• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav! Na koji razmak saditi vočke kalemljene (cijepljene) na divljaku? Konkretno jabuke.

Minimalno 4m x 5m visina kada slobodno rastu 6-8 metara
Napomena uzgojnom tehnikom može se visina smanjiti na 4 metra
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
lijepo nema šta. a kako si to dobio,vezao grane na neke štapove ili?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
lijepo nema šta. a kako si to dobio,vezao grane na neke štapove ili?

Ne jednostavnije 50 m dalje šaš a on je jako čvrst i podnese taman 1-2 god i onda se sam raspadne ili pri rezidbi odbaciš i izmalčiraš,puno posla s kolcima
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
sve pohvale i od mene. bilo je zanimljivo,a ploda će valjda biti,mora jer neće biti "petice":drinkers:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ne jednostavnije 50 m dalje šaš a on je jako čvrst i podnese taman 1-2 god i onda se sam raspadne ili pri rezidbi odbaciš i izmalčiraš,puno posla s kolcima

a kako ga postaviš pod koso,odnosno u smjeru u kojem hoćeš da ide grana? dolje za stablo možeš zavezati,a gore? ili ga zabodeš u zemlju i usmjeriš?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
danas se okupilo 42 voćara na rezidbi šljiva i ostalog voća uz predavače iz savjetodavne službe,prehrambenog fakulteta i udruge Slavonka Osijek i što je nabitnije šest forumaša koji su na slikama,zahvaljujem svima na odazivu i nadam se što skorijem novom susretu


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
C

cerim

Guest
Danas kod Zvonisa nešto novo naučili, vidjeli neke face koje nismo dugo vidjeli, malo izmjenili nekekava zapažanja, pojeli i popili. Organizacija za 5+. Svaka čast. Neka samo ove godine bude i roda na voćkama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pametni znaju ćemu služi knjiga, ostali nose gumene čizme :p hi hi
Bilo odlično i vrijeme poslužilo, a kako dolazi vrijeme...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
danas sam bio kod jednog čovjeka u voćaru i vidio sam mnogo stvari koje dosada nisam vidio.između ostalog,njegove voćke su sve po deblu i po jačim granam narezane sjekačem,ne skroz u krug ali narezane su i pune ožiljaka.pitam ga zašto,on veli da bi bolje rađale.

dali ste vi to već čuli i vidjeli?

šteta što nisam imao fotoaparat pri sebi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Rovašenje? Iznad pupa zarezi? Ili su čarke da smanji dotok hranjiva pa ga po cijeloj dužini para?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Rovašenje? Iznad pupa zarezi? Ili su čarke da smanji dotok hranjiva pa ga po cijeloj dužini para?


nisam primjetio da je striktno gledano da je rez iznad pupa,praktičo izgleda kao stablo puno ožiljaka.ja nisam iz daljine mogao prepoznati da je uopšte voćka u pitanju.mislio neko čudno stablo.
uopšte nemaju neki uzgojni oblik,velike su krošnjaste(idared)(zelenika) itd.. veli da ima ovisno o godini oko 200 do 300 kg ploda (jabuke) po voćki. i stabla šljiva su mu ogromna,to nisam nikad vidio,kao neki gorostasi,kao stari veliki orah.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
dobio sam nekoliko motkica za kalemljenje ali će ovih dana biti mraza pa bih to odgodio dok se neproljepša vrijeme.

smijem li kaleme staviti u krpu pa u frižider da se neosuše za tih 10ak dana? ili u pijesak sa njima?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
a kako ga postaviš pod koso,odnosno u smjeru u kojem hoćeš da ide grana? dolje za stablo možeš zavezati,a gore? ili ga zabodeš u zemlju i usmjeriš?

Ne kao što vidiš imam žičanu armaturu pa za nju pod određenim kutem zavešem tankom žicom trsku 2-3 god dok neojaćaju grane ,a bez armature je ipak potreban kolac ili bagremov jači izdanak debljine palca pa se zabije u zemlju a vrhovi svežu
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
dobio sam nekoliko motkica za kalemljenje ali će ovih dana biti mraza pa bih to odgodio dok se neproljepša vrijeme.

smijem li kaleme staviti u krpu pa u frižider da se neosuše za tih 10ak dana? ili u pijesak sa njima?

nemoj u frižider imaš prirodu umotaj u vlažnu krpu u plastičnu vrečicu i stavi u zemlju do 15 dana temp zemlje ti je od3-5 stupnjeva
Ja sam stavljao u jesen ćim otpadne list u snopove novinski papir i stari hladnjak(škrinja ) napunjen pijeskom određene vlažnosti
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
nisam primjetio da je striktno gledano da je rez iznad pupa,praktičo izgleda kao stablo puno ožiljaka.ja nisam iz daljine mogao prepoznati da je uopšte voćka u pitanju.mislio neko čudno stablo.
uopšte nemaju neki uzgojni oblik,velike su krošnjaste(idared)(zelenika) itd.. veli da ima ovisno o godini oko 200 do 300 kg ploda (jabuke) po voćki. i stabla šljiva su mu ogromna,to nisam nikad vidio,kao neki gorostasi,kao stari veliki orah.

To ti i ja radim npr. na stablu mi je slabija grana iznad nje napravim rez pod naopako V i ta hrana direktno ide u tu granu kada je najjači vegetativni prirast ili cjeli krug škarama za rezanje smanjiš dotok hraniva u više dejelove a hrana cirkulira u doljnje dijelove,pošto znamo da je najjači vegetativni prirast u prolječe ide u gornje grane tako se to smanji na ovaj naćin
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kako orezati ovu jabuku, imam 20-ak sličnih gdje mi po meni ima previše stabla i nepravilno su se razvile, postaviti ću još nekoliko kasnije, al većinom je slični problem.
 

Prilozi

  • jabuka4.jpg
    jabuka4.jpg
    78.4 KB · Pregleda: 334

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Evo ovu sam rješio rezanjem jedne debele grane i premazom rane, ne znam jel treba još gore nešto rezat, ravne vodopije sam skinuo.
 

Prilozi

  • jabuka5.jpg
    jabuka5.jpg
    84.9 KB · Pregleda: 238

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
To ti i ja radim npr. na stablu mi je slabija grana iznad nje napravim rez pod naopako V i ta hrana direktno ide u tu granu kada je najjači vegetativni prirast ili cjeli krug škarama za rezanje smanjiš dotok hraniva u više dejelove a hrana cirkulira u doljnje dijelove,pošto znamo da je najjači vegetativni prirast u prolječe ide u gornje grane tako se to smanji na ovaj naćin

hvala, zvuči logično mada je za vidjeti pomalo čudno
 

Najnoviji postovi

Na vrh