• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Poštovani g "MUHA" obraćam se Vama da podijelite svoje ogromno iskustvo samnom ( a pročitati će i ostali forumaši). Moj problem oko boš pumpe već svi znaju pa ću to preskočiti, ona trenutno čeka ugradnju dok ja uz pomoć forumaša pokušavam otkloniti uzrok. Rezervoar ispran, u gorivo dodano malo ulja i danas sam htio zamijeniti ulje u motoru, a kad sam ispuštao ulje primijetio sam da uz ulje izlaze i neke nakupine kao totmast, odlučio sam skinuti karter a kad tamo taloga ( kao totmast) za oko 2 litre, i sito pumpe je sa donje strane bilo u tom talogu. Mijenjao sam ulje na traktorima nebrojeno puta ( na ovom prvi put) ali karter nisam nikada skidao pa me zanima da li je to normalno da ima toliko taloga? Da se nije prošli vlasnik malo "zaigrao" pa dodao u ulje previše aditiva da poboljša podmazivanje (čitaj pripremio za prodaju) pa zbog toga toliki talog?
I na kraju još jedno pitanje, da li umjesto brtve kartera koja je pukla prilikom skidanja mogu koristiti silikon kao na slici?
Lp
Više puta sam se susrel sa takvim talogom.
Nije normalno da je takav talog unutra. Treba potražiti uzrok, a sama neredovita izmjena nije uzrok. Jedino ako stvarno unazad 10 let nije ulje mjenjano.

Brtvu kupi novu, a diht masa bu dobra.

Ovo je slika kartera od čovjeka kojem vjerujem da je bil redovit oko izmjena ulja.

 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Sve ovisi kakvo se ulje koristi, najjeftinije se najviše i rastura tokom svog životnog vijeka. Nije isto nasipati neko mineralno bzvz ulje bez imena i prezimena i neko polu sintetičko ili sintetičko ulje branda koji drži do sebe i svog ulja = ugleda.

Bude i začepljen filter zraka, pa vuče na dupe i troši ulje, onda meštri sipaju i lancol samo da izdura dan pa kasnije kuku meni...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Vidiš da i Zeks more biti mastivurdač ko i IMT 🤭
U ovaj Zetorov karter je točeno Ina super 5 ulje. Vjerujem da INA još koliko toliko drži do svog imena mada nije neki brend
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Više puta sam se susrel sa takvim talogom.
Nije normalno da je takav talog unutra. Treba potražiti uzrok, a sama neredovita izmjena nije uzrok. Jedino ako stvarno unazad 10 let nije ulje mjenjano.

Brtvu kupi novu, a diht masa bu dobra.

Ovo je slika kartera od čovjeka kojem vjerujem da je bil redovit oko izmjena ulja.

Redovito jednom godišnje ili se gleda na sat pa na 120- 150 sati. Dolaze k nama kamioni od jedne firme na servis pogledam po servisnoj i kartici napravil je 78xxxxkm od zadnjeg servisa,zove šef da provjeri jel su negdje drugdje mjenjali ulje,veli ovaj pa nismo nije još ni godinu dana od zadnje izmjene.
 

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Vidiš da i Zeks more biti mastivurdač ko i IMT 🤭
U ovaj Zetorov karter je točeno Ina super 5 ulje. Vjerujem da INA još koliko toliko drži do svog imena mada nije neki brend
A uzrok taloga može biti osim kvalitete ulja sigurno još puno toga u motoru?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Na slici kartera koju sam postavil prostim okom se vidi uzrok taloga.
Ne treba servisna knjiga ni analiza ulja
 

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Pozdrav svima, žmigavci mi ne rade,(nije da mi baš trebaju osim na registraciji )jučer sve ok, danas ni jedan! Kad prebrikam dovod struje na osigurač od žmigavaca rade, znači nemam struju na osiguraču a ni na prekidaču od žmigavaca, svjetla dugo i kratko koja su na istom prekidaču rade. Da li netko zna šemu spajanja žmigavaca tj. gdje da tražim kvar, da li idu preko nekog releja prije automata i prekidača ili...?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ako nema na osiguraču, neće biti niti na prekidaču, dakle, traži odakle dolazi struja prema osiguraču, izoliraj krivca (žicu) i ustvrdi gdje je prekid, ili provedi novu žicu.

P.S. Obično struja za žmigavce ide preko boš brave.
 

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Ako nema na osiguraču, neće biti niti na prekidaču, dakle, traži odakle dolazi struja prema osiguraču, izoliraj krivca (žicu) i ustvrdi gdje je prekid, ili provedi novu žicu.

P.S. Obično struja za žmigavce ide preko boš brave.
Riješeno, kod mene tri crvene žice idu s alnasera, jedna deblja na alternator i dvije malo tanje prema kabini, jedna na kontakt bravu a druga na osigurače, taj preko kojeg između ostalog rade i žmigavci i ta je bila u prekidu ( pregorila žica a izolacija čitava, čudno da se nije istopila na mjestu pregaranja, a i zašto nije pregorio osigurač od 10A!?) Zamijenio žicu i sve ok, a do riješenja sam došao uz pomoć slike na kojoj piše da na te osigurače ide "živa struja" ( oznaka 30) a takva struja može doći jedino s aku (alnasera) ili kontakt bravice, a najvjerojatnije je napravljeno tako da žmigavci rade bez kontakta pa je ostala jedino ona druga žica s alnasera i bi tako!!!
 

Prilozi

  • Screenshot_20230825-142840.png
    Screenshot_20230825-142840.png
    127.5 KB · Pregleda: 3

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Istrunula ili pregorila.može slika?
Ja bi rekao pregorila, bila boje kao kad je bakar na previsokoj temperaturi, nije normalna boja bakrene žice, vidljivo na slici (kratki komadić je dio te žice a ova druga je normalna bakrena žica)
 

Prilozi

  • IMG_20230825_164430.jpg
    IMG_20230825_164430.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 17

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Pitanje je kaj ju je prekurilo, možda nebi bilo loše provjeriti grije li se opet da nebi trebali vatrogasci.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Jel bila fercinata na kraju? Loš spoj jer se otpusti pa se grije.
 

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Jel bila fercinata na kraju? Loš spoj jer se otpusti pa se grije.
Ma jedna strana zalemljena na stopici i stegnuta s žicom od aku a druga čvrsto zategnuta na osigurač a kraj žice je" fercinat", nije samo ufrkano, a pregorila je na mjestu gdje cijeli snop žica od alnasera i alternatora ulazi u kabinu ( ispod kabine). To mjesto je obloženo s nekim gumenim ili sličnim materijalom i žica nije (pretpostavljam) dirala masu a i da je sigurno bi pregorio osigurač. Provjeriti ću sutra da li se grije pri radu , od žmigavaca nebi trebalo, jedino što je s tog osigurača prelaz na još dva u susjednoj kutiji od 4 (ima tri osigurača) a koji su tamo potrošači neznam , shema iz uputa je nepregledna.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
I sad ju fučkaj. Ovaj veli izgorela, ovaj tvrdi istrunula...
Svejednoj joj je kad više nije bila vodič
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa nemre žica izgoriti na jednom mjestu ..može ako istrune 90 posto licni a onda jedna izgori jer ne može podnjeti struju tereta .
Ako žica izgori od opterečenja izgori od početka do kraja .
 

Najnoviji postovi

Na vrh