• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
I opet na mjestu gdje si prebio vrh ti bude rasla hrpa novih mladica a i na djelu vrha koji si prelomio...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
I opet na mjestu gdje si prebio vrh ti bude rasla hrpa novih mladica a i na djelu vrha koji si prelomio...

prebiti ali neodstraniti ga nego ostaviti onako.meni jedan prof. na predavanju reče da tada neće rasti u vis.
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
DA
Ali poradi da imaš i ploda jednostavno ti je
Lane što ti je izrasla grana ostavi naročito vodoravne,ove godine stvorit će se cvjetni pupovi i nagodinu nastoj da ju neorežeš i imati ćeš plod
Malo umjetnog gnojiva i da naglasim stajnjaka ako imaš,bitno da imaš dušika za formiranje cvj.pupova
Plod imaš iduču godinu :p


To i mene zanima. Naime imam jabuka na kojima je svega par cvjetnih pupova. Znaci treba ostaviti jednogodisnje vodoravne grane i na njima bi se trebali stvoriti cvjetni pupovi?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
To i mene zanima. Naime imam jabuka na kojima je svega par cvjetnih pupova. Znaci treba ostaviti jednogodisnje vodoravne grane i na njima bi se trebali stvoriti cvjetni pupovi?

Da ali se potrudi kada si već ostavio da nagodinu te rodne grane neorežeš jer ima puno takvih primjera, kada treba rodit tu godinu oni ih orežu i opet sve ispoćetka
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Pitanje, kada se trešnja reže na onom dijelu gdje se granaju koliko grana ostaviti?

Vidim da si ti ostavio samo jednu ili dvije grane a sve ostale pokratio. Ja sam obično ostavio jednu glavnu i dvije sa strane (a dvije unutarnje odrezao). Dali bi jednu sa strane još treba oodrezati?

Planiram cijepit jednu divlju trešnju koja mi raste u šumi, stablo je već oko 5 cm debelo, jel se cijepi ko jabuka, ono na 20 cm visine, prerezat pa ubacit dvije plemke s dva pupa i zavezat gumicom i omazat voskom negdje krajem ožujka?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Planiram cijepit jednu divlju trešnju koja mi raste u šumi, stablo je već oko 5 cm debelo, jel se cijepi ko jabuka, ono na 20 cm visine, prerezat pa ubacit dvije plemke s dva pupa i zavezat gumicom i omazat voskom negdje krajem ožujka?

:arrow: http://img838.imageshack.us/i/vqf.mp4/
Pregledaj tako moraš raditi sada hoćeš staviti 2 ili 3 ja stavlam više ako se koja neprimi dobro od viška glava neboli
Ja svoje trešnje kalemio na visini od 1metra,provrti malo slike nazad da vidiš.
 
S

stipajx

Guest
da li netko zna kolika je cijena uslužnog orezivanja stabala višnje?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Bez problema udri s prskanjem sada je vrijeme ali koristi masku:)

Znaci ako ce puhati neće biti prekasno iduci vikend?

Ja koristim obicnu masku- nije nešto ali barem da kada zapuše vjetar da ne udahnem bakar. Ili ima neka još bolja verzija.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Znaci ako ce puhati neće biti prekasno iduci vikend?

Ja koristim obicnu masku- nije nešto ali barem da kada zapuše vjetar da ne udahnem bakar. Ili ima neka još bolja verzija.

Evo ti link s zaštitnom opremom:

http://luxcms.bullex.de/pdf/Internet LUX_Arbeitsschutz_niedrig.pdf

Ja koristim onu masku za lakiranje komplet dođe 300kn
Definitivno najbolja oprema s pristupačnim cijenama.
Imaš u svakoj malo boljoj trgovini a najviše u Pevecu
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Kakvo špricanje već, ja još nisam ni orezao.

Pa meni se već čini da je krajnji čas. Kaj se to ne zove zimsko špricanje a sada mi je zima na kraju.

Jučer sam vidio i prvu muhu koja mi je uletila u sobu. Mislim da se živine sve pokalo bude i kaj nije sada trenutak za špricanje. mislim za 20 dana ide prvo dušično gnojenje.

E samo da pitam jel vrijeme za špricanje jer se kaže da će puhati vjetar od 5 km/h.
 
M

m123

Guest
i ja sam opasno počeo sa orezivanjem, sutra bi možda trebao i završiti, a u nedjelju najvjerovatnije ide i šricanje, danas sam kupio crveno ulje, pa čim se orezivanje završi, prskanje ne gine, čim prije to bolje, ovo vrijeme je ludo skroz, kod mene je već ugrijalo opasno, još malo će i sokovi krenuti.
mislim da nikako nije preprano
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kupio sam Cuprablau i bijelo ulje, izađe mi jeftinije nego crveno ulje, koliko trošite na hektar?
 
M

MOCO

Guest
i jamoram orezati dva ribizla, a zaboravio sam gdje sam škare spremio:D
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Da vas pitam kako se orezuje vočka.

Naime kako se točno orezuje grana.
Kolika je udaljenost od zadnjeg lisnog pupa koji želimo razati do odrazanog dijela. to je označeno sa slovom A.

Drugo koji je kut rezanja (90 ili 75 supnjeva ili koliko).

Te kako se orezuje taj kut. Ja sam mislio uvijek da je ovako kako je na lijevoj slici znači najduži dio grančice prema lisnom pupu. Ili ovako na lijevo tako da se voda brže ocijedi da reza grančice?

25q3hj9.png
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Onako kao na lijevoj slici samo ne toliko iznad pupa...kut odprilike 45,kada uđeš u fintu onda ti svaki rez bude isti...
 

Najnoviji postovi

Na vrh