• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zaštita pšenice i ječma od bolesti i korova

R

Ratarko

Guest
Danas sam prskao ječam protiv korova.
Bio je lijep dan pa nisam žurio i oko 12 sati sam počeo da bi u 17 sati bilo gotovo 38 ha ječma. Kako se radilo o tri njive išlo je prilično brzo .
Ove prve dvije slike pokazuju električnu daljinsku kontrolu za slovensku nošenu prskalicu od 1000 litara koju sam koristio danas .
Elektronika kod prskalice je odlična stvar zbog toga što se možete zatvoriti u kabinu i pomakom prekidača jako jednostavno rukovati prskalicom .
Nema više udisanja otrova i zanošenja otrova po licu i slično ( traktor mi također ima onaj ugljeni filter za kabinu ).

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Na ovoj slici se vidi kako se snalazim za vodu kada sam u polju.
Jednostavno ako ima u kanalu vode ja ju koristim .
Pumpa je za vodu Tomos i napuni mi 1000 litara rezarvoar za tri minute u pola gasa , jedva da stignem zamješati sve otrove i več je pun.

Obrisan neispravan link.

Evo dodajem i sliku herbicida i fungicida koje sam koristio za prskanje ječma .

Granstar je hebicid dobar za širokolisne korove.
Axial je dobar za uskolisne korove ( novi herbicid , tek odobren za korištenje )
Bavistin - fungicid , zaštita stabljike ječma
Bijelo ulje - koristi se kao okvašivač

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Da, boli tebe neka stvar... To ja zovem spricanje, a ne ova moja muka po isusu...

Dok se napuni iz pipe popizdim, kud imam malo zemlje, tu moram cekat... pa onda do njive, pa na njivi sidji s traktora pa rasiri prskalicu, pa pospricaj jecam, a usput i sebe uzduz i poprijeko, i onda onakav zatrovan jos moras sici s traktora i sklopit ju... :evil:

A ovo je zakon, za 3 minute napunis (kud i kamo vecu prskalicu) sjednes u traktor, i sve preko prekidaca i dugmadi...

Pusti snovi... :roll:
 
R

Ratarko

Guest
Do prije tri godine i ja sam prskao sa IMT 539 i osječka prskalica od 600 litara , eee , bobo nije baš sa neba palo ...

Zamisli si ovo :
Prije četri godine 52 ha repe špricano sa 539 traktorom .
Repa se šprica minimalno pet puta u toku godine , 52x5 = milion hektara :wink:

Ta kobna 2003 godina je bila prelomna , pooooooluuuudio sam bio , luuuud :twisted:
Bila je sušna godina , špricam repu kao idiot svakih 5 dana ponovo a korovi mi rastu kao da se ništa ne događa . Te godine na repu sam bacio 7 puta špricanje , sve sa IMT 539 i nisam uspio zaustaviti korove . Dali smo 45.000 kuna za kopače da nam okopaju repu u ljeto ili od repa ništa nebi bilo. Tu se i rodila ideja o nekoj boljoj prskalici ...
Te godine još dodaj četiri traga prskanja na 100 ha pšenice i ječma pa češ dobiti donekle sliku koliko je IMT radi kao lud da bi to stigao napraviti . Jedan dan sam izmjerio 15.000 litara poprskanih na kraju dana , to niti sada ne radim sa ovom 1000 litara prskalicom...
 
B

Bobo

Guest
Svaka cast...

Znam da nije s neba palo, ali spricati 52 hektara sa 539 je ubitacno...
To je zbilja bila ludost za raditi, a ovo je sad zakon...

Znam kako je sa539 bez kabine spricat 15 jutara i dopizdi lagano, a ne mogu ni zamislit kako je "milijun" hekrata napravit s njim... zasluzio je mirovinu, i to da ga pozlatis...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo 52 hektara puta sedam špricanja jednako bezbroj :twisted:
Taj puta je napravio 200 radni sati u mjesec dana , dalje nisam brojo ...
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
I ja sam danas pošprical ječam sa sekatorom, ali sam u njega umiješal
i duet jer se pojavila nekakva pjegavost.
Isto špricam onako kako je bobo objasnio, mučim se.
Dana od 12 do 18 sati samo 10 jutara, sutra mi ostaje šenica 12 jutara.
Bojim se da mi ovo zadnje špricanje iza 17 sati možda neče biti
najbolje a to zbog rose.
Vidjeti čemo. :?
 
R

Ratarko

Guest
Robi , ne boj se , valjat če , nikakvu razliku nečeš primjetiti .
 
P

paor

Guest
ove godine sam prvi put koristio sekator u pšenici, prskao sam prije desetak dana i čini mi se da se korov još dobro drži, hm
 
R

Ratarko

Guest
Paor ne mora biti da ne valja špricanje , ako si dobu količinu herbicida stavio i ako je prskalica iole OK te herbicid sa ispravnim datumom proizvodnje - valjat če ti.
Pratio sam da korove u pšenici nakon špricanja ( posebno one velike širokolisne korove ) i skužio da oni ostaju fizički prisutni na njivi skoro do ljeta , budu smežurani , pet puta manji fizički ali su prisutni . To nije uvijek tako , sve zavisi od herbicida koje si koristio , neki herbicidi ih brišu sa lica zemlje u tri tjedna , možda je sekator ona druga vrsta , ubije korov ali ga mi ipak vidimo jako dugo kako umire ?
 
R

Ratarko

Guest
Danas sam i ja špricao pšenicu , evo sa ovim :

Mustang - herbicid , jedan za sve.
Bavistin - fungicid , protiv koje kakvih boleština ...
Cycocel - modifikator rasta
Bijelo ulje - okvašivač

Obrisan neispravan link.

Evo ovako mi izgleda pšenica.
Očekujem prinos od 7 tona na hektar

Obrisan neispravan link.
 
P

paor

Guest
po izgledu pšenice se vidi da puno ulažeš u nju, a ni trud nije zanemariv, ja sijem samo 3 ha i to zbog plodoreda i malo slame što trebam, ove godine ču vjerovatno svu pšenicu zamijeniti za mekinje
... inače se bavim stočarstvom i radim 32 kj zemlje, večina mi je pod djetelinama, ljuljevima, a imam i 4 kj prirodnih livada (lošija zemlja),
 
R

Ratarko

Guest
Vidi meni je Pšenica doslovno kruh moj svagdašnji
Koliko dam toliko više dobijem nazad ( ako godina bude normalna ).
Osim toga što posijem nemam drugih prihoda , to je to .

Vidim da ti trebaš slamu a ja opet suprotno , zato i stavljam modifikator rasta da slame bude što manje da ju kombajnu što lakše dok vrši i sječka .
 
P

paor

Guest
zanimljivo, nisam još čuo da neko u mojem selu koristi modifikator rasta, od ove godine imama tekuče izgnojavanje pa če mi možda u budučnosti biti potrebit i taj modifikator, kakva su ti iskustva s njim, cijene, da li si ga koristio u zobi, ima li rezidua u slami ako ju pojede stoka...
 
R

Ratarko

Guest
Au , puno pitanja u kasne sate , šalim se :wink:

Bratič mi ima krave i on je koristio par puta moju slamu koja je bila tretirana sa modifikatorom rasta , kaže da nije primijetio nikakvu razliku . Obično mu ostavim par redova na tabli da si napravi dvadesetak rolo bala svake godine , nekada i ječmenu slamu i nju isto tretiram sa modifikatorom . Koristim ga jako dugo , jedini sam ovdje koji ga koristi .

Jako je dobar kada radiš sa tekučim gnojivima jel ona baš tjeraju pšenicu da raste kao luda gljiva e vidiš kad koristiš modifikator neče više rasti . Prskam sa UAN-om več nekoliko godina i super je u kombinaciji sa modifikatorom , možeš "napapati" pšenicu sa svim vrstama gnojiva ( tekuča , kruta ) a ona ne raste i ne poliježe po zemlji .
Najbolji bi upravo i bio u zobi i ječmu zbog njihove velike stabljike i mogučeg upadanja biljke.
Ja ne sijem zob ( ne isplati se financijski ) ali pivarski ječam da , več godinama .
Upravo su mi ga oni prvi puta i predložili i dali za pokus da vidim razliku na ječmu. Od onda ga koristim i na pšenici.

Cijenu mu neznam , meni se isplati .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
RATARKO
kako se ponaša Hurlimann s prskalicom? Koliki imaš prinos ječma?
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
RATARKO
kako se ponaša Hurlimann s prskalicom? Koliki imaš prinos ječma?

Kada je puna vode dosta je lagan na prednjem kraju ako si na to mislio.
Ako si mislio na jačinu hidraulika to je bilo na knap onda sam ugradio dva dodatna podizna vanjska cilindra i sada diže normalno.

Ječam kako kada , prošle godine oko 6 tona na hektar.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ratarko zašto se nisi ti snimio za današnje plodove zemlje a ne stari tvoj?
 

Najnoviji postovi

Na vrh