• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 5211

  • Temu pokrenuo klima
  • Datum prvog posta

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
840
Kako se ko radnik na koji mjenjač navikne.I kad se,onda mu taj najbolji hehe.
Da vozio sam obadvije tih traktora koje napominješ.I imam i podatke od obadvijeg.
Evo:
Zetor gume 14,9-28 obični mjenjač:
1SH:1,1
2SH:1,6
3SH:2,2
4SH:3,3
1BH:4,4
5SH:5
2BH:6,3
3BH:9,6
4BH:14
5BH:23,5

IMT 542gume 12,4-28
1SH:2,16
2SH:3,25
3SH:5
4SH:5,96
5SH:7,32
1BH:8,67
2BH:13
3BH:20
4BH:23,86
5BH:30

I šta ti kažeju ovi brojevi?Kažu,da je kao prvo mjenjač IMT-ja čitav više ubrzan,jer viša mu končna brzina.Vidi se ,da u startu sve su brzine brže.Zetor ima puno stupnjeva brzin kretanja u nizkom območju brzine.6 komada!.
Ali IMT 3!!!
Območja SH i BH se kod IMT ne križaju kao kod Zetora,da je 1BH spora od 5SH.
TO čini mi se tebe muči.Ovo križanje območij.
Kod IMT tega nema.
Šta možeš još vidjeti sa tih podataka?
Ja vidim,da može Zetor lakše pobirati mrvo u samoutovarčko prikolico i prešo za mrvo.Najviše radim sa Zetorom sa prešo,ali za njo ima puno brzina i možem odbrati uvijek jedno koja mi treba!.
Ali vidim,da bih mi jih kod IMT nedostajale.

Na kraju priče jedan razpored brzina je dobar za jedno stvar,drugi za drugo.
Radimo sa onim ča imamo i.....Zaboravi ti ovaj POWER kojeg napomenjaš hehe.Ovo je kod tvornic ponegdje i sad kao sam par postova nazad kazao za sinhrone-sa time u tvornici mešajo juhe-supo hehe(samo da ti je ne trebajo dati).

Nadam se da ste me kužili,jer neznam perfekt hrvatski.
 

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
ma kuzim ja o cem se radi i tko se kak privikne ali kazem da je jedino glupo sta na zetoru zadnje brzine nisu dobro pogodene kao na imt-u.ja sam imt-a stavio kao primjer a i vidi se na onom popisu razlika izmedu 4 i 5 na zetoru i na imt.kad presaltas na zetoru iz 5u4 puno gubi na brzini,dok je vec kod imt mala razlika u brzini a opet dobi snagu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Da, ali je zato preveliki skok između 3. i 4.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
840
DA MARKO.Razumjem te.Ali kažem ti,ako mekneš območje brzin tako,da jih je više u območju brzog kretanja(među 10 i 25) onda ti jih sfali u območju izpod 5 km/sat,koje ti opet zatreba na drugom poslu!!.Spasi te samo,kako si kazao POWER!
Evo sam oza tebe Zetorov Power,koji bio je ugrađem u nešto serija za ove,koji su za to masno platili iza to suze prolivali. Crno polje je normalno območje brzine ali izpod nje malo svetlije ovo je njen power.I tamo imaš ovo brzino koja nedostaje hehe.
http://shrani.najdi.si/?1l/wR/20YNW6O/hitrosti-7211z-ali-brez-.png
Ali postoji različica sa dodatnim reduktorom.Ali ovo je ti je po moji presudi živa bedastoča.Ovo ti samo dodaje puno brzin u območju,kdje jih itak ne trebaš.Inače izpod 5 km/sat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Reider, malo koristi od toga PS-a. Previše krati brzine, pa su kraće kak da si šaltal brzinu niže. Trebal bi kratiti negdje oko 20%, da bi dobil pravu međubrzinu.
Iz toga razloga nismo kupili Carrarota, jer je imal slične odnose.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
840
Benti!
Nisam ni prvo vidio toga.Zaista padne na poweru toliko brzina,da bih uskoro mogao mjenjatu naazd u običnu brzinu!.Ali opet ovo je bila ljepa nadoplata za to stvar,gledajuči na to,da jih uskoro nije za pronači tih modela.Kao kakav model GTi hehe.
Evo i dodatan reduktor,kojeg to zanima.
http://shrani.najdi.si/?44/q4/4cRvUv85/hitrosti-z-dod-red.png
Al momci vozimo sa tim šta imamo -čta čemo heh!.Sa powerom ili bez...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Vidiš, to sve imam na Sameju 24+12 brzin, 0,2-40km/h.
Brzine su geometrijske, napred i 20% kraćene, ali sinkro (nije PS).
Idu napred ovak:
0,227
0,281
0,360
0,446
0,570
0,707
0,904
1,120
1,434
1,777
2,274
2,818
3,605
4,468
5,706
7,071
7,891
9,780
12,513
15,508
19,838
24,585
31,396
38,910

Nema preklapanja grupa.
 
Posljednje uređivanje:

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
840
Jako smo izašli sa topica,ali gledajuči na razpom brzina kod ZJ logično mi je,jer je večstopenjski menjač i automatsko ima među svako još jedno,koja kod rada kad pride prav.Nekomu ovo treba,nekomu ne,jer se gubi u bezbrojni količini brzin.Poznam takvog,ki vozi samo sa 5 brzinami,pa maka imam menjač 15+5.

Za ovog koji ima trakotr samo za kračenje vremena,dobar je svaki mjenjač hehe.

Al opet šta je tu je bih kazao GROF.Pogledat treba,koliko so odradili mali fergoti i još danas rade i svesa 6+2.

I kod NH se grupe križajo kao kot Zetora.Ali prvo malo mi je bilo ovo čudno ali sad sam se naviknuo.Da o TVjevem mjenjaču ne počinjem teme.

Sve ti nekako jasno ali ne ovo zašto tvornici takav problem stvoriti ovaj INVERTOR.JEdna osovina više izgleda.

Istina je takva,da ako imaš dovoljno novaca možeš kupiti pravo robo i dobiješ što ti srce poželi.Ali ako ga nema ili ti se ne izplati,kupiš IMT 539 i teraj.:drink:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
baš se pitam koliko kupaca traži lejtaut brzina prije odabira traktora ..vjerojatno 2 %

Vaš velečasni
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
840
Jeste PUKNOTi.
Večina ne,ali oni pametni provijerijo sve faktore.ne samo težo i širino pa moooožda dužino.PRIZNAM da ja ravno nisam među njima i terem mozag oko nabavljenog trakotra poslije nakupa.I tada bentim i serem po fabrikama,koje so ih stvorile. Ravnam bregove i proširavam staze.Rušim šupe ili stavim izpod stupova bloke od betona:icon_e_sad:Ali nemaš dosta mogučnosti,ako ti je prvi traktor TV 418 jer je vrlo mali,a svi drugi jači so i veči.

Puknot evo ti roka:(y):
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
EKIPA TREBAM POMOČ.... jučer orem sa zetorom 5211 i nekaj mi pukne u motoru, i lupa u nutra... čuje se bliže kabini... pogledal sam klackalice da nije koja pukla i sve je u redu, pogledal sam dizne i sve je u redu, udara kao željezo po željezu a traktor i dalje ide normalno, ne dimi, ne troši ulje, jak je ko i prije, brzine se mjenjaju normalno i sve funkcije vezane za getribu su ispravne... sve radi a lupa ko ludo... jel ima ko kakav savjet ili iskustvo od kud da počnem raskapat da ne raskapam bezveze motor...?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Glave dole, ako ništ ne najdeš onda i karter dole. Mada sam siguran da bu moralo iči oboje i ovak i onak.
Ako si siguran da buka dolazi iz motora
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Moguće je da se odlomi komadić lima negdje iz filtera za zrak i dospije u kompresioni prostor. Nešto slično se bilo desilo ovdje kod komšije.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Tak i bude... idu prvo glave a onda dalje... ma neznam uopce nemam ideju kaj bi moglo biti... samo odjednom je došlo i lupa ko vrag...
a u mašini lupa bliže kabini... u getribi se niš ne čuje... jel bi možda moglo kaj bit kod lamele u zvonu??? iako mjenjač radi normalno...
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
starom je se to isto desilo dok je orao sa 5011 počelo lupat ko sam vrag a traktor ide normalno,isto kod motora,znam samo da smo ga rastavili po pola i da je nešto oko korpe i lamele bilo nesjećam se šta morat ću ga pitat kad dođe,,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Najvjerojatnije se rapala čahura klipnjače, a moguče i da je radilica pukla.
Neželim ti to ali .......

Skini poklopac na zvonu mjenjača i posvjetli malo unutra. Probaj ga tak upaliti pa vidi i slušaj ( pazi da te kaj ne uhvati, mmožda se zamajac otpustil.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
jel se čuje ili jel bar mjenja kakvi zvuk kad stisneš kvačilo,,ili lupa konstantno
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Budem pogledal oko lamele i korpe prvo ali kad stisnem kvačilo i niš se ne mjenja... a kak misliš da je pukla radilica? mislim kaj bi traktor onda radil i dalje i imal snage??? jer ono na traktoru je moglo bi se reči sve ok osim kaj lupa... valjda nije radilica jer imam još puno oranja... al dobro imam drugog...

Najvjerojatnije se rapala čahura klipnjače, a moguče i da je radilica pukla.
Neželim ti to ali .......

Skini poklopac na zvonu mjenjača i posvjetli malo unutra. Probaj ga tak upaliti pa vidi i slušaj ( pazi da te kaj ne uhvati, mmožda se zamajac otpustil.

Ma kužiš zvuk je koda lupa željezo po željezu... kad dodam gas, s povečanjem broja okretaja se povečava i broj udaraca... stvarno neznam...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Lepo, nadam se da nije ali ona ponekad puca tak kvalitetno da motor normalno radi (čak ima i pritisak ulja) samo kaj lupa.
Ako nije oko kuplunga onda glave dole, brtve su ti 57 kuna, a ako ne vidiš ništ onda odozdo.
Provjeri utege prije nego ideš klipove vaditi van.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
jel se čuje ili jel bar mjenja kakvi zvuk kad stisneš kvačilo,,ili lupa konstantno

Lupa konstantno i pri stiskanju kvačila se niš ne mjenja... jedino kak dajem gas i kak se povečavaju okretaji motora tak se i povečava broj udaraca... ajd pitaj starog kaj je njemu bilo da znam približno i ja raskopat to i pogledat... pa ak nebu išlo zovem majstora...

Lepo, nadam se da nije ali ona ponekad puca tak kvalitetno da motor normalno radi (čak ima i pritisak ulja) samo kaj lupa.
Ako nije oko kuplunga onda glave dole, brtve su ti 57 kuna, a ako ne vidiš ništ onda odozdo.
Provjeri utege prije nego ideš klipove vaditi van.

Budem... ma naš kaj zapravo kak sam oral cjeli dan na prvih pol rali je dosta teško išlo i sa šperom sam čak radil... al poslje sam oral i druge zemlje su bile lagane i ljepo je išlo tak da se nije mučil poslje i sve je super radilo al nije mi jasno zakaj bi pukla... a jbg vjerojatno je do godine proizvodnje... bum raskopal pa kad vidim javim kaj je... valjda nije nekaj strašno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh