• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
svaka čast za filmiće, vrlo koristan i poučan materijal...

Ako nekoga zanima kalemlemljenje loze,agruma,i dr. voćaka neka se javi pa stavimo npr. kako svojoj ženici prekalemiti ružu ili nekog zanima kalemljenje banane pa stavim video pa gledajte:supz:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
dali je to pravilo da ovaj tip na prvom snimku kalemi na ovako kratku mladicu? moželi mladica biti i viša od zemlje ili u čemu su prednosti?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
evo najnovija informacija za sve voćare!

matijević ( todorić ) kupio đakovčanku ( 90 % )! juče je trebao biti potpis! nećemo morati ići u d. miholjac više! što god to značilo ( dobro ili loše )!:scratch
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
dole na slici moje prvo kalemljenje u životu.jabuka na divlju jabuku,100% uspjeh barem po mom mišljenju.

kako postupiti dalje,kako podrezati ili ostaviti ovako?







zatim neuspjele trešnje:





šta da radim sa ovom velikom? mogu li prevršiti da nebude previsoka,divlja je ali slatka ko med a ima male plodove?

 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Jel to slikano potez Brekovica-Prošić-Ostrožac ili? Poz

ohohoooo vidi vidi neko je upoznat sa okolnim terenom.jesti bio tamo?

e nije na tom potezu,nešto južnije prema Užljebiću(granični prelaz Bih i Hr).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mislio sam da je dole Una i da ide za Bihać. Kužim gdje je ;) Svugdje sam ja lutao ;)
Ovu prvu jabuku će orezati tako da sve grane što idu untra cap cap, i ove što ti idu jako gore cap cap, probaj naći vanjski pup da je malo počneš širiti, mislim na krošnju. Skrati je da ne bude visoka, također na vanjski pup, ostavi si te tri grane. Pokušaj grane poviti prema van ili ih razguratisa nekim daskama, no to kad krene vegetacija. Ovu staru treba o ho ho rezati, tu će ti trebati pila :) Poz, sad moram krenuti kraj radnog vremena :)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
dali je to pravilo da ovaj tip na prvom snimku kalemi na ovako kratku mladicu? moželi mladica biti i viša od zemlje ili u čemu su prednosti?

Prednost kalem brže raste,drugo nemaš divljih izboja puno ispod ako ti je visoko kalemljeno kao na tvojoj trešnji debelo deblo iz spavajučih pupova moralo je izbiti mladice jer sva ta snaga iz žila nije dovoljna bila za tvoj kalem trebao si staviti 3-4 kom lako ti je kasnije odrezati kada se primi
još nešto nemoj trešnju nikada tako debelu kalemit uspjeh 20-40% sada ove godine one divlje mladice 5 cm od debla kalemi na svaku od tih mladica i savršeno mora uspjeti zato što ti je to mlado stablio i kora čekaj dok sokovi dobro krenu ne još:rolleyess:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Prednost kalem brže raste,drugo nemaš divljih izboja puno ispod ako ti je visoko kalemljeno kao na tvojoj trešnji debelo deblo iz spavajučih pupova moralo je izbiti mladice jer sva ta snaga iz žila nije dovoljna bila za tvoj kalem trebao si staviti 3-4 kom lako ti je kasnije odrezati kada se primi
još nešto nemoj trešnju nikada tako debelu kalemit uspjeh 20-40% sada ove godine one divlje mladice 5 cm od debla kalemi na svaku od tih mladica i savršeno mora uspjeti zato što ti je to mlado stablio i kora čekaj dok sokovi dobro krenu ne još:rolleyess:

divlje mladice na divlje kalemiti? jesam te dobro razumio?
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
evo par sličica od mene, današnja rezidba...
2 stare kruške u lošem kondicijskom stanju....
 

Prilozi

  • 110208_115245.jpg
    110208_115245.jpg
    83.8 KB · Pregleda: 603
  • 110208_120947.jpg
    110208_120947.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 491
  • 110208_121359.jpg
    110208_121359.jpg
    83.6 KB · Pregleda: 456
  • 110208_123523.jpg
    110208_123523.jpg
    83 KB · Pregleda: 443

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
i mlade jabuke...
 

Prilozi

  • 110208_131910.jpg
    110208_131910.jpg
    83 KB · Pregleda: 369
  • 110208_133149.jpg
    110208_133149.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 297

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
divlje mladice na divlje kalemiti? jesam te dobro razumio?

Ovako otprilike crvene crte znači REŽI i kalemiž


ovo probaj ovako orezati onda bi bio uzgojni oblik vaza ako ne 2 od 3 oreži pa pusti da provodnica (drvo ) naraste



Jao zarasla je imaš jedno 2 sata dobrog posla uzmi testeru (pilu)ručnu veče škare i udri daj joj zraka važno voćka mora biti osvjetljena kako izvana tako i iznutra stani dolje pogledaj više puta siđi i pogledaj da nebi previše orezao bitno ti je da siđeš i da malo iz daljeg pogledaš voćku a ne samo reži
otprilike ovako ali to ti ja nemogu na slici to sam moraš


Uploaded with ImageShack.us
:partyman:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
divlje mladice na divlje kalemiti? jesam te dobro razumio?

Ne plemke (kalem) od neke trešnje dobre a možeš i kombinirati da na stablu imaš 3-4 vrste koliko imaš mladih divljih izboja.
Nadam se da si skužio.
 
L

lanjski

Guest
divlje mladice na divlje kalemiti? jesam te dobro razumio?

Vidim da si je njko vec pojasnio ali mozda ce ti i ovo pomoci.
On ti zapravo predlaze da ne kalemis na deblu vec na izbojcima, lastarima.
To su mesta obelezena belom bojoj ma nslici
Tako bi dobio malo "cudno" mesto kalemljenja ali bi se godinama to "ispeglalo".
Ako odlucis da ipak kalemis na deblu, seci ipak nesto nize od onog mesta koje je obelezio njko.
Tu j etkivo vec ispovredjivano proslim kalemljenjem i tesko da ce tu moci da se primi.
Mesto najbolje z akalemljenje je obelezeno zelenom bojom ali pod uslovom da sa druge strane na tom mestu ne postoji neki cvor, grana ili slicno.
Uglavnom mesto preseka treba da bude na zdravom, glatkom delu bez cvorova.
I za ovakav nacin kalemljenja se en koriste kalem gumice vec obavezno kalem vosak koji se moze a i ne mora nekako nakndano zastititi. Preveliki presek se pravi, prevelika rana na biljci p ase to mora zastyititi i tako spreciti isusivanje jer se sve desava na mestu gde treba da se odigra srastanje.

kalem1.jpg


Oko stare velike tresnje koju bi da "skratis"
Tu se nekako namece postupak koji s enaziva i omladivanje vocaka a on podrazumeva drasticnije odstranjivanje krune.
To uglavnom uspe s tim sto i te rezove zastitis kalem voskom ili bar nekom farbom.
A ne bi bilo lose ako ti s evec dopada sorta da sa nje uzmes kalem grancice i d aokalemis neku mladu pa da to malo razmnozis jer se nikada ne zna kad ce stara vocka zavrsiti svoj vek.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
hvala dečki.skužio sam sad.

idem odmah na posao.vrijeme lijepo sa malo mraza ali sunce je sve jače i jače.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Vidim da si je njko vec pojasnio ali mozda ce ti i ovo pomoci.
On ti zapravo predlaze da ne kalemis na deblu vec na izbojcima, lastarima.
To su mesta obelezena belom bojoj ma nslici
Tako bi dobio malo "cudno" mesto kalemljenja ali bi se godinama to "ispeglalo".
Ako odlucis da ipak kalemis na deblu, seci ipak nesto nize od onog mesta koje je obelezio njko.
Tu j etkivo vec ispovredjivano proslim kalemljenjem i tesko da ce tu moci da se primi.
Mesto najbolje z akalemljenje je obelezeno zelenom bojom ali pod uslovom da sa druge strane na tom mestu ne postoji neki cvor, grana ili slicno.
Uglavnom mesto preseka treba da bude na zdravom, glatkom delu bez cvorova.
I za ovakav nacin kalemljenja se en koriste kalem gumice vec obavezno kalem vosak koji se moze a i ne mora nekako nakndano zastititi. Preveliki presek se pravi, prevelika rana na biljci p ase to mora zastyititi i tako spreciti isusivanje jer se sve desava na mestu gde treba da se odigra srastanje.

kalem1.jpg


Oko stare velike tresnje koju bi da "skratis"
Tu se nekako namece postupak koji s enaziva i omladivanje vocaka a on podrazumeva drasticnije odstranjivanje krune.
To uglavnom uspe s tim sto i te rezove zastitis kalem voskom ili bar nekom farbom.
A ne bi bilo lose ako ti s evec dopada sorta da sa nje uzmes kalem grancice i d aokalemis neku mladu pa da to malo razmnozis jer se nikada ne zna kad ce stara vocka zavrsiti svoj vek.
Ako je od pomoći evo još jednog savjeta kod kalemljenja/cijepljenja/navrtanja u zrelo. Podloga mora biti u soku a plemka u mirovanju (tada je primitak skoro 100%).
Kako to izvesti?
Sada u ovo vrijeme uzeti plemke (malo duže), rez u vosak, i zamotati u najlonsku foliju i u hladnjak.
Kada podloga/staro drvo krene, uzeti plemke (koje su u mirovanju) i cijepiti.
Iako se cijepljenjem ne bavim profesionalno, već samo za vlastite potrebe (i neke dobre susjede; ako je mlađa), na taj način si uspiješno cijepim, naročitko koštičavo voće (trešnja, šljiva).
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
imam jednu dunju koju sam prošle godine odrezao na visinu od pola metra,dakle ostalo mi samo deblo. šta bi se tu dalo nakalemiti i kada? uzeti plemku kao što kaže bobostar pa kasnije ili kako?
 
L

lanjski

Guest
imam jednu dunju koju sam prošle godine odrezao na visinu od pola metra,dakle ostalo mi samo deblo. šta bi se tu dalo nakalemiti i kada? uzeti plemku kao što kaže bobostar pa kasnije ili kako?

Dunja, kruska, musmula pa biraj :)

Da bas kao sto je napisao bobostar, sada uzeti plemke ( periferija krune, juzna, istocna strana, negde na sredini krosnje po visini, i iz sredine mladara) ostaviti ih na nacin kako je bobostar opisao i sacekati da krene "mezgra", da se kora lako odvaja od drveta. To je najcesce u toku treceg meseca, ne bas pocetkom, nesto kasnije, ali zavisi ipak od temperatura u tom periodu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh