• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

V

VTZ

Guest
Jesi imal kakvih posebnih problema s njim?Koje godište je i kak je inaće u vožnji?Bučan je,to znam.Imaš li kabinu?

Rekorder za kojeg ja znam je jedan Vladimirec iz ranih 70-tih, negdje u Sloveniji, koji ima cca. 12.000 - 13.000 radnih sati, i sad je već kao "malo slabiji", valjda ima slabiju kompresiju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
...
Da, isključiš regulaciju vuče, i onda ti plug propada na mekšem terenu toliko da ga traktor više ne može ni vuči, pa onda opet moraš malo uključiti regulaciju vuče, i tako jednom rukom "veslaš" cijelo vrijeme dok oreš.
Ne kužim, kaj MF hidraulika nema mogućnost rada s regulacijom položaja (znači da ograničiš dubinu spuštanja pluga), a ne vučnog otpora?
Kak to onda na Vladimircu izvodiš? Meni je logično oranje u plivajućem položaju, znači da poluge idu slobodno gore-dolje. Zakaj to na Fergu ne funkcionira?
U pravilu geometrija trotočja i plaz na plugu bi trebali održavati dubinu pluga.

Molim te za objašnjenje.
 
V

VTZ

Guest
Ne kužim, kaj MF hidraulika nema mogućnost rada s regulacijom položaja (znači da ograničiš dubinu spuštanja pluga), a ne vučnog otpora?
Kak to onda na Vladimircu izvodiš? Meni je logično oranje u plivajućem položaju, znači da poluge idu slobodno gore-dolje. Zakaj to na Fergu ne funkcionira?
U pravilu geometrija trotočja i plaz na plugu bi trebali održavati dubinu pluga.

Molim te za objašnjenje.

Kod IMT-a (MF) je položaj ovješenog oruđa (i poluga) određen s položajem ručice, na način da položaj te ručice utječe na položaj klipa, tj. na punjenje cilindra s uljem. To je kao gruba regulacija hidraulike, a fina regulacija je regulacija vuče. Na početku to možda još i radi donekle dobro, ali kad se sve to već potroši, onda nema druge nego s jednom rukom držati volan, a s drugom stalno veslati po komandama hidraulike. Kako se traktor i ulje zagrijavaju, tako regulacija radi sve gore i gore.

Kod VTZ-a radi se o dvokružnom sistemu hidraulike (i cilindra), kad se razvodnik prebaci u plivajući položaj, zatvorene su obje strane clindra po pitanju dotoka i izlaska ulja. Ostaje otvoren samo uljni kanalić malog promjera, koji povezuje dvije strane cilindra, tako da cilindar nije potpuno kruto zablokiran u jednom položaju. Ovisno s koje strane dolazi mehanički prtisak na klip, ulje cirkulira, i ono služi kao kočnica koja sprečava brze oscilacije položaja klipa.

U praksi to izgleda tako da zaoreš plugovima brazdu, prebaciš u plivajući položaj, i zaboraviš na hidrauliku sve dok se ne trebaš okrenuti na kraju njive.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja sam saznal kaj me zanimalo. Sad si i na redu.
A ne , ja se ne razumijem u oranje .
jadnik ne zna ako ore u tom plivajućem položaju da ima sreće tj savrršeno izbalansiran plug u odnosu na traktor .
Ako je plivajući (zaći plug može gore -dolje do max. položaja ) zašto to nije mogao na IMT-ju .Kad isključiš kontrolu vuče i pustiš plug na zemlju kaj on nije u plivajućem položaju?-može gore -dolje do max. položaja.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Hvala na lepim željama, a hvala i na zavezdici! Što se kvarenja delova tiče, šta ja znam, nije da nisam imao kvarova, ali nisu mi se isti kvarovi ponavljali. Jedino što je stvarno katastrofa su prekidači, ali zato na vašarima mogu da se nađu redovni elektroprekidači koji pasuju umesto njih. Rusi u šali kažu da prvo što crkne je "человек"(čovek)! Moj Vladimirec je 1979. godište i već je jednog vozača sahranio. Dakle nedaj se, generacijo i ćeraćemo se mi još! To je ono što mu ja poručujem.
Imam kabinu i ne smeta mi buka. Koliko mi se čini najviše galame izlazi iz auspuha, ali u kabini sa zatvorenim vratima čuješ ga možda 50%. Video sam da ljudi teraju sa njim i IMT-ovu frezu, ali njegov maksimalan broj obrtaja je 2000 ako se ne varam, bar je to slučaj sa mojim traktorom, a IMT traktori vrte do 2200.
Ne znam na koju sejačicu misliš. Ja imam (pra)staru američku sejačicu za strna žita i sitna semena na konjsku vuču, pa prerađenu za traktor i generalno remontovanu. Kupio sam je za 50 evra, a remont i farbanje su koštali dodatnih 250 evra, dakle ukupno 300 evra za oldtimera u tip-top stanju! Polovna OLT-ova sejačica te veličine(gama 16/gama 18 ) bi me u Srbiji koštala najmanje 500 evra, Amazone, McCormick i slično već od 1000, a IMT nema bez 1500 i to ko zna u kakvom stanju. Ta moja sejačica je prilično teška, pa mi je vladimiec sa svojim tegovima na prednjem kraju, kao izmišljen da bi nju nosio. Ako pak misliš na sejačicu za okopavinske(širokoredne) useve, u obzir dolazi samo mehanička. Hvale ljudi onu OLT-ovu sa metalnim kutijama. Pneumatskom sejačicom je sa vladimircem(bar takvim kao moj) gotovo nemoguće sejati jer nema dvostepeno kvačilo. Kako pipneš kvačilo, kardan se zaustavlja, vakuuma nestaje i svo seme na tanjirima popada. Da bi moj vladimirec to mogao, potrebno je napraviti žešći karabudž, a to nemem nameru da radim. Nadješ jednostavno nekoga ko ima malog IMT-a, Štoreta ili Torpeda i malu pneumatsku sejačicu, a nema žitnu, pa ti njemu poseješ pšenicu i ječam, a on tebi kukuruz i suncokret. Tako ja radim, samo što moj kompanjon nosi četvororednu NODET-ku sa MTZ 82 :D
Kad smo već kod nedostataka i karabudža, nedostatak vladimireca je njegov kilavi volan, pa su se ljudi dovijali i ugrađivali mu hidro-volan sa nekakvih starih viljuškara sa otpada, a mana je i to što nema kompresor. Kažu majstori da ni to nije neka frka staviti mu duplu remenicu i kompresor od LTZ T-40.
 
Posljednje uređivanje:

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
E, da, umalo da zaboravim ovo!

Kak sam i napisal previše,IMT 533 i 539 mi se ne dopadaju baš zato jer su previše razvikani i ljudi ih dižu u nebo,a nije istina.

Mislim da su IMT priključci stvarno nenadjebivi za naše potrebe, ali čak i oni, a naročito traktori ne vrede baš toliko koliko ljudi traže za njih kada ih prodaju. Dakle za razliku od priključaka, IMT traktori po meni nisu ništa naročito. MF je prodao tu licencu za 533 tako nekim Indijama, Jugoslavijama i ostaloj sirotinji kada je legendarni "Grey Fergy" kod njih već bio prevazidjen. Narod ih je kupovao u ono vreme jer su bili naši(made in Yugoslavia) i favorizovani na tržištu kao i "Yugo" i "Stojadin" npr. Vidim da kod vas ima dosta IMT-a 533 i 539 i čini mi se čak više nego u ovom delu Srbije gde sam ja. Ovde dominiraju veliki "Rusi" T-40, T-50, T-52, T-82 i noviji MTZ tipovi.
To ti je kao ono što bi rekli braća Slovenci: "Pravimo TAM-a da prodamo vama, a kupimo OM-a (mercedes) da ostane doma!" :p
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Auu Krle brate sve si nabrojao u temi o vladimircu i om, i tam, i 533, i 539 i sejalice i razna čudesa, i još kojekakve drangulije.
Sorry za off.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Auu Krle brate sve si nabrojao u temi o vladimircu i om, i tam, i 533, i 539 i sejalice i razna čudesa, i još kojekakve drangulije.
Sorry za off.

Ne vidim da sam igde skrenuo sa teme, sve su bili direktni odgovori na pitanja, samo nisu bili svi sa citatima. Ne mogu da shvatim tako oštru reakciju, a u ostalom, nisam ja neki klinac pa da se ložim na nekakve bodove. Pogotovo me nije briga kad mi tamo nekekav off dodeli neki koji se koliko juče na jedvite jade dokopao čina starijeg početnika, a na preporuku kolege iz istog sela po principu ja tebi - ti meni.
Ovde sam da bih razmenjivao iskustva pa ih posle primenjivao u realnom životu, a takođe svoja iskustva nesebično delim sa svima.
Ovi što voze IMT-ove se uvrede kad neko kaže nešto loše o njihovim traktorima, kao da im je nekog rodjenog uvredio! :lol:
E, da, ovaaaj, nije revanšizam u pitanju nego... ovaaj, izvini i ti za off, ali ti si ga za razliku od mene zaista i zaslužio, zar ne?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
VTZ,ja hoću znati čm više o traktoru,ako je moguće,pa kad ga kupim da se ne iznenadim,ako ga kupim,a čini mi se da u odnosu na IMT ima dosta prednosti osim dvostepenog kuplunga i sve više kandidira za kupovinu.Iz kojeg dijela VŽ županije si?Ovde kod mene je prava ilovača i dosta teška,pa oranje nije ko u pješčanim zemljama,tak da nisu na odmet informacije!Krle,samo napred!
 
V

VTZ

Guest
VTZ,ja hoću znati čm više o traktoru,ako je moguće,pa kad ga kupim da se ne iznenadim,ako ga kupim,a čini mi se da u odnosu na IMT ima dosta prednosti osim dvostepenog kuplunga i sve više kandidira za kupovinu.Iz kojeg dijela VŽ županije si?Ovde kod mene je prava ilovača i dosta teška,pa oranje nije ko u pješčanim zemljama,tak da nisu na odmet informacije!Krle,samo napred!

Da, tako sam i mislio - kod tebe se radi o pretežno teškim i ilovastim zemljama. Ja sam na ist. periferiji grada, tamo gdje su Kućani i Trnovec.

Ako ćeš kupovati Vladimirca, gledaj da to bude noviji model, s reverzerom na mjenjaču, i da ti prva brzina bude sporija (o tome smo nedavno pisali Savoris i ja).
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Eto opet mene!Gledam na njuškalu,par Vladimirca iskočilo za sitne pare.Pitanje sljedeće,najprije za druga Savorisa!Jel znaš možda od ta tri modela,sa 2 mjenjača,jednim, i ovaj noviji tip sa reverzerom,od koje do koje godine su se proizvodili koji tipovi.Znam da je i VTZ nekaj pričal da je ovaj sa reverzerom,znači najnoviji i najbolji i tu se slažem u potpunosti.Sad,izgleda da je ovaj sa dva mjenjača najlošiji za šaltanje ili se varam?
Stvarno nebrem pohvatat šemu s tim mjenjačima.
Htel bi nekaj tak za jeftine pare,pa da složim to i da znam kaj imam.
I svi vi ponosni vlasnici Vladeka,slobodno date neke savjete o mjenjačima i tom šaltanju,jer nisam to nikada videl.Za ovog sa reverzerom,to mi je jasno kolko tolko,al ova dva tipa starija to je nepoznanica.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
pazi ovako
po meni najgori je onaj sa samo jednim mjenjačom , a takav je bio i moj , ali uz minimalne prepravke može da se doda reverzer kao što sam ja i uradio i onda mi bude isti mjenjač kao i u člana VTZ
samo ostaje predost koju on ima a to je sporija prva brzina

onaj stari sa 3 ručice mjenjača neću ti ni pojašnjivati jer njih veoma malo ima i ne vjerujem da ćeš naći ijedan u prodaji

onaj sa 2 ručice je po meni najbolja opcija jer jednim pokretom jedne ili druge ručico možeš da biraš hoćeš li da prebacuješ po 1 stepen prenosa ili 2 , dobra stvar kada ideš uz brdo i motor ti umire a ideš recimo 4 brzinom , onda ako prebacuješ mjenjačom ideš u 3 brzinu a ako prebacuješ reduktorom ideš u 2 brzinu
svaka brzina ti je ''pri ruci''

nije loš (čak štaviše dobar je) i onaj tip kao u člana VTZ , u jednom potezu dobijaš i sporiju prvu brzinu i reverzer

