• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zastita od divljaci

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
pa brusi gdje stigne,nezna on šta je bukva i da su to tvoje voćke. i nje stvar samo u brušenju zubi,nego i u okusu stabla,recimo jabuke i šljive obožava

mogu samo dodati da obožava i mladu lijesku! pogotovo ako ide u stablašicu! a hoče glodati i kroz plavu mrežicu koje se navodno "boji" i još mogu dodati da gloda u svako doba godine, a ne samo kad snijeg padne. bar je kod mene tako bilo.sreća pa više stabla nisu mala. jer može napraviti u dan-dva ogromne štete. zato ga se čuvajte!

nije bez vraga napravljen crtić o zekoslavu i lovcu glavoviću!
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja evo vec 3 god za redom mlade vocke stitim plasticnim flasamas.Ovo je najjeftiniji nacin sda zastitis vocke od divljaci.Flasi odsecem dno i vrh i stavim je na kalem i tako 2-3 u vis.Ako je kalem razgranat flasu rasecem po duzini da bi mogo da je stavm bez navlacenja vec sa strane.
 
V

Vrsak

Guest
Hmm lako za divljač a kaj ako ti zločesti suseed dotera ovce na ispašu dok te nije u voćnjak pa ovčice lagano grickaju voćke i onda kad to vidiš poludiš do kraja. i još veli da nisu ovce nego zec a neznam od kad to zec ima papke. šta napravit u takovo slučaju dali tko ima kakovo pametno riješenje a za ogradu trenutno se nema para:scratch:scratch:axe:
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Vidim da se i kod nas neki spremaju isprobati ovaj recept:

http://www.perforum.info/index.php?topic=627.0

Navodno ova mast ima nemoguće odbojan miris za životinje. Sepp Holzer koji je otkrio recept kaže kako učinak traje "vječno", ali mislim da su po nekim stranim forumima rekli da je bliže periodu od 5 godina. Ali i to je odlično, ako tako funkcionira, daleko bolje od svega što mi u ovom trenutku pada na pamet.


[YT]http://www.youtube.com/watch?v=o4xVKVc4NYQ[/YT]
Ja bih rekao da se radi kao neka destilacija kostiju, što mislite?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Hmm lako za divljač a kaj ako ti zločesti suseed dotera ovce na ispašu dok te nije u voćnjak pa ovčice lagano grickaju voćke i onda kad to vidiš poludiš do kraja. i još veli da nisu ovce nego zec a neznam od kad to zec ima papke. šta napravit u takovo slučaju dali tko ima kakovo pametno riješenje a za ogradu trenutno se nema para:scratch:scratch:axe:

Ja znam za jednu priču.
Pastir je pitao dali može ovce napasati u vočnjaku.
Voćkar je rekao- može samo ne može kada špricam vočke. Ja ću ti napisati na plot poruku kad sam špricao.

Voćkar špricao, poruka negdje nestala, a par ovaca se otrovalo i krepalo.
Sigurno postoji neki preparat koji je otrovan za ovce i koji se pošprica po travi.
 
V

Vrsak

Guest
Dobra ideja a šta zakon kaže u tom slučaju ako koja odapne...:?:
 
M

malinaema

Guest
Pozdrav svima. Novoregistrirani sam na forumu iako ga več duže vrijeme pratim. Svaka vam čast, našao sam puno dobrih stvari. Ima nešto slično na ovu temu, no zanimaju me vaša iskustva oko štete i načina zaštite mladih voćaka od divljači, točnije srndaća i zečeva. Imam mladi nasad od nekih tri hektara oraha i na pojedinim parcelama (naravno rascjepkanim) i na nekim lokacijama srndaći su mi masakrirali nasad. Naravno, repelenti ne pomažu, a kompletno ograđivanje prevelika investicija. Na pojedinim parcelama postavio električni pastir no ni to se nije pokazalo najsretnijim rješenjem. Ove godine svaku sadnicu (cca 1300) omotao žičanom mrežom, to bi valja trebalo pomoći. Trikovi s kosom, omekšivačem i sličnim kod mene nisu palili...Kako je kod vas ostalih koji nemate ograđeni nasad?

Pozdrav
Nije tema ali me zanima dali možda imate posađene maline?
Malinaema
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
kaj se tiče mreža za drvo, to je meni bilo dosta učinkovito.
Jedne godine mi je za zadnje drvo nestalo mreže. I to drvo je pojeo zec :-(
 
V

Vrsak

Guest
Za sada sam i ja zaštitijo mrežom plastičnom to pali dok su voćke male ali već drugu godinu će bit teže jer kad se voćke poćnu uzgajat normalno dolazu gane e tu nastaje problem onda još kod mene snijeg napada i do metra. mislim da neće bit druge nego na bilo koji način doć do ograde to je jedino riješenje. :confused:
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Za sada sam i ja zaštitijo mrežom plastičnom to pali dok su voćke male ali već drugu godinu će bit teže jer kad se voćke poćnu uzgajat normalno dolazu gane e tu nastaje problem onda još kod mene snijeg napada i do metra. mislim da neće bit druge nego na bilo koji način doć do ograde to je jedino riješenje. :confused:

ali kaj nije da ti ionako trebaš po nekim pravilima za poticaje imati ograđeno?
 
V

Vrsak

Guest
ali kaj nije da ti ionako trebaš po nekim pravilima za poticaje imati ograđeno?

Vjeroatno da prijatelju. al ja ti imam svezajedno 120 vočki i daleko sam od poticaja i vas profesjonalaca u voćarstvu. ma da imam namjeru bar udvostručit za prvu ruku al moram najprije suseda i negove ovčice riješit.malo šale ma moram najprije ogradit pa onda dalje nastavit sa sadnjom. pozdrav iz like
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
kaj se tiče mreža za drvo, to je meni bilo dosta učinkovito.
Jedne godine mi je za zadnje drvo nestalo mreže. I to drvo je pojeo zec :-(

A vidiš, ja sam stavio i na zadnje drvo mrežicu, i opet mi je oglabao preko nje...do duše nije strašno, al je malo gricnula na par mesta. A zadnje drvo mi je blizu šume, gde živi divljač... i naravno bude prvi na udaru.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Meni srne oglodale i jedan mladi bor kraj voćnjaka, kupujem puščetinu na crno čim dobijem poticaj :) Inače stavljam ona svjetla na baterije što žmigaju na biciklima i to pomaže poprilično.
 
Posljednje uređivanje:

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja evo vec 3 god za redom mlade vocke stitim plasticnim flasamas.Ovo je najjeftiniji nacin sda zastitis vocke od divljaci.Flasi odsecem dno i vrh i stavim je na kalem i tako 2-3 u vis.Ako je kalem razgranat flasu rasecem po duzini da bi mogo da je stavm bez navlacenja vec sa strane.



Uploaded with ImageShack.us
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sad kada prođe snijeg i ako temperature to budu dozvoljavale krećem postavljat ogradu. No zapelo je odmah na početku, kao da sam negdje čitao da se betonski stupovi ne mogu zatrpavat samo sa zemljom, da ljudi obično bace pijeska? I zadnja dva dana sam čuo da su svi koji su postavljali stupove oko kuće, bacali beton u jamu, valjda ne moram pričat da mi to baš nije praktično s obzirom da mi voćnjak baš nije blizu kuće.
Tako sam počeo razmišljat i o drvenim stupovima i U čavlima pribit mrežu. Da li bi drveni stupovi promjera 10-12cm bili dosta jaki za ogradu. U ovoj varijanti nebi razvlačio i španao žicu ili moram?
Eh da, ograda bi bila od farmerskog pletiva i visoka 150cm a jedne i druge stupove sam planirao zabit ili stavit 50cm u zemlju.
 
R

rtr23

Guest
Ja za vikend obisao vocnjak, bez obzira sto sam stavio mrezu oko svake vocke 3 jabuke su mi oglodane skroz. Jos mi je jedna mala visnja i zacjepljena tresnja pod snjegom,a za njih se nadam da su samo polegle, ne i pukle.
A stara visnja je ostala bez dva veca brka od tezine snjega.

Al divljacme ubija, i odluka je pala. Ograda ovo proljece i ljeto, na jesen nova sadnja i cjepljenje starih sorti.

Ostalo nisam uspio obici, al srce me boli.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja za vikend obisao vocnjak, bez obzira sto sam stavio mrezu oko svake vocke 3 jabuke su mi oglodane skroz. Jos mi je jedna mala visnja i zacjepljena tresnja pod snjegom,a za njih se nadam da su samo polegle, ne i pukle.
A stara visnja je ostala bez dva veca brka od tezine snjega.

Al divljacme ubija, i odluka je pala. Ograda ovo proljece i ljeto, na jesen nova sadnja i cjepljenje starih sorti.

Ostalo nisam uspio obici, al srce me boli.

U mom votnjaku uz pomoc flasa ni jednom kalemu nista nefali.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Nije ti loša ideja sa PET ambalažom, ali moraš biti svijestan da je to kod nas skupa investicija:icon_mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh