• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 7340 Major

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Da ti velim nešto iz svog iskustva.
Imam takav traktor 95.g. i prezadovoljan sam s njim. Ima oko 4700 rh i od večih popravaka je bilo zamjena diftunga na glavi. Ujesen berem puno kukuruza oko 80 ha i največi problem mi stvara zračni filter, rješenje je uljni filter koji još nisam nabavio :) Imam susjeda koji je serviser za Bosch pumpe i on je malo podesio pumpu na njemu i sad je to drugi traktor. poslove koji su mu bili teži sad nit ne osječa. Sad jednostavno pjeva. Prošle godine sam kupio isti takav novi i sad najbolje vidim razliku u snazi između njih.
Å to se tiče oranja, imam 2x14" i tu smo napravili grešku, trebali smo uzeti 3x14". Probali smo s takvim i nije mu teško ali je i zemlja kod nas isto dosta laka pa je to onda razlog a i vrlo je bitno kakv je plug, ne vuče se svaki isto. Rotobrane od 2.2m nisu nikakav problem osim kad na njih stavim valjak onda ga malo njiše pri max brzinama po cesti a to je zato što nemem utege napred. Ovaj novi ima i tu je OK
 
B

Bobo

Guest
Ako radi sa 3x14" na knap, stavi mu s rezervom 3x12" i nemas brige...

Kod nas IMT 105KS ore s 3x16" koliko je laka zemlja...

DOBRODOSAO NA FORUM!
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
od Ludbrega sam, u obitelji se bavimo tovom junadi, obrađujemo oko 15ha zemlje.

Ovo što veli Bobo o je ziher, 3x12" i onda si siguran ali velim ovisi i od zemlje ako je laka ide i s 14" i ako se još malo podesi traktor da bude jači onda još bolje
 
B

Bobo

Guest
Da, ako je laka ide i sa 14, ali ako naletis jedne godine na teze uvjete rada, morat ces skidati trecu brazdu kako bi mogao normalno orati.

Stavis si 3x12" i nemas nikakvih prckanja po traktoru da bude jaci. To su mutna posla, i to tebi prepustam na dusu. Znam da to nikada ne bih radio...
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Tovimo do 60 komada.

Nisu to mutna posla Bobo. OK, ni ja nebi nikad dirao takve stvari ali imam tu sreču što mi je susjed ovlašten serviser za bosch pumpe pa mi je to napravio. Al pustimo sad to, a što mislite da nebi bilo dobro rješenje da uzme 3x14 i da po potrebi skida 3 brazdu?
 
B

branko

Guest
nemas nikakvih prckanja po traktoru da bude jaci. To su mutna posla

bobo to ti je vani normalno, pa jd ti je koristio isti motor od 38 pa do 65 ks, i to do 56 ks samo nabrijavanjem pumpe, a od 56 do 62 dodavanjem turba (1350 do 1950 serija) pa od 62 do 86 ks (2250 do 2850). jd navodim samo kao primjer ali i sve ostale firme ti to rade jer im je tako jeftinije nego proizvoditi osam motora za osam tipova traktora, ovako naprave dva i ostalo rade dodatnim podesavanjem pumpe ili dodavanjem turba. 2250 i 2850 sam imao priliku uzivo usporedjivati zajedno s njihovim vlasnicima i na kraju smo doslo do zakljucka da su to isti traktori samo s razlicitom snagom.
 
R

Ratarko

Guest
Ja bih nadodao da se to danas niti ne zove prčkanje po traktoru nego se najjednostavnije i najpametnije riješi sa chip tunningom.
Imam primjer gdje se garancija zadržava na potpuno novom traktoru a oni vam sami stave chip unutra koji povečava snagu za 20 % od nominalne .
Dodatna snaga se na jednostavan način po potrebi uključuje na jedan dugmič na daljinskom upravljaču . Moguča je i samougradnja jer je jednostavno .
Naručiš poštom i opalaa , pet minuta kasnije imaš puno jači traktor :D
 
P

paor

Guest
chipom se vjerovatno rješeavaju samo oni traktori s elektronikom, ne?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
zecky kaže:
Tovimo do 60 komada.

Nisu to mutna posla Bobo. OK, ni ja nebi nikad dirao takve stvari ali imam tu sreču što mi je susjed ovlašten serviser za bosch pumpe pa mi je to napravio. Al pustimo sad to, a što mislite da nebi bilo dobro rješenje da uzme 3x14 i da po potrebi skida 3 brazdu?

Onda ti je po mojem najbolje uzeti proširiv dvobrazdni 12-20 cola!
 
R

Ratarko

Guest
paor kaže:
chipom se vjerovatno rješeavaju samo oni traktori s elektronikom, ne?

Da a to bi ti bio gotovo svaki novi traktor .
Nisam baš zagovornik dizanja snage na traktoru koji je star deset ili više godina.
Kupi novog , začipaj ga , deri sa njim 7-8 godina max. i na prodaju .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko kaže:
paor kaže:
chipom se vjerovatno rješeavaju samo oni traktori s elektronikom, ne?

Da a to bi ti bio gotovo svaki novi traktor .
Nisam baš zagovornik dizanja snage na traktoru koji je star deset ili više godina.
Kupi novog , začipaj ga , deri sa njim 7-8 godina max. i na prodaju .

Ja nisam uopče za takve stvari! Ako očeš jači traktor kupi jačeg i deri koliko volja!
 
R

Ratarko

Guest
Jači je puno skuplji i kako je branko več rekao ne opravdava svoju cijenu kada je potpuno jednak mehanički ( u dosta slučaja ) kao i slabija mu brača.
Zašto biti naivan i kupiti puno skuplji model ako znaš da je i proizvođač napravio upravo to , čipao slabiji model da dobije jači a naplatio nekoliko tisuča eura više .

Chip je dobra stvar , vjeruj mi , zadržavaš garanciju kod MF-a recimo .
 
B

Bobo

Guest
mario kaže:
zecky kaže:
Tovimo do 60 komada.

Nisu to mutna posla Bobo. OK, ni ja nebi nikad dirao takve stvari ali imam tu sreču što mi je susjed ovlašten serviser za bosch pumpe pa mi je to napravio. Al pustimo sad to, a što mislite da nebi bilo dobro rješenje da uzme 3x14 i da po potrebi skida 3 brazdu?

Onda ti je po mojem najbolje uzeti proširiv dvobrazdni 12-20 cola!

LOL, dvobrazni plug, pa daj pogledaj sto si napisao... Kad vec pisemo kojesta, zar ne bi bilo bolje da uzme kao i Krx? Mehanicki prosirivi plug 12", 14", 16" trobrazni plug i gotovo! Ako moze raditi sa 3x14" OK, ako ne moze, lako ga premjesti na 3x12" i gotova stvar. Dvobrazni plug ja nikada vise ne bih kupio, pogotovo za traktor 105Ks...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Tko ima dvobrazdni plug obično ima usitnjene parcele, zar nije bolje ako na dan preoreš 5-10 parcela, buduči da je obično na svakoj parceli drugačija zemlja, ti iz traktora podesiš radni zahvat- ovisno o težini zemlje a ne izlaziti stalno van i micat ručno!

Ti kažeš da nebi nikad kupio za 100 ks traktor 2 - brazdni plug, da imaš Ratarkovu zemlju o večem nebi ni razmišljao!
 
B

Bobo

Guest
Pa da imam ratarkovu zamlju na bih razmisljao ni o 100 KS traktoru koji bi sluzio za oranje. Tamo traktor od 100Ks pos 2x14" plugom ima 5 godina posla i onda je za baciti...

Pazi, nisam rekao da na svakoj njivi stela plug. Kao da mu za 15 hektara znaci prestelavanje.

A rekao sam slijedece: Zavisno od godine i kakva zemlja bude za obradu te godine, da tako sastela plui t ore cijelu godinu. Hidraulicni pomicni plug je preskupa investicija na 15ha zemlje, pogotovo ako se radi o dvobraznom modelu.

Eto po koji put pisem da imam srece da je kod mene zemlja prasina i da je ovdje lako na poljoprivredi zaraditi, posto su manja ulaganja u zemlju, za razliku od vase zemlje koja je naspram moje neobradiva...

Uglavnom, valjda sam zna sto mu je najbolje i kakve parcele covijek ima, te je li brdovit kraj ili je ravnica... To su jako vazni faktori koje on nije naveo, tako da za sada 3x12" ima prednost nad bilo kakvim 2-braznim plugom, sam je napisao da je pogrijesio sto je 2x14" kupio...
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Treba sa tim biti oprezan,vec sada svaki noviji tarktor ima povecanje okretnog momenta pri opterecenju,to je kratkotrajno,(Uzbrdica i sl.)ali pri oranju nije bas pametno cijelo vrijem biti pri velikom opterecenju.
Kod kamiona je slicno,ali kod njih je ogranicenje transmisija koja cesto strada.
 

Najnoviji postovi

Na vrh