• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Breskve neke uspjele a neke malo manje :-( Niti jedna nije orezana, savjeti dobro došli, kako se čini potencijal rodnosti? Poz
breskvamedium.jpg

breskva2medium.jpg

By kontam at 2011-03-16
breskva3medium.jpg

breskva4medium.jpg

breskva6medium.jpg

breskva7medium.jpg
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Fosfor je spor u tlu ali kod tebe je hiperaktivan, koje pokotine sigurno je zasitio tlo oko žila:)
Voćkice su odlične, za par godina biti će one sve iste,tako su i moje bile neujednačene ali krivac rasadnik definitivno:blackeye
Rezidbu se nebi upuštao u ove voćne vrste jer kolege koje se bave tim voćnim vrstama su stručniji pa ujedno poziv njima.
Ja sam samo da bacim komentar, odlično i da pitam gdje si nabavio one plastične španere daj sve podatke.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
E moj narode...
MINERALNO SVIJETLO ULJE

Insekticid-ovicid u obliku uljne emulzije

DJELATNA TVAR
Rafinirano mineralno ulje 800 g/l


CUPRABLAU Z
bakar...35 % + zink...2 %


Crveno ulje
bakar (iz bakrenog oksida)...100 g/l

rafinirano parafinsko mineralno ulje...550 g/l

Matematika jasna kao dan ;)

I čime je na kraju najisplativije špricati, ja sam uzeo cuprablau i bijelo ulje, 82 + 59 kuna po kilogramu i litri.
 
M

m123

Guest
vidiš da si me pitao gdje mogu kupiti u svom gradu nebi znao, hvala na informaciji :)
ako nekom treba mogu ja kupiti, ali kod mene je cijena 0.10e :):) :finga:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
evo ovdje nekih detaljnijih pa ako mi možete pojasnit za te čepove,produljnice i slično


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
a) komentar na prvu sliku:
...jednogodišnji izboji se režu:
1. Do osnove tj. u potpunosti (prorjeđivanje izboja)
2. Skraćuju se na prijevremenu grančicu (tj. svaka grana treba završavati NEPRIKRAĆENIM jednogodišnjim izbojem)
3. Ne diraju se tj. ne režu
...želim reći da treba izbjeći prekraćivanje jednogodišnjih izboja jer se na mjestu presjeka dobija samo još jače razgranavanje i bujanje novih izboja
b) komentar na obje slike:
...očito je da voćke nisu tretirane bakarnim preparatima u vrijeme zimskog mirovanja, vidljivo po mnoštvu lišajeva na granama
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Što sam loše orezao voćke, kao da sam sebi rezao :) Više je bilo na grijehotu i za zelenu rezidbu, ja režem srce mi se para :) Uglavnom samo sam jedno pravilo poštivo 50% deblja od provodnice leti van :) Ostalo je sve imalo nekog izgovora :)
Čak sam i ovo ostavljao :)

topstarplusmedium.jpg

topstarplus2medium.jpg


Hvali sjever drži se juga :) Skužila grana da joj bolje na jugu :)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Svi mi volimo jug i toplinu(more),pa tako i voćke,samo što one mogu birati stranu a mi moramo biti gdje jesmo i služiti njih jer i one nigdje nemogu,tako da ništa od juga(šala mala):lol:.
To je normalno,bolje rode na južnoj strani.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ali meni ovo nikako nije prirodno :) Za 180 stupnjeva da se zaokrene grana?

Rezidba na led :/
udarledamedium.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jel bi valjalo jabuku instekticidom protiv jabučnog cvjetara sada ošpricat ili da čekam cvatnju da se pojave cvjetari?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Jel bi valjalo jabuku instekticidom protiv jabučnog cvjetara sada ošpricat ili da čekam cvatnju da se pojave cvjetari?

Sredstvo ako uočiš jabučnog cvjetojeda trebaš koristiti Pirifos ali nikako u cvatnji jer on djeluje konktaktno i respiratorno 3-5 dana užasno smrdi(znači sada),a u cvatnji i nesmiješ zbog pčela,u cvatnji najbolje sredstvo protiv štetnika ti je Maverik 2f koji je potpuno neškodljiv za pčele.Da napomenem čuvajte pčele,jer oni su nam jedini saveznik dobrog oprašivanja zato oprez,a dužni ste i voditi evidenciju prskanja pa da nebi bilo nisam znao:confused:
I prskaš ako postoji opasnost a to ti je blizu šuma(jab.cvjetar)

Malo ekologije
http://www.komora.hr/adminmax/File/e_preporuke/Jabucni cvjetojed_2010_03_31.pdf

I kemije
http://www.vocarski-savjeti.com/ind...omus-pomorum&catid=3:stetni-insekti&Itemid=54
 
Posljednje uređivanje:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Sredstvo ako uočiš jabučnog cvjetojeda trebaš koristiti Pirifos ali nikako u cvatnji jer on djeluje konktaktno i respiratorno 3-5 dana užasno smrdi(znači sada),a u cvatnji i nesmiješ zbog pčela,u cvatnji najbolje sredstvo protiv štetnika ti je Maverik 2f koji je potpuno neškodljiv za pčele.Da napomenem čuvajte pčele,jer oni su nam jedini saveznik dobrog oprašivanja zato oprez,a dužni ste i voditi evidenciju prskanja pa da nebi bilo nisam znao:confused:
I prskaš ako postoji opasnost a to ti je blizu šuma(jab.cvjetar)

Malo ekologije
http://www.komora.hr/adminmax/File/e_preporuke/Jabucni cvjetojed_2010_03_31.pdf

I kemije
http://www.vocarski-savjeti.com/ind...omus-pomorum&catid=3:stetni-insekti&Itemid=54

Kad ga uočim već je cvatnja, svake godine imam napad jer mi voćnjak blizu šume, idem špricat sutra, ide rano cvatnja ove godine treba nešto i protiv mraza izmislit? Inače kladim se da je taj Maverik daleko najskuplji.

jesus, sad sam našao na netu, litra maverika 650 kuna, tko je tu neprijatelj pčela, trgovački i proizvođački gadovi
 
Posljednje uređivanje:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Dali mi Karate i rekli da špricam cvjetare navečer kad pčele odu na spavanje, ne znam jel cvjetari spavaju na jabuci ili i oni otputuju negdje?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Najveći problem voćarstva što uopće ne pazimo na prirodne neprijatelje štetnika pa smo došli da se sve prenamnožilo,a pčele bez njih nema ništa trebamo paziti na njih a koliko ja vidim cijena određuje sve pa i štete u prirodi.
Taj Maverik 2f ti ide 2dcl na he i prska se u cvatnji samo ako je nužno potrebno a vjerujte mi nužnije su Nam pčele,zaštitu treba svesti sada prije cvjetanja(roza pup) i kraj cvatnje.
Pozz
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Najveći problem voćarstva što uopće ne pazimo na prirodne neprijatelje štetnika pa smo došli da se sve prenamnožilo,a pčele bez njih nema ništa trebamo paziti na njih a koliko ja vidim cijena određuje sve pa i štete u prirodi.
Taj Maverik 2f ti ide 2dcl na he i prska se u cvatnji samo ako je nužno potrebno a vjerujte mi nužnije su Nam pčele,zaštitu treba svesti sada prije cvjetanja(roza pup) i kraj cvatnje.
Pozz

Jel će mi držat Karate najezdu cvjetara u toku cvatnje, da ne pošpricam sada prije cvatnje uzalud ? Meni je nužno jer ako ne pošpricam cvjetara ostati će 100 kila jabuka u voćnjaku što mi se već desilo.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Jel će mi držat Karate najezdu cvjetara u toku cvatnje, da ne pošpricam sada prije cvatnje uzalud ? Meni je nužno jer ako ne pošpricam cvjetara ostati će 100 kila jabuka u voćnjaku što mi se već desilo.

Ako nije prisutan u voćnjaku neće ti pomoći,pročitaj link što sam stavio prije 2-3 posta pa probaj mamcima,moraš staviti neku staru plahtu na zemlju protresti drvo,grane i ako padnu dolje prskaj ako je jadan ili 2 nemoraš ili feromonske mamce postaviti i prati let.
 

Najnoviji postovi

Na vrh