• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zračno ili vodom hlađeni motor

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kak misliš pothlađeni? pa nakon par minuta on postigne normalnu temperaturu...naš je bio jednom pregrijan i to u tanjuranju je puko remen od turbine i motor je odjedamput stal...za 15 min smo zamjenili remen pa za to vrijeme se več i ohladil i upalil je normalno i nastavilo se raditi i bez problema još i sad ide motor...baš smo gledali sad nakon par godina kad smo ga predihtavali i cilindi nemaju ni jedan ris ni nisu pojedeni a još su orginal a fala bogu ima podosta radnih sati...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kad je jako hladno napolju a radi pez nekog opterecenja onda teze postizu. ali ne svi traktori. mnogo bolje podnose vece radne temperature od tecnoscu hladjenih. na to sam mislio. kako kod njih meri temperaturu , preko temp ulja ili ima sondu na stublini da meri.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Recimo rusi vazdušno hlađeni imaju neku klapnu koja se dodaje uza ventilatora i time se smanjuje protok vazduha
E sad , ako rusima vazdušar ne radi u podhlađenom režimu onda neznam kome bi mogao :icon_rofl:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
E sad , ako rusima vazdušar ne radi u podhlađenom režimu onda neznam kome bi mogao :icon_rofl:
hehe ova ti je dobra...

sad neznam kak imaju ostali zračnjaci ali torpedo/deutz imaju nešto kao indikatore za temperaturu koji se zašarafe u glavu motora u onaj navoj kaj zgleda kaj cjevčica sa suprotne strane glave nego je auspuh...član torpedo TD 45 bi trebal znati o čemu govorim pa možda malo bolje objasnit...a ako ne onda budem probal nači tu temu gdje sam to pročital
:icon_idea:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
gasna cev otprilike ko i za vodeno hladjenje sto meri. teze je na vazdusaru regulisati radnu temperaturu jer se mora naci kompromis strujanja vazduha kad je hladno i vruce vreme. nemaju nikakav termostatski rezim .zato tolerancije u sklopu su vece i oni podnose lakse . ali sagorevanje u tim motorima je losije dok nepostignu radnu temp.konstrukcija prosta i zahteva minimum odrzavanja im je veliki plus. nemoj misliti da ih kudim jer ce i kod mene nadam se stici ove godine vazdusar najverovatnije vladika rusi su smislili sistem konusa za zimu smanjivanjem strujanja ali kod njih su masine predvidjene od -40 do +50 da rade.zato i jesu vaki naki sto pricaju ali te uslove retko koja masina moze
 
Posljednje uređivanje:

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
hehe ova ti je dobra...

sad neznam kak imaju ostali zračnjaci ali torpedo/deutz imaju nešto kao indikatore za temperaturu koji se zašarafe u glavu motora u onaj navoj kaj zgleda kaj cjevčica sa suprotne strane glave nego je auspuh...član torpedo TD 45 bi trebal znati o čemu govorim pa možda malo bolje objasnit...a ako ne onda budem probal nači tu temu gdje sam to pročital
:icon_idea:

Tako je. U glavi je predviđeno mjesto gdje se postavlja senzor (osjetnik, davač, kako tko zove). Evo neke slike sa interneta preuzete;

http://img21.imageshack.us/img21/5856/deutz.jpg

http://img192.imageshack.us/img192/1599/image00001fp.jpg

a evo i samih senzora, također preuzeti sa interneta;

http://imageshack.us/photo/my-images/11/slika0144.jpg/
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ovo na sondu je dobro posto meri na glavi ili stublini. sad sam video na onoj slici gde je na strani ventilatora jer me covek pitao da mu temp nepokazuje a nemoze da vidi nigde senzor. zato sam te to pitao i ovaj sistem je mnogo bolji i meri stvarnu temp. kod rusa ide preko temp ulja a to nije tacno. temp. ulja je veca .ako je temperatura 90 stepeni radna za ulje je oko 100-120 .po nekom pravilu koje sam citao. ali za ruse to nije ni bitno jer su tako resili i da se zna orjentaciono samo gde je.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
I vazdušno hladjeni motori imaju termostate.Npr. peglica ima u onom kučištu iza razvodnika termostat sličan nekom mehu harmonike i on otvara i zatvara protok vazduha kroz cilindre.Kod hladnog je zatvoren a onda se polako otvara.Kod starijih motora npr. deutz je sistem hladjenja bio sličan visko ventilatoru tu su okretaji ventilatora bili zavisni od temperature ulja.Mali vazdušari nemaju ništa kod njih je samo koliko okretaja motora toliko hladi.L.P.:eek::
 

dalibor.gumbas

Novi član
Tu od
3 Velj 2013
Poruka
12
Kod nas je Same sestak turbo sa zracnim hladjenjem, i za sada nikakavih problema sa njim, o pregrijevanju ni rijeci
Iako je stric malo u pocetku bio skeptican na zracno hladjenje
Ostali trktori su vodeno i isto nikakavih problema, mislim da je u principu svejedno kakvo je hladjenje, bitano je kakav je traktor.

Dobra fora je bila kada je buraz, koji je inace bio u inostranstvu kada je traktor kupljen, pa kada je dosao pred zimu krenuli da provjeravamo antifriz, a on kaze ajd sad i na traktoru da provjerimo, a ja i stric :lol:
To vidim kao jedinu prednost u odnosu na vodeno hladjenje, ako se to uopste moze nazvati nekom prednoscu :scratch

bok, mene zanima kako je grijanje bilo riješeno na tom same-u, možda električno?
:icon_scratch:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
I vazdušno hladjeni motori imaju termostate.Npr. peglica ima u onom kučištu iza razvodnika termostat sličan nekom mehu harmonike i on otvara i zatvara protok vazduha kroz cilindre.Kod hladnog je zatvoren a onda se polako otvara.Kod starijih motora npr. deutz je sistem hladjenja bio sličan visko ventilatoru tu su okretaji ventilatora bili zavisni od temperature ulja.Mali vazdušari nemaju ništa kod njih je samo koliko okretaja motora toliko hladi.L.P.:eek::

ako verujes imao sam 2 peglice i bar 10 sam jos odrzavao a to nisam video. ima klapnu za grejanje unutrasnjosti ali regulaciju ne. rec je o starijim tipovima pa nemogu reci za poslednje serije a znam da je zadnja imala vodeno hladjen motor od 700cm. cesto su se pregrevale pa sam digo ruke od njih.visko ventilator je jako redak jer je i skup a ume zakazati cesto. zato je vecina na direktno hladjenje . na skupljim modelima se i potrude uraditi ali vecina se vata na ustedu u svakom pogledu pa time i jeftinija resenja.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
ako verujes imao sam 2 peglice i bar 10 sam jos odrzavao a to nisam video. ima klapnu za grejanje unutrasnjosti ali regulaciju ne. rec je o starijim tipovima pa nemogu reci za poslednje serije a znam da je zadnja imala vodeno hladjen motor od 700cm. cesto su se pregrevale pa sam digo ruke od njih.visko ventilator je jako redak jer je i skup a ume zakazati cesto. zato je vecina na direktno hladjenje . na skupljim modelima se i potrude uraditi ali vecina se vata na ustedu u svakom pogledu pa time i jeftinija resenja.

Ja uvek stojim iza toga što napišem.Više od 30 godina u avtomehaniki a peglice sam i servisiro u servisu zastava.A visko se najviše upotrebljava u težkoj mehanizaciji(kamioni avtobusi i jaka gradbena).Visko imaju i vodeno hladjeni motori.L.P.:drink:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
onda su to kod nas verovatno skidali. vecina se pregrevala cesto [planinski kraj] pa su izbacivali. znam za visko da vece masine imaju i na automobilima sa vodenim hladjenjem i dan danas se ugradjuju. imao sam rekorda sa viskom koji je otkazao a majstori nisu znali zasto se grejao. prebacim ga na direktno i dan danas je u upotrebi. ali cesto i zakazuje i to sam se uverio na mnogim vozilima. ali sve ima svoj vek a kod nas je kad crkne menjaj.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
samo je pitanje u kvaliteta viska pa zato kak dugo drži..evo još i danas imamo stari američki visko iz 67 god koji je bio na kamionu...ostavili smo si ga za uspomenu na kamion koji je vozio do sad pred 3 god kada je stala firma....znači oko 40 god se vrtjelo i još je kao novo...a kamion je sprešao bok te pitaj kolko...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
amerikanac kad nesto uradi on uradi ali je i skupo. da znas samo na mercedesu koliko sam ih izmenjao dok sam u servisu radio.[putnicki program] to im je boljka .ali kazem to je zbog naseg traljavog odrzavanja. svi teraju dok se nepojavi problem pa kad pregreju onda kuku. da je skup jeste ali da je dobar sistem regulacije to jeste. samo sto kazem pretezno se koristi na skupljim i jacim masinama gde opravdava cenom kvalitet stroja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Peglajzer je obično umjesto toga termo rješenja imal letvu urađenu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Sve znaš, ništ netrebam pripovedati :icon_e_wink:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
moju sam pregrejao u po zime koliko me iznervirala. a leto nije docekala
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
To je korisno za bilo koji motor (za motore s turbopunjačem obavezno), najbolje ga je ohladiti vožnjom bez opterećenja, recimo do kakve birtije:supz:, da nije baš na ler gasu, zrak struji jače oko motora, uglavnom majka:D
mora se i gazda ohladit s kojim gemištom
 

Najnoviji postovi

Na vrh