• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 5211

  • Temu pokrenuo klima
  • Datum prvog posta

toma

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
18
Pozdrav, imam problema sa zetorom 5211 te bih molio Vašu pomoć.
Naime pukla mi je remenica od alternatora i ispao je remen, ja sam to nažalost prekasno primjetio i traktor je zakuhao i izbacio 2l antifriza.

Na prvi pogled brtve glave nisu probile i nisam primjetio nikakav porast razine ulja ni potrošnje vode.

Da li treba provjeriti još neke stvari prije nego traktor opet stavim u pogon i da li je to moglo uzrokovati neku veliku štetu na motoru koju ne mogu provjeriti sam kod kuće?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Nadotoči antifriz i na posel s njim.
U radu buš videl kak se ponaša količina ulja u karteru i dali negdje pušta vodu ili ju izbacuje na hladnjak.
 

toma

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
18
hvala vam na savjetu, vidjet ćemo kad sve složim da li su ostale neke posljedice

evo slika, raskopao sam alternator i izvadio remenicu


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

zanima me da li se nekome možda desilo nešto takvo ili slično, u čemu bi bio problem, možda greška materijala?

da li netko možda zna koja je tolerancija za ležajeve na alternatoru, primjetio sam da naprijed-natrag ima zanemarivo lufta, a lijevo-desno ima barem 1 mm

zanima me da li bih možda trebao izmjeniti ležajeve sad kad je već sve raskopano ili da samo zamjenim remenicu?
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa sad kad ti je dole raskopaj ga i kupi mu nove lezajeve i cetkice,jedino ako je jako potrosen kolektor nosi ga elektricaru da ga promjeni sastavi ga i pici.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Remenicu daj tokaru da napravi od komada (ove dvodjelne, kao što si imal prilike i sam videti, nevaljaju) i miran si zauvjek.
Ležajeve promjeni ali gledaj da staviš neke malo kvalitetnije (pripazi kod skidanja gornjeg poklopca, hoče zahrđati prsten na osovini, pa da ne slomiš), Koyo bu dobar odabir.
Četkice i stanje kolektora buš videl kad rastaviš.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
evo mogu ti ja reč o tom sistemu. Koristim ga na 5211 sad oko 1 mjesec. Kad se montira treba je preradit taj nosač jer ne paše tako kao što bi trebalo. Ja sam još i lajtunge preradil, stavil sam kutne uvodnice-spojnice, jer mi s ravnima sve viri i zapinje za šasiju a i nikako ne izgleda. Inače montira se jednostavno, ali pripremi se na preradu nosača i lajtungi.
Kad se to sredi volan funkcionira super i ima puni ajnšlag.
i ja sam razmišljal o potpuno hidro sistemu, znači i orbitrol kao na novijim serijama ali sam odustal od toga, zbog veče cijene. Koliko mi koristimo traktor i ovaj sistem je za nas dobar i nije mi žao tih novac. Žao mi je samo što ga nisam stavio prije:mur:
ako te što zanima u vezi volana samo pitaj:wink:

A jel kad metneš regulator dole onda više nemaš menaničkog volana??? tj muči me problem kaj kad se traktor na polju pokvari i treba ga šlepat doma, kak onda vrtit volan??? i da još nekaj dali se ovaj cilindar montira ispot prvok mosta ko na novijim serijama (xx20 i xx40) ili sa strane ko na starijim serijama???
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
neznam na koji regulator misliš...ako misliš na puža on ostaje na traktoru. i u slučaju kvara možeš normalno traktor došlepat jer sva mehanika ostaje na traktoru i vrti se kao i prije (bez hidrauličkog volana).
Cilindar nije ispod prvog mosta kao na novijim, nego slično ko na serijama xx45. Ako hočeš mogu ti slikat.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Borna još opet ti priporučavam,kupnju hidrostatskog volana sa orbitrolom.
Taj za kojeg se ti zanimaš radi bez problema in dobro prema mehanskom,ali težko ga je vrteti na volanu i kad voziš u polni brzini on želi uvijek vozit ravno i trebaš držat volan kroz čitav ovinek,a hidrostatički ostaje uvijek ,gdje ga pustiš,tako i kod oranja.Kod oranja taj stari servo uvijek nešto mrda sem i tja u brazdi.
Inače pa stari servo dobro radi u malim okretajima motora bez problema i ako pukne cirijevo ili ča drugog kod pune brzine traktorja,ti možeš se slobodno izbjegati opasni situaciji,jer još uvijek radi mehanički.

Šta boš kupio pa se odluči sam,jer novac je tvoj.U bilo kom primjeru vozio boš traktor puno bolje,nego sa mehaničkom jer tamo so ti muke isusove.:icon_rolleyes:
 

toma

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
18
Remenicu daj tokaru da napravi od komada (ove dvodjelne, kao što si imal prilike i sam videti, nevaljaju) i miran si zauvjek.
Ležajeve promjeni ali gledaj da staviš neke malo kvalitetnije (pripazi kod skidanja gornjeg poklopca, hoče zahrđati prsten na osovini, pa da ne slomiš), Koyo bu dobar odabir.
Četkice i stanje kolektora buš videl kad rastaviš.

Hvala!

uspio sam kupiti punu remenicu, cijena je 70kn

sad me zanima koju stranu bih trebao okrenuti prema naprijed, tj. prema vijku koji je zateže - praznu ili onu sa podacima proizvođača??

5x30.jpg
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
S podacima proizvodaca prema naprijed da ju zatezes s sarafom!!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Logički bi bilo da ide matica na praznu stranu jer ova druga ima obrađeno za dosjed.
Nasloni ju gore na alternator i pogledaj kak bolje paše za pravac remena.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@muha kaj nebi ona strana bez natpisa trebala ic do alternatora jer tamo dolazi do prstena sta je na alternatoru a ona strana s natpisom naprijed i da se saravi da lijepse sjeda podloska i saraf na remenicu:icon_rolleyes::icon_rolleyes:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
po mojem sječanju je kontra, tražim sliku ali nemrem najti.
 

toma

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
18
Ja bi se isto slozil s muhanicarom,iako sam i ja mislil da natpis ide naprijet. Ako se stavi tako piga ventilator i perca zapinju za alternator,i nedostaje 1-2 mm da matica do kraja primi! Pretpostavljam da je svrha one izbocene "pikse" na sredini remenice da centrira zajedno s piksom na alternatoru ventilator,jer ga kontra rubovi remenice pigaju,i ovako ima dosta navoja za cijeli vijak. Inace plehnata remenica je umjesto toga imala tri podloske.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Pa sta nebi trebao ic prsten izmedu remenice i propelera onda najbolje pogledaj kak najbolje sjeda i da je remen u pravcu!!
 

HellLord22

Novi član
Tu od
13 Stu 2012
Poruka
29
eto malo da i ja svoju pilu pokažem s rotobranama ;)

tnmh.jpg


9xpv.jpg


mhsu.jpg


62ah.jpg


yx2e.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
neznam na koji regulator misliš...ako misliš na puža on ostaje na traktoru. i u slučaju kvara možeš normalno traktor došlepat jer sva mehanika ostaje na traktoru i vrti se kao i prije (bez hidrauličkog volana).
Cilindar nije ispod prvog mosta kao na novijim, nego slično ko na serijama xx45. Ako hočeš mogu ti slikat.

pa mislim na regulator koji se prikopča na volan ... neznam kak da objasnim... jel bi ti bila frka da mi poslikaš malo to da vidim ak nije problem???

Borna još opet ti priporučavam,kupnju hidrostatskog volana sa orbitrolom.
Taj za kojeg se ti zanimaš radi bez problema in dobro prema mehanskom,ali težko ga je vrteti na volanu i kad voziš u polni brzini on želi uvijek vozit ravno i trebaš držat volan kroz čitav ovinek,a hidrostatički ostaje uvijek ,gdje ga pustiš,tako i kod oranja.Kod oranja taj stari servo uvijek nešto mrda sem i tja u brazdi.
Inače pa stari servo dobro radi u malim okretajima motora bez problema i ako pukne cirijevo ili ča drugog kod pune brzine traktorja,ti možeš se slobodno izbjegati opasni situaciji,jer još uvijek radi mehanički.

Šta boš kupio pa se odluči sam,jer novac je tvoj.U bilo kom primjeru vozio boš traktor puno bolje,nego sa mehaničkom jer tamo so ti muke isusove.:icon_rolleyes:

ma je u ptavu si al neznam di da nađem takav volan s orbitrolom jer ga nema za kupit baš nisam ga nigde našel.... ma nije meni problem frkat mehanički volan jer nije pretežak on tak da ja nemrem nego me muči to kaj mi puž od volana ne valja i ima lufta radi toga na volanu pa da ne mjenjam puž mislil sam metnut gor hidraulični volan pa bi tak malo više platil djelove a imal bi traktor sa servo volanom...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako u kučištu puža ima ulja siguran sam da ti nije puž otišel nego ti se iznad kučišta otpusila jedna matica koja steže kruškasti ležaj i jedan šaraf koji fiksira križ ispod volana a iznad tog ležaja.
Podmaži taj ležaj stegni šarafe i ako krajnici su dobri nema lufta.

Imam pitanje,
dali ulje hidraulike stalno cirkulira kroz filter kartonski ispred kabine dok pumpa radi ili samo kad se radi sa nekim hidraulčkim priključkom?
 
Posljednje uređivanje:

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Ako u kučištu puža ima ulja siguran sam da ti nije puž otišel nego ti se iznad kučišta otpusila jedna matica koja steže kruškasti ležaj i jedan šaraf koji fiksira križ ispod volana a iznad tog ležaja.
Podmaži taj ležaj stegni šarafe i ako krajnici su dobri nema lufta.

Imam pitanje,
dali ulje hidraulike stalno cirkulira kroz filter kartonski ispred kabine dok pumpa radi ili samo kad se radi sa nekim hidraulčkim priključkom?

ok kompa puno fala budem pogledal to al naš kaj mi nije jasno u tomu, traktor malo ima lufta a malo ne... uglavnom nekad uopče nema lufta i sve je normalno i malo je teži volan i onda radim i odjednom volan postane lakši i ima puno lufta da se jedva mogu vozit... gledal sam krajnike i kugle i izgledaju dosta dobr pa zato sumnjam da je puž... budem pogledal tu maticu i lager pa ti velim kaj je kad vidim...

eto malo da i ja svoju pilu pokažem s roto branama

kolko su ti velike te roto brane?? ja sam mislil kupit roto brane al se bojim da ne uništim traktor... malo je zetor 5211 slab za to... tak barem mislim... u kojoj brzini ideš? kolko ti treba za ral zemlje da prpremiš i jel se muči traktor???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

HellLord22

Novi član
Tu od
13 Stu 2012
Poruka
29
ovako... 2.20 su vanjski dio dok ih mjeriš.. a širina noževa je 2.00 metra... prvom direktnom i traktor se ne muči... naravno da ih pustiš kolko idu u zemlju naravno da bi mu bilo preteško.. ali do nekh 15cm dubine mu je sasvim dovljno bez da se namuči.... a gle iskreno nisam nikada mjerio... ali evo računaj si 3 rali sam napravio u dva dana... znači izorao sa jednobraznim plugom 16cola izrotiro i posijo žito.... stim da prvi dan kad sam orao počeo sam oko podne i završio u 3 sata.. te sam nastabvio orat drugi dan i sve završio znači prvi prolaz rotobranama (negde i dva puta tragom) posijo žito rastepačom pošto nemam sijaćicu i opet rotobranama malo prešo preko žita tek toliko da ga zemlja pokrije....:)
 

Najnoviji postovi

Na vrh