• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa mislim da nema potrebe dizat tanjurače,mi smo ove godine jednu parcelu ječma posijali ručno i isto,zravnal sam tanjurače i preletel,tolko kaj sam sjeme zagrnul kaj nije na površini i bez brige je zraslo
 

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
Kako se sije rauola ? Svaki red na zitnoj ili kako ? Dali ju malčirate prije zaoravanja najesen ili se moze i ovako prec plugom ? Bas me zanima ta zelena gnojidba.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Raulu sijem zitnom sijacicom, svaki red, najvaznije ju je dobro postelati tj da ne baca prevec a niti da ne fali. Mora izac 10kg po jutru, kg ili dva vise nije problem ali ako izadje 5 ili 6 na jutro onda to nije posao.Mozes ju izmalcirati, potanjurati a mozes i ako imas dobar plug zaoravat cijelu, od volje ti. Najbolje bi bilo izmalcirat i odma plug i udri.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ja danas sijao repicu za zelenu...nekih 17kg/ha...dosta je bilo vlage i sad pala jedna obilna kisa...
 

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
Raulu sijem zitnom sijacicom, svaki red, najvaznije ju je dobro postelati tj da ne baca prevec a niti da ne fali. Mora izac 10kg po jutru, kg ili dva vise nije problem ali ako izadje 5 ili 6 na jutro onda to nije posao.Mozes ju izmalcirati, potanjurati a mozes i ako imas dobar plug zaoravat cijelu, od volje ti. Najbolje bi bilo izmalcirat i odma plug i udri.

Sije se sada i onda na jesen oranje ? Koliko bude visoka do onda ? Jer imam dobre plugove sa pretpluznjacima i visoki su tako da mislim da bi mogao zaorat bez malciranja i te tlake, tanjurača bi gusila u toj zelenoj masi sigurno. Kakav je efekt toga, ali realno ? Jel primjetno rahlija zemlja i koliko odokativno manje gnojiva treba ? Nesta su mi rekli da ostane dusika i svacega u zemlji nakon nje ?
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Neznam koje sve efekte postize samo vidim da su moji kukuruzi na zemlji gdje lani bila raula duplo veci od susjedovih a posijani su dan kasnije.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ovo je strnjak pređen teškom tanjuračom pa RD+S?
odlicno izgleda :icon_super:
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Ovo je strnjak pređen teškom tanjuračom pa RD+S?
odlicno izgleda :icon_super:

Da, jedan trag tanjuračom i gore malo pliće RD+S.
Vidjeti ćemo hoće li biti išta od toga.

Inače preporučaju mi i lucernu za zelenu gnojidbu, da li je imao itko iskustva s njom?


@ NEWHOLLAND

Ne, sa ulagačima je.
 
Posljednje uređivanje:

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Da, jedan trag tanjuračom i gore malo pliće RD+S.
Vidjeti ćemo hoće li biti išta od toga.

Inače preporučaju mi i lucernu za zelenu gnojidbu, da li je imao itko iskustva s njom?

zasto mislis da nece biti nista od toga?
ja planiram isto tako,i mislim da ce to bit pun pogodak!
mozda umjesto tanjurace gruber.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
neznam zasto lucernu kad je cijena sjemena previse skupo za tu namjenu a korjen dosegne dubinu od oko 1,5m tek druge godine...lucerna za SIDERACIJU DA,zelenu gnojidbu NE...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Dino dosta sam skeptičan, kao što je johabica rekla moguć napad buhača, u biti vidjeti ćemo, sutra nastavljam sa sjetvom pa šta bude biti će.

Zombie, skupo je sjeme da, al ajd dalo bi se nešto i naći ovako ispod ruke, no upitno je kolika bi se masa mogla stvorit u tom kratkom periodu te da li bilo ikakve koristi uopće od tog cijelog posla.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
TX, jel to siješ običnu merkantilnu repicu za zelenu gnojidbu??

Šteta što nemaš rauolu, to je zakon za to, pred zimu malčiranje i oranje :)

I da, mislim da ti možda bude malo rijetko, ja sam sijal na ral 10-12 kg, na hektar da je nekih 15-17 kg barem.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
nebi bilo dobro sijati lucernu sada(ako je susna godina),jer lucerna ima najvece zahtjeve prema vlagi...
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
najbolje bi ti bilo da posejaš nekakvu mahunarku, tlo bu ti posle bilo bogato dušikom
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Šanana jbg, kod nas raoulu apsolutno nitko nema, pogriješio sam što nisam uzeo tu na forumu ali šta je tu je.
Merkantilna je repica da, sutra nastavljam pa ću možda pojačat kilažu ali mislim da bi to trebalo biti u redu, ipak je to skoro 4 puta više od norme.
 

Najnoviji postovi

Na vrh