nema kada više objašnjavati odoh po djecu u školu , u medjuvremenu pitaj šta nije jasno
ili daj linkove tih vlatkova na pp da i ja pogledam o čemu se radi
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Bravo Savo!Znači imaju i oni sa 3 ručice.Od toga i ovoga sa jednom ću bježat.U biti,gledam samo ove sa dvije ručice,te starije i gledam nekaj novije u super stanju.Ok.Nema ti slika od tog jednog,a ovaj drugi nije na netu uopće.Velika šteta.Samo da prođe ovo loše vrijeme,i Samea treba prodat pa bumo vidli kaj nosi proljeće.E,i jel su bolje raspoređenije brzine u toga sa 2 ručice ili kod VTZ-a?Ta prva brzina je dosta ključna koliko sam uspel skužiti dosad?Dosta posla se u njoj radi,jel?
 
V

VTZ

Guest
E,i jel su bolje raspoređenije brzine u toga sa 2 ručice ili kod VTZ-a?Ta prva brzina je dosta ključna koliko sam uspel skužiti dosad?Dosta posla se u njoj radi,jel?

Moj ima dvije ručice (mjenjač plus reverzer), noviji je tip, i prva brzina mu je sporija nego kod Savinog. Kad se radi o teškom jesenskom oranju, slegnutoj, zagaženoj ili ilovastoj zemlji, tada ta brzina dolazi do izražaja.

Nije spora kao sporohodne brzine, ali je otprilike upola sporija od prve brzine kod IMT-a. Jako dobra stvar kad prikolicu negdje upeljavaš na rikverc, i za mnoge druge stvari.. Tebi koji imaš ilovaste zemlje to je posebno važno.

Od kad su se pojavili modeli s takvim mjenjačem - ne znam točno, jesu li to oni koji imaju okrugle lampe pozicije i žmigavca na kabini...
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
E,drago mi je da ova tema napreduje.VTZ,mislim da nebum mogel skupit tolko love za noviji tip,imaju dosta visoke cijene.Tu jedan iz VŽ na njuškalu traži 5000 eura,a mislim da je 95.godina.Skužil sam sad o toj prvoj,dobro da si napisal to.Savo je rekel da se daju zupčanici preslagivat,al nebu nikaj od toga.Probal bum najti neki stariji model,kak je Krletov,pa se bum služil s njim.Nebu mi trebal puno godišnje i mislim da je to stroj taman za mene.E da,u kojoj brzini orete s Vladekom,prvenstveno se odnosi na Krleta?
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Eto opet mene!
Stvarno nebrem pohvatat šemu s tim mjenjačima.

Pazi, Hrvoje, i kod tih starih sa dve ručice menjača imaš dva tipa, a detaljne šeme ćeš naći na nekoj od početnih stranica ove teme. Ako treba, nacrtaće ti ponovo neko od nas, a trebalo bi i na poklopcu kutije za alat da već ima nacrtana šema rasporeda brzina: "схема передачи". Redovne brzine su obeležene samo brojkama, a sporohodnе skraćenicom: "зам." - rus. замедление(usporenje). Najčudnije od svega je to što desna ručica menjača ima slobodan hod kad je u položaju napred(sve jedno u kojoj grupi brzina), a nema praznog hoda kad je u položaju za kretanje u nazad, pa čak i u neutralnom položaju. To u stvari ima svoje zašto, upravo zbog onog što Savoris reče da možeš u pokretu da ga prešaltaš iz jedne grupe u drugu npr. iz šeste u petu.
Većina ljudi pristupa površno i zbog toga ne vole vladimirce, jer su komplikovani. Ako se dovoljno potrudiš da naučiš i ne pristupiš mu u napred sa averzijom kao što su to mnogi činili, ima da se navikneš za jedno popodne. ;)
Taj "komplikovani" menjač što mu neki pripisuju kao manu, za mene je vrlina jer ti daje šest brzina u oba smera plus još dve sporohodne u napred, a kod traktora i radnih mašina od viška stepeni prenosa nikad ne boli glava. Kako sam već jednom rekao, bolje od toga je samo automatski menjač.
Na primer, zamisli da vučeš nešto teško na prikolici u saobraćaju i primetiš da stenje. Šta bi uradio sa "fergusončetom"? Prebacio bi iz treće u drugu i vukao bi se kao kornjača, a ovako ga prebaciš iz šeste u petu i ideš tek nešto sporije, a traktor već "lakše diše".
 

Najnoviji postovi

Na vrh