• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Onako kao na lijevoj slici samo ne toliko iznad pupa...kut odprilike 45,kada uđeš u fintu onda ti svaki rez bude isti...

Reci mi to u centimetrima koliko je to?
ako je grančica recimo pola centrimetra u promijeru ili malo više. koliko onda od onog vrha od pupa.
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Da li je bolje pospricati Vocke s duopakom (repicino ulje i neoram) ili s crvenim odnosno bijelim uljem?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Reci mi to u centimetrima koliko je to?
ako je grančica recimo pola centrimetra u promijeru ili malo više. koliko onda od onog vrha od pupa.

Što u centimetrima?Režeš iznad pupa pod kutem 45 u odnosu na granu...ne kužim kakvi centimetri?Onako kako je na onoj lijevoj slici samo ne daleko od pupa.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Tomislav ti objasnio od najvišeg djela pupa pod kutem od 45 stupnjeva prema doljnjoj strani pupa s druge strane

To nemožeš mjeruckat kao što je tomislav rekao to je automatizam nakon nekoliko desetaka rezova.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Što u centimetrima?Režeš iznad pupa pod kutem 45 u odnosu na granu...ne kužim kakvi centimetri?Onako kako je na onoj lijevoj slici samo ne daleko od pupa.

Da ali koliko je to. Ja sam mislio da je to nekih par milimetra od listnog pupa, pa mi je sada neki covijek rekao minimalno centimetar ili dva od pupa.
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
rekao sam kada se ufura da rez bude svaki skoro isti i nema nikavog mjerenja...odrežeš par milimetara ili centimetar nije bitno...neće ti grana otpasti radi toga....:) :)
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ja kada sam počinjao rezati držao sam granu s jednom rukom a u drugoj škare i gledam koliko su škare iznad pupa....ma joj to možeš raditi kada imaš dvije tri voćke u dvorištu ,za više toga samo furaš,škare samo štekču...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
CRVENO ULJE preferiram i preporučujem

Pazi što preporučuješ :) Preporučuješ 100 g bakra u litri i 550 grama parafinskog ulja. Šti je sa ostalom ponudom čisto smeće. Jer parafinsko ulje čistoće 880grama imaš po 23kn a bakra ima koliko ti srce voli ;)

Pošto sa tim crvenim uljem ne treba ići ispod 3% koncentracije, znači na 100 litara trebaš 3 litre crvenog ulja, što nije jeftino. To je dobro za amatere i za 10 starijih voćaka oko kuće ;) Poz
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pazi što preporučuješ :) Preporučuješ 100 g bakra u litri i 550 grama parafinskog ulja. Šti je sa ostalom ponudom čisto smeće. Jer parafinsko ulje čistoće 880grama imaš po 23kn a bakra ima koliko ti srce voli ;)

Pošto sa tim crvenim uljem ne treba ići ispod 3% koncentracije, znači na 100 litara trebaš 3 litre crvenog ulja, što nije jeftino. To je dobro za amatere i za 10 starijih voćaka oko kuće ;) Poz

:scratchKolega Kontam tvoja preporuka :?:
Znam da je crveno skupo meni na atomizer 440 lit 10 lit= 440 kn a nije to to?
Cuperblau z + bijelo ulje = 5kg+5lit=oko 500 kn
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bez puno filozofije i treba prskati sa bakrom bilo kojeg oblika. Najbolje mutiti bordošku čorbu. Nije najjeftinije ali je najbolje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Nordox,100 kn ili sada 160 i riješen problem za jedan hektar. uši i ostala prezimljena gamad svejedno dođe poslije na red kod prskanja sa nekim kontaktnim poslije cvatnje za tripse ili calypso kad dođe vrijeme za uši.
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
evo nakon dva sata čitanja ove teme i nenađenog rješenja za svoj problem moram postavit pitanje,pa ako je tko voljan nek odgovori,bio bih zahvalan.Naime imam mali vočnjak u kojem imam 20 jabuka raznih sorti i 4 kruške.Vočnjak je posađen prije 25 g,a ja sam ga naslijedio prije 12.Tih 12 g orezujem redovno,špricam crvenim uljem pri kraju zime,svaku treću godinu gnojim sa stajskim gnojem,na način da okolo vočke sa frezom usitnim,lopatom odbacam zemlju,nagnojim i potrpam tom zemljom.Sve te godine ja ako imam 10-12 plodova po svakoj vočki,a vodopija za poludit,to je strašno,one su toliko guste da jedva škarama mogu manevrirat između njih.Zadnjih par godina intenzivno pratim šta se događa i nikako ne primjetim da se uopće stvaraju rodni pupovi,tako da stvarno više ne znam šta da radim s tim,jel ja šta krivo radim,jel da to sječem ,čupam,kalemim.......molim pomagajte
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo nakon dva sata čitanja ove teme i nenađenog rješenja za svoj problem moram postavit pitanje,pa ako je tko voljan nek odgovori,bio bih zahvalan.Naime imam mali vočnjak u kojem imam 20 jabuka raznih sorti i 4 kruške.Vočnjak je posađen prije 25 g,a ja sam ga naslijedio prije 12.Tih 12 g orezujem redovno,špricam crvenim uljem pri kraju zime,svaku treću godinu gnojim sa stajskim gnojem,na način da okolo vočke sa frezom usitnim,lopatom odbacam zemlju,nagnojim i potrpam tom zemljom.Sve te godine ja ako imam 10-12 plodova po svakoj vočki,a vodopija za poludit,to je strašno,one su toliko guste da jedva škarama mogu manevrirat između njih.Zadnjih par godina intenzivno pratim šta se događa i nikako ne primjetim da se uopće stvaraju rodni pupovi,tako da stvarno više ne znam šta da radim s tim,jel ja šta krivo radim,jel da to sječem ,čupam,kalemim.......molim pomagajte

90 posto da krivo orezuješ,to govori puno vodopija a i kod jabuke je problem što koliko grana otprilike ostaviš na rod toliko moraš ostaviti mladih koje su izrasle prošle godine,ove će stvoriti pupove i tek iduće dati rod,isto i kod kruške,e sad ti vjerovatno to neradiš tako i rezultat je 12 komada plodova,ali bar su krupni ako ništa drugo.
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
ma bilo kod mene raznoraznih "majstora" rezanja u ovih 12 g,ali uvijek sve isto,sutra poslikam sve i prije i poslije rezanja pa stavim slike.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
:scratchKolega Kontam tvoja preporuka :?:
Znam da je crveno skupo meni na atomizer 440 lit 10 lit= 440 kn a nije to to?
Cuperblau z + bijelo ulje = 5kg+5lit=oko 500 kn

E moj narode...
MINERALNO SVIJETLO ULJE

Insekticid-ovicid u obliku uljne emulzije

DJELATNA TVAR
Rafinirano mineralno ulje 800 g/l


CUPRABLAU Z
bakar...35 % + zink...2 %


Crveno ulje
bakar (iz bakrenog oksida)...100 g/l

rafinirano parafinsko mineralno ulje...550 g/l

Matematika jasna kao dan ;)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ma bilo kod mene raznoraznih "majstora" rezanja u ovih 12 g,ali uvijek sve isto,sutra poslikam sve i prije i poslije rezanja pa stavim slike.

dam se kladiti da je stvar u orezivanju. da te odmah sprečim u masakru,nemoj skraćivati grane,uvijek rez završi sa nekom produljnicom,pogotovo na vrhu,i ostavi par čepova,znači dosta grana mazni na dva pupa i nema mladica dogodine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh