• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zimska proizvodnja povrća

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ma nećeš toliko uništit zemljište, evo ja sam 2 godine zaredom sadio rajčicu i sad idem papriku. Poslije ćemo šarat s ostalim jedno 2 godine pa opet po istom. Barem je takvo moje iskustvo ali ja nevodim nikakve kontrole zemlje, analize i slično, čisto na temelju ostalih godina proizvodnje i ne vidim neki veliki pad (naravno tu je i vidi se po prinosu i uporabi vodotopivih) koji se nebi mogao poravit u roku 3-4 godine.

To svakako nije previše dobro utemeljeno mišljenje ali ako netko u praksi tvrdi da je tako, onda je sigurno ja možda ne primjećujem ili imam sreće. Jednostvano nemam drugog izbora.

Ali evo slika moje trenutne proizvodnje;
Srebrenac
IMG_20141120_144346.jpg

Mrkva
20150130_165227.jpg

Špinat
20150130_165238.jpg

Špinat 2
20150130_165331.jpg

Srebrenac/rotkvica
20150130_165255.jpg

Salata
20150130_165215.jpg
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@samko
Jako lijepo sve to izgleda u Vasim plastenicima plastenicima.
Ja vjerujem da fiziologija biljaka radi tako, da jednostavno biljke treba rotirati po familijama, jer ispustaju odredjene toksine pri svome razvoju. Ali mislim i da je malo previkano da 4-5 godina ne treba saditi istu kulturu na tu parcelu. Po bolestima ni ja jos nisam skontao da ima nekih problema. Siguran sam da bi dobili zdravije biljke u svakom pogledu (vidljivom i nevidljivom), ali zelje su jedno, mogucnosti sasvim drugo..
Da covjek ima kasiku na traktoru i da ima velika prostranstva, pa da ostavi nekoliko dana za izmjenu zemljsita, sve bi bilo ok.. Ali opet kazem, zelje i mogucnosti su razdvojene u ovom slucaju. Postoji mogucnost sterilizacije zemljista termickim putem, ali je i to veliki posao i trosak. Kako sam informisan, ljudi plodored sredjuju vodonik peroksidom, ali ne bih da ulazim u to.. Ipak zelim da dovedem zivot i prirodu u svoju bastu. :-D

@johabica
Hhahahahahaha.. Ja sam primjetio da pisete dosta zapetljano kad covjek pogleda na prvu, ali je nevjerovatno jednostavno i konkretno kad covjek dva puta procita. :-D
Umjetnost je to sto radite! :-D
I da, izvinjenje, ja se mahinalno obratim odredjenoj osobi, ali se poruka odnosi na sve clanove. Ima nekolicina clanova cijoj prozvodnji se divim, ali to ne znaci da nekog manje postujem. ;-) Ovdje smo iskljucivo da pomazemo jedni drugima..

Ja cu ukljuciti grasak u svoje plastenike, kako bih dobio 4 familije u dve godine..
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav Stjepanoviću.Ono o obaveznom plodoredu je malo teško izvesti u plasteniku,pogotovo u kontinentalu gdje zbog vremena ne možeš puno toga rotirati a pogotovo ako imaš visoki plastenik koji je skup. U njega sadiš ono što je visoko prinosno : rajčica, paprika, krastavac, a to je povrće istoga roda koje poboljeva od istih bolesti.Johabičina taktika djeluje. Osam godina sadim rajčicu na isto mjesto a posle nje salata.Sadnja iste kulture više godina na jedno mjesto osiromašuje zemlju jednim elementima a zagađuje drugima ( višak).Nisam nikad radio analizu zemljišta osim provjere Ph vrijednosti.Svake godine uradim dubinsku pripremu za rajčicu, ubacim stajnjaka,calciferta,raznog otpada i trifender ,malo pripazimo pa kako bude.Dok god ima dobrih " bakterija" ima i loših,ali dok su god u nekoj ravnoteži je ok.Ubaciš što više prirodnih stvari da se tlo obnavlja.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@sanja9479
Slazem se u potpunosti! Druge opcije na zalost nema, a da je tako prakticna..
Na kraju kad skroz izgubim ravnotezu u plasteniku, izbacicu zemlju negdje na njivu i uvesti novu.. Ali u svakom slucaju, sto vise zrelog stajnjaka, to ce i zemlja biti produktivnija.Takodje bih volio da negdje pronadjem sta se zapravo desava u zemljistu osim sto ponestaje odredjenog sastojka, koji je dominantno potrosen od strane jedne kulture. Malo vise sam analitican, ali sta da se radi.. nije poljoprivreda bas tako naivno zanimanje. Uglavnom je potcjenjena kao najprimitivnije zanimanje, ali samo od strane onih koji zaista nemaju pojma o njoj ili od onih koji su samo pokusali, pa se nisu snasli.. Svaki ozbiljan proizvodjac zna da je to ozbiljna nauka, koja je ekstremno fundamentalna. I da, ja sam poljoprivredu i upisao zbog simpatija i postovanja prema toj klasi ljudi koji se trude i rade, jer je zaista zahtjevan posao koji uzima covjeka u cjelosti..

Zivjeli poljoprivrednici.. I ja zajedno sa njima. :-D
:drink:
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
:(clap): hvala svima koji ste se ukljućili u ovaj razgovor,puno ste nam rekli i time pomogli.Svako Vaše iskustvo je nama ogromna pomoć.
...
Što se rajćice i njenog plodoreda tiče,vani ili unutra svejedno..saglasiču se sa @sanja9479..naime prije nekih 15 i možda više godina sam negdje proćitala da se čak preporuča da se rajćica sadi na isto mjesto barem 3 godine,da njoj to i jako odgovara..,iz moje prakse to zaista i je tako,naravno svake godine treba gnojiti i dognojavati ako je moguće stajskim zrelim gnojem.To isto važi i za patliđan pa čak i krompir,probala sam samo sa rajćicom i patliđanom po 2 godine za redom i nisam se razočarala.
Šteta da imam samo jedan mali 30metarski plastenićić od prošle godine,pa ne mogu sve ovako kao vi posložiti,puno svega :(inlove):,ali pošto je samo za obitelj biće svega po malo,barem se nadam :icon_weed:
Hvala i za veće slike baš je ok da se ljepo vidi sve.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
Trenutno se bere salata u negrijanim plastenicima na kontinentu.....koja sorta vam se pokazala kao najbolja za preko zime....koja prije dođe i postigne bolju težinu ???
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Nolanie RZ od kristalki, a jukebox od puterica je dobar ali pati ga rubna palež ponekad.
 

Najnoviji postovi

Na vrh