• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zadrugarstvo u voćarstvu - put u budućnost

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Tko je daleko? Đakovo daleko? Ma za zadrugare nije daleko. Ja mogu ono što mogu, izfrezati površine, ošpricati voćke do 14 m visine. Nije mi ništa daleko. Vjerovatno ću moći ponešto i malčirati dok preradim užu frezu, mogu kopati kanale za navodnjavanje. Mogu nešto proizvoda (kvalitenog) plasirati, a i nešto prerade organizirati. Za zadrugu ima neki minimum oko osnivača i zemlje čini mi se. Vjerovatno nam je nabavka repro materijala povoljnija. Naravno što kažem da mogu, to znači mogu odraditi besplatno, neka domaćin organizira hranu i plavog dizela 5 litara na dan za frezanje i 5 litara na tri dana transporta. Za kopanje kanala ne znam, jedino što su mi tu setovi noževa za 70 Ha. Kinez mi troši kao upaljač a i mogu ga transportovati sa autoprikolicom. Imam još bušač za zemlju. U biti mogu nekom podići voćnjak :) Samo ako mu vi sredite oranje. Podrivanje sam imao gratis ali to nemogu za okolo, ipak je to Valtra 200 ks nova i treba se amortizirati. Mogu još pomoći u rezidbi, krečenju stabla, zaštitne mreže oko drveća i razvući žicu. Imam na raspolaganju 5 radnika + 2 zabušanta ali dobro dođu za neke poslove.

Što ne mogu!

Ne mogu praviti sušaru na struju jer nemam struje još.
Ne mogu praviti hladnjaču iz istog razloga.
Ne mogu imati preradu jer nema struje ali imam vode.

Eto.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

A cuj citajuci sada tvoj post ljepo to zvuci.
Ja isto tako mogu izorat,podrivat,busit,prevest djubre itd.....

Mogu i uloziti dosta zemlje za sadnju ali kako bi bili ravnopravni?

Takoder mogu organizirat pecenje rakije,i kod komse susenje ne bas velikih kolicina sljiva.

I sve kad to sagledas nije lose....ALI uvijek postoji ali.

Ali recimo udruzivanje nas nekoliko ako vec imamo postojece nasade je jednostavnije.Znaci ti imas toliko ja toliko cijena tolika i trazimo kupca,to mi je jednostavno i prihvatljivo.

Kakve bi imali "pogodnosti" kao zadruga?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

E za ravnopravnost mislim da je Bobo najkompetentniji. Pošto on ima neke fer cijene i zna koliko što košta. Mora se napraviti bodovna lista. U nju treba uključiti ljudski rad, rad lake mehanizacije, rad teže mehanizacije. Ja znam koliko bi meni puno olakšalo da nisam sve morao plaćati u startu. Kad dođe u rod opće nije bitno. Nije mi samo jasno kako se zajedno drže židovi, bektešiji, hercegovci, cigani a spojiti dva hrvata, pih...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Pogodnosti baš ne velike, eventualno neki rabat kod zaštitnih sredstava i lakoća prikupljanja količina robe na jednom mjestu, a neke veće koristi sumnjam. Više je tu uzajamno pomaganje u početku u ljudskom radu kasnije u plasamnu proizvoda.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

evo kako mislim da bi mogli!
moja setrična u švabiji je uključena u strojni prsten zadruge koja se bavi preradom voća u sokove.zsolin,kontam i ja imamo šljivu-kontam i druge kulture,ali držim se šljive,nije isto dali zaštitna sredstva kupujemo za 2 ha ili 20 ha,ako zsolin treba šljivu za rakiju a mi imamo-dogovara se cijena prihvatljiva za sve,ako sva trojica prodajemo samo sirovinu-šljivu,nije isto dali nudiš 5 vagona ili 25 zar ne?'ako se odlučimo za legaliziranu destilaciju-sirovinska baza osigurana,zajednički tražimo kupca za tako veliku količinu "božanskog napitka",kapacitet tresača je takav da u tjedan dana možemo otresti šljive sve trojice bez obzira što nas dijeli 40 km,a ostalo vrijeme-uslužno za lovu,stroj za iskoštavanje stane u auto-bilo za rakiju ili pekmez,znači takve strojeve je glupo kupiti sam-rješenje strojni prsten,koliko sam skonto-pekmezi i džemovi su najbolja zarada.ako bi radili bilo koji oblik udruživanja imali bi i radne snage za zajedničke poslove,a i mogli bi svakodnevno ocjenjivati"plodove rada" :partyman: :rolleyess: :drinkers:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Jbg sad sam ostao bez komentara....

Ugl vjerujem da bi nama 3ici koristilo da se udruzimo i pomognemo jedan drugome u sadnji,pa kupio zajendno neki stroj itd...Definitivno korisno i isplativo.

A ovo zadnje za ocjenjivanje je najjace....za to se i zivi.!
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

evo i što kaže zakon!
ZADRUGA


Zadruga je dobrovoljno udruženje zadrugara u kojem svaki član sudjeluje neposredno i koje zajedničkim poslovanjem po načelu uzajamne pomoći unapređuje i zaštićuje svoj gospodarski i drugi profesionalni interes, u cilju ostvarenja svoje osobne i zajedničke dobiti zadrugara u skladu sa zakonom i pravilima zadruge.

Zadrugar je fizička osoba koja u cijelosti ili djelomično posluje putem zadruge, tj. ona osoba koja putem zadruge prodaje svoje proizvode, odnosno usluge, nabavlja proizvode ili koristi usluge potrebne za obavljanje svoje djelatnosti ili na drugi način neposredno sudjeluje u ostvarivanju ciljeva radi kojih je zadruga osnovana. Svojstvo zadrugara stječe se osnivanjem zadruge ili pristupanjem zadruzi.

Seljačko gospodarstvo poduzetničkog tipa nezamjenjiv je temelj razvitka hrvatske poljoprivrede. Seljačka gospodarstva, medutim, ne mogu ostati izolirani gospodarski subjekti. Zato se ona svugdje u razvijenom svijetu, a to mora vrijediti i za Hrvatsku, udružuju u dva tipa svojih asocijacija. Kada žele unaprijediti proizvodnju na gospodarstvu, seljaci se udružuju u zadruge. Zadruge su poslovne tvrtke. Za ostvarivanje širih interesa, osnivaju interesne, profesionalne i sindikalne udruge koje nisu gospodarski subjekti. Dakle, nema suprotstavljanja između zadruge i udruge jer i jedna i druga su neposredni oblik organiziranja seljaka. Zadruga je udruženje ali i pravno-gospodarski subjekt dok je udruga samo udruženje i ne može se baviti poslovanjem. Hrvatski zadružni savez prvi je inicirao osnivanje udruga još 1990. godine.

Seljak se udružuje u zadrugu radi tržišta. Da bi došao do tržišta mora investirati u doradu, preradu, hladnjače, trgovačku infrastrukturu, a to ne može uspješno uraditi svako seljačko gospodarstvo ponaosob jer su u pravilu prema (presitna) da bi samostalno izlazili na tržište. To je osnovni razlog da se grade zadružne vinarije, uljare, mljekare, hladnjače i sl.

Zadruga kao oblik udruživanja nudi najvecu stabilnost i sigurnost proizvođaču. Uloga zadruge je prijem i osiguranje plasmana proizvoda poljoprivrednog proizvođača. To će se najlakše osigurati ako zadruga može za više proizvođaća organizirati preradu njegove sirovine, odnosno proizvodnju gotovog ili barem poluporoizvoda. Time bi se ublažio sezonski pritisak na tržište, ujednačile bi se cijene tijekom godine i stabilizirala ponuda i potražnja. Povečao bi se uz cijenu i obrt kapitala koji sadašnju poljoprivrednu proizvodnju ograničava.

Ako Zakonom o zadrugama nije drukčije propisano na zadruge se primjenjuju propisi kojima se uređuju obvezni odnosi u ortakluku.
Zadruga je pravna osoba i upisuje se u sudski registar.
Zadruga svojstvo pravne osobe stječe upisom u sudski registar.
Tvrtka je ime pod kojim zadruga posluje i pod kojim sudjeluje u pravnom prometu.
Tvrtka zadruge mora sadržavati naznaku da se radi o zadruzi.
Odredbe Zakona o trgovačkim društvima koje se odnose na tvrtku, odgovarajuće se primjenjuju na tvrtku zadruge.

Predmet poslovanja zadruge može biti obavljanje svake djelatnosti koja nije zakonom zabranjena.

OSNIVANJE I UPRAVLJANJE ZADRUGOM

Zadrugu mogu osnovati najmanje tri poslovno sposobne flzičke osobe.
Novi zadrugari imaju ista prava i obveze kao i osnivači koja se utvrduju pravilima zadruge.
Zadrugar ulaže u zadrugu članski ulog. Članski ulozi mogu biti u kunama, stvarima i pravima izraženim u novčanoj protuvrijednosti.
Ako nije drukčije ugovoreno zadrugari moraju unijeti jednake uloge.
Zadruga se osniva ugovorom o osnivanju zadruge. Ugovor se sklapa u obliku javnobilježničke isprave.

Ugovor o osnivanju sadrži:
1. ime i prezime osnivača i njihove jedinstvene matične brojeve građana,
2. tvrtku i sjedište,
3. predmet poslovanja,
4. oblik i visinu uloga te rok uplate novčanih sredstava zadrugara,
5. rok u kome se moraju u zadrugu uložiti članski ulozi,
6. prava i obveze osnivača u pogledu obavljanja djelatnosti, upravljanja, udjela u dobiti, odnosno udjela u podmiri gubitaka, nastupanja u pravnom prometu, odgovornosti i povrata uloga i drugih sredstava,
7. druge odredbe koje se odnose na osnivanje, poslovanje i prestanak zadruge.


Zaključivanjem ugovora o osnivanju zadruge i unosa članskog uloga saziva se osnivačka skupština zadruge, najkasnije u roku od tri mjeseca. Osnivačka skupština donosi pravila zadruge, bira upravitelja, imenuje članove nadzornog odbora.
Osnivačka skupština zadruge donosi odluke većinom glasova svojih osnivača ako ugovorom o osnivanju nije drukčije određeno.

Pravila zadruge sadrže odredbe o:

- tvrtki, sjedištu i predmetu poslovanja zadruge,

- pravima i ovlastima upravitelja,

- zastupanju i predstavljanju zadruge,

- stjecanju prava i obveza u pravnom prometu,

- unutarnjem ustroju zadruge,

- načinu podjele dobiti,

- načinu namire gubitaka,

- sredstvima i fondovima zadruge,

- obliku i visini članskih uloga zadrugara,

- upravljanju zadrugom, tijelima zadruge, pravima, obvezama i odgovornostima zaposlenih u zadruzi,

- poslovnoj tajni,

- načinu pristupanja i istupanja iz zadruge,

- načinu donošenja odluka na skupštini,

- pravima i obvezama zadrugara u slučaju istupanja iz zadruge,

- prestanku zadruge,

- te o drugim pitanjima od značenja za obavljanje djelatnosti i poslovanja zadruge.


Prijava za upis u sudski registar podnosi se nakon održavanja osnivačke skupštine na kojoj su donesena pravila zadruge, izabran upravitelj te imenovani članovi nadzornog odbora ako zadruga ima nadzorni odbor.

U sudski registar upisuje se:

- tvrtka, sjedište i predmet poslovanja zadruge,

- ukupni iznos članskih uloga,

- dan sklapanja ugovora o osnivanju,

- imena članova nadzornog odbora, ako ga zadruga ima,

- ime upravitelja,

- ovlasti za zastupanje zadruge,

- odgovornost zadrugara.


TIJELA ZADRUGE

Zadrugom upravljaju zadrugari.

U upravljanju zadrugom svaki zadrugar ima jedan glas, ako ugovorom o osnivanju zadruge ili pravilima zadruge nije drukčije uređeno. Zadruga vodi imenik zadrugara. Ministar gospodarstva propisuje ustroj i način vođenja imenika zadruga.

Tijela zadruge su skupština, nadzorni odbor i upravitelj. Pravilima zadruge može se predvidjeti formiranje upravnog odbora.

Najviše tijelo u zadruzi je skupština zadruge, koja se sastaje najmanje jedanput na godinu.
Skupštinu zadruge čine svi zadrugari, odnosno njihovi punomoćnici.

Skupština zadruge:

- donosi pravila zadruge,

- bira i razrješava upravitelja zadruge,

- odlučuje o raspodjeli, upotrebi te pokriću gubitaka,

- donosi financijsko izvješće zadruge,

- bira i razrješuje nadzorni odbor, odnosno druga tijela,

- donosi odluku o osnivanju i o pristupanju zadružnom savezu,

- odlučuje o drugim pitanjima predviđenim ugovorom o osnivanju zadruge, pravilima zadruge i zakonom.


Nadzorni odbor nadzire poslovanje zadruge te obavlja druge poslove predviđene pravilima zadruge. Broj članova nadzornog odbora, njegov izbor, mandat i druga pitanja u svezi s njegovim radom i ovlastima, uređuje se pravilima zadruge. Ako zadruga ima manje od deset zadrugara skupština zadruge može obavljati poslove nadzornog odbora.


Upravitelj zastupa i predstavlja zadrugu, te obavlja druge poslove utvrđene ugovorom o osnivanju, pravilima zadruge i zakonom.
Mandat upravitelja je četiri godine ako ugovorom o osnivanju i pravilima zadruge nije drukčije određeno. Upravitelj ne može biti član nadzornog odbora, ali mora biti nazočan sjednicama nadzornog odbora, bez prava odlučivanja.

Zaposleni u zadruzi ostvaruju svoja prava i obveze iz radnog odnosa u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom.


IMOVINA I POSLOVANJE ZADRUGE

Imovinu zadruge čine članski ulozi zadrugara i imovina stečena poslovanjem zadruge. Imovina zadruge je zajedničko vlasništvo zadrugara. Zadrugar ne može bez suglasnosti ostalih zadrugara raspolagati svojim udjelom u zadruzi ni pojedinim stvarima i pravima, a niti može zahtjevati diobu imovine u zajedničkom vlasništvu.

Dobit pripada zadrugarima sukladno odredbama ugovora o osnivanju i pravilima zadruge. Skupština zadruge može odlučiti da dobit ili dio dobiti uporabi za razvoj zadruge.
Zadruga posluje u svoje ime i za svoj račun; u ime i za račun zadrugara; a može poslovati u svoje ime i za račun zadrugara, u skladu sa ugovorom o osnivanju i pravilima zadruge.
Zadruga u pravnom prometu odgovara za svoje obveze svom svojom imovinom.
Za obveze koje se ne mogu namiriti iz sredstava zadruge odgovaraju zadrugari, u skladu sa zakonom i pravilima zadruge.
Pravilima zadruge utvrđuje se rok u kojem zadrugar koji je istupio iz zadruge jamči za obveze nastale za vrijeme njegovog članstva.

a to se još može proširiti na suradnju sa drugim voćarima-malinari,kupinari pa ako imaš preradu u pekmeze ili rakije širiš paletu proizvoda ili nudiš i njihovu sirovinu
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

pozdrav susjedu zsolin. e komšija da znaš kolko smo blizu jedan drugog. :D eto upoznat ćemo se preko kompa prije nego uživo

mislim da treba početi međusobnu suradnju pomalo i štobi lala reko natene. nisam baš siguran za strojne prstenove i mislim da se baš zbog njih zadruge raspadnu ( daleko od toga da to nije dobro ali dok se ljudi-zadrugari ne upoznaju mislim da bi s tim trebalo krenuti možda u 2 ili 3 fazi kad se vidi da zadruga klapa ) za početak bi bilo dovoljno udružiti se uglavnom zbog same prodaje i izlaska na tržište! i to je već veliki korak! pa možda za početak i bez papira!ionako je dogovor u praksi jači od ugovora ( bar kod nas i naših sudova )

svako od nas zna kako doći do kupca pa svako od potencijalna 3-4 partnera ispita svoje mušterije i vidi koje su količine potrebna i po kojim cijenama ( mislim da većinu praksa zanima ) bit je da tu ako se ljudi udruže nema fige u đepu i mora se svako brinuti o zadruzi kao da je njegova. i u startu treba zauzeti, po meni, čvrsti stav glede plačanja. roba-lova. bolje spustiti cije nu 10-20% posto i uzeti novce odmah nego se poslije mučiti sa naplatom!

recimo zbrojite se i možete skupiti 100t šljiva i u obilazak. nema puno kupaca kod nas za obići! ili postoji internet i poljop.burze! prate to kupci! ili angažirati nekoga tzv. menađera da to pokuša prodati! pa ako bude uspješna prodaja i vidimo da imamo svi koristi od toga lagano širiti akcije i razvijati se! eventualno ubaciti kakvu sušari ili daljnju preradu i pomalo širiti poslove! po židovski kuna po kuna i po malo i ako se vidi korist od toga nastaviti razvoj!
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Kontam i Zvonis drago mi je da smo se upoznali.

Eto vjerojatno cemo nastaviti raspravu o "zadruzi",a i vjerujem da bi nam koristilo takav vid spajanja.

Nego mislim da je najbitnije i kod mene i kod vas radi sa vocnjacima i postizanje kvalitete i ono bitno kolicine.

Malo cu proguglati isto tako da vidim dali bi imali neki pogodnosti ,ali mislim da ne bas previse osim jednostavnije prodaje.

Ali u svakom slucaju kao zadruga ako bi ulozili sljive i proizveli kvalitetan destilat i kao zadruga ga plasirali mislim da bi to bila dobra zarada.


korisno :
http://www.profitiraj.hr/poduzetnici/po ... u-zadruge/
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Zsolin i meni je drago što sam upoznao tebe i tvog oca. Sutra ako dođete u Osijek javite mi se da Vam donesem ono. Ovaj link je odličan!! Zadruga je odlična stvar, više mi se sviđa nego OPG ilti jedne vrste. Čak mi se više sviđa nego i doo. Da sam znao za ovo, nebi imao ni OPG i doo. A ista stvar bi bila.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST


i meni je drago što smo se upoznali,kontam i ja smo nastavili pregovore,kao što se i vidi :partyman: :rolleyess:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Ohho,ljepo ljepo.
Vidim i prsluk se reklamira.
Morat cu i ja nabaviti kad bude bilo.

Nego sta ste to degustirali?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

pa kontam sad vidiš zašto sam pokrenio temu i zaista mislim da je zadruga ( možemo je nazvati i "kompa" ) naša budučnost! samo kuču treba graditi oprezno i sa jakim temeljima i na međusobnom povjerenju ( nekad su naši stari govorili da čvrsta riječ vrijedi više nego 100 papira )!

usput mogli ste i mene obavijestiti ako ste bili u đakovu :D
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Kontam kaže:
Zsolin i meni je drago što sam upoznao tebe i tvog oca. Sutra ako dođete u Osijek javite mi se da Vam donesem ono. Ovaj link je odličan!! Zadruga je odlična stvar, više mi se sviđa nego OPG ilti jedne vrste. Čak mi se više sviđa nego i doo. Da sam znao za ovo, nebi imao ni OPG i doo. A ista stvar bi bila.


Pa recimo meni osobno je zanimljivo to sto mozes biti u sustavu pdv-a a ne placati doprinos za mirovinsko i zdravstveno sto na minimalnu izace oko 1500kn ako se nevaram.

Al opet fora je da onda nemozes si uzeti placu ,jel?
A za pocetak u udruzi mislim da ni nije potrebna placa,osobno bih radije profit utrosio u sirenje u svakom pogledu-bio to neki stroj ili zemlja i slicno.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

zsolin kaže:
Ohho,ljepo ljepo.
Vidim i prsluk se reklamira.
Morat cu i ja nabaviti kad bude bilo.

Nego sta ste to degustirali?[/quote]
probala se domaća kobasica,malo močio kruh pa onda bijelo vino
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

KOBAC kaže:
pa kontam sad vidiš zašto sam pokrenio temu i zaista mislim da je zadruga ( možemo je nazvati i "kompa" ) naša budučnost! samo kuču treba graditi oprezno i sa jakim temeljima i na međusobnom povjerenju ( nekad su naši stari govorili da čvrsta riječ vrijedi više nego 100 papira )!

usput mogli ste i mene obavijestiti ako ste bili u đakovu :D
sory kobac nisam znao da si iz đakova,al ima dana za druženje,sam ti spremi 3 prasca,2 janjca 5 l rakije i bure vina i eto nas :D :D :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Kobac bez dobrih temelja nema ništa... Danas smo dotaknili neke uštede, pomoć i pripomoć, spominjala su se riješenja za mraz, berbu i preradu i tako. Pravna strana je ostavljena Zvonisu :lol: Neka luta po gradu, a može i netko drugi :D Ali kako god kontam fali nam opet i stočari, ako fali stočar moramo imati i ratara da se udružimo. Sve je isprepleteno, nemože se samo u jednom pravcu gledati. E da smo bili samo u Đakovu ;) To je bilo sve oko Borovika, selo do dva promašaja i tako :lol:

Zsolin, Zvonis zaboravio je napisati rakija prije, pa kod tebe pa kod njega, pa odlične domaće ljute kobase pa vino...

Još smo usput svratili do majstora što buše bunare sa traktorom :D Ide to dobro njima ali smao do 25 metara.

Nego Zsolin jer smiješ ti proizvoditi medicinski alkohol? Nešto smo kontali da bi ti trebao non stop nešto destilirat. Nemora to biti šljivovica ili neka druga voćna rakija nego jednostavno sve što ima vrenje. Pa valjda netko otkupljuje alkohol? Jel si razmišljao u tom smjeru?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Onda ste se vi ljepo i najeli i popili.
Jbg domace je najbolje,sljedeci put kad dodete kod mene bit ce narezane kobasice,mozda i pecenje slanine u sljiviku,nego back to topic!

Sto se tice toga ratara i stocara,hm to bi onda zbilja sve bilo isprepleteno..nebi se znalo ni ko pije ni ko placa.
Nekako ja mislim da proizvodnja voca i proizvodnja finalnog proizvoda od tog voca je jednostavnije i isplativije.

Sto se tice alkohola medicinskog ,naravno da smijem proizvoditi .
Razmisljao jesam ali nekako sam iskljucio tu opciju ali mozda ju ponovno otvorim.Stvar je sljedeca :
taj alkohol kosta u trgovini ako se nevaram oko 100kn 1L ,od cega odbijemo pdv i dobijemo 82kn,i onda jos odbijemo 60kn i sto smo dobili?
22kn.A od cega da ja proizvedem 99,8% alkohol za 22kn?
E sada jedino ako sam ja to krivio skontao i ako na taj medicinski alkohol neide trosarina onda definitivno bi se dalo proizvoditi.Mogao bih sijati kukuruz ,samljet i proizvest alkohol.

Nego neznam to sto si spominjao vodu,mislim da to nije losa ideja,samo pitanje kome prodati destiliranu vodu za pice?
jer ova za pegle kosta 5L do 10kn-sto je neisplativo u mom slucaju.

Sta jos ima vrenje?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

http://www.pbf.hr/hr/content/download/4 ... AVANJA.pdf

Skoro sve može u alkoholna pića.

Gledaj i sa druge strane da ti možeš biti i zbrinjavanje otpada. NA primjer jabuku hladnjače i trgovački lanci ne smiju baciti tek tako. Oni to moraju zbrinuti. Daju tebi 30 lipa po kilogramu da ti to odvezeš. E tu je caka, imaš besplatnu sirovinu, zaradiš na zbrinjavanju i praviš alkohol za vjetrobranska stakla. Tu ti je mala koncentracija alkohola a važna je čistina vode da nemaš kamenca po šofer šajbi. Znači prodao si 0,9 l vode i 0,1 alkohola, stavi se neka kemija za miris i to je to.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: ZADRUGARSTVO U VOĆARSTVU - PUT U BUDUČNOST

Cuj ovo zadnje ti je ideja boli glava.Nije mi to palo na pamet ali impresioniran sam.

Jel ima kod nas takvih viskova voca?

Vrlo rado bih to radio.

Uopce gdje se odlaze takva vrsta otpada,i jel si to lupi 30lipa po kili ili je to otprilike tako?
 

Najnoviji postovi

Na vrh