• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
imam jednu dunju koju sam prošle godine odrezao na visinu od pola metra,dakle ostalo mi samo deblo. šta bi se tu dalo nakalemiti i kada? uzeti plemku kao što kaže bobostar pa kasnije ili kako?

:scratch kada si odsjekao ako si početkom vegetacije onda više nije živa u jesen onda da.
Na nju možeš kalemit i više vrsta među njima i kruške tako da dobiješ preljepo neobično drvo
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
:scratch kada si odsjekao ako si početkom vegetacije onda više nije živa u jesen onda da.
Na nju možeš kalemit i više vrsta među njima i kruške tako da dobiješ preljepo neobično drvo

a neznam,negdje u pol ljeta sam je mazno. rastu mladice okolo,valjda je živa još. daj neku ideju šta da radim,da nešto pomješamo malo.
 
B

brle

Guest
a neznam,negdje u pol ljeta sam je mazno. rastu mladice okolo,valjda je živa još. daj neku ideju šta da radim,da nešto pomješamo malo.

Na jednu mladicu nakalemi kune, drugu eure, treću dolare.................... :) :) :) al serem !!!
 
L

lanjski

Guest
a neznam,negdje u pol ljeta sam je mazno. rastu mladice okolo,valjda je živa još. daj neku ideju šta da radim,da nešto pomješamo malo.

Gde okolo?
Oko toga sto si odsekao, iz tog dela, ili okolo ali iz zemlje, iz korena?
Kad bi mogao da slikas bilo bi najbolje.
Ako rastu iz tog odsecenog stabla, dakle direktno iz njega trebalo bi da je u redu, ali ako rastu iz korena, a dunja hoce da formira te izdanke, moguce je da je to suvo vec.
Secni malo koru, poznaje se to.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Gde okolo?
Oko toga sto si odsekao, iz tog dela, ili okolo ali iz zemlje, iz korena?
Kad bi mogao da slikas bilo bi najbolje.
Ako rastu iz tog odsecenog stabla, dakle direktno iz njega trebalo bi da je u redu, ali ako rastu iz korena, a dunja hoce da formira te izdanke, moguce je da je to suvo vec.
Secni malo koru, poznaje se to.

vidim sutra pa javim,uz nju rastu mladice pri dnu i iz korijena okolo.
 
L

lanjski

Guest
vidim sutra pa javim,uz nju rastu mladice pri dnu i iz korijena okolo.

Kalemices ti to na spavajuci pupoljak koliko mi se cini :)
Nije nista strasno, znas ti to.
Ajd pogledaj pa javi.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
:?::?::?::?::?:
Vočari moji sada kreče orezivanje,ja osobno počinjem iza nedalje 15.2 dok sam zgotovim mojih 2000 kom bit če i 1.3 ,naravno ako vrijeme dozvoli.
Rezidbu smo donekle objasnili.
Sada pitanje kako Vi rješavate orezane grane koje su na tlu u voćnjaku.

Ja do sada sve pokupio i popalio iako imam ZANON malčer,zbog toga što 50% lisnih uši,crv pauka prezimi baš na tim granama,grančicama pa ih ujedno spaljivanjem uništim rezultati odlični,ali puno posla.
Imam i stroj za mljevenje granja ali to je cirha 10 dana umjerenog rada posla,korist obostrana kompost mješati s slamom i stajnjakom i sve prekriti zemljom ovo je najbolja solucija ali posla:shock: da ti iskoču oči
Treča i najlakša preči malčerom i gotova stvar,ali ostaje problem lisnih uši,crv pauk koji baš nije bezazlen a Vi to dobro znate

Da čujemo komentare
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Za kvalitetno rezanje nemora biti samo KUKER

Ove škare dođu samo 300 kn za ovu kvalitetu dobra cujena



Garancija



Mislim da ovo sve govori
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
:?::?::?::?::?:
Vočari moji sada kreče orezivanje,ja osobno počinjem iza nedalje 15.2 dok sam zgotovim mojih 2000 kom bit če i 1.3 ,naravno ako vrijeme dozvoli.
Rezidbu smo donekle objasnili.
Sada pitanje kako Vi rješavate orezane grane koje su na tlu u voćnjaku.

Ja do sada sve pokupio i popalio iako imam ZANON malčer,zbog toga što 50% lisnih uši,crv pauka prezimi baš na tim granama,grančicama pa ih ujedno spaljivanjem uništim rezultati odlični,ali puno posla.
Imam i stroj za mljevenje granja ali to je cirha 10 dana umjerenog rada posla,korist obostrana kompost mješati s slamom i stajnjakom i sve prekriti zemljom ovo je najbolja solucija ali posla:shock: da ti iskoču oči
Treča i najlakša preči malčerom i gotova stvar,ali ostaje problem lisnih uši,crv pauk koji baš nije bezazlen a Vi to dobro znate

Da čujemo komentare

Na velikoj površini skupljanje grana je film "Nemoguća misija",malčer i usitnjavanje iako ostaje problem gamadi...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
:rolleyess:
Na velikoj površini skupljanje grana je film "Nemoguća misija",malčer i usitnjavanje iako ostaje problem gamadi...

:rolleyess: to je sigurno što si rekao ja sam do sada to radio ali kako sve raste i ja odustajem:!:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
:?::?::?::?::?:
Vočari moji sada kreče orezivanje,ja osobno počinjem iza nedalje 15.2 dok sam zgotovim mojih 2000 kom bit če i 1.3 ,naravno ako vrijeme dozvoli.
Rezidbu smo donekle objasnili.
Sada pitanje kako Vi rješavate orezane grane koje su na tlu u voćnjaku.

Ja do sada sve pokupio i popalio iako imam ZANON malčer,zbog toga što 50% lisnih uši,crv pauka prezimi baš na tim granama,grančicama pa ih ujedno spaljivanjem uništim rezultati odlični,ali puno posla.
Imam i stroj za mljevenje granja ali to je cirha 10 dana umjerenog rada posla,korist obostrana kompost mješati s slamom i stajnjakom i sve prekriti zemljom ovo je najbolja solucija ali posla:shock: da ti iskoču oči
Treča i najlakša preči malčerom i gotova stvar,ali ostaje problem lisnih uši,crv pauk koji baš nije bezazlen a Vi to dobro znate

Da čujemo komentare
skupljati i paliti,kako si radio do sada tako i odsada. nikakav problem ako se radi kako treba. kod rezidbe se potrudite malo i bacite grane na vrpu a ne svuda okolo,i poslije traktorom potrpate u prikolicu i zakon,zašto bi to bio problem,pa nemate 20ha. a i svejedno morate grane skupljati iz međuredova i bacati na sredinu prije malčiranja,možda malo više posla ali isplati se,pa moramo malo i raditi.
 
L

lanjski

Guest
i poslije traktorom potrpate u prikolicu i zakon,zašto bi to bio problem,
Ja to radim malo drugacije.
Ne utovaramn u prikolicu, mislim d aje to sporije, vec sve odlazem na sredinu reda na gomilice pazeci da makar one grane na dnu gomilice (prva bar) bude popreko ( pod 90 stepeni u odnosu na pravac kretanja traktora) kad to bude gotovo ( a moze da radi bilo ko, stariji, deca, oni bez mnogo zelje da razmisljaju :) ) zadnjim traktorskim vilama sve to skupim. Veoma brzo i efikasno se to uradi pa ako ima mesta da se to odlozi odlozi se, ako ne nadje se neko pogodno mesto koje je malo udaljeno zbog vatre i to zapalim.
 
B

brle

Guest
skupljati i paliti,kako si radio do sada tako i odsada. nikakav problem ako se radi kako treba. kod rezidbe se potrudite malo i bacite grane na vrpu a ne svuda okolo,i poslije traktorom potrpate u prikolicu i zakon,zašto bi to bio problem,pa nemate 20ha. a i svejedno morate grane skupljati iz međuredova i bacati na sredinu prije malčiranja,možda malo više posla ali isplati se,pa moramo malo i raditi.

Ko pokupi sve svaka mu čast, ja sam to prije prakticiro ali od kad sam kupio malčer ne pada mi na pamet. Ima u Gospodarskom listu od sijećnja izračun po voćnim vrstama koliko ima biomase po jednom stablu, nisam sve zapamtio ali za breskvu piše 7,1kg po stablu, pa ti računaj sad :) A što se tiće štetnika vjerojatno ima razlike ali nisam primjetio za sad. Prođeš dva puta malčerom i da vidiš biomasu :) :) :)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
onda zvizni sve u drobilicu pa sa tim u vrećice i sve u peć za grijanje.ili kompost

imaš pravo vidio na svoje oči ali nisam htio spominjat tip u njemačkoj sve pokupi izdrobi ima presu i pravi brikete i grije kuću ,čovjek nebi rekao da od 5 he grije na centralno cijelu kuču ludnica :finga:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
imaš pravo vidio na svoje oči ali nisam htio spominjat tip u njemačkoj sve pokupi izdrobi ima presu i pravi brikete i grije kuću ,čovjek nebi rekao da od 5 he grije na centralno cijelu kuču ludnica :finga:


o da.to je moguće.ja sad palim dosta toga jer nemam drobilice pa mi krivo jer znam da palim žive pare.:(
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
imaš pravo vidio na svoje oči ali nisam htio spominjat tip u njemačkoj sve pokupi izdrobi ima presu i pravi brikete i grije kuću ,čovjek nebi rekao da od 5 he grije na centralno cijelu kuču ludnica :finga:

neznam baš da to tako radi,pa to je veliki posotak vlage,treba se prije osušiti,i netreba praviti brikete,pali te ostatke u obliku sječke,znači odma kad izađe iz drobilice.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
neznam baš da to tako radi,pa to je veliki posotak vlage,treba se prije osušiti,i netreba praviti brikete,pali te ostatke u obliku sječke,znači odma kad izađe iz drobilice.


jeste veliki postotak vlage ali je granulacija bitna tako da gori bez obzira taman da je smrznuta u ledu.ja lično bih od toga humus pravio,to je bolja varijanta jer nemoraš pakovati,skladištiti itd... sve na hrpu i za cca 6 mjeseci prava stvar.još prekriti crnom folijom da hajvani pocrkaju i fermentacija perfektna.jedini koji to mogu preživjeti su efektivni mikroorganizmi a ostatak ugiba.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
jeste veliki postotak vlage ali je granulacija bitna tako da gori bez obzira taman da je smrznuta u ledu.ja lično bih od toga humus pravio,to je bolja varijanta jer nemoraš pakovati,skladištiti itd... sve na hrpu i za cca 6 mjeseci prava stvar.još prekriti crnom folijom da hajvani pocrkaju i fermentacija perfektna.jedini koji to mogu preživjeti su efektivni mikroorganizmi a ostatak ugiba.

a čuj,treba probati svašta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh