• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Re: akumulatori

evo ja danas htio upalit traktor nakon nekih 7 dana, kad ono neće. ne može ni okrenit anlaser. probam napunit akumulator, al izgleda da nis od toga, punio se pola dana, i opet ne može ni okrenit. jel moguće da tak krepa odjednom? prošlu subotu upalio na zub i radio i sve bilo ok. koji mi predlažete, onako da je dobar odnos cijene i kvalitete, treba mi neki od 70 - 75 ah. ovaj CROWN radio nekih 5, 6 godina i bio sam zadovoljan

S koliko ampera si ga punio i koliko je napon na ćelijama kad ga napuniš i kad krepa?

Sam postupak racunanja punjenja olovnih akumulatora je veoma jednostavan : struja x vreme = amper sati.
Naprimer, ko je akumulator punjen 12 sati strujom od 3 ampera znaci da je u akumulator "ubaceno" 36 Ah.

Struja se smanjuje sa porastom napona, pa to ne znaci da je svih 12 sati akumulator punjen strujom od 3 A

........

Sumnjam da bi ga s tri ampera uspio 'probuditi' u nekom normalnom vremenu, ako uopće i bi.. Pogotovo traktorski akumulator. Možda dobiješ nešto iz njega, ali vrlo kratko..

P.S. Neki dan sam startao kamion s dva boscheva od 140 Ah (nije greška u njima). Kad otvorim tiristor na max, puni preko 200 A i treba mu minuta da digne struju u akumulatore..
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: akumulatori

Opet ti sa trik pitanjem
Nije trik nego ono kad od šume ne vidiš drveče .
more bit alkohol .

A zašto on (definitivno je prazan jer ne okreče , a novi je jer je tek kupljen ) ne vuče više ampera kad ih je imal na raspolaganju .
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Re: akumulatori

ma imam ovaj mali obični punjač, mislim da je 5 ampera. mjerio sam multimetrom, napon je 11,9 bez punjača, a kad se puni onda je 12,4.
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Re: akumulatori

ma imam ovaj mali obični punjač, mislim da je 5 ampera. mjerio sam multimetrom, napon je 11,9 bez punjača, a kad se puni onda je 12,4.

Pokušaj izmjeriti napon kad ga napuniš, bez punjača. Onda optereti akumulaator i ako mu ubrzo padne napon, onda je oslabio i treba ga mijenjati..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: akumulatori

To je i radio , punio ga dva dana ..i nije htio upaliti ..pa to ja skužio od prve

mali.alen

Jedino kaj još ostaje do konačnog odbacivanja akumulatora je preko kablova ili drugog .
tako odbaciš sve ostale sumlje oko instalacije i uređaja .
Akumulator ima kapacitet , koji pada starenjem , eksplatacijom i još par nevažnih faktora .

Prije dvije sedmice on je imao kapacitet (dovoljno struje ) za jedno paljenje, sada više nema ni za to .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Re: akumulatori

tak ce i bit. jos cu to probat. iako mislim da je najvjerojatnije aukumulator u pitanju. od sinoć do jutros pao napon od 12,3 na 10,4
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Re: akumulatori

tak ce i bit. jos cu to probat. iako mislim da je najvjerojatnije aukumulator u pitanju. od sinoć do jutros pao napon od 12,3 na 10,4

Onda je najvjerojatnije gotov...:s:
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Re: akumulatori

kakvi su ovi akumulatori bez održavanja. Vaša iskustva bih molio. vidim da su malo skuplji od običnih, al me zanima koje su prednosti i mane.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: akumulatori

Skupi su , brate skupi .
Ja ne znam kaj je promjenjeno u akumulatorima ali ja nisam 10 godina uljevao vodu unutra .
Ili prebrzo odlaze ili su punjeni teškom vodom .lol:
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Re: akumulatori

kakvi su ovi akumulatori bez održavanja. Vaša iskustva bih molio. vidim da su malo skuplji od običnih, al me zanima koje su prednosti i mane.

Neće ti se dogoditi da prdnu zbog neodržavanja..:(nod): Ostalo je relativno.. (omjer cijene i kvalitete uspoređen s ostalim akumulatorima u ponudi). Moraš odvagnuti jesi li spreman dati više za toliko više kvalitete.. Uvijek velika dilema..:cool:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: akumulatori

kakvi su ovi akumulatori bez održavanja. . .
Ti akumulatori imaju samo veće posude za vodu iznad ćelija, a zatvorene naljepnicom. Pa ako ti je ispravan sustav punjenja baterije, onda im je tvornički dolijano dovoljno vode za dobar dio vijeka trajanja.
Nakon kaj mu prejde garancija, otvori čepove i prekontroliraj nivo vode, te po potrebi dolij. Na taj mu budeš način povećal vijek trajanja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: akumulatori

Aha...

Navadno da novi Topla akumulatori ne valjaju više, odnosno da nemaju kvalitetu više kao što je nekad bila...Imao dva od 100 Ah crvene na traktorima, jedva su izdržali oko 3 godine...a nekad je topla znala po 6-7 godina izdržati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: akumulatori

Kod mene jedna topla drži več jedno desetak godina .
Drži napetu žicu da ne ispadne labuđi vrat na zadnjoj strani kuče
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: akumulatori

Ti akumulatori imaju samo veće posude za vodu iznad ćelija, a zatvorene naljