• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ZETOR 5245

  • Temu pokrenuo tomi539
  • Datum prvog posta

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
to je isto nerješiva boljka na tim traktorima ko i otjecanje goriva...

to zapravo nije nikakva greška,nego više brzopletost onog koji šalta:to kaj oficir veli vjerivatno misli na onaj kanal kuda klizi donji kraj ručice mjenjača
dešava se to da vozač kad trkne po mjenjaču da sam iskoči u ler,zupčanici unutra uslijed inercije odlete na drugu stranu i uzube se u kontra brzinu-uglavnom je to iz rikverca u prvu,i tak ostane,a ručicu feder vuče u sredinu,pa ona iskoči iz tog utora,i više se nemre niš napravit dok se sve ne raskopa,digne se mjenjač i nasadi natrag u taj utor...
to se UVIJEK desi kad se najviše žuriš,pa onda slučajno nema u kutiji ključa br 13 (baš si ga jučer izvadil :icon_hang:) a taman si na najdaljoj ledini od kuće...

meni se to više ne događa otkad sam par puta tak popušil,jer sad više NIKAD ne puštam da mjenjač sam iskoči iz rikverca ili iz prve,nego ga držim da lagano sjedne u ler i to je to

niš netreba mijenjati ni majstorisati
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
A to je da sam se žurio jbg a istina malo volim brže startat hehe
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
ja sam također imao taj problem pa sam zvao u zelinu kod čegeca i riješili su mi to tako da su mi ugradili ispod poklopca mjenjača vodilicu po kojoj klizi onaj nos mjenjača koji ide u vilice mislim da sam to več mjenjal pa ako nađem poslikam i nemam više problema s tim pa si nozovi u zelinu a mogu ti oni poslati pošto jer nije problem to ugraditi
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Zašto se na 5245 često mješaju brzine?:mur:

Zetorima sa mjenjačom na podu na vilice navariš dvije bradavice i nikad više neće bit problema navaril sam od 1984 godine ni sam neznam koliko sad več na novim vilicama su navarene tvornički :icon_kidra:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
To se pocne desavati nakon 3500rs,kod brzog saltanja,ispod rucice mjenjaca je jedna nazubljena ploca i kod nje se nekaj izlize i ne ubacuje tocno nego proklizi i ubaci kontra brzinu,to bi se dalo promjenit,ja nisam jos to zmenjal al budem,a do tad polakse saltam i sve je ok
Ulje s tim nema veze.

Ispod rućice mjenjaća su ti utori u vilicama znaći sa ručicom guraš jednu od tri vilice napred i natrag u brzini ti ostaje kad ručica ne vrati vilicu u leer nego preskoči znači ručica je u leeru a vilica ostala uzubljena nazubljenu ploču ima mtz ko ferarri :(rofl):
 

is2405

Novi član
Tu od
5 Stu 2009
Poruka
10
dragi moji forumaši hvala na savjetima a posebno forumašu muhaničaru ja sam pribavio sve dijelove i sve što je trebalo na obradu je napravljeno polako se sklapa motor i bit če to nova pila i bilo je nekih stavki i savjeta koja se ja ne bi ni sjetio pa još jednom hvala.

Ako mi možeš reči gde si dijelove kupovao? Čije i po kojoj cijeni i ko ti Bosch pumpu sređival? Hvala!
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Zetor 5245

Pozdrav svima imao bih jedno pitanje u svezi Zetora 5245.Poznajem jednog čovjeka koji ima Zetora te marke no problem je u tome što traktor stoji u šupi preko 30 godina nije paljen niti vožen rekao mi je da su već zadnje gume sijele od stajanja. Inače traktor nije puno radio pa sam htio zamoliti za svajet dali se isplati taj traktor popravljati ili ne i koliko bi otprilike došao popravak svega i koliko bi po vama taj traktor vrijedio s obzirom na njegovo stanje jer ja inače nisam mehaničar pa se ne kužim u to a još k tome morao bih platit dijelove i "ruke" pa me zanima dali se to isplati.Hvala vam svima unaprijed :smile:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Re: Zetor 5245

Ako je to istina, mada mi vuče na muljažu ili lapsus calami, uzimaj to odmah.....
Pa taj traktor ima svega koju godinu eksploatacije, dakle, nov traktor.:^):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Zetor 5245

da,nov traktor,ali ako nije u tih 30 godina bio redovito paljen,onda je kao stari. Motor bude trebalo otvarati,lamele se zalijepe,gume ispucale... Mislim da ne vrijedi previse,osim ako su limarija i kabina u ekstra stanju...
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Re: Zetor 5245

Prije svega kolege da vam se zahvalim na komentarima.Slažem se da je traktor ko stari jel nije radil skoro niš i sad još dan danas stoji u šupi,jedna prijatelj mi je reko da kad bi ga i nekim čudom probal upalit da bi uljne karike rasteralo sad neznam kak tu situacija stoji jer nisam mehaničar.Čovjek mi je isto rekao da bi ga samo trebalo malo podmazat sad neznam kolko ta teorija drži vodu,ljudi mi svašta govore pa neznam kaj bi bilo zapravo najbolje :(think):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Zetor 5245

ne kuzim se ni ja u mehaniku,al znam da motor koji je 30g neupaljen nije dobar. U biti, mjenjac,hidraulika,prednji most.bosch pumpa,to bi moralo biti ok,a za eventualne popravke motora dijelovi nisu preskupi... Tesko je nesto ovak naslijepo reci... Imas kakvih slika? Koliko vlasnik trazi za njega?
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Re: Zetor 5245

Nažalost nemam nikakvih slika a čovjek radi u inozmestvu pa dođe malo na odmor,još ni on sam nezna dal bi to prodal ili nebi a zapravo mu traktor netreba, Kaj mislite kolka bi bila realna cijena za taj traktor s obziram na stanje u kojem se nalazi?(mislim da je limarija dobra jer je pod krovom) :icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: Zetor 5245

Nije mu ništa od stajanja, treba prvo provjerit tekućine, nasut mu novo gorivo i probat ga upalit..

Ak uapli, promijenit sve tekućine i počet ga lagano razrađivat kao da je nov...

Nema potrebe otvarat motor bez probe.

neki dan sam palil ajugića koji od kraja 80-tih nije paljen. Kupljen za "po šumi"... Uaplil je normalno s traktorskim akumulatorom :D na prastari benzin kojeg je bilo više od pola rezervara u njemu. U startu nie baš mogal primit gas, bil je totalno uljenjen, nisi se mogao vozit u većoj brzini od 2-ge jer nije imal snage.... Nakon pol sata mrcvarenja po putvima već je bil normalan...
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Hvala svima na savjetima dado6340 hvala na ovome linku malo sam si pročitao o "pokušaju paljenja" ima dosta zanimljivih stvari bilo bi to dobro pokušati i na ovom Zetoru samo je jedini problem što su gume sjele i vjerojatno ih treba mijenjati stoga je malo problem onaj dio sa vučom.Još mi čovjek nije rekao kolko traži za njega tako da neznam ni sam kolko bi bilo realana cijena za njega vidio sam na njuškalu da se cijena kreće oko 70 000 kuna al naravno ispravni odnosno u voznom stanju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
30 godina je jako, jako puno.
Nije tolko problem u motoru, problem je kaj su sigurno i kočnice zahrđale, sve žive polugice i bolcni, ko zna kaj je s polužjem u hidrauliku, cilindar je godinama bil bez ulja .........
Na njemu nije ništa poderano jer je jako malo radil, ali je sve zastajalo i zahtjeva rastavljanje radi razrađivanja.
Motor je priča za sebe, ako se vrti velike su šanse da ga budeš uspjel pokrenuti, a kaj bu dalje nakon pokretanja budeš videl.

Nego, jel u njemu sve te godine bil antifriz?

Svakak prije nego ponudiš i kunu probaj ga prvo pokrenuti da vidioš otprilike kaj te sve čeka kasnije.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Obavezno prilikom palenja imati kljuc 17 ili 16 u ruci..
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
30 godina je jako, jako puno.
Nije tolko problem u motoru, problem je kaj su sigurno i kočnice zahrđale, sve žive polugice i bolcni, ko zna kaj je s polužjem u hidrauliku, cilindar je godinama bil bez ulja .........
Na njemu nije ništa poderano jer je jako malo radil, ali je sve zastajalo i zahtjeva rastavljanje radi razrađivanja.
Motor je priča za sebe, ako se vrti velike su šanse da ga budeš uspjel pokrenuti, a kaj bu dalje nakon pokretanja budeš videl.

Nego, jel u njemu sve te godine bil antifriz?

Svakak prije nego ponudiš i kunu probaj ga prvo pokrenuti da vidioš otprilike kaj te sve čeka kasnije.

Hvala na Postu gospodine MUHA :icon_thumright: slažem se s time kaj ste naveli i to me sve pomalo brine jer je to stalo 30 godina vjerojatno je sve zahrđalo i gume su sjele,kaj se tiče antifriza to neznam moral bi pitat čovjeka al ne vjerujem da je naljeval antifriz tak da možda je i blok puknul od zime:icon_scratch: baš kak ste rekli bum probal taj traktor malo pogledat i pokrenut pa bum onda dalje videl.

Obavezno prilikom palenja imati kljuc 17 ili 16 u ruci..
Hvala na savjetu no zašto ključ 17 ili 18?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja bi preporucil ako se ne razumiješ u traktore-mehaniku da dopeljas nekog majstora da ga dobro pregleda pa bus cul kao je.
Meni se nekak Čini da njemu nije nis .
Gume treba prvo napumpati i vjerojatno nisu lose,a gazda ako ga uopće ne pali vjerojatno je ispustil antifriz ili vodu van.
Ak je tak nalijati vodu novo ulje u motor staviti nove filtere nafte,frisku naftu i probati ga krenuti uz prisustvo gazde naravno.

Moj ima sada 27 god.i prve gume gore i radio je i puno stvari nisu još dirane.
Tak da ni taj ne bi trebao biti los.
Mogle su mu se stvrdnut glumice u cilindrima kuplunga i kocionim i možda spucano koje crijevo od nafte i vode znaci gumeni dijelovi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Ključ 16 ili 17 zavisno kakve su matice na lajtunzima na dizama da bi na brzinu otpustil ako bi krenul u iber turažu.

Oficir, zašto mu treba novo ulje?
Stajalo u karnisteru ili u karteru, svejedno je.
 

Najnoviji postovi

Na vrh