• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zašto koke ne nesu jaja ?!

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Ako imate dobru robu, imat će te i stalne kupce. Naime nedavno sam izvršio jedan pokus na stalnim kupcima koji kupuju moja domaća jaja od hrvatica. Umjesto tih jaja dao sam im jaja od kolege koji drži kavezne nesilice i potom čekao njihovu reakciju. Iako su ta jaja bila veća i teža za čak i po 15 grama, imala su sličnu svjetlosmeđu boju ljuske, svi kupci odreda su mi nakon slijedećeg posjeta tražili da im dam ona "manja jaja" od prije od hrvatica jer je razlika u boji i čvrstoći žumanjka i bjelanjka bila očigledna. Naime unosom čistog gotovog koncentrata za kokoši bez dodatnog "kljucanja i čeprkanjapo dvorištu" jaje ima veći sadržaj vode, bjelanjak je naročito vodenastiji i kada se sadržaj jajeta istrese u posudu jaje se razlije na većoj površini, a u sudoperu nerijetko pobjegne cijelo kroz mrežicu odvoda. Dok je jaje iz domaćeg uzgoja čvršće, homogenije, odnosno zauzme daleko manju površinu i ne razlijeva se na sve strane. Evo u prilogu fotka sa neta gdje se vide razlike u kvaliteti pojedinih jaja dobivenih iz različitih uzgoja. Koje je Vaše?
idBwGm2Rj
 

bozo112

Član
Tu od
28 Lis 2014
Poruka
66
Ja ne znam kako kod vas, ali kod mene se nesivost povećala zadnjih tjedan i koke sve bolje nose.Još samo čekam mladu patku da pronese :D :)
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
ja sam isto uspoređvao jaja iz trgovine i od svojih kokodakalica i također je bjeljanjak i žumanjak čvršći, žumanjak ima debelu opnu, bjeljanjak kao "šmrklja" neda se kao kod kupovnog jaja razlit već ostaje na okupu, primjetio sam i da je žumanjak kod mojih žućkast dok kod kupovnih narančaste boje pa me kopka dali dodaju u prehranu kakva bojila da jaje bude ljepše boje, veličina domaćih je 20ak% ispod kupovnih i pri prženju imaju različite mirise.
čak i boja ljuske je kod kupovnih ujednačena dok kod mojih ima svakakvih, čak i na točke:D:
i da, počele su nesti jaja pred dva tjedna, sad opet štrajkaju nešto...malo je zahladilo ponovo
probao sam sa dodatnom rasvjetom u " kokošjoj vili" gdje koke borave za kišnih dana i da, više nose ali prestao sam, nek priroda radi svoje
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jedno vrijeme bilo po 5 do 7 jaja od 10 kokica, a zadnjih par dana po 2 ili 3 jajca. Nisam siguran je li razlog manje nesivosti smanjenje umjetnog svjetla po noći ili nekaj drugo.
Doduše imamo dobru zalihu pa nema veze. :icon_winkle:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
ja sam isto uspoređvao jaja iz trgovine i od svojih kokodakalica i također je bjeljanjak i žumanjak čvršći, žumanjak ima debelu opnu, bjeljanjak kao "šmrklja" neda se kao kod kupovnog jaja razlit već ostaje na okupu, primjetio sam i da je žumanjak kod mojih žućkast dok kod kupovnih narančaste boje pa me kopka dali dodaju u prehranu kakva bojila da jaje bude ljepše boje, veličina domaćih je 20ak% ispod kupovnih i pri prženju imaju različite mirise.
čak i boja ljuske je kod kupovnih ujednačena dok kod mojih ima svakakvih, čak i na točke:D:
i da, počele su nesti jaja pred dva tjedna, sad opet štrajkaju nešto...malo je zahladilo ponovo
probao sam sa dodatnom rasvjetom u " kokošjoj vili" gdje koke borave za kišnih dana i da, više nose ali prestao sam, nek priroda radi svoje


Klikni na link i tu ti je odgovor za boju jaja: http://www.genera.hr/pro/hr/1779/ :icon_weed:
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
jesam negdje čitao da uskršnje piliće farbaju novom metodom dok su još u jajetu?:mur:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Da... no dok odrastu su normalne boje. Valjda. :(party):

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=P3sfUakyaoU[/YT]
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moje kokice su danas ostale bez kokota. :icon_cry:
Našel sam tvrdoga kad sam ujutro puštal kokoši van. :icon_e_surprised:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Moj stari pjetal je još uvijek super fit i gazi sve u 16! "odbrusio" sam mu one kandže o kojima sam pisao i namazao s tekućim jodom radi dezinfekcije! Malo je bilo krvi, ali već par sati nakon toga se ništa više nije primjetilo ni na rani, q ni na njegovu ponašanju!
Sad imam njegovog sina, super krupan, ali još nije spreman za gaženje, a čim počne ide mu tata za juhu! Dosta mu je bilo preko 10 godina života!
Dobio sam na poklon 2 mlade hrvatice crnog soja i imaju tamno sive, skoro crne noge!, da li je to normalno za hrvatice? Stare su cca 8 mjeseci i svaki dan nesu!

Mene čisto strah da će mi kokoši podleći "evoluciji" i dobiti plivače kozice od toliko kiše i blata te vlage!! Ali još uvijek nesu, jako dobro!!
 

doma

Novi član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
1
Kolika kolicina hrane je potrebna kokama, da li tteba napuniti hranilice pa koliko pojedu ili?
 
Na vrh