• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zašto je jedna strana bale duža??

K

klaorak

Guest
Novi sam ovdje na forumu al dobro je iskustva malo izmjeniti
vidim vecinom ljudi imaju welgera, ja imam talijanku Skorbatijevu i kupili smo je pre 2 godine, u pocetku smo cupali kose sa glave zbog nje
al naso se majstor jedan jako dobar pa je sve finio objasnio:
1.sto se tice vezanja spage jedna veze a druga ne, tu ima razni faktora, ako je starija balirka i jedan petljac losiji desava se da odvezuje spagu, stariji petljac mora ici deblja spaga, ako balirka koristi deblju spagu da bi vezala znaci da je losija, zna se desiti da odvezuje ako vrebac ili kljun onaj sto petlja ne stisce u pravi trenutak a to se stela na onima dole plocicama ispod petljaca,
a zna se desiti i da igle ne prolaze odozdo jednaklo kroz petljac pa ne uspije vrebac uhvatiti kako treba spagu
2. ako dobro ne osjeca treba noz naostriti a zna se desiti da cekic ima lufta lijevo desno kad je u tacki osjecanja, to se stela na onima klizacima a zna se desiti i da je klizac pojeden, al to se da napraviti od vinkla pa se stave novi
3. spaga puca, po pravilu to se ne smije desavati, ako puca treba otpustiti balu dole na ona 2 spanera dje bale izlaze, a po pravilu na zamajcu bi trebo seraf da pukne, al mnogi ljudi grijese pa stave celicni vijak tu, tu mora ici obicni vijak m6 ili m8 sad ne sjecam se, u glavnom taj vijak se stavlja obicni da nebi doslo do pucanja lancanika ili necega slicnoga, jer jeftinije je seraf nego lanac ili zubcanik il nesto

eto toliko od mene
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Novi sam ovdje na forumu al dobro je iskustva malo izmjeniti
vidim vecinom ljudi imaju welgera, ja imam talijanku Skorbatijevu i kupili smo je pre 2 godine, u pocetku smo cupali kose sa glave zbog nje
al naso se majstor jedan jako dobar pa je sve finio objasnio:
1.sto se tice vezanja spage jedna veze a druga ne, tu ima razni faktora, ako je starija balirka i jedan petljac losiji desava se da odvezuje spagu, stariji petljac mora ici deblja spaga, ako balirka koristi deblju spagu da bi vezala znaci da je losija, zna se desiti da odvezuje ako vrebac ili kljun onaj sto petlja ne stisce u pravi trenutak a to se stela na onima dole plocicama ispod petljaca,
a zna se desiti i da igle ne prolaze odozdo jednaklo kroz petljac pa ne uspije vrebac uhvatiti kako treba spagu
2. ako dobro ne osjeca treba noz naostriti a zna se desiti da cekic ima lufta lijevo desno kad je u tacki osjecanja, to se stela na onima klizacima a zna se desiti i da je klizac pojeden, al to se da napraviti od vinkla pa se stave novi
3. spaga puca, po pravilu to se ne smije desavati, ako puca treba otpustiti balu dole na ona 2 spanera dje bale izlaze, a po pravilu na zamajcu bi trebo seraf da pukne, al mnogi ljudi grijese pa stave celicni vijak tu, tu mora ici obicni vijak m6 ili m8 sad ne sjecam se, u glavnom taj vijak se stavlja obicni da nebi doslo do pucanja lancanika ili necega slicnoga, jer jeftinije je seraf nego lanac ili zubcanik il nesto

eto toliko od mene
e pa vidis u mene na new holland ide saraf ili vijak kljuc 17 al opet pukne
a na zamajcu ce puknuti samo ako kocnica uskoci tj ako su igle krenule a kreno i cekic!!!
a ako dodje do poremecaja vezaca onda puca osigurac na vezacima :supz:
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
M.M.
evo slike
Dali se na ovim šarafima ta napetost špage štela ili gdje?
kopijaodp4300273.jpg

e meni treba to sve sto se vidi na ovoj slici sve sto je na osovini
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
vec sam negdje napiso da smo rjesili problem s tim nejednakim balama produzili smo ubacivace mase(vilce)koji ubacuju masu u tunel ispred klipa ako je desni kraj bale duzi tad se ljevi ubacivac produzi ako je lijevi kraj bale duzi tad se desni ubacivac produzi
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
vec sam negdje napiso da smo rjesili problem s tim nejednakim balama produzili smo ubacivace mase(vilce)koji ubacuju masu u tunel ispred klipa ako je desni kraj bale duzi tad se ljevi ubacivac produzi ako je lijevi kraj bale duzi tad se desni ubacivac produzi

nisu sve iste prese pa tako nisu ni isti vilci
u mene se na new holland steluje u 3 pozicije :confused:
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Mislim i to veliko mislim da se i kod mene steluju u tri pozicije ali nisam siguran jer ne mogu provjerit nisam kod kuce vec na terenu malo dalje od kuce al ko ima welgercu 45 moze rec
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
I na wlegeru ima 3 pozicije za štelanje vila za ubacivanje mase.Otac je navario još komad flaha,da bolje ubacuje u tunel.I ispravila se ta greška.Ovisi ti i o jednoličnosti redova kako je skupljeno sijeno.Primijetio sam da su puno ljepše i formiranije bale iza Panonije(tračni sakupljač/okretač)nego iza sunca(grablje sa 4 velika kotača)..
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
pa mi i imamo panoniu sakupljac nego jel ima tko za prodaju kompletne nosace i sve sto se nalazi na posljednjoj slici u ovoj temi sve osim osovine petljaca
 

Samsung77

Novi član
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
14
duzina bala

Veoma jednostavno se rjesava duzina bala
Vile koje ubacuju masu sijena u presu vremenom se tako uklizu da sijeno kada je suho samo klizi
treba samo navarit na te vilce svakih par centimetara bradavice da ima sta sijeno gurnut u presu
a sto se tice dijelova za welger balirke ako treba nekome imam ja br tel od majstora okolina Odzak-a ima sve za balirke
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
napisi broj.i ime nije zgoreg imati u imeniku za ne daj boze!
ja sam kupio presu u gornjoj dubici, mozda si gdje u blizini
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
napisi broj.i ime nije zgoreg imati u imeniku za ne daj boze!
ja sam kupio presu u gornjoj dubici, mozda si gdje u blizini
adise ima ba onaj u ugljeviku tacnije u selu tutnjevac al ga mozes svaki dan nac na lijevoj benziskoj pumpi kod prvih semafora mislim da se zove energo neznam tacno al slicno
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Veoma jednostavno se rjesava duzina bala
Vile koje ubacuju masu sijena u presu vremenom se tako uklizu da sijeno kada je suho samo klizi
treba samo navarit na te vilce svakih par centimetara bradavice da ima sta sijeno gurnut u presu
a sto se tice dijelova za welger balirke ako treba nekome imam ja br tel od majstora okolina Odzak-a ima sve za balirke

Malo kasnim na ovu temu al mislim da nikad nije kasno.Glavni uzrok razliciti duzina
bala (u mom kraju se kaze sukanje bale) je vjerovali ili ne neufazite vile.Vile moraju biti ufazite naspram bata.Imao sam slucaj na sgorbati balirci da je lanac bio preskocen za tri zuba i bale su bile usukane.Obicno lijeva strana bale je kraca.To se kod mene zove "gladna bala".Vile nedonesu sijeno do kraja tunela za nabijanje bale.Svaki bat ima dva proreza kud prolaze igle.Na prorezima imaju po dva nazubljena dijela.Kad vile donesu sijeno do sredine tunela bat prilikom nabijanja gura sijeno vise desno_Okidac okida ,al lijeva strana ostaje prazna.Ako koga bude interesovalo objasnicu mu kako se na uglavnom svim balirkama ufazuju vile naspram bata.:?::?::?:
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
lijepo si ovo počeo de i završi kako da se u fazi bat i vile ja imam jd
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
Malo kasnim na ovu temu al mislim da nikad nije kasno.Glavni uzrok razliciti duzina
bala (u mom kraju se kaze sukanje bale) je vjerovali ili ne neufazite vile.Vile moraju biti ufazite naspram bata.Imao sam slucaj na sgorbati balirci da je lanac bio preskocen za tri zuba i bale su bile usukane.Obicno lijeva strana bale je kraca.To se kod mene zove "gladna bala".Vile nedonesu sijeno do kraja tunela za nabijanje bale.Svaki bat ima dva proreza kud prolaze igle.Na prorezima imaju po dva nazubljena dijela.Kad vile donesu sijeno do sredine tunela bat prilikom nabijanja gura sijeno vise desno_Okidac okida ,al lijeva strana ostaje prazna.Ako koga bude interesovalo objasnicu mu kako se na uglavnom svim balirkama ufazuju vile naspram bata.:?::?::?:

Ja san imao slučaj kod maseyfergusona balirke,,,i nakon par godina muke ,dozna sam di je preskakala,,,a i taj lanac,,je bilo jako teško i vidit,,,a poslje kad jednom staviš u fazu,,,balirka dela ko singerica...........

Potpisujem od kolege kako je on napisa,,,jer kod takvih visokotlačnih balirki,,,jako je bitna faza,,,jer mora bit ko motor,,ako če delat kako treba,,,,a pored toga i dužina igli,,,koje nose špagu,,i kad dolaze gore,,i sve ima svoje da bi bale imale,,jednak oblik,i sve bilop kako triba..

Jedna po meni od boljih balirki,,,,a rođak je ima đonija,,balirku,,,i nikad problema................
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
lijepo si ovo počeo de i završi kako da se u fazi bat i vile ja imam jd

Znači otkačiš lanac koji pogoni vile.Bat tad okrećeš zamajc tako da bat kad se vraća prema nazad bude poravnat sa otvorom za unos mase u tunel.Tad vile naštelaš tako da budu oko 5cm odmaknute od otvora za unos mase Tačnije kad su vile u položaju pod 90 stepeni.Znači kod nekih balirki su odmaknute 5 nekih 10 ili više cm. .Tad staviš lanac i probaš ručno da se nebi zaj. i polomio vile.Nisam neki stručnjak za opisivanje al nadam se da će pomoći.Kasnije ću i slikovno pokazati.Trenutno nemam slika.
Evo i priručnik za Deutz-fahr ili Sipma balirku.Kod većine balirki isti je sličan je sistem ufazivanja ,vezača itd.Jedino je razlika u brojevima i mjerama ,al to ko se imalo razumije nije ni bitno.



http://www.sendspace.com/file/o3pdgi
 
Posljednje uređivanje:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ovo je prikaz ufazivanja za presu galignani ili somecu a u principu je za većinu slično.

imgp0188.jpg


Evo prikaza za presu deutz-fahr ili sipma.

4-14-2011-120951-am.jpg


4-14-2011-120954-am.jpg
 
Posljednje uređivanje:

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
Malo kasnim na ovu temu al mislim da nikad nije kasno.Glavni uzrok razliciti duzina
bala (u mom kraju se kaze sukanje bale) je vjerovali ili ne neufazite vile.Vile moraju biti ufazite naspram bata.Imao sam slucaj na sgorbati balirci da je lanac bio preskocen za tri zuba i bale su bile usukane.Obicno lijeva strana bale je kraca.To se kod mene zove "gladna bala".Vile nedonesu sijeno do kraja tunela za nabijanje bale.Svaki bat ima dva proreza kud prolaze igle.Na prorezima imaju po dva nazubljena dijela.Kad vile donesu sijeno do sredine tunela bat prilikom nabijanja gura sijeno vise desno_Okidac okida ,al lijeva strana ostaje prazna.Ako koga bude interesovalo objasnicu mu kako se na uglavnom svim balirkama ufazuju vile naspram bata.:?::?::?:

Kratko; ako je desna strana bale duža, naravno da postoji mogućnost da se radi o vilama koje ubacuju sijeno, ili fazi...
Vjerojatnost za to je ipak vrlo mala (Ako preša nije u fazi, nakon nekoliko bala odu k vragu igle, a ako su vile-vile udare klip)
Najčešći razlog su rolkice (ležajevi) klipa, vodilice (šine) tih rolkica, pa nož ne odsiječe sijeno (slamu), i to automatski dovodi do duže desne strane...
Znači neodrezano sijeno se "nabija" pod desnu stranu bale :blackeye
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Kratko; ako je desna strana bale duža, naravno da postoji mogućnost da se radi o vilama koje ubacuju sijeno, ili fazi...
Vjerojatnost za to je ipak vrlo mala (Ako preša nije u fazi, nakon nekoliko bala odu k vragu igle, a ako su vile-vile udare klip)
Najčešći razlog su rolkice (ležajevi) klipa, vodilice (šine) tih rolkica, pa nož ne odsiječe sijeno (slamu), i to automatski dovodi do duže desne strane...
Znači neodrezano sijeno se "nabija" pod desnu stranu bale :blackeye

Nepričamo o totalno isfaženoj presi.Bala može biti neravnomjerno popunjena ako samo dva zuba promašiš na lancu koji pogoni vile a balirka neće ništa polomiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh