• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kako orezati ovu jabuku, imam 20-ak sličnih gdje mi po meni ima previše stabla i nepravilno su se razvile, postaviti ću još nekoliko kasnije, al većinom je slični problem.

:?: Otprilike ovako
Jako teško na slici objasniti kako bi to izgledalo u 3d
Ona 2 crvena kruga rovaši tj škarama kada budeš rezao napravi krug do debla to ti je da provodnica koja je dosta slabija da ojača i u početku pojačaš vegetativni prirast u provodnicu
Pogriješio si za takve uzgojne oblike moraš imati provodnicu
Ona druga slika jedino uzgojni oblik vaza bez provodnice


Uploaded with ImageShack.us
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
:?: Otprilike ovako
Jako teško na slici objasniti kako bi to izgledalo u 3d
Ona 2 crvena kruga rovaši tj škarama kada budeš rezao napravi krug do debla to ti je da provodnica koja je dosta slabija da ojača i u početku pojačaš vegetativni prirast u provodnicu
Pogriješio si za takve uzgojne oblike moraš imati provodnicu
Ona druga slika jedino uzgojni oblik vaza bez provodnice


Jel režem ovdje gdje su krugovi, ja sam razmišljao da odrežem dvije ove debele skroz uz stablo i pustim jednu da raste i da je gore granam jer mi se čini prenisko i da pokušam dobiti dobru krošnju? Dakle ovako nešto, tako sam mislio sve riješiti, al nisam siguran jel to dobro?
 

Prilozi

  • jabuka4.jpg
    jabuka4.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 207

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
To ti i ja radim npr. na stablu mi je slabija grana iznad nje napravim rez pod naopako V i ta hrana direktno ide u tu granu kada je najjači vegetativni prirast ili cjeli krug škarama za rezanje smanjiš dotok hraniva u više dejelove a hrana cirkulira u doljnje dijelove,pošto znamo da je najjači vegetativni prirast u prolječe ide u gornje grane tako se to smanji na ovaj naćin

tako je,to je jedan stari kod mene radio.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
tako je,to je jedan stari kod mene radio.

Da jednostavnije ti je tako i tu gdje prerežeš izbit će 1-2 jače mladice ,hoćeš ih ostaviti ili ne sve zavisi od visine debla koji hočeš
Ja sam ti otprilike iscrtao (zeleno) kako bi trebalo izgledat stablo jer godine i snaga utrošena na taj rast nije mala,opet ćeš izgubiti 2-3 god za rod:supris:
Sory poruka za Gustavo
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Da jednostavnije ti je tako i tu gdje prerežeš izbit će 1-2 jače mladice ,hoćeš ih ostaviti ili ne sve zavisi od visine debla koji hočeš
Ja sam ti otprilike iscrtao (zeleno) kako bi trebalo izgledat stablo jer godine i snaga utrošena na taj rast nije mala,opet ćeš izgubiti 2-3 god za rod:supris:
Sory poruka za Gustavo

A ne rodi ni ovako, sve mi ode u lišće i na vodopije, imam još par problematičnih pa ću staviti kasnije, ali kao što rekoh razmišljam da ih prikratim uz stablo i pustim jednu koja je ravnija da raste gore i tu da formiram krošnju. Ovako nešto? Ova desno otraga što se vidi je čini se dobro ispala, gore provodnica, dvije jače grane s strane, al zbunjuje me što mi par jabuka totalno krivo orezanih izvrsno rodi dok ove neke slabo?
 

Prilozi

  • jabuka.jpg
    jabuka.jpg
    85.2 KB · Pregleda: 569

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A ne rodi ni ovako, sve mi ode u lišće i na vodopije, imam još par problematičnih pa ću staviti kasnije, ali kao što rekoh razmišljam da ih prikratim uz stablo i pustim jednu koja je ravnija da raste gore i tu da formiram krošnju. Ovako nešto?

DA
Ali poradi da imaš i ploda jednostavno ti je
Lane što ti je izrasla grana ostavi naročito vodoravne,ove godine stvorit će se cvjetni pupovi i nagodinu nastoj da ju neorežeš i imati ćeš plod
Malo umjetnog gnojiva i da naglasim stajnjaka ako imaš,bitno da imaš dušika za formiranje cvj.pupova
Plod imaš iduču godinu :p
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
DA
Ali poradi da imaš i ploda jednostavno ti je
Lane što ti je izrasla grana ostavi naročito vodoravne,ove godine stvorit će se cvjetni pupovi i nagodinu nastoj da ju neorežeš i imati ćeš plod
Malo umjetnog gnojiva i da naglasim stajnjaka ako imaš,bitno da imaš dušika za formiranje cvj.pupova
Plod imaš iduču godinu :p

A jel ok ova zadnja slika za rez?
 
H

Hrvach

Guest
Pozdrav voćari:partyman:
Imam hobi voćnjak od sve ukupno oko 50 voćki. Ove godine imamo konjski gnoj s našeg ranča pa smo odlučili pognojiti s njim voćke pošto smo čuli da je kvalitetniji od stajskog. Zanima me kako je najbolje pognojiti,a da ne smrdi prejako da se susjedi ne bune. Jel da prokopam okolo,pognojim i kasnije prođem s frezom da sve uđe u zemlju ili kak:scratch? Svaki pametni savjet je dobro došo:finga:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav voćari:partyman:
Imam hobi voćnjak od sve ukupno oko 50 voćki. Ove godine imamo konjski gnoj s našeg ranča pa smo odlučili pognojiti s njim voćke pošto smo čuli da je kvalitetniji od stajskog. Zanima me kako je najbolje pognojiti,a da ne smrdi prejako da se susjedi ne bune. Jel da prokopam okolo,pognojim i kasnije prođem s frezom da sve uđe u zemlju ili kak:scratch? Svaki pametni savjet je dobro došo:finga:

:scratch pozdrav
Svašta da ne smrdi:?:
Da, kao što si naveo ako već tako moraš izvuci jednobraznim plugom pliće da neoštetiš žile zatrpaj prefrezaj i to je to samo pazi s omjeron jer konjski gnoj je mislim jači od kravljeg
I kakave ti to susjede imaš :rolfer: hehe
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A jel ok ova zadnja slika za rez?

to je OK
Samo uzmi kolac zabij pod koso 2metra od voćke i špagom zateži i ispravi je da neostane tako savijena ustranu
 
H

Hrvach

Guest
:scratch pozdrav
Svašta da ne smrdi:?:
Da, kao što si naveo ako već tako moraš izvuci jednobraznim plugom pliće da neoštetiš žile zatrpaj prefrezaj i to je to samo pazi s omjeron jer konjski gnoj je mislim jači od kravljeg
I kakave ti to susjede imaš :rolfer: hehe

Znači ideja mi je dobra:D Tak sam i ja mislio. Ne isplati mi se mučiti,ali kaj kad imam susjede koji žive na selu,a imaju jako osjetljive nosiće:rolfer: rađe izbjegnem moguće probleme nego da se poslije moram prepirati i slušati ih:vragek:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
to je OK
Samo uzmi kolac zabij pod koso 2metra od voćke i špagom zateži i ispravi je da neostane tako savijena ustranu

Zategnut ću je odmah dok je mekano tlo, imam takvih desetak za ispravit jer ih je vjetar nakrivio, neke više ni ne mogu jer je prejak korijen.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Zategnut ću je odmah dok je mekano tlo, imam takvih desetak za ispravit jer ih je vjetar nakrivio, neke više ni ne mogu jer je prejak korijen.

Ako je jabuka imaš mogućnost da je lagano narežeš sa voćarskom pilom do 1/3 debla pa onda na tu stranu savijaš,tako ispravljaš ili savijaš deblje grane a možeš i deblo ali postepeno svake godine
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Trešnja Kalamljena na divlju trešnju


Uploaded with ImageShack.us

Pitanje, kada se trešnja reže na onom dijelu gdje se granaju koliko grana ostaviti?

Vidim da si ti ostavio samo jednu ili dvije grane a sve ostale pokratio. Ja sam obično ostavio jednu glavnu i dvije sa strane (a dvije unutarnje odrezao). Dali bi jednu sa strane još treba oodrezati?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Gledaj trešnja inače se ostavlja da slobodno raste i ne orezuje se puno,a kada se orezuje onda kasnije polovicom 3mj.
Ova je posebno njegovana razvođene grane (zabijeni kolci + špaga) ona je dosta mlada ali je jako dobro napredovala, ima jako puno cvj.pupova pa da je malo poštedim orežem ali iz tog mjesta će opet izrasti nove mladice ali neće voćka jako trpiti
Ja sam ostavio provodnicu i 3 grane
Važno dok je mlada ako hoćeš da ljepo izgleda (ako ti je na jako vidljivom mjestu)pomući sa malo s vezanjem t6j otklanjanjem grana nije teško-
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Važno dok je mlada ako hoćeš da ljepo izgleda (ako ti je na jako vidljivom mjestu)pomući sa malo s vezanjem t6j otklanjanjem grana nije teško-

Ma vraga. Ja sam se ubio. Ja sam stavljao flaše s vodom kao utege da mi se raširi i srtgalo mi na jabukama jedno 6 grana (oliti na 15% ) stabla.

Mene je strah a ovoj mojoj trašnji što mi rate dosta u visinu i cijelo se vrijeme trudim da grane ostanu niže od 2,5 metara.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Gledaj ako je na divljoj trešnji njena prirodna visina je od 5-9 metara zavisi od zemljišta teško da je možeš zadržati na 2.5 metra možeš ali nekoliko puta zel.rezidba u toku godine ali to nije to
Jedino ako imaš ove nove sorte na slabo bujnim podlogama njih bez problema držiš na toj visini ali to moraš zamoliti nekog tko bolje poznaje taj tip podloge
I Flaše kako si rekao nije dobro stavljati zbog njihanja kako vjetar njiše i flašu i drvo treba ti nešto fiksno kolčić i špaga ili posebni pocinčani ili plastični španeri
 
Posljednje uređivanje:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Gledaj ako je na divljoj trešnji njena prirodna visina je od 5-9 metara zavisi od zemljišta teško da je možeš zadržati na 2.5 metra možeš ali nekoliko puta zel.rezidba u toku godine ali to nije to
Jedino ako imaš ove nove za guste nasade njih bez problema držiš na toj visini ali to moraš zamoliti nekog tko bolje poznaje taj tip podloge

Nabavil sam 4 gisel 5 ali tek od ove jeseni i one su malecke.
imam dvije stele na nekoj ne znam kojoj podlozi ali očito jure u nebo cijelo vrijeme. Budem opet trebao utege stavljati. a bome i zelena rezidba ne bi bila loša. Ove godine je visina grana narasla na 3 metra a prošle godine sam ksve skratio na manje od 2.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Gledaj ako je na divljoj trešnji njena prirodna visina je od 5-9 metara zavisi od zemljišta teško da je možeš zadržati na 2.5 metra možeš ali nekoliko puta zel.rezidba u toku godine ali to nije to
Jedino ako imaš ove nove sorte na slabo bujnim podlogama njih bez problema držiš na toj visini ali to moraš zamoliti nekog tko bolje poznaje taj tip podloge
I Flaše kako si rekao nije dobro stavljati zbog njihanja kako vjetar njiše i flašu i drvo treba ti nešto fiksno kolčić i špaga ili posebni pocinčani ili plastični španeri


a moželi se doslovce prebiti vrh? ne osjeći nego prebiti da prestane u vis rasti?
 

Najnoviji postovi

Na vrh