• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 5211

  • Temu pokrenuo klima
  • Datum prvog posta

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Naravno, i klinasti remen skinem da se ne mrzne vani bezveze, bolje mu na toplom u ormaru....
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Moj Zetor 6245 dimi plavo kad se upali po hladnom i onda nekih 4, 5 minuta dok se ne zagrije. Ja mislim da je to do boš pumpe jer nije dirana otkad je traktor kupljen znači nekih 25 godina. Ali ne vidim problem u tom jer traktor kad se zagrije sve radi normalno i ne baca uopće dima.

Tak je i meni.... i moj zetor 5211 dimi tak ko tvoj dok je hladno a posle ne kad se zgrije... malo i troši ulja al je jak full tak da nis od generalke još. jeli tvoj traktor krči kad šaltaš brzine??? moj krči u pm pa me zanima kaj da mjenjam???
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,643
Tak je i meni.... i moj zetor 5211 dimi tak ko tvoj dok je hladno a posle ne kad se zgrije... malo i troši ulja al je jak full tak da nis od generalke još. jeli tvoj traktor krči kad šaltaš brzine??? moj krči u pm pa me zanima kaj da mjenjam???
Šofera ,šalim se ono što ti muhaničar kaže
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Ako krči onda ili je kvačilo ili sinhroni.

Nema ta serija sinhrone... ma neznam imam 2 zetora 5211 i na jednom malo krči a to je zanemarivo a na ovom krči strašno... neznam možda je lamela pri kraju ili neznam kaj jer sam kvačilo mjenjal...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Mislim da ima sinhrone, ako moj 6945 ima onda bi i taj morao imati.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Ma nema sinhrone kakvi sinhroni na tim serijama. Ja sam razvalio svog popola i imam šta i vidjeti lamela potrošena do kraja i za koji dan bude zamjena lamele i teraj dalje :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moj isto nema sinhrone,navodno imaju sinhroniziranu 4i5 al samo za zapadno tržište.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Zar je moguće da ta serija nema sinhrone!?
Ako je tačno da nema sinhrone onda i nije čudo što krči.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,505
Postoji mogućnost naknadne ugradnje, ali to tek kad je mjenjač spreman za remont
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Može se ugraditi samo što će puno koštati.
Mislim da se moraju zamjeniti zupčanici od 4 i 5, i naravno, treba uzeti kompletne sinhrone.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nema ta serija sinhrone... ma neznam imam 2 zetora 5211 i na jednom malo krči a to je zanemarivo a na ovom krči strašno... neznam možda je lamela pri kraju ili neznam kaj jer sam kvačilo mjenjal...
Možda si bio nježan kod zamjene kvačila pa stradala lamela nasilno sklapanje :mur:

Mislim da ima sinhrone, ako moj 6945 ima onda bi i taj morao imati.

6945 je malo rađeno te serije sinhroni su bili po narudžbi večinom za zapad kao i kosi zupčanici opet za zapad do serije 77xx standardno nema sinhrona tek serije iza imaju standardno sinhrone .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Koliko sam skužio 6340 bi trebao imati sinhrone na 4 i 5 brzini ali moj nema jer nebi malo zakrčao a ne silujem mjenjač nikad
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Kod mene i na 6945 i na 7745 imaju sinhroni, oba se šaltaju kao auto.

Moguće je da su sinhroni potrošeni pa ne hvata najbolje i zato ponekad krči dok šaltaš.
@ dado6340
Trebao bi zamjeniti nosače i bronzane navlake ili kako se već zovu :icon_scratch:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Koliko sam skužio 6340 bi trebao imati sinhrone na 4 i 5 brzini ali moj nema jer nebi malo zakrčao a ne silujem mjenjač nikad

Na tim serijama odu sinhroni ako se radi na brdu a fali 5l ulja u getribi, i serije 7340.Dvojici u mom kraju su otišli bas zbog manjka ulja a rade dosta brdo.
Cital sam da svi imaju 4i5 a neki imaju sve sinhronizirane.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ja mislim da ima serija xx40 barem 4 i 5 svi sinhron!Koliko sam birao prospekte.Ali sve sinhronizirano možda imaju samo pojedini.

Kod serije xx45 i xx11 imaju na 4 i5 4 cilindraši uključujuči 6945,od kojeg mi jedan čovijek koji se u Brežicama(SLO)bavi popravkama zetora i prodavanjem djelova bio spreman prodati inače promjeniti djelove komplet za prerado mog 5245 na sinhron za 4 i5 brzino!!!Znao je na pamet,šta mi treba.
Ali poslje dogovora sa mehanikom ,mehanik kazao mi da trebam stavit trakor na 3 djelove do kraja,i odustao sam.Trebao bi platiti prodavaču djelova 150 EUR,da mi moje djelove zamjeni za ove sinhronske!!!

Trebalo bi promjeniti par zupčanika,koji žene-tera piramidno osovino,čitavo osovino piramide,4 i5 par zupčanikov, dodati sinhrome zupčanikom 4 i5 ,promjeniti mjenjačko viljuško...Nisam pa siguran,dali mi kazao,dali moram i drugo osovino pod piramido promjeniti,ili tamo ostaje obična i mjenjaš samo 4 i5 zupčanik.

Prije par godina(cca 8)satro sam mjenjač.Promjenijo mi 3 zupčanike i otvorijo mjenjač moj mehanik.Tada smo promjenili i sve druge sitnice,koje kod Zetora idu pod prvo med đabe u preventivnom smislu,da se mjenjač nebih bez veze otvarao poslje možda 2-3 godine.Ali nekako na ove predorađivanje za sinhrone smo tada zaboravili.Izpitao sam se za nove djelove kod prodavaonice u Ptuju(Krajnc) i kazao ,mi,da za sve,što mi treba za prerado na sinhrone koštalo bi me 500 eur!Jer samo osovina piramide košta oko 150 eur!Dao bih tih 500 eur za djelove,ali bio sam prekasan.I sad više zbog tog "luksuza"neču otvarati getriba,ozim možda ako se satru uopet.:frown:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
koliko sam ja shvatio,ti ne radis puno sa svojim zetorom,kako si onda uspio satrati mjenjac? što se dogodilo?
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Zdravo GOGO!

Želiš li izprikadu?
Imam 4 traktorčiča uključivajuči vrtni trakotr za košnju oko kuče:icon_rolleyes:Ja volim trakotrčiče,ali sad kad sam malo došao pameti vidim ,da mi problem oko garaž i oddržavanja.Ali svakoga za nešto koristim,tako da vozim sa svima,ali vrlo malo.Ali istina je ako dosta ne radiš i dosta ne uništiš i ne troše se puno,ali neko oddržavanje je.

Bilo je to prije 8 godina kad sam satrao mjenjač i nije bio to Zetor ništa kriv več vozač(ja)!.Tada sam očito mislio,da znam o traktorima sve i to nije dobro. Sad znam,da više nego znaš,više kužiš,daništa ne znaš!!.
No gurao sam sa sprednjo ralico zemlju,jer sam ravnao brdoviti teren.Sve bih išlo vrlo dobro,ako,ne bih to bio Zetor i da se NE može birati reduktora,kad stoji traktor nizbrdo:icon_rolleyes::icon_rolleyes:.No i ovo nije bio problem. Zakačio se mi mjenjač u 2 brzine i zablokirao.Traktor se naravno gasio.I ja u nadi,da če se s mrdanjem traktora i trzanjem kvačila ova stvar sama izbacit iz uglavljenja.

No nije bilo ništa sa time-pokušao par puta i onda kad je bilo i prekasno zovem pomoč.Kličem jednog,koji znao nešto o Zetoru,jer radio na servisu i kaazo mi šta nek da radim.Zovem nekog drugara i taj me gurne sa drugim traktorom,da izskoči iz brzine.pokušam vozit,i trakotr ide.Ali uvijek,sa bilo koju brzinu da sam vozio,trakotr mi je zujau u mjenjaču.Znao sam tada,da sam nešto presilovao,ali šta ne.
Idem mom mehanikaru i onda otvori mjenjač i kaže:majstor svaka ti čast,kako ,da si savio zubove na 3 zubčanikom,kad taj mjenjač izdrži 70 konjski motor be zproblema.Ovo nisam u svom životu niakd vidio!!!:icon_cry:

No ove 3 zupčanike imam za uspomenu kod kuče,na ova vremena,kad su bile ruke brže od mozga.

No prošle su godine,Zetor najviše radi sa prešo za mrvo i sporo sam se nekako naviknuo na vožnju bez sinhrona.Ali priznam oko toga nikad nisam bio majstor i to mi ne ide dobro.Sad sam se naviknuo barem,da mjenjam iz 4 u 5 i iz 5 u 4.Možda kada rijedko iz 4 u3.Drugo prekopčavanje itak da je bez veze,jer trakotr se itak zaustavi,jer je sporo kretanje.

Ako koga je.. bez sinhrona mjenjavati,možda ,da nije poštelana kočnica u mjenjaču,koja koči osovinu.Meni jo mehanik poštelao.malo ti pomaže kod mjenjanja.

da i mjenjač sa sinhronima može malo zakrčiti.Vozio sam se sa 4340,koji odradio je dosta radnih sati i izgleda,da se iztroše sinhroni da.
 

Najnoviji postovi

Na vrh