• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

Downunder

Novi član
Tu od
8 Kol 2020
Poruka
6
Pozdrav.Ova poluga(41) bi se trebala moći izvuć,i ponovno vratiti bez ikakvog skidanja,rasklapanja kućišta?
Zamjenio bih dva o-ringa(39),sumnjam da mi zbog njih bali ulje na kućištu,ništa kritično.

4wd-cardanshaft.png
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Pozdrav.Ova poluga(41) bi se trebala moći izvuć,i ponovno vratiti bez ikakvog skidanja,rasklapanja kućišta?
Zamjenio bih dva o-ringa(39),sumnjam da mi zbog njih bali ulje na kućištu,ništa kritično.

View attachment 42866
Nema šanse jer ti je pod broj 29 kajla koja će ti najvjerojatnije smetati,a i komad 38 će ti se pomaknuti,a najvjerojatnije će ti ispasti i komadići pod brojem 28
Znači ulje van iz mjenjača cijela ukapčalica dole pa rasklapanje
Pazi da ti ne padne na glavu jer nije baš lagana,kad skineš dva šarafa na njihovo mjesto navojna šipka i matica i polako
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,807
Ima šanse jer je osovina s te strane na koju ide van taman debela da ispadne van skupa sa kajlom.
A kaj se tiče da se bu raspala vilica i štifti na kanđi to se riješava na način da se osovina gura van sa osovinom istog promjera koja drži vilicu na mjestu i obrnutim postupkom se vrača nazad.
Mislim da smeta kutija od akumulatora, a mislim da smeta i još nekaj ali se nemrem setiti kaj bi to bilo.

U svakom slučaju je jednostavnije izvaditi kompletnu ukapčalicu, ali onda treba osim ulja i kardan otpajati.... a možda je prilika odmah prebrtviti i izvod kardana
 

Downunder

Novi član
Tu od
8 Kol 2020
Poruka
6
Da na tu vilicu i 2 štifta nisam obraćao pažnju,vjerovatno bi spala čim bi se izvukla osovina,i onda bi tek bio raspašoj.Znači kad bi se radilo praktički bi se trebalo skinuti,rastaviti komplet kućište,osovine,zupčanici, da bi se promijenila 2 o ringa...auuuu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,807
Nikam nebu otišla ako radiš na način na koji sam opisal
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Za onu kajlu nisam bio siguran,jer je na slici teško procijeniti debljinu debljeg dijela,a za kanđu da se ugura dodatna osovina je jako dobra ideja,svaka čast na ideji Muha
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,807
A jebaj ga, moral sam se snajti kak god sam znal nebi li si olakšal muku u svakom poslu koji sam delal.
 

dankec1912

Član
Tu od
11 Lis 2019
Poruka
53
Pozdrav,
Imate li preporuku za majstora za Zetor (5011) u okolici Koprivnice?

Zimi, prije sljedeće sezone bih trebao:
  • podešavanje zazora konusno-tanjurastog zupčanika
  • sređivanje hidraulika (skače i diže tek pod gasom nakon npr. višesatnog oranja),
  • podešavanje dostepenog kvačila
  • podešavanje ili popravak blokade diferencijala (poneka ulovi, uglavnom ne)
Hvala unaprijed!
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
kako znaš da ti nevalja zazor konusno tanjirastog baš me zanima u akademske svrhe?
 

dankec1912

Član
Tu od
11 Lis 2019
Poruka
53
kako znaš da ti nevalja zazor konusno tanjirastog baš me zanima u akademske svrhe?
Getriba je bila pretresana pred 5-6 godina, mijenjano je nekoliko zupčanika i ležaj spojničke. "Zazor" je podešavan "od oka", da ne podere papir. Kad je traktor pod opterećenjem i otprilike srednjim okretajima, čuje se nešto poput tuljenja, a kad idem nizbrdo ili je pod manjim opterećenjem, kao da se malo zaletava, kao da ima lufta. A gle, to je moja pretpostavka... eh sad, kad odem pravom majstoru - on će znati točno (pa napišem da li je bilo do toga, ili nešto drugo).
 

dankec1912

Član
Tu od
11 Lis 2019
Poruka
53
Rekel bi da je neko vrijeme bilo OK, tj. nisam skužio da se tak ponaša. Tad sam ga samo povremeno koristio samo za prijevoz, vuću prikolice. Teško je reći, no čini mi se da je s više korištenja zvuk sve izraženiji.
Sad kad malo povezujem, možda zvuk dolazi od pumpe hidraulika. Pretpostavljam da se ona znala čuti na temeraturama ispod nule, odmah nakon paljenja te neko vrijeme.
No, zvuk se čuje u recimo oranju ili vući prikolice uz brijeg), tj. pod opterećenjem, pa zato povezujem sa konusnim. Jedino se on "štelao" kod skapanja. Primjer, jače se čuje (kod vuće prikolice) u 4. uz brijeg na pola gasa nego na punom.

Muha, pitaš jer imaš neku ideju od čega bi moglo biti? Nije da tražim dijagnostiku, samo opisujem za što mi sve treba majstor. :)
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Kod mene se u 4. čuje zujanje u brdu sa teretom a ostale brzine nista. A konusne i mi tako stimamo na reduktorima ,ubacimo papir i mora biti maloo zazora.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,807
Pitam jer mi je čudno za kaj su stelali konusno tanjurasti par kad su geribu popravljali, jedino ako su mjenjali i osovinu od konusnog.....
Da bi to pošelali trebali su i reduktore skidati.

Pišeš tam da je mjenjano nekoliko zupčanika i ležaj spojničke.
Taj mjenjač ima još hrpu lagera pa možda neki od njih tuli jer ako su zupčanici mjenjani špena je morala u njima završiti pa ih je trebalo sve promjeniti.
To kaj se čuje u 4 je skoro pa klasika, 4 je najdalje od naj jačeg lagera i ako se otpustila spojnička (ona tri vijka kaj drže lager u kučistu) zubi kad su uzubljeni proizvode zvukove.
5 je direktna pa zato zvuka nema.

Ne mora biti da je tak, samo na glas razmišljam.
 

dankec1912

Član
Tu od
11 Lis 2019
Poruka
53
Evo kronologije koliko se sjećam.

Par puta mi je ostal u dvije brzine, a i kak je spojnička imala lufta tak su po piksi dobili neki zupčanici. Lupkal je uglavnom kad se išlo rikverc. Uglavnom, išlo se u rastepanje jer je hidrulik odjednom pustil i nije htel dizati. Toliko se špene nakupilo na filteru hidraulike. Onda je na spojničku nanesen sloj grafita umjesto igličastog ležaja (ak se ne varam). Reduktori su išli dolje radi slaganja kočnica. Odonda mi dobro ne zubi špera.
Eh sad, idealno bi bilo sve pogledati, kontrole radi i tad bi se znalo "kaj je kaj". Možda pretjerujem, a možda i ne. Imamo taj traktor od '94. i ja ga jedini vozim. Imam jednu sliku kak je to tad izgledalo.

Nego, Muha, imaš nekog za preporuku ko bi se htel time baviti u sljedećim mjesecima?
 

Prilozi

  • IMG_20150523_124557.jpg
    IMG_20150523_124557.jpg
    40.2 KB · Pregleda: 24

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,807
Neznam baš da je grafit bil u pitanju. Najvjerojatnije piksa od lezaja, tak su se nekad spojničke popravljale jer su bile skupe.
Ako su metnuli grafitnu čahuru vjerojatno bude trebala druga spojnička, možda se raspala pa opet ima lufta i zato tuli u 4.

Nemam pojma ko bi se sa veseljem primil toga posla, ali znam da to kaj si nabrojil za delati najvjerojatnije bude dosta koštalo.
Pitaj toga ko ti je to slagal prije par let da opet popravi.
 

dankec1912

Član
Tu od
11 Lis 2019
Poruka
53
Fala, budem probal saznati kaj je točno delano pa napišem bez nagađanja.
Nekak sumnjam da budem dobil istog majstora, zato sam i išel pitati. Ako ne nađem nekoga za sve dio oko getribe - barem da riješim dio oko hidraulika, špere i duplog kvačila. To je ono kaj kroz sezonu treba, a getriba - valjda bude još durala.

Znam da se nitko ne bi htel loviti ispravljanja tuđeg posla.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh