• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vogel & Not u cvijeću , khmm , gorušici ...

R

Ratarko

Guest
Pričao sam kako su na našoj zemlji V&N plugovi slabi odnosno mekani a evo i dokaz .
Plug bi trebao imati četiri brazde ali zbog teškog oranja mu je skinuta zadnja brazda prošle jeseni . Za vuču se koristi JD 4755 traktor sa 190 KS .
Nakon što je plug ostao bez zadnje brazde moglo se sa njim orati i postizati normalna radna brzina ali onda je plug popustio i slomljen je na okretnoj osovini . Od onda stoji u polju bez toga prednjeg dijela kojega je gazda odnio na popravak .

Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Kod nas ovo ne bi napravio nikad s plugom, osim ako nije imao kakvu gresku u proizvodnji...


Meni jos uvijek ne ide u glavu kako ljudi lome plugove za koje su dali ogromne pare, i sad im ne rade, nego ovako stoje u polju...

kad plug kosta 30- 40 000Kn on ne smije puci ni da ores po kamenju s njim, a ovo sto je puklo nije prvi put da vidim takav slucaj, no ne znam kakve to zemlja mora biti da polomi plug...
 
R

robert

Guest
eto ti plug,kad ljudi misle proc najjeftinije,zapravo prodju najskuplje.nemoras kupit naskuplje,al brate nemoj ni najjeftinje..... :wink:
 
R

Ratarko

Guest
Mislim da su ovi manji V&N plugovi u redu , kada pređeš granicu od 150 KS onda dobro biraj jer čelik kod jednog proizvođača nije isti i kod drugoga . Sile su stvarno velike , pogotovo kada se pređe granica od 200 KS , moj Ford če polomit sve živo što za njega prikopčaš ili če sam sebe polomit ako ne ide drugačije :shock:
 
R

robert

Guest
ja kad sam svoj kupovao,VN sam odma prekrizio.stari je htio Ooverum,ali cijena nije...he he.... :lol:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ima jedan kod mene v&n plug,i 3x14'' i ide ko' lud...dobro manji je traktor-same explorer 90 ks,ali on je snjime nama pooro njivu na kojoj je urasla bagra,mi smo samo odrezali stablo,a on ih je s plugom sve izvalio u brazdu...i nije mu ništa otkazalo..a isto tako je i oro nekih 15 hektara šikara sa njime i izdržo je...
 
R

Ratarko

Guest
Abrkili , to ti ja pričam , Same 90 ne može proizvesti toliku silu koja je potrebna za savijanje i lom kvalitetnog pluga . U drugu ruku traktor od 240 KS , kao moj Ford , sa 11 tona ukupne radne težine i brzinom oranja od 6 km/h može slomiti bilo koje plužno tijelo ako u neki đavo zapne pod zemljom, Manji traktor bi ili zastao ili bi mu plug iskočio ali ipak puno rijeđe dolazi do loma čelika. Moj Rabe plug nema hidraulične okidače na brazdama pa kad me neče posao polomim nekoliko 16 mm sigurnosnih vijaka u toku dana , pucaju kao oblizala.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko, zar nije onda bolje tebi uzeti 5-6 brazdni plug pa orati sa manjim zahvatom i plužna tijela neče pucati!
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Ratarko, zar nije onda bolje tebi uzeti 5-6 brazdni plug pa orati sa manjim zahvatom i plužna tijela neče pucati!

Normalno ako živiš kod Bobe u Požeštini ili kod Roberta u Novim Jankovcima.
Moj traktor muku muči sa četiri brazde , peta bi mu bila overkill , pričam o Fordu.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da, muči muku na 22 cola X4 brazde je =88 cola, a 5 X 17 je 85 cola! A ako je više brazdi a manji zahvat manje je i opterečenje po brazdi!
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Da, muči muku na 22 cola X4 brazde je =88 cola, a 5 X 17 je 85 cola! A ako je više brazdi a manji zahvat manje je i opterečenje po brazdi!

Beee , nije baš tako 8) :wink:
Orem na 16 cola po defaultu , 17 ako može , 18 ponekad , 19 da vidim jel ide , 20 kad se pravim važan , 21 kad sam ljut , 22 kad želim otkinuti sigurnosni vijak :lol:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kod tebe je zbija katastrofa zemlja, kod mene je negdje srednje teška!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
mario kaže:
Kako se ponašao Same u oranju?
ma solidno ide..ali to je lagana zemlja...ne bi baš tako išo kod ratarka..to je same koji izgleda isto kao tvoj lamborgini samo je crvene boje...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ne mislim na sve Same traktore, nego samo na taj Explorer, danas je to Explorer Classic, kabina iznutra izgleda jako zastarjelo, imaš i model Explorer koji ima lijepu kabinu Moj Lambo je koštao 43 000 eura sa pdv!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma izgleda možda zastarjelo,ali je u redu,udoban je,a sve ima,jedino što mu je ručni gas dosta nepristupačan...vozio sam sa njime kukruz jesenas i to tjedan dana tako da ga dosta poznam..
 

Najnoviji postovi

Na vrh