• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zaštita marelica - leđni atomizer

T

task

Guest
Od svih vas iskusnih molim savjet, mogu li sa leđnim atomizerom (i kojim- Stihl ili Solo) raditi zaštitu voćnjaka.
Radi se o 500 stabala marelica, trenutno su druga godina. Razmak sadnje je 5x4 m.

Unaprijed hvala.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

...možeš, još godinu ili dvije...a onda ćeš i sam vidjeti da trebaš traktorski atomizer...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

Ne znam na kojoj ti je podlozi marelica, ali mislim da ti je bolja prskalica sigurno prve tri godine, mislim da će se i forumaš Smiljan sa tim složiti. Tek kasnije atomizer. Ako je bujna podloga, ovisno o rezidbi i prihrani voćke ne bi bilo čudno da i preko 5 godina koristiš prskalicu. Atomizeri prave maglu a mislim da je to prava riječ za ono što oni i naprave učinkovito ;) Kod atomizera ima jedna velika tajna, čudi me koliko tu voćara ima, a da ju nitko nije prokužio. Poz
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

kakva tajna
:?:
 
J

Juls

Guest
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

A za oblačinsku na vlastitom korjenu, može li proći leđni atomizer na 1 ha?
 
A

atomizer

Guest
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

šta se tiče prskanja leđnim atomizerom 500 stabala ja nebi.ako kupiš sada stihl on košta ugrubo rečeno 5000kn.to si več dao trečinu cijene od agromehanike atomizera 330litara a tim da je to kratkoročno rešenje leđna prskalica.kao drugo marelica nije toliko zahtjevna spram prskanja poput kruške i jabuke.imat češ u početku malo više neracionalne potrošnje pesticida ali s obzirom da se puno ne prska po meni je prihvatljiv taj dio utroška. a kao treče opet čuvaš leđa.taj atomizer če ti trebat kad tad.ja bi tako to uradio.i nije mi jasno ako več ljudi idu u neke nasade zašto zanemare kalkulacije i oko mehanizacije.nasadi se hektar ili kolko več nečega onda panika čime da to obrađujemo i njegujemo.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

atomizer kaže:
šta se tiče prskanja leđnim atomizerom 500 stabala ja nebi.ako kupiš sada stihl on košta ugrubo rečeno 5000kn.to si več dao trečinu cijene od agromehanike atomizera 330litara a tim da je to kratkoročno rešenje leđna prskalica.kao drugo marelica nije toliko zahtjevna spram prskanja poput kruške i jabuke.imat češ u početku malo više neracionalne potrošnje pesticida ali s obzirom da se puno ne prska po meni je prihvatljiv taj dio utroška. a kao treče opet čuvaš leđa.taj atomizer če ti trebat kad tad.ja bi tako to uradio.i nije mi jasno ako več ljudi idu u neke nasade zašto zanemare kalkulacije i oko mehanizacije.nasadi se hektar ili kolko več nečega onda panika čime da to obrađujemo i njegujemo.
...u potpunosti točno
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

Atomizer za početnike!! Prvi dio!!

Atomizer je uređaj za raspršivanje i nanošenje škropiva na tretiranu površinu, uz ispuhivanje ustajalog zraka sa površine. (a jesam zgrunfao definiciju :roll: )

Atomizer zbog svog načina djelovanja koristi manje tekučine i veću koncentraciju zaštitnog sredstva. Magla koju stvara atomizer bi trebala biti tako podešena da prilikom dodira sa tretiranom površinom se "zaljepi" i u momentu osuši, tako da tretirana površina bude cijela prekirvena zaštitnim sredstvom sa jednakom koncentracijom. Kako ne bi došlo do spaljivanja lista.

Znači imamo atomizer koji ispuhuje ustajali zrak iz krošnje pomoću turbine, sa tom strujom zraka istovremeno nosi škropivo i nanosi ga jednolično na obje strane lista ili ravnomjerno po stablu.

Pošto atomizer koristi veću koncentraciju zaštitnih sredstava nije ga nužno nabavljati u prvim godinama. Osim ako se ne radi u slabo bujnim podlogama koje na kvalitetnoj zemlji izbjegnu kontroli.

Ukoliko se raspolaže sa dovoljnim količinama vode, jeftinije rješenje je prskalica sa većim radnim tlakom i kapacitetom za tekučinu. Nove prskalice imaju veće radne tlakove, mogu praviti finu maglicu i na visine preko 14 m.

U drugom djelu Vam mogu iznjeti kalkulacije o potrebi tekučine za tretiranje voćaka, ako Vas naravno zanima.
 
A

aljmas

Guest
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

koji atomizer preporučuješ za zaštitu marelice? da mu visina bacanje u vis bude 6,5 m
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

Aljmas ovisno o tipu krošnje trebalo bi izračunati volumen http://public.carnet.hr/~ahorvate/Formu ... OplVol.htm .
Trebalo bi znati tehničku specifikaciju atomizera koliko može kubika zraka dati u jedinici vremena. 6,5 m visine nije nikako malo, mislim da rijetko koji leđni to može dobaciti, jer ako bude i minimalno vjetrića neće nanjeti škropivo na tu visinu, a kamoli okreniti list i tretirati obje strane. Znam da je profesor spominjao, a mislim da si i ti bio kod Cerenka, da traktorista nikako ne može istom brzinom prolaziti u jabukama na podlozi m9 i m106. Možeš imati high tech atomizer sa tornjevima ali ako ti je traktorist nabrijan, nema tu kvalitetnog posla...
 
A

atomizer

Guest
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

ajd ti meni reci onda koliko češ ti puta tu leđnu prskalicu od 15 litara morati tankirati ako češ prskat velika stabla od preko 6metara?moraš za sobom vuči kontenjer sa vodom da ne ideš daleko van redova.pa tako velika stabla brzo troše škropivo.to je kao prvo a kao drugo ako se radi o 500 stabala kad češ ti to uspjeti vremenski odraditi.ako temp je samo ujutro povoljna za prskanje i kasno navečer koliko dugo češ ti morat intervenirat da suzbiješ ili prevenciju uradiš kad preko dana je vruče za prskanje.dal taj motor ima namjenu da konstantno radi u punom gasu tri sata u kontinuitetu.taj motor če se brzo sahraniti.sve ima svoje domene.to je kao da ja nasadim plantažu jabuku na divljaku poput stare kožare i htio bi takvih 500 stabala prskat. s čime???ima atomizera za takve namjene ali su skupi.šumari koriste takove.svako kad sadi neka razmisli, šta sam negdje ponovio, da može i mehanizacijski odraditi dio i naravno imat para za to kupiti.nasadimo nešto i onda kukamo šta i kako.jebiga!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

Smiljan a jesi lud ;)
Atomizer taj rafal jel usmjeren na mene ili? Mislim ta pitanja, da počnem odgovarati ;)
 
A

atomizer

Guest
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

samo ti slobodno odgovori.dvije glave su pametnije od jedne!šteta što se više ljudi sa svojim razmišljanjima i praksom ne uključe.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

Ja jedino dvojim oko visine prskanja od 6m. Negdje sam svojedobno citao neke specifikacije za Agromehanika atomizere i spominje se visina prskanja od 4-5metara. Nisam siguran da po specifikaciji ima neki koji baca 6 metara....
(ili taj spada u neke extra-turbo-gti-triple-action modele po cijeni koja normalni narod podsjeca na serijski broj proizvoda)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

atomizer kaže:
1.dal taj motor ima namjenu da konstantno radi u punom gasu tri sata u kontinuitetu.taj motor če se brzo sahraniti.

2.nasadimo nešto i onda kukamo šta i kako.jebiga!

1. Ti motori su tako konstruirani da rade na tim obrtajima, i duže traje ako radi konst. gasom (u ovom slučaju punim), nego kao recimo motorna pila koja je malo-malo ler-pun gas. A kvalitetna motorka traje predugo...

2.Potpisujem
 
A

atomizer

Guest
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

smiljane ja imam agromehanika atomizer i točno je kako kažeš za domet.realno 4 metra dometa i s dobrim efektom.ostalo je diskutabilno jer zračna potpora nije više kako treba i dal se uopće dobro deponira pesticid.max razmak između redova smije biti 6m ako misliš prskati s obje uključene grane.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

Evo mislim da sam kvalitetno pripremio odgovor.

Prošlost i jedini način prskanja voćnjaka na bujnim podlogama. Atomizer se gasi a pumpa tjera u šmrk škropivo.

prskanje.jpg


Nova tehnologija dostupna za oko 10.000 kn...
prskalica1000l.jpg


1000 litara spremnik, 120 litara u minutu protok, znači oko 10 stabala u minuti teoretski po hekatru 50 minuta. Tlak 45 bara sa dobrom diznom baca oko 14 metara, maglica minimum 4,5 m. 2 šmrka, 50 + 50 crijeva. Potrebna vučna snaga jugo 45 neregistrirani ;) 400 cm3 atv, motokultivator, traktor bilo koji...

Hight tech za jeftinije pare ali cjenom oko 10.000 eura
arbus2000se.jpg


duplo slabiji tlak i količina protoka škropiva nego kod gornjeg 7 puta jeftinije stroja. Potreban traktor od 80 ks!!!

High tech za sirotinju cijena oko 7000-8000 eura

aj401.jpg


Nedostatak mal spremnik, i visina bacanje.

Sve ovo gore navedeno pokazuje da prodaja atomizera je prodaja magle u voćarstvu. Tj. korisno isključivo u slabo bujnim intezivnim nasadima i na ogromnim površinama. ukoliko nemate 30 Ha voćnjaka ne treba vam atomizer, treba vam obična traktorska prskalica polovna za 1500 kn sa dobrim šmrkovima. Nadam se da sam pomogao a još uvijek se možete zaletiti u trgovinu i kupiti 80 ks traktor + atomizer. A gdje su rezevni djelovi?? Amortizacija? Isplativost? Ako griješim slobodno me ispravite.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

Zaboravio sam još nešto, možda ima neko ovdje iz Našica po poznaje gospodina Cepuna, on ima voćnjak jabuka u Jelisavcu, kad se ide prema Našicama sa lijeve strane. Sam je napravio atomizer, pošto su to naši prijatelji budem vam poslikao uradak. Od 1000 litara kontenjera, nekog starog ventilatora i cijevi isavijane i nakačene dizne. Sve skupa jako jeftina izvedba + pumpa ( ne znam koliko je uložio u nju). No on ima rijetki uzgoj jabuka mislim da je to Bousche Thomas uzgojni oblik, nizak grmolik.
 
J

Juls

Guest
Re: zaštita marelica - leđni atomizer

Kontam, zanimljiva je ova tvoja teorija atomizer vs. prskalica. Koju onda konkretno prskalicu predlažeš za voćnjake do 1 ha veličine? Može slikica?
 
Na vrh