• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zadrugarstvo u voćarstvu - put u budućnost

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
POZDRAV svim ljubiteljima voćarstva ( a i love od njega )

pokrenio sam ovu temu da razmijenimo, ideje, razmišljanja ( a i šire )pa čak i iskustva ( ako ih neko ima, a dobrodošla su i loša ) o ZADRUGARSTVU kao jedinom obliku kojim se zapadni svijet bori protiv globalizacije svega i svađeg, a pogotovo proizvodnje ( ne o udrugama ), pa ako bude interesa možda se nešto i izrodi iz svega.

što me je navelo na to. neki dan smo kolega i ja bili na seminaru o zadrugarstvu u Osijeku. seminar ko seminar ( ne posječujem ih već dosta dugo zbog loše obrađenih tema i slabih predavaća - bar meni su rijetko rekli nešto novo i poučno ) relativno slab odaziv ( pogotovo nas proizvođača - inače ko ne zna bavim se lijeskom ),i uglavnom ljudi iz državnih službi, a nas proizvođaća tek 5-6 ( kojih se to najviše tiće ). počelo je klasično od "Adama i Eve" ali malo po malo postalo je zanimljivo. predavači su bili odlični, i što je najbitnije ljudi su obišli dosta svijeta, tako da imaju informaciju iz prve ruke i kad ih nešto pitaš dobiješ solidan odgovor.

što je bit, da ne duljim previše, bar koliko sam ja shvatio. u zapadnom svijetu se proizvođači udružuju u zadruge. one su pravni subjekti koji ravnopravno sudjeluju u svim poslovnim transakcijama i stvaranju novih brendova. a bit svega je da u njima ravnopravno ( jedan čovjek, jedan glas ) sudjeluju i manji proizvođaći ( 1-5 Ha kakvih nas ima najviše i to nam je najinteresantnije da se pokušamo održati na tržištu ), i participiraju sa svojom imovinom u samoj zadruzi, što automatski sprijećava prodaju stranom kapitalu. što će se desiti mljekarima ako Laktalis odustane od bavljenja mljekarstvom ( to više nije dukat ) ili hmeljarima ako belgijanci odluče otiči iz lijepe naše ( sve su naše pivovare - osim Osiječke od jedne njihove mega firme ) vjerojatno gadna frka, a ljudi u žestokim kreditima!! mislim da je zadrugarstvo jedno od rješenja za nas proizvođaće. naravno ljudi u zapadnom svijetu imaju 50-100 g. tradiciju i poznaju samu problematiku dok bi mi morali u "pionirska osvajanja zapada"

zadruge su moguće u svim oblicima ali mene u biti zanima voćarstvo. nekoliko konkretnih činjenica oko zadruga ( naravno ako su točni podaci predavača )

španjolci najveći proizvođaći svinjetine u Europi ( za ne povjeroati ) - 2.500 zadrugara i uglavnom manjih

južni tirol 60.00 Ha vočnjaka svi udruženi u zadruge i uglavnom parcele od 3-5 Ha po zadrugaru ( a ne nebuloze da se obitelj- domačinstvo bavi sa 10-20Ha ) vrijednost 1Ha pod nasadom u tom području je navodno 1.000.000 E

francuski vinari ( to smo komentirali u uzgoju lijeske ) ne žele praviti podrum ( a imaju sredstva ) i takve stvari prepuštaju svojim zadrugama ( vrlo velik znak povjerenja u takav oblik udruženja ) itd

jasno mi je da smo svi na neki način u problemima i da svako ima svoju viziju poslovanja. i sam sam skeptik prema kojekakvim udruženjima jer ima dosta zloupotrebe kod nas. non stop se spominje naša velićina u Ha/opg ( ili bolje rečeno malenkost ) ali po mojoj procijeni 2500-3000 Ha lijeske nije malo ( ostalih kultura ne znam koliko ima ) i u toj brojci ima vjerojatno 50% sa 1-2Ha koji nemaju nikakve šanse na tržištu ( osim u udruživanju ) i koji će vjerojatno morati pokrčiti svoje nasade u budučnosti, što bi bila vrlo velika šteta. a imati 1000 ili 3000 Ha jedne kulture nije isto i trebali bi se na neki način svi boriti jedan za drugoga jer ćemo biti jači!

evo i previše za početak, pa ako bude interesa može nam ovaj portal pomoći u rješavanju "dječjih bolesti", i da vidimo kako se o toj temi razmišlja u lijepoj našoj. inače sam mišljenja da ne treba izmišljati toplu vodu nego pokušati prenijeti kod nas već razrađene sisteme sa zapada ( ili istoka nije bitno ), od ljudi koji to već godinama rade ( zvali su me japanac he,he,)!
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

o toj temi udruživanja smo jučer kolega Kontam i ja razglabali,istog smo mišljenja da jedino udruživanjem možemo tražiti svoje mjesto pod suncem
zajedno smo skupa :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Problem proizvođača je taj što je Kobac dobro opisao sa pivovarom i mljekarom. Isto to čeka i voćara. Prvo Izreal je jako močan i baš nas ne voli u nikom pogledu, znači ili će nas ugušiti ili će nas kupiti. Drugo što močnici kao Agrokor mogu nas hladno otepsti i krenuti (kreću) u vlastitu proizvodnju, a pošto je on kralj maloprodaje, jasno tko će izgubiti utruku i pasti pod njegovu milost i nemilost. Zvonisu sam iskreno rekao mišljenje, da možda konačno nije ni prodaja sirovine jedini izlaz, već da moramo misliti na sve oblike prerade. No naravno da smo pojedinačno mali da bi svako kretao svojim putem. Stoga ili smo zajedno ili smo... :| Podržavam zadrugu, mehanizacijski prsten (već funkcionira u Baranji kod par malih voćara) pomoć svim zadrugarima oko radova u voćnjaku i ostalih radova.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

pozdrav svima
mislio sam da će ipak biti malo veći interes za ovu temu ali nažalost sam se prevario! zar smo zaista kao rogovi u vreći i da se niko s nikim ne može o nićemu dogovoriti! ,mislio sam da na mladima svjet ostaje,a imam dojam da ja na forumu dosta mlađih korisnika, ali opet ništa!

no dobro što je tu je! ne mislim previše daviti ako nema interesa! i sam sam skeptik oko svega ali malo komentara i prijedloga da se vidi ko kako diše nije na odmet!

ponavlja se priča u svim kulturama! u početku nas navuku da uđemo u proizvodnju i onda nas ucjenju sa otkupom i plačanjem ( svi od agrokora pa nadalje ) valjda nam je još dobro svima dok šutimo i trpimo ili je poljoprivreda večini dodatni oblik zarade ( zaposleni u drugim poslovima ili u mirovini isl. ) u ovoj eri interneta je vrlo lako ponuditi robu cijelom svijetu i uz malo manje tržišne cijene mislim da oko prodaje ne bi trebalo biti problema! keš lova prvi uvjet i vozi!
ono kad su savezi išli na pregovore u vladi ono je bilo katastrofa! kao da su čelnici saveza išli privatno po pomoč za svoja domačinstva i kako je koji dobio tako su napuštali ostale!

kontam nisam mislio na zadružne prstenove i nego čisto na skupljanje proizvoda kojie imamo i prodaju istih! svi mi odradimo posao na ovaj ili onaj način ali na kraju većina ( osim nekolicine ) ima problema sa prodajom i naplatom! i to je naš najteži problem koji prvo treba pokušati rješiti a dalje ćemo sve drugo! evo mi lješnjakari čekamo da neko otvori preradu lješnjaka pa ćemo njemu pretavati! ta priča će iči ovako ! u početku će biti dobra i cijena i plačanje a kad se dotični snađe na tržištu onda će za nas proizvođače krenuti problemi ! srušit će nam, i cijenu i rok plačanja ako se u međuvremenu ne udružimo i nešto sami ne napravimo!

i ja pomalo tražim alibi i njuškam gdje bi se što bezbolnije uvalio nekom u neku udrugu ili zadrugu ( brigo moja prijeđi na drugoga i kuknjava ) al nemam gdje i dok sam nešto ne pokrenem izgleda ništa od svega! a ne mogu razumjeti ni velike proizvođače koji bi nas trebali okupiti ali i njima je izgleda bolje da nas je što manje! a ljudi gledajte u svjetskim okvirima koja smo mi to proizvidnja i koje tržište da ne možemo zajedno ! pa mi smo smješno mali!
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

kobac stvarno nikoga nista neinteresira,a svi sade svasta....a to sta se voce uvozi kroz sumu to drzavu i nikog drugog nebrine,a ne samo voce nego sve,treba par kamiona dignut u zrak pa da vidis frke,di kaj zasto i kako....a nasi se placeju po poljoprivrednoj emisiju nemaju kud s ovim s onim,a jos sade,umjesto da se snimaju boljeneka blokiraju granice....pa ce mozda bit bolje....
 
T

Tomazy

Guest
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

e dragi moji voćari u ljepoj našoj nije još ništa uspjelo pa nažalost neče ni ovo što predlažeš i za nekoliko godina upirat će ljudi u nas prstom i pričati svojoj djeci gle to su ovi što nekad voćari bijaše a danas jad i bjeda. nažalost, teško će nekome iz guzice u glavu, radio sam neko vrijeme u aust u voćnjaku jabuka to je sve divno posloženo, tvoje je da proizvedeš i radiš a zadruga dolazi po robu i plasira robu na sastancima dogovore cjenu i u ponudi imaju svo voće od kiwija do vraga i marka, čak i po otpadnu jabuku dolaze i voze nekud za sok a naj bitnije oni su vlasnici i sve se njih pita, nema bogačenja pojedinca.Ajmo mrdnut guzicama imamo na volju poticajna sredstva eu neznam dal ipard pokriva još takvo što.
 
A

atomizer

Guest
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Dečki mi nečemo nikad mrdnuti dokle god općenito u hrvatskoj ne ozdravi kolektivna svijest a to znači dokle god više od 50% birača bude za vrijeme izbora bilo doma mi nečemo ama nikad nečemo pomaknut stvari na bolje.dokle god mi sjedimo kao građani doma i plačemo na guzicu znak je da nije došlo do kritične točke koja bi izazvala aktivnost svakog pojedinca na svom društvenom djelovanju (između ostalog tu spadamo i mi seljaci).nažalost ja još ne vidim usprkos katastrofalnoj situaciji šta se privrede tiče da se ljudi aktiviraju.po meni (nažalost)bi trebalo još dva mandata dati Sanaderu da nas razvali na nivo Etiopije pa bi se tada došlo do zdravog tkiva kolektivnog razmišljanja.dokle god ne postanemo svjesni da smo MI država koja može utjecati na svoju budućnost mi samo tonemo u bezdan.uzalud nam spika o zadrugama,sindikatima i inim udruživanjima jer mi nemamo zdravi fundament svijesti i odgovornosti kao pojedinci.dokle god to ne postignemo mi nemožemo graditi budućnost sebi ni budučim generacijama več smo plodno tlo raznoraznim parazitima.
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

ti o Sanaderu a ja vama da su oni svi politicari,najveci uvozni svega,i onda kome dat mandat,treba to sve rijesit u korijenu a ne davat mandate drugom lopovu svi su isti,pa vidis da si oni kroje zakon kako im pase o uvozu i radnicima i sve,ljudi o cemu pricamokojoj politici kojoj drzavi,mi toga nemamo nit necemo imat dog god se cjela drzava nedigne na noge....svaki dan sam na hljadnjaci u zagrebu pa tamo nema 1% hrvata,o cemu pricamo....
 
A

atomizer

Guest
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

orsic pa stvar jest u tome da nam i dalje treba neko poput sanadera da nas razvali jer očito nam nije dosta da se osvijestimo i niko se ne diže i ne buni.ja ne vidim rekciju da je to na nekom ozbiljnom nivou i stvorena kritična masa.mi i ne zaslužujemo ništ drugo od ovakve politike dokle sami u glavama ne ozdravimo.lajemo na krivicu ovog ili onog a moramo znati da smo mi izlazili na izbore i mi smo to birali (izašlo ih je na biranje jako malo).zato velim da dokle god mi ne shvatimo da mi možemo kreirati državu nema pomaka u nikakvim diskusijama.tu počiva sve! a stalno kenjamo na neke krivce u trečem licu množine!nama neče pomoči ni zadruge ni hladnjače ako mi ne promjenimo nasilno tj svojom voljom politiku.zaokret u politici se nebude desio u našu korist dokle god mi čekamo Godoa!
 
T

Tomazy

Guest
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

ajde sad malo stati na loptu znamo kakva je situacija i kaj su nam učinili al čovjek pita kaj bumo mi učinili. kukanje bi trebali ostavti generacijama iza nas,ili?
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

a kako cemo mi kreirat drzavu?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

privatno kontaktirajući sa nekima od vas čuo sam da svi podržavaju ideju udruživanja,imaju dobrih ideja kako robu plasirati na more,van hr,ali mislim da bez obzira što to bilo-udruga,zadruga,claster ili što god,treba sve članove te "grupacije" staviti u funkciju dioničara,pa ti neće biti svejedno dali se što radi ili ne,jer ovise jedni o drugima,ali isto tako nemogu istovremeno biti u voćnjaku i tražiti kupca ili popravljati hladnjaču da odveze voće.ako netko zna kako početi neka kaže pa ćemo vidjeti-možda budemo pjevali-jebote kolko nas ima :supz:
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

zvonis posvetile ti se rijeci,mi smo imali u takvo nesto krenut,al niko te nejebe ni 5%
 
T

Tomazy

Guest
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

hm znači potrebna nam je lokacija po mogučnosti u slobodnoj zoni sa svom infrastrukturom, veliki skladišni prostori,hladnjače,upravitelj,održavaoc i neko da sve to plati 8)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

mislim da su jabučari u clasteru na sličnoj ideji osnovani jer koliko znam da im je dio prostora u hladnjači uvjetovan kupnjom box palete,ali treba netko od njih reći kako funkcioniraju :scratch
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

nisi u pravu,kolega iz broda ima višnju,jabuku i krušku pa ide nekako,i pz matijević je krenuo tako dok nije počeo za agrokor,kolega kontam i ja raspravljamo kako krenuti pa kad se javi znati ćemo više
 
T

Tomazy

Guest
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

ja sam za al me boli što nas ima tako maloo, oprosti al malo sam puko.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

ja nisam malo ja sam puno,al mora negdje biti i svjetla na kraju tunela,u njemačkoj imaju 13 000 malih destilerija i nisu svi proizvođači i destilateri,oni sa većim površinama su samo proizvođači,ali su udruženi u strojne prstenove i ostale vidove udruživanja,moja sestrična ima malu preradu voća u sokove-kupina,malina,šljiva i jabuka-pasterizirani,a proizvodi samo šljivu,u početku sajmovi a sada piči u dvije smjene :D
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

i ponovo je rasprava krenula u krivom smjeru al tomazy je uspio vratiti na pravi kolosjek

nemamo mi što sa političarima raditi. to su dva različita posla takvi su kakvi su i to ne možemo promijeniti! a od njih nećemo imati koristi jer se oni samo pojavljuju gdje imaju korist za sebe i svoje stranke! a u zadruzi toga nema! rad je uglavnom bez nekakve velike naknade ( bar u početku ) i korist imaju samo zadrugari i to tako što su uspjeli prodati svoj proizvod! i ništa više! mišljenja sam da treba početi sve odpočetka i sa novim ljudima! ovi što su nas doveli u ovu situaciju iz nje nas sigurno neće izvuči! kad neko nešto pokvari taj to ne ispravlja, nego drugi moraju popravljati njegove greške! ni ovi sad što vode kolo neće popraviti situaciju! kolko sam upoznat sa situacijom poljoprivredni vođe uglavnom nemaju problema sa plasmanima i odlično su situirani i vjerojatno im nije sila bačkat se sa ostatkom ljudstva koja im je usto još i konkurencija! moram priznati da sam velike nade polagao u željca m. ali završilo je kako je završilo.
isto je jasno da su počeci i da neće biti lako ali ko god je ušao u poduzetništvo prevario se da tu nema borbe! a mi ostali kakvi smo takvi smo moramo surađivati sami sa sobom "švabo" je daleko za suradnju. čak moramo omati i dva polj.foruma

razgovarali smo za glavnim zadrugarom pčelarom i on nas je upozorio da se prvo treba dobro upoznati i onda kretati u nekakve akcije! pa valjda ima u okolici 3-4 čovjeka koja slično razmišljaju, koji e drže figu u đepu, i mogu se nači par puta popit kavu i popričati malo o poslu! nas za sada ima trojica koji smo se našli nekoliko puta i druženje je bilo uživancija. sad razmišljamo da proširimo društvo,pa ćemo vidjeti! mislim da je to pravi put! vukovarci su isto ok društvo i oni su več osnovali i udrugu!

također sam mišljenja da treba biti rigorozan prema onima koji prave probleme i gledaju svoju korist i ne udruživat se sa njima ( svako u svom kraju zna ko je kakav i skim bi radio a skim ne )!! i kad takvi dođemo kod nekoga sa ozbiljnom ponudom za poslovnu suradnju, mislim da se ni todorić nebi zafrkavao sa uvozom ako ovdje za ok cijenu može nabaviti robu ( možda griješim )! bitno je da je tema oživila i da smo bar počeli razmjenjivati mišljenja! i to je veliki korak! to je posao na duge staze i više da svojoj djeci nešto ostavimo u naslijeđe a ne da samo moraju kredite vračati! ko misli te probleme rješiti za godinu dvije bolje da se ne uključuje! znači što manje razmišljati o politici jer tamo nema kruha za nas! svako se mogao u to društvo uključiti da je htio i imao želudac! posao pa dokle doguramo! hrpa se toga posadila i šteta bi bilo da se počupa! nisam dugo bio u osijeku na auto piji pa me skoro infark bubnio kad sam vidio koliko se tamo voča i povrča prodaje! mislim da je to strašno, a kod nas u gradu, jedno deset štandova sa svim i svačim, i gledaš kad će inspekcija to rastjerat!

i ne treba puno izmišljati kod tih udruga kad več postoje vani modeli i treba ih prenjeti kod nas!krenuti sa što jednostavnijim stvarima pa ako dogovor ide polako proširivati poslove. stigli su mi mailovi sa prezentacije pa koga zanima može mi se javit na pp pa ču mu poslati papirologiju ! a i predavač ( koji je osnovao i vodio zadrugu ) je ponudio podrušku sa savjetima!
 
A

atomizer

Guest
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

"nemamo mi što sa političarima raditi. to su dva različita posla takvi su kakvi su i to ne možemo promijeniti! a od njih nećemo imati koristi jer se oni samo pojavljuju gdje imaju korist za sebe i svoje stranke!"
imamo i tekako šta raditi sa političarima.oni kroje jebadu nama.nemožemo mi to isključiti.tvrdim i dalje dokle god se ne napravi zaokret u politici dotle če gospodarstvo trpiti ogromne posljedice.mi moramo utjecati na njih da nam stvore uvjete pravedne utakmice.uvođenje dugoročne strategije.zaštita domaće proizvodnje.e onda mi možemo razgovarati dalje o nekim stvarima.dokle god postoji bez kontrole npr uvoz hrane ma mi se možemo postaviti na glavu sa ovakvim ili onakvim zadrugama.ja barem tako to vidim.ideja u konačnici nije apsolutno loša oko udruživanja dapače dobrodošla ali ne u ovoj političkoj garnituri i kuhinji.
 

Najnoviji postovi

Na vrh