• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 6340

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Može koristiti W s alternatora, može i vanjski senzor brzine.
Kak broji sate ne znam...vjerojatno vremenske kao i svi novi elektronički (ne sumira okretaje motora, ako to misliš).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dobiva li s W na alternatoru impulse ili stalan napon?
Pretpostavljam da dobije impulse i ovisno o učestalosti impulsa pokazuje broj okretaja. Ne bi li za brojanje vremena trebal napon biti konstantan?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
W je izmjenični izlaz jedne faze trofaznog namota alternatora.
Jedino mi nije jasan prijenosni omjer preko remenica, tj. kolika mu je frekvencija prema brzini vrtnje radilice.
Pretpostavljam da je na svakom tipu motora drugačije.
Na takvom bojaču se omjer frekvencije signala prema brzini vrtnje može namještati u rasponu od 1...360, u koracima po 0,1.
Inače, kupil sam takav tahometar sa senzorom (samo je fi 52mm), ali nema tog detalja opisanog u uputama, tak da ne znam jel integrira brzinu vrtnje (broji sate prema brzini) ili računa vremenske sate dok ima izmjeničnog signala (vjerojatno ovo drugo, jer bi onda trebalo namještati).
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Filter i auspuh su složeni sinoć, ostalo je samo podesiti cilindar kvačila kako mi paše da hvata jer sam ga samo nataknio. Provjeriti tekućine i da nema kakvih curkanja i ostaviti ga da laufa par sati na mjestu, pa onda malo obići atar na polugasu.

Plan za razradu je 50rh na INA Super Turbo 15W40, onda 100 - 150rh također na INA Super Turbo 15W40 i nakon toga Shell Rimula R4X 15W40 na kojem će vjerojatno i ostati.

Danas navečer ću vjerojatno napraviti rezime.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Iz ekonomskog aspekta prvenstveno, INA je jeftinija, a neće dugo biti u motoru i to ulje zbog špene i ostalog nije za ništa drugo osim eventualno lancol.

Shell s druge strane je po API specifikaciji iznad INA-e, cijene su tu negdje, razlika na 20L je kakvih 200 - 300 kn, nije nešto puno, ali šteta baciti 500 - 600kn za kvalitetnije ulje koje je zapravo samo medij da pokupi metalne čestice kod razrade.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Naravno, kakva bi to generalna bila da se ne ispostavi da su neki od novih dijelova za Zetora/Ursusa banana... I sada opet nema drugih brezona do utorka 🤦‍♂️ jer moram naručiti poštom, u lokalno trgovini će biti tek za 2 tjedna...


Jučer ujutro ga upalim i ostavim da laufa, odem doručkovati i vratim se, čujem da čekića 🤬 pogledam motor, kad ono slini ulje negdje, pogledam, imam što i vidjeti. Brezon ventil dekla/kape igra kolo! Zašto? Jer brezon je od topljene konzerve napravljen i kod montaže na sva četiri sam osjetio kako postaju "mekani" kod dotezanja, samo ovaj je bio prvi pa sam njega jače stegnuo prije nego sam uvidio o čemu se radi, kod montaže klackalice, taj brezon je i provrtio maticu, a naravno i stari su svi otišli u K kod demontaže pa nemam alternativu. Uspio sam ga malo dotegnuti i staviti par platni da malo bolje stisne dekl da tucka dok ne nabavim nove brezone, a za postavljanje novih budem napravio sistem stege da ga uhvatim za "tijelo" umjesto sistema kontra matice.

U najgorem, a mislim i najboljem slučaju, dat ću napraviti 2 seta kod tokara od pravog materijala jer je ovo kao i brezoni dizne, 4.50kn, a ne može preživjeti montažu i demontažu 🤬🤬🤬

I ne dragi moji, ovo nije jedino što je jako kvalitetno i dobro bilo, bilo je tu još dijelova koji su kerov k, ali o tome kad napravim komplet analizu i sažetak radova.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,684
Meni odavno kolega radi brezone za dizne od imbus vijaka 10.9 a i ove od klackalica ako su originalni u banani. Ali malo si ti možda i prejak ;)
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Znaš koja je ironija, ja sam skeptik kod pritezanja pa ponekada stegnem ispod mjere pa s vremenom moram dotezati, ali se zato provjeravam nakon par sati rada.

Ali ovo je apsurd, nešto što je izloženo konstantnom naporu, temperaturi, mora biti i kvalitetno, a ne napravljeno od tube za paštetu.
Mada, nije mi vrag dao mira sada pa sam ga komplet izvadio van i malo naforcao maticu niže tako da je manje ušarafljen u glavu, ali se dala fino stegnuti klackalica i naštelati ventili, ali svakako ću staviti nove i dati napraviti komplet...
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,684
Rađe daj napraviti od 10.9 vijka i miran si. Inače si koreš pomoči da staviš osigaravajuču maticu bez podloške možeš dobro stegnut a otpustit se nemože.
Naišel sam jednom na brezone za dizni na kojima je bilo utisnuto 4.8 i kaj se imamo čudit...
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,506
Znaš koja je ironija, ja sam skeptik kod pritezanja pa ponekada stegnem ispod mjere pa s vremenom moram dotezati, ali se zato provjeravam nakon par sati rada.

Ali ovo je apsurd, nešto što je izloženo konstantnom naporu, temperaturi, mora biti i kvalitetno, a ne napravljeno od tube za paštetu.
Mada, nije mi vrag dao mira sada pa sam ga komplet izvadio van i malo naforcao maticu niže tako da je manje ušarafljen u glavu, ali se dala fino stegnuti klackalica i naštelati ventili, ali svakako ću staviti nove i dati napraviti komplet...
Najpametnije daj napraviti te bezone od šarafa 8.8 ali koji je 8.8 a ne samo da piše 8.netreba ti 10.9 na 10.9 problem otokariti na mjeru a navoj narezati skoro nemoguča misija a da bude dobar
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Za dize može i običan vijak, ne mora biti štift šaraf i to vozi.
I kaj vredi da šarafe složiš od 12.9 ako gore staviš maticu od (kak veli Box) konzerve od limenke pive.....
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ma ti za dizne su najmanji problem. Kako kaže Muhač, može i običan šaraf, a 10.9 je jeben za narezati čak i na tokarskom. Mada kad čovjek pogleda, koliko puta godišnje skidaš dizne? Jednom ili nijednom, a prije je ovo drugo, pa se isplati kupiti i 10 komada za 4.50kn

Danas uzeo sve 4 nove klackalice jer konstantno čujem kliktanje, a znam kako fino taj motor može raditi, kao mali Yanmari, simfonija.
Uzeo sam i 4 brezona, nisu bajni, ali ajde bit ću osjećajniji ovaj puta.

I jučer složen bočni auspuh jer je lonac bio pun ulja, a ne da se zapaliti jer dobijem efekt topa i samo puca kad ga probam zapaliti pa je zasralo cijeli turbo i širu okolicu 🤬 Plan je bio da bočni slažem kasnije, nakon razrade, ali sam jučer popizdio i složio ga.

IMG_20220221_095600.jpg
IMG_20220221_095635.jpg
 
Na vrh