• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Ma stariji modeli jednostavno nisu imali potegnute dvije cijevi sa izvodima do zadnjeg kraja traktora, jer u ono vrijeme za to nije bilo ni potrebe.

Da, a gle danas! Video sam na novim malim traktorima(konkretno YTO 454) da ima nazad četiri izvoda. Jasno mi je zbog čega je to potrebno velikim traktorima, ali šta će njemu? :confused:
 
V

VTZ

Guest
Da, a gle danas! Video sam na novim malim traktorima(konkretno YTO 454) da ima nazad četiri izvoda. Jasno mi je zbog čega je to potrebno velikim traktorima, ali šta će njemu? :confused:

Pa, na pr. na zapadu se čak i kompakt (mali) traktori često opremaju s raznim hidrauličnim dodacima, od viljuškara, utovarivača, kranova, ruka za kopanje i t.d.. Izvoda nikad ne može biti previše, a u budućnosti takvih priključaka će biti sve više i više...
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Ma stariji modeli jednostavno nisu imali potegnute dvije cijevi sa izvodima do zadnjeg kraja traktora, jer u ono vrijeme za to nije bilo ni potrebe.

Danas sam detaljno pregledao sve cevi i stvarno nema drugog izvoda za prilkjučke.Sad samo ostaje da saniram to curenje ulja.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Moj prijatelj je zainteresovan da kupi Vladiku.Nasao je jednog u oglasima cena 900 e, ima kvar u menjacu.U najgorem slucaju koliko bi ga izasla popravka:scratch Unapred zahvaljujem.
 
V

VTZ

Guest
Kvar u mjenjaču može biti samo neka sitnica, a može biti da se radi o zupčanicima diferencijala, vrlo teško je bilo što pogađati unaprijed...
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Kvar u mjenjaču može biti samo neka sitnica, a može biti da se radi o zupčanicima diferencijala, vrlo teško je bilo što pogađati unaprijed...

Zato sam i pitao u najgorem slucaju. posto ja nemam blage veze sa mehanikom.Bar otprilike da znam o kojoj bi cifri moglo biti rec.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Najvjerovatnije je otišel neki lager ili je neko nagli nekaj zavinul. Da je baš diferencijal otišel- ne vjerujem malo je on premasivan, prije je nekaj drugo.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Najvjerovatnije je otišel neki lager ili je neko nagli nekaj zavinul. Da je baš diferencijal otišel- ne vjerujem malo je on premasivan, prije je nekaj drugo.

Neznam šta je u pitanju,prijatelj mi se javio, kaže razgovarao je sa prodavcem i ovaj mu reče da nemože terati traktor.E sad dali je kvar ili nezna šaltati djavo ga znao:vragek:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Neznam šta je u pitanju,prijatelj mi se javio, kaže razgovarao je sa prodavcem i ovaj mu reče da nemože terati traktor.E sad dali je kvar ili nezna šaltati djavo ga znao:vragek:

moraš malo bolje opisati kako se ponaša traktor i šta se dešava da bi moglo bolje da se pretpostavi šta je u pitanju

ako neće u normalnim brzinama da ide a hoće u onim radnim onda je otišao reverzer što ja i pretpostavljam , može biti samo da su pospadali osigurači sa njega a može biti i da se raspao

ako neće samo odredjene brzine onda je zupčanik od te brzine , znači može se desiti da dviej brzine ne rade , cijena zupčanika od brzina po komadu je 25-35e

ako neće samo brzohodne onda vjerovatno ne ulaze ricnovi dovoljno u svoje ležište

ako neće nikako tek onda je moguće da je diferencijal , ili da je pukla poluosovina ili možda spojnica sigurnosna na spojničkoj osovini
a da bi ustanovio da je pukla poluosovina probati krenuti sa blokadom , jedan točak bi morao povući

ako neće nikako , onda probati šaltati na pola puštenog kvačila , ako ne zazvrče zupčanici onda je vjerovatno spojnička

znači isprobaj ovako kako sam rekao i onda ćemo znati šta je u pitanju , ovako napamet teško je reći

u principu ništa nije skupo , ali ako je samljeo mjenjač onda se sabere dosta stavki pa moglo bi izaći i malo više para

ali u svakom slučaju Ruma i polovni dijelovi mogli bi da se nadju
 
V

VOJVODJANIN

Guest
moraš malo bolje opisati kako se ponaša traktor i šta se dešava da bi moglo bolje da se pretpostavi šta je u pitanju

ako neće u normalnim brzinama da ide a hoće u onim radnim onda je otišao reverzer što ja i pretpostavljam , može biti samo da su pospadali osigurači sa njega a može biti i da se raspao

ako neće samo odredjene brzine onda je zupčanik od te brzine , znači može se desiti da dviej brzine ne rade , cijena zupčanika od brzina po komadu je 25-35e

ako neće samo brzohodne onda vjerovatno ne ulaze ricnovi dovoljno u svoje ležište

ako neće nikako tek onda je moguće da je diferencijal , ili da je pukla poluosovina ili možda spojnica sigurnosna na spojničkoj osovini
a da bi ustanovio da je pukla poluosovina probati krenuti sa blokadom , jedan točak bi morao povući

ako neće nikako , onda probati šaltati na pola puštenog kvačila , ako ne zazvrče zupčanici onda je vjerovatno spojnička

znači isprobaj ovako kako sam rekao i onda ćemo znati šta je u pitanju , ovako napamet teško je reći

u principu ništa nije skupo , ali ako je samljeo mjenjač onda se sabere dosta stavki pa moglo bi izaći i malo više para

ali u svakom slučaju Ruma i polovni dijelovi mogli bi da se nadju

Hvala na opširnom odgovoru.Sada se pojavio još jedan "81 godište sve ispravno(MALO TROŠI ULJE), ima kabinu, nema stakla 1300e, nije fiksna cena, pogledaće i toga.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Hvala na opširnom odgovoru.Sada se pojavio još jedan "81 godište sve ispravno(MALO TROŠI ULJE), ima kabinu, nema stakla 1300e, nije fiksna cena, pogledaće i toga.

bolje neka njega pogleda , lakše je uraditi motor nego mjenjač , manje iznenadjenja može da te strefi
klipovi karike ventili ležajevi , sve 100e i imaš skoro nov motor
 
V

VOJVODJANIN

Guest
bolje neka njega pogleda , lakše je uraditi motor nego mjenjač , manje iznenadjenja može da te strefi
klipovi karike ventili ležajevi , sve 100e i imaš skoro nov motor

Ide sutra toga da vidi.Prodavac je čikica od 70-tak godina,prvi vlasnik.Obradjivao 3 ha sa njim, sada zemlju izdaje u zakup i ne treba mu traktor.
 

Ahilis

Član
Tu od
14 Sij 2011
Poruka
84
Pozdrav forumaši!!!

Imam jedan problem, ne znam čemu služi ova kutijca, ak bi mi mogao ko objasniti, OVO SA slike...

Kliknite na sliku za zoom!!!
Hvala vam unaprijed za info!!!!

SLIKA1.jpg
 
V

VTZ

Guest
Pozdrav forumaši!!!

Imam jedan problem, ne znam čemu služi ova kutijca, ak bi mi mogao ko objasniti, OVO SA slike...

Kod tebe se radi o starijem tipu traktora, on ima ugrađen trofazni alternator, koji ima na statoru ugrađene tri ispravljačke diode za poluvalno ispravljanje, a regler je izveden kao posebni dio instalacije (to je ovo na slici - tri diode, i tranzistor za regulaciju struje uzbude rotora, to se je ugrađivalo u modele od 1972. godine).

Ako ugradiš novi alternator, ništa od toga na slici neće ti više trebati.
 
Posljednje uređivanje:
V

VTZ

Guest
Moram se korigirati - trebao si staviti fotke i od ostale opreme el. instalacije u blizini, i to prave fotke, a ne ovakve kakve ti stavljaš. Ja se sa ovime susrećem prvi puta...

Izgleda da je ovo što si ti pitao ustvari relej za blokiranje anlasera. U momentu kad motor upali, i pojavi se napon od alternatora, ovaj relej prekida daljnje napajanje anlasera. Ako se na njemu nalaze četiri diode u graetz spoju, i relej s kontaktorom, to je onda taj relej.

Regler od aletnatora vjerojatno se nalazi iznad, i samo se djelomično vidi na tvojoj fotki.
 
Posljednje uređivanje:

Ahilis

Član
Tu od
14 Sij 2011
Poruka
84
Moram se korigirati - trebao si staviti fotke i od ostale opreme el. instalacije u blizini, i to prave fotke, a ne ovakve kakve ti stavljaš. Ja se sa ovime susrećem prvi puta...

Izgleda da je ovo što si ti pitao ustvari relej za blokiranje anlasera. U momentu kad motor upali, i pojavi se napon od alternatora, ovaj relej prekida daljnje napajanje anlasera. Ako se na njemu nalaze četiri diode u graetz spoju, i relej s kontaktorom, to je onda taj relej.

Regler od aletnatora vjerojatno se nalazi iznad, i samo se djelomično vidi na tvojoj fotki.

HVALA VTZ nisam bio baš siguran pa se zahvaljujem!!!!
JOJ ja se ispričavam možda se ovo stvarno dobro ne vidi evo još slika.....

P2100058.jpg

P2100066.jpg

P2120076.jpg
 
V

VTZ

Guest
Sad su stvari odmah malo jasnije, i rekao bih da se kod tebe radi o prilično starijem modelu Vladimirca, vjerojatno još sa zaobljenom haubom - poklopcem motora.

Na prvoj fotki desno je regler s dva stuba (regulacija napona i zaštita tranzistora od prejake struje uzbude), desno od njega je glavni osigurač, do njega su tri ostala osigurača. Ispod reglera je taj relej za blokiranje anlasera.

Čini mi se da dugo vremena sve to nije bilo u funkciji, pa je instalacija poprilično raščupana. Sve to može se lako i brzo srediti, ali osim volje, poželjno je i ponešto znanja i iskustva sa instalacijama.
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kod tebe se radi o starijem tipu traktora, on ima ugrađen trofazni alternator, koji ima na statoru ugrađene tri ispravljačke diode za poluvalno ispravljanje, a regler je izveden kao posebni dio instalacije (to je ovo na slici - tri diode, i tranzistor za regulaciju struje uzbude rotora, to se je ugrađivalo u modele od 1972. godine).

Ako ugradiš novi alternator, ništa od toga na slici neće ti više trebati.


on ima ugrađen dinamo.....ako ima taj relej?

a jel nije svaki alternator trofazni, pa ima 3 diode koje ispravljaju napon?????
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
on ima ugrađen dinamo.....ako ima taj relej?

a jel nije svaki alternator trofazni, pa ima 3 diode koje ispravljaju napon?????
6 ;) , sa tri ne bi bio dovoljno ''ispeglan'' napon

što je to IBERLAUF, čemu služi i di se nalazi na Vladimircu?
odušak motora , nalazi se iza remenice radilice , ide jedna cijev metalana sa gornje strane motora , prolazi iza radilice i izlazi negdje ispod nje
 
Na vrh