidraulike. Kako se mjenja?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

pa odvrnes ona 4 vijka od gore na filteru i zamijenis ga oako je papirni ili operes ako je metalni

@malirus nism razumio tvoj zadnji post , sta odakle curi :scratch
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Re: Vladimirec

Slika je naopako,curi na lajtunzima,maticama prije i poslje pumpe.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

rekli smo parpostova prije sta ces tu uraditi :scratch
zamijeni one O ringove ispod prirubnica koje idu na pumpu
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Uspeo sam da montiram crevo i manometar na izvodu za kiper (pozadi-desno). Prilikom povlacenja rucice ka sebi,kazaljka je igrala oko 30 bara,a pri vraćanju u neutralni polozaj manometar je pokazivao 60 bara. Sve je ovo izmereno pri 1000 o/min.Posle više ovakvih pokušaja , pritisak se prepolovio i nije pokazivao ni 30 bara, kada je rucica u neutralnom polozaju.
Naravno u polozaju rucice od sebe, pritisak se uvek vracao na nulu.
Savoris, moze li razvodnik da bude krivac za tako mali pritisak,pod pretpostavkom da je pumpa dobra ?Kada sam skidao pumpu sa pogonom delovala mi je dosta cvrsto bez zazora ili lufta izmedju zupcanika.Ventil sigurnosti nisam dirao obzirom da je i dalje plombiran od kako je kupljen.
Sta da radim ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

ovo mjerenje meni zvuci nevjerovatno , nemoguce :scratch
ako si drzao rucicu prema sebi to je radni polozaj , tada bi trebao biti najveci pritisak :scratch
a kada je vratis u neutral onda bi samo trebala da zadrzi taj pritisak :scratch
meni to zvuci nevjerovatno

ali za pocetak bi provjerio dvije stvari po nahodjenju pritiska koji varira
1 pumpa iako ti djeluje kruto ja bih je provjerio , otvori je pregledaj one ''E'' gumice ujedno i semeringe
moguce je da pumpa ostaje ''gladna'' usled nevaljalih semeringa ili pumpa ''kuljva'' usled sjebanih ''E'' gumica
2 provjeri radni ventil , to je onaj sto stoji sa gornje desne strane razvodnika i drze ga dva vijka (kljuc 14)
moguce je da se taj ventil stalno otvara-zatvara i tako varira pritisak , procedura skidanja radnog ventila ti je :eek:dvrni ta dva vijka skini polopcic , ispod toga imas mjesto da uvijes jedan od onih vijaka i izvuces cep koji drzi oprugu KOJA MOZE DA ISKOCI I POBJEGNE , posle toga doci ces do radnog ventila i njega izvadi i provjeri kakav mu je taj konus koji nalijeze u razvodnik
provjeti dosjed tog ventila (gurni prst duboko u tu rupu i potrazi trunke)

za pocetak taj plombirani ventil krajnjeg pritiska ne bih dirao , iako ne bih rekao da je on njega cemo receg provjeriti

najbolje bi bilo da slikas i postavis u kakvom je stanju onaj konusni dio radnog ventila i u kakvom su stanju "E" gumice

kada kazem E gumice vidjeces kada otvoris pumpu na koje mislim ;)
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Konačno sam uspeo da rešim problem. Štelovanjem ventila sigurnosti ,koji si mi pokazao namestio sam pritisak na nekih 130 bar. Kazaljka manometra igra od 125-135 bar pri 1000 o/min. Iako je bio plombiran,a kontra-matica nije ni dodirnuta ključem,izgleda da je ipak došlo nekako do samoodvijanja. Nakon toga sam stavio panj pod prečku poteznica i traktor je lagano podigao samog sebe. Jedino me je iznenadilo sto se prilikom vraćanja na zemlju ,vratio dosta naglo. Zar ne treba da ima neko...usporenje ?
Ispalo je da sam nepotrebno kupio novu hidrauličnu pumpu,koju nisam ni ugradio,ali nema veze, ostaće za rezervu,ako nakon koju godinu rada ipak zatreba.
Sad se samo čeka lepo vreme, pa da probam jednu tešku talijansku tanjiraču sa 20 diskova.Mislim da ima oko 500 kg.
Savoris...puno ti hvala na savetima i podršci !!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

prigusivac imas u polozaju spastanje , kada kazem spustanje mislim na spustanje poluga
u ovom tvom slucaju spustanje traktora je u stvari bilo dizanje poluga a u toj radnji prigusnica NE odradjuje , jednostavno nije tako konstruisana ;)

igranje kazaljke je dobar pokazatelj da je pumpa ok ;)

nema na cemu , pa tu smo da podijelimo znanja majku mu ...........
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

E sad.....kako treba tanjirati sa ovom hidraulikom ? Da li je držati u plivajućem položaju sve vreme ? Šta sa roto-frezom koja ima sanke kojima se reguliše dubina rada !?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

Sasha63 kaže:
E sad.....kako treba tanjirati sa ovom hidraulikom ? Da li je držati u plivajućem položaju sve vreme ? Šta sa roto-frezom koja ima sanke kojima se reguliše dubina rada !?

ma ja sve te radnje radim u plivajucem
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Re: Vladimirec

Evo danas se malo oralo,nisam stigo slikat al sutra budem.Malo je jos na mjestima mokro,al ide.
Plugovi dobro zaoravaju kukuruzovinu i visu travu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh