• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarski strojevi

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
na poslu mi je zaključan youtube pa sam tek sada pogledao klipove. ova za tomeka je premalena i nekako klimava, mada služi svrsi nema šta, ali mi je bolje sačekati još jednu godinu pa uzeti pravu stvar.
ovaj uzel mi se baš sviđa, pogotovo što se ovako moženagnuti da pola noževa ne freza zemlju, jer i ja ovako obrađujem voćnjak, baš ti hvala na snimcima, malo melema za oči.
ima li iko neki cjenovnih ovih freza pošto na onom novosadskom sajtu nema cijena, a baš me zanima koliko moram skupiti :)
ako ima neko još nekih snimaka postavljajete da se malo sladim:)
Nista i drugi put :supz:
A za cijene pozovi njih
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Kod mene ima baš mnogo kamena, tako da nisam u mogućnosti da frezom za IMT 533 obrađujem voćnjak.
Zbog toga sam napravio "kultivator", kojim povremeno kultiviram i to je ok, međutim mislim da bi dosta bolje bilo da svaki drugi put voćnjak uzore sa plugovima, naravno što manjim ali ipak da se zemlja prevrne, barem nekih 10-15cm.
E sada mene interesuje, da li neko od vas ima ovakav plug, pomični, odoravajući sa više od 2 brazde. Da li se taj plug može napraviti, jer ne mogu nigdje da ga nađem?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Kod mene ima baš mnogo kamena, tako da nisam u mogućnosti da frezom za IMT 533 obrađujem voćnjak.
Zbog toga sam napravio "kultivator", kojim povremeno kultiviram i to je ok, međutim mislim da bi dosta bolje bilo da svaki drugi put voćnjak uzore sa plugovima, naravno što manjim ali ipak da se zemlja prevrne, barem nekih 10-15cm.
E sada mene interesuje, da li neko od vas ima ovakav plug, pomični, odoravajući sa više od 2 brazde. Da li se taj plug može napraviti, jer ne mogu nigdje da ga nađem?

Vjerovatno mislis na ovako nekakav plug Neispravan link obrisan!
To je takozvani vocarski plug
Sad neznam koliko je pametna radnja oranje vocnjaka:scratch O kakvom se vocnjaku radi, kolike starosti?
Mi smo svoj vocnjak odma prve godine zatravnili, jer je mnogo lakse ulaziti u vocnjak kada je zatravnjen. Jedino mozda nebi bila losa radnja podrivanja, ali oranje mi nikako nepada na pamet
 

atomizer2

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
63
ako je vočnjak breskve u pitanju tada je obrada obavezna a ako se radi o jabuci ili kruški onda zaboravi međurednu obradu.
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
U pitanju je višnja.
Slažem se ja sa Vama da to tako vjerovatno može kod vas.
U mom slučaju nije tako iz razloga što nemam mogućnost navodnjavanja, ja dolazim iz Hercegovine i ovdje je cilj da se što duže zadrži vlažnost u zemljištu jer u ljetnim mjesecima su redovne strašne suše.
 
Posljednje uređivanje:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pa ako obradjujes zemlju onda i gubis vodu iz nje. Manje ce se voda gubiti ako povrsina bude zatravnjena. Ima ovdje i vecih znalaca u tom podrucju pa neka me isprave ako grijesim :scratch
A ako je ikako moguce da se izvede, navodnjavanje se preporucuje, jel doslo je takvo vrijeme da se bez navodnjavanja malte ne nemoze, narocito u vasim karajevima
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Pa ako obradjujes zemlju onda i gubis vodu iz nje. Manje ce se voda gubiti ako povrsina bude zatravnjena. Ima ovdje i vecih znalaca u tom podrucju pa neka me isprave ako grijesim :scratch
A ako je ikako moguce da se izvede, navodnjavanje se preporucuje, jel doslo je takvo vrijeme da se bez navodnjavanja malte ne nemoze, narocito u vasim karajevima
Nisam voćar ali jedina mjera čuvanja vlage preko ljeta je konzervirajuća plitka obrada kojom se spriječava kapilarno gubljenje vlage iz tla.Eventualno bi se moglo i zastiranjem mulch materijalom oko voćke ali to traži više rada.Plitka obrada je zakon,dovoljno je obraditi 5-10cm dubine i vlaga ispod tog sloja će biti sačuvana.Obradu bi trebalo ponavljati poslije oborina kad se stvori pokorica.
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Nisam voćar ali jedina mjera čuvanja vlage preko ljeta je konzervirajuća plitka obrada kojom se spriječava kapilarno gubljenje vlage iz tla.Eventualno bi se moglo i zastiranjem mulch materijalom oko voćke ali to traži više rada.Plitka obrada je zakon,dovoljno je obraditi 5-10cm dubine i vlaga ispod tog sloja će biti sačuvana.Obradu bi trebalo ponavljati poslije oborina kad se stvori pokorica.

Zahvaljujem se kolegi na ovom postu.
Tako i ja mislim, a tako i radim.
Napravio sam kultivator koji radi na dubini od 5-10 cm i samo redovnom obradom odlično funkcioniše.
Ja nisam agronom, ne mogu za sebe reći ni da sam neki stručnjak tako da ne bi ulazio u rasprave oko toga šta je bolje, ali znam šta je ovdje jedino moguće a to je redovna obrada površinskog sloja, a posebno nakon padavina u kasno proljeće, da bi se vlaga sačuvala.
Ja sam tražio plugove sa kojima bih mogao da 2 puta godišnje uzorem (opet plitko) samo da bi razbio one kolotočine, koje ostaju iza kultivatora.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Juče se u voćnjaku isprobavalo međurednu kopačicu i kosilicu. Bilo je potrebno sitnih podešavanja ali strojevi rade odlično. Jedina šteta je što zasad još nisu moji ali tu u blizini mi je konstruktor i proizvođač pa možda jednog dana?






Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
Na vrh