• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

YANMAR , i ostali japanski traktori

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
E pa ja sam imao isto taj problem pa sam uzeo fleksericu zarezo dvije trećine savio koliko treba i ponovo dobro zavario , nikad nikud nije maklo, čak nisam ni kugle metao nego probušio rupe i kad zakvačim priključak ponekad podmazo . Jeftino a radi isto kao i ono skupo...... :supz:

da ali po ovom nacrtu ni kutevi mi nisu baš jasni ali ovako od oka činimi se da nema šanse bez grijanja. presu nemam i nemam baš ideju ko bi imao a i najsritniji bi bio kad bi nekim načinom to sam napravija
 
J

jopo

Guest
E pa ja sam imao isto taj problem pa sam uzeo fleksericu zarezo dvije trećine savio koliko treba i ponovo dobro zavario , nikad nikud nije maklo, čak nisam ni kugle metao nego probušio rupe i kad zakvačim priključak ponekad podmazo . Jeftino a radi isto kao i ono skupo...... :supz:

e tako sam već neke komade jednom prilikom krivio ali nije mi se činilo pouzdano ali ako ti kažeš da će to izdržat onda nema problema. pretpostavljam da je elektroda od 2.5 preslaba za takav var ali imam varioca koji će to riješit.
šta se tiče kugla izgleda da su oko 30 kn ali sama kugla bez onog kućišta(na slici crne boje).samo neznam jeli bitan kut savijanja i na kojoj udaljenosti od kraja treba počet krivit
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
to se može i softwearski izmjeriti, al ti je lakše ako isprintaš na neki veči papir i onda lijepo trokutom i šestarom izmjeriš neku poznatu mjeru i tad tu mjeru recipročno pomnožiš sa mjerom koja je iskotirana na papiru. na taj način dobiješ mjerilo. zatim opet šestarom i trokutom izmjeriš mjeru koja te interesira i pomnožiš tu vrijednost sa mjerilom

zadana(kotirana) mjera na papiru/izmjerana mjera=mjerilo

zatim

izmjerena mjera koja te zanimaXmjerilo=stvarna mjera
 
J

jopo

Guest
to se može i softwearski izmjeriti, al ti je lakše ako isprintaš na neki veči papir i onda lijepo trokutom i šestarom izmjeriš neku poznatu mjeru i tad tu mjeru recipročno pomnožiš sa mjerom koja je iskotirana na papiru. na taj način dobiješ mjerilo. zatim opet šestarom i trokutom izmjeriš mjeru koja te interesira i pomnožiš tu vrijednost sa mjerilom

zadana mjera na papiru/izmjerana mjera=mjerilo

zatim

izmjerena mjera koja te zanimaXmjerilo=stvarna mjera

probat ćemo se igrat isprintat pa možda kopirkom dovest na mjerilo 1:10 onda je dalje lako hvala na ideama. kad dođe do realizacije šaljem slike i računam na pomoć.:mrgreen:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
sa mjerilom na printeru se ne moraš zamarati(ne moraš plotati:D), ja sam samo predložio da bude veće, da možeš točnije odrediti položaj točaka koje mjeriš na samom papiru. dok odrediš mjere koje te interesiraju lako se ti pogireš trigonometrijom:mrgreen:
ak zapne, tu smo:partyman:
 
J

jopo

Guest
o.k. traktor tom ako bi samo mogao reć di si nabavlja kugle,jeli treba 4 kom. i koja lova čisto da vidim isplati li se ili ćemo po wukijevom sistemu bez kugli.

još jedno glupo pitanje. jesu li ovi španeri od premekanog materijala s obzirom da nisu u originalu za ovu namjenu? koristija sam ih par puta(m8 ili m10) pa mi se čini da nije baš kvalitetan materijal. kad bi španao neku ogradnu žicu i tada su se znali iskrivit
 
T

traktor tom

Guest
o.k. traktor tom ako bi samo mogao reć di si nabavlja kugle,jeli treba 4 kom. i koja lova čisto da vidim isplati li se ili ćemo po wukijevom sistemu bez kugli.

još jedno glupo pitanje. jesu li ovi španeri od premekanog materijala s obzirom da nisu u originalu za ovu namjenu? koristija sam ih par puta(m8 ili m10) pa mi se čini da nije baš kvalitetan materijal. kad bi španao neku ogradnu žicu i tada su se znali iskrivit
Kugle u kompletu s kućištem ti koštaju 50kn komad ,4kugle 200kn ,španeri 16mm okomiti su po 35 kn komad vijci , plosnato željezo 40x8 mm 1 m ,,,sve ukupno oko 300 kn.Same poluge su od materijala 50x15mm,koje mi je donio susjed koji radi u "Đuri Đaković "on mi je odmah i pomotao ( što me koštalo litru rakije).Najlakše ti je smotati samome kao što je netko već i rekao da zarežeš 2/3smotaš i onda zavariš .Za varenje ti je dovoljna elektroda od 2.5 mm ako znaš variti.Možda nisam nešto ušparao ali sam skratio dane dok nema puno posla u plastenicima,a i volim raditi bravariju,ako nemožeš naći kugle javi nešto ćemo riješiti
 
J

jopo

Guest
Kugle u kompletu s kućištem ti koštaju 50kn komad ,4kugle 200kn ,španeri 16mm okomiti su po 35 kn komad vijci , plosnato željezo 40x8 mm 1 m ,,,sve ukupno oko 300 kn.Same poluge su od materijala 50x15mm,koje mi je donio susjed koji radi u "Đuri Đaković "on mi je odmah i pomotao ( što me koštalo litru rakije).Najlakše ti je smotati samome kao što je netko već i rekao da zarežeš 2/3smotaš i onda zavariš .Za varenje ti je dovoljna elektroda od 2.5 mm ako znaš variti.Možda nisam nešto ušparao ali sam skratio dane dok nema puno posla u plastenicima,a i volim raditi bravariju,ako nemožeš naći kugle javi nešto ćemo riješiti
puno hvala na informacijama naša sam ko će to pokrivit samo moram vidit za kugle ali mislim da bi ovo sve u originalu koštalo bar tri puta toliko pa se isplati potrudit a ja se isto volim igrat aparatom za varenje i svašta izmišljat:idea::rolfer:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
kod mene kugle kao što su na IMTu na polugama posebno (znači kugla u kućištu , cijeli kraj poluge) od 24mm košta cca5 evra a ona kategotije II od 28mm košta cca 8 evra
ove kategorije II sam ja kupio i stavio na prednje poluge na rusa i dobre su , nema lufta i ne blokiraju a puno sam sa kašikom radio

neznam koji prečnik ide kod vas na yanmarima , 24mm pretpostavljam
a ako vam treba manji možete uzeti i toplink pa odsijeći njegove kugle , njihova rupa je 20mm a cijeli toplink ja kupio za 10 evra i evo već 3 godine trpimo jedan drugog
 
J

jopo

Guest
kod mene kugle kao što su na IMTu na polugama posebno (znači kugla u kućištu , cijeli kraj poluge) od 24mm košta cca5 evra a ona kategotije II od 28mm košta cca 8 evra
ove kategorije II sam ja kupio i stavio na prednje poluge na rusa i dobre su , nema lufta i ne blokiraju a puno sam sa kašikom radio

neznam koji prečnik ide kod vas na yanmarima , 24mm pretpostavljam
a ako vam treba manji možete uzeti i toplink pa odsijeći njegove kugle , njihova rupa je 20mm a cijeli toplink ja kupio za 10 evra i evo već 3 godine trpimo jedan drugog
hvala savo.prema nacrtu rupa u kugli je 22 mm a pošto sam novi u traktorima evo još jedno glupo. šta je toplink?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
toplinger kako ga neko zove
ona poluga koja ide od traktora do priključka u gornjoj tački , znači dole imaš dvije poluge (traktorske) a gore jedan toplinger (top link)

ma slika vrijedi 1000 riječi
images
 
J

jopo

Guest
toplinger kako ga neko zove
ona poluga koja ide od traktora do priključka u gornjoj tački , znači dole imaš dvije poluge (traktorske) a gore jedan toplinger (top link)

ma slika vrijedi 1000 riječi
images
[/QUOTE

vidio ga puno puta a sad znam i kako se zove hvala savo još jednom na brzim i preciznim odgovorima:D:D
sad vidim da se na slikama od traktor toma toplink ne vidi neznam kako je on to riješio
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,703
a kod mene to zovu poteznica......:scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
ajoj , oko tome nemogu puno pomoći jer neznam dovoljno
samo znam da imaju neki stari tipovi koji ustvari i nemaju poluge nego neki sistem jednog ''U'' profila za koji se kačaju priključci
a noviji tipovi imaju kačanje u tri tačke i oni imaju toplink

javit će se neko ko bolje zna od mene :confused: nisam ti ja baš kompetentan za tomeka
 
T

traktor tom

Guest
hvala savo.prema nacrtu rupa u kugli je 22 mm a pošto sam novi u traktorima evo još jedno glupo. šta je toplink?

Je rupa na kugli je 22mm ,na oba kraja jer debljina osovine na priključcima ,plug...je takođe 22mm.to ti je kugla od ferca.
 
J

jopo

Guest
ajoj , oko tome nemogu puno pomoći jer neznam dovoljno
samo znam da imaju neki stari tipovi koji ustvari i nemaju poluge nego neki sistem jednog ''U'' profila za koji se kačaju priključci
a noviji tipovi imaju kačanje u tri tačke i oni imaju toplink

javit će se neko ko bolje zna od mene :confused: nisam ti ja baš kompetentan za tomeka
ma ne pričam o tomi vinkoviću nego o ovome gospodinu sa posta ispod tvog(pogledaj kako se čovik naziva) :lol::lol::lol:

mtd001 i kod nas je to poteznica ali cili ovaj sistem u tri točke se tako zove. ali nisam zna kako se zovu pojedini dijelovi poteznice pa evo polako učim. malo je problem šta se mnogi dijelovi različito nazivaju u različitim krajevima države
 
J

jopo

Guest
Jopo toplinkg ti je najbolje kupiti original ,dužina je minimalno 370mm,a max 500mm. mogu ti uslikati na traktoru da vidiš.košta oko150kn.

ako ti nije problem baci koju sličicu onako izblizine
 

Najnoviji postovi

Na vrh