• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sa njim je problem što i one sjemenke koje se zaoravanjem unesu na veće dubine klijaju bez problema-na kojima drugi korov inače ne može klijati.Tako mu je korijen ispod djelovanja herbicida i ne može ga suzbiti.A kada se proširi veoma je agresivan,ima veliku lisnu površinu i osim što uzima vodu i hranu kulturi-i guši je.Imali smo prije nekoljiko godina preporuku-kada je u Međimurju zamječena prva pojava-obavezno ga čupati i ne dopustiti mu da se osjemeni-Međutim je to izmaklo kontroli i polako postaje problem.Donjet je sa sjemenom kultura,jer on nije naš autohtoni korov.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
čipaj ga čim prije možeš, dok se ne osjemeni kak ti @johabica veli...
to se u godinu dana proširi po cjeloj zemlji....mi to imamo na jednoj zemlji,i to je dovedeno u cjemenu žita ....ove godine smo ga napukali 3 manje prikolice ,a prošle godine ih je bilo svega par stabljiki...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
čipaj ga čim prije možeš, dok se ne osjemeni kak ti @johabica veli...
to se u godinu dana proširi po cjeloj zemlji....mi to imamo na jednoj zemlji,i to je dovedeno u cjemenu žita ....ove godine smo ga napukali 3 manje prikolice ,a prošle godine ih je bilo svega par stabljiki...
Hvala vam na savjetima, ali to ja već sve znam,zbog njega stalno prskam kukuruz Lumaxom, ovo ću počupati, ali nema pravo rješenje protiv njega. On se kombajnom i beračem donese s druge parcele. A sa sjemenom žita da se donese to je mala vjerojatnost, jer kad žito zrije njega još nema, barem ne osjemenog. Moje iskustvo..samo kombajn i berač ga donesu na tvoju parcelu...ili zlobni susjed ti ga malo razbaca.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Gadna biljka, do ove godine ju nisam imao.. u kukuruzu na jednoj parceli mi je bilo par i freza berača prođe preko nje i ona ostane čitava..
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Orana je rauola i jako se teško oralo tamo gdje nije ponikla bio jedan dio pun busa oko 100 kvadrata tu nije iznikla i sada kada se orala rauola taj goli dio se puno lakše orao (bolje rečeno 3 puta lakše) i bolje se osulo.
U proljeće je na toj parceli bila zasijana rauola za sjeme, nakon vršaja 2 prohoda tanjuračom i još jedan prohod nakon bacanja sjemena rauole i sada oranje prilično teško.
ilpk.jpg

q839.jpg

ylwi.jpg
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Pa šta ne bi trebalo biti lakše orati ako se posije rauola?Možda nije dosta narasla.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Matija Case je imao zob za zelenu gnojidbu. Planiram na godinu postrno posijati isto zob pa me zanima kako je to ispalo kod Matije. Ako ima kakva slikica bilo bi ljepo. Hvala unaprjed
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Pa šta ne bi trebalo biti lakše orati ako se posije rauola?Možda nije dosta narasla.

Pa nemam pojma i ja sam mislio da će biti lakše, a ono teže, nisam mogao čekati da naraste više (iako bi mogla) zbog sijanja ječma. Visina joj je bila u prosjeku ok 40 cm .
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
još zob raste , uh sad bi bila najlepša za pokositi ...več je formirala zrno , hehe , visoka je jako...kad bude malčiranje i oranje budu slikice
 

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
Blizu mene ima rauola i skoro metar je visoka. Dal te zelena gnojidba zbilja ima efekta i jel se moze tako velika bolja zaorat bez prethodnog malčiranja ?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
I ja je imam, nemože se zaorati, može tanjuranje jednim tragom da polegne umjesto malčera.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
U mom kraju decki zaoravaju cijelu, gdje po koji komadic ostane vani ali komu smeta? I ja sam lani zaoravao cijelu a ove god cemo vidjet. Izrasla je preko metra.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Jedan prohod tanjuračom i onda zaoravanje.
 

Prilozi

  • WP_20131109_001.jpg
    WP_20131109_001.jpg
    73.6 KB · Pregleda: 339

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
Pali traktor i idi čupaj ona dva mračnjaka prije nego ti zamrače svijetlu budučnost poljoproizvodnje.Kada ti se sjeme raširi po parceli bude mrak pred očima.Jaaako se teško uništava,ima svega par herbicida koji ga mogu zaustaviti obzirom da niče sa velikih dubina i korijen mu je duboko ispod zone djelovanja herbicida. Zapravo mislim da ima samo jedan-i to u kukuruzu,a do prije dvije godine nije bilo nijednog.
kaj je to mračnjak jel to ovo kaj ima široke listove il je to ono u čošku kaj izgleda ko trava ak je to kaj izgleda ko trava to se kod nas zove sirak
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Bolje ti je da neznaš što je mračnjak...kod mene kralj korova, ima lišće kao suncokret, naraste do 3 metra visine s stabljkim debelom ko mali PAN. a sjeme okruglo ko repica.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Pa to sam ja dobio u sjemenu (original) crne zobi :fiery: Još sam htio slikat i pitati šta je to ali reko neču zamarati ljude zbog gluposti :mur:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Blizu mene ima rauola i skoro metar je visoka. Dal te zelena gnojidba zbilja ima efekta i jel se moze tako velika bolja zaorat bez prethodnog malčiranja ?

Zelena,za bilo koju se odlučiš,bila to raola,koja druga ili leguminoze bilo kakve,ili žitarice imaju više aspekata sa kojih možeš sagledavati njihov efekat.Odabir zavisi od onoga šta želiš postići,ili u krajnjem slučaju-ako nemaš izbora-onda je bolje bilo šta nego ništa.Ako imaš teško zbito tlo,uzimaš ono što što ima dubok korijen i veliku zelenu masu.tO će tlo lijepo razrahliti i omogučiti oksigenaciju tla kroz zimski period,time i bla,bla,bla....znaš.Ako želiš opskrbu tla dušikom,uzmeš leguminoze-recimo stočni grašak koji na korijenu veže dušik iz zraka.ma zapravo ni sa čime ne možeš u krajnjem slučaju pogriješiti jer kod bilo koje zelene se događa slijedeće-biljka za rast uzima hranjiva iz tla i koristi ih.Pošto svu masu biljke zaoravamo-dakle,ništa se ne iznosi sa parcele,sva iskorištena hranjiva se vraćaju u zemlju za slijedeću kulturu u formi serviranog ručka na tanjuru-spremno biljci odmah za upotrebu.zato se nameće logičan zaključak-najbolje je sijati zelenu kulturu sa najdubljim korijenom,koja će izvući i ona hranjiva koja su sa godinama sišla ispod glavnine zone korijena većine kultura koje ih ne mogu dohvatiti i iskoristiti.Ma,ko što rekoh-odabir po volji i potrebi ,ili po mogučnosti odabira.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Koliko je uloženo...nikaj... a toliko si i dobio koristi...još veće nikaj. džabe si potrošio vrijeme. Kod tebe nema zelenog gnojiva, toliko mase bi imao od korova da nisi ništa dirao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh