• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zimska proizvodnja povrća

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo i moje salate :)
Danas slikano . :D

Prijatelju, a nije li ti lišće salate nekako čudno. (da se tako izrazim) Ovdje lijevo od ruke izgleda kao da je poprskano herbicidom!!
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Evo i moje salate :)
Danas slikano . :D

Vrlo teški uvjeti za salatu, vidi se da trpi velike hladnoće, samo se čudim zašto je nisi pokrio sa Agrill-om, a pomoglo bi joj i neko antistresno mikrobiološko gnojivo da lakše podnese velike hladnoće.
 
Z

ztesin

Guest
Druze nije prskana herbicidom, nego je trpela mrazeve oko -10 c .....
Jos je ona i dobra za razliku kakva je trebala biti :) sad kad malo otopli oporavice se ona ;)
 
L

LIMA

Guest
Oprosti prijatelju,malo mi oko ćoravo, reci , ovo nije na kap po kap nego na šprice usađene u ovo crijevo po sredini?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
šta još saditi u plastenik sada pa da dođe do 12mj., mislim u negrijani plastenik?
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
:icon_biggrin:
Društvo,mogli bi postaviti po koju sliku onoga što Vam sada raste u plastenicima,negrejanim i grejanim..ima nas amatera pa bi rado pogledali i nešto naućili :biggrin: :(y):
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
ovako je to kod mene,i još ovih dana sijem u turama rotkvicu ,ali to nisam sliko ,nema se šta vidit,luk je još narasto slika je od prošlog tjedna
 

Prilozi

  • Fotografija-0030.jpg
    Fotografija-0030.jpg
    82.8 KB · Pregleda: 101
  • Fotografija-0031.jpg
    Fotografija-0031.jpg
    78.1 KB · Pregleda: 102
  • Fotografija-0016.jpg
    Fotografija-0016.jpg
    70.4 KB · Pregleda: 106

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
A mi malo beremo, malo sadimo, malo sijemo
 

Prilozi

  • CAM00679.jpg
    CAM00679.jpg
    75.2 KB · Pregleda: 92
  • CAM00674.jpg
    CAM00674.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 88
  • CAM00677.jpg
    CAM00677.jpg
    76.1 KB · Pregleda: 70

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
Ovo dobro izgleda.Koje sve kulture se mogu uzgajati preko zime u negrijanim plastenicima, i koji su rokovi sjetva,sadnja,berba za te kulture.
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
ovako je to kod mene,i još ovih dana sijem u turama rotkvicu ,ali to nisam sliko ,nema se šta vidit,luk je još narasto slika je od prošlog tjedna

Ja oduševljena ovime (Y) odlično.
Imam par salatica,rastu polagano :icon_super:
kasnim sa svime ali stignem lagano..steći iskustvo.
...
Johabica vidimo se u sredu!

A mi malo beremo, malo sadimo, malo sijemo

..wauu,kaj ti je iskustvo i trud :icon_keel:,odlično.

Ovo dobro izgleda.Koje sve kulture se mogu uzgajati preko zime u negrijanim plastenicima, i koji su rokovi sjetva,sadnja,berba za te kulture.
Koliko se ja educiram..može svašta,Googl je "zakon" za istraživanje.. :icon_e_biggrin:
...
Npr.:
http://www.agroinfotel.net/index.ph...rokovi-sadnje-&catid=10:povrtarstvo&Itemid=26
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ti budem u srijedu doma,muž bude na placu - ne na sajm, ako ga spremim kaj bude išel unovčiti malo salatice. Sajam baš nešt sada ne kotira - krivo je ovo vrijeme, nije salata smrzla po vrtovima, a niti je pokrita snijegom pa imaju ljudi svoju,a na placu gradska čeljad ipak nešto malo kupi....

A ćeš morati skoknuti do mene ako oćeš kapučino srknut (ovo je zapravo poziv iz računa - ostalo mi dvadesetak sadnica salate, pa da se ne bace.......)
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
..Privatne poruke molim, idemo tamo..:icon_weed:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
:icon_biggrin:
Društvo,mogli bi postaviti po koju sliku onoga što Vam sada raste u plastenicima,negrejanim i grejanim..ima nas amatera pa bi rado pogledali i nešto naućili :biggrin: :(y):

Imamo svega, negrijani plastenici, salata (slike u temi salata), kupus (slika u temi kupus), blitva (slika u temi blitva), špinat, mrkva, rotkvica, peršin, celer.
Peršin i celer posijani (prije tjedan dana) u kontejnere i griju se na temperaturi 18-22*C, mrkva posijana prije 10-ak dana(pokrivena agrilom), rotkvica prva tura iznicala, druga tura posijana prekjučer (biti će još dvije ture), špinat sijemo od 10.01 svakih desetak dana turnus - imamo već dvije iznicale ture i jednu tek posijanu, blitvu sadimo na foliju također u turnusima(svakih osam dana). Jučer ispikirali papriku baburu....radi se tuta forca....opasno spremamo sezonu:(happy):
Još razmišljamo o sjetvi cikle u plasteniku ili prije sijati u kontejnere(grijati i ubrzati) ima li tko iskusta?
evo slike špinata
2v0gb2r.jpg
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Petulla nemoj te slike tolko smanjivat, daj ih da budu 640x480. Steta lijepih slika :icon_biggrin:
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Petula, hajde napisi svoje rotacije koje primjenjujes u plodoredu.. npr. moja jedna rotacija je:
1. kupus u martu mjesecu (prvi put ove godine)
2. crvena paprika (roga) krajem petog mjeseca
3. mladi luk u jedanaestom mjesecu

E sada, ovo je dobro, medjutim jesam li sledece godine opet posadio paradajz ili papriku, ja vise nisam u plodoredu, jer bjezim od onog da paprika (ili paradajz, jer je i paradajz ista porodica biljaka kao i paprika) posle paprike ide tek za najmanje tri godine, a preporucljivo je i 4-5 godina..
Koju sledecu kulturu zasaditi da popuni proljetno/ljetni dio sezone, jer posle ove kulture moze da ide spinat ili salata u 11 mjesecu i oni nastavlja plodored?!
Idealan bi bio grasak, grah ili mahune, ali je slaba racunica gajiti ih u plasteniku.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Pravo je umijeće držati se šireg plodoreda u plastenicima s obzirom na intenzivnu proizvodnju. Držimo se pravila da nikad ne sadimo dvije glavne kulture u jednoj proizvodnoj godini - primjer kupus(krstašica) i paprika(pomoćnica). Znači jedna glavna kultura i jedna ili dvije iz porodice glavočika(salata) i lobodnjača(špinat,blitva). Mi vrtimo četiri glavne kulture u pet objekata koliko imamo - lepirnjače(mahuna), pomoćnice(paprika,rajčica) ,tikvenjače(krastavac) i krstašice(kupus,rotkvica,korabica) sa međuusjevima(salata,blitva,špinat,). I tako vrtimo u krug.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
A, kazi mi da li se takva rotacija imalo odrazi na bolesti biljaka ili samo na prinose? Odraz na prinose je zanemariv, jer imam dosta stajnjaka i komposta u ponudi pa mi nije problem svake godine oplemenjivati zemljiste, ali ako se odrazi na bolesti uzrokovane "zagadjenim zemljistem", onda je problem. Tada mi je jedino rjesenje da ili izvozim zemljiste iz plastenika i uvozim novo ili da termicki ocistim zemljiste..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hvala na pitanju,iako nje za mene.
Ajde da već jednom i to reknemo, jer ako nitko ne pita, ja se ne sjetim reći.
Ništa od toga - preorati na 40 cm - koji više - manje, bolje više ako se može i to je to.
Kada je ono bilo problema - zadnjih nekoliko godina kada su bila jako vruća ljeta - u plastenicima sa zemljišnom fitoftorom, a bilo i sklerotinije i plutavosti i tako nekih kerefeka, za fitoftoru su nam plasirali Fonganil , to je ono što sam i ja idiotkinja plačala dvije i pol tisuća kuna litru- a matremu, u panici i frci sam bila, pa sam i Quadrisa miješala - je da je to bila dobitna kombinacija na kratke staze - ali ipak dobitna, ali je koštala, a i karencu naravno ima, a znamo da je zemljišna problem u berbi. Čak sam i nekom svojom logikom - jer da sam pitala fitopatologa, bio bi mi sigurno rekao - ne benavi ženo - preko kpk i bakar puštala - isto bilo dobro, i jeftino, naravno, ali mi nije bilo svejedno zbog stanja zemljišta nakon aplikacije - tko zna šta će sve taj bakar osim plamenjače utamaniti -pa sam došla do zaključka da bi onda Kaptan bio praktičnije i jeftinije rješenje,ali njega nisam isprobala,ušlli smo u jesensku sezonu, temperatura tla se spustila ispod optimalne za razvoj patogena, smirivalo se stanje, berbe bile u toku i tako smo sezonu završili.I onda je meni sinulo - ajde da iskušamo ono što nas profo učio davno - zašto je sve korisno duboko oranje. Pa sam ja svoga muža nagovorila da mi nakon deset godina podrivanja plastenika, plastenike preoremo. I to najdublje moguće. I preorao on to fino, i posadili mi papriku tamo gdje je sezonu prije dvadeset posto zemljišna upropastila - i nije bilo jedne zaražene biljke. Niti prošle godine niti predprošle. Ajd, neka se uvijek nađe, ali to se sada broji na prste jedne ruke....
A nisam rekla da sam i Trifender koristila, zaboravila sam, ma da. Ali isto sa na kratke staze rezultatom.
Zapravo, bit svega je da sam izgubila i novaca i živaca dok nisam došla do najoptimalnijeg i najjednostavnijeg rješenja.
Hm,kada sada čitam ovo što sam napisala, pere me nekak osjećaj da i nisam najjasnije objasnila,jel.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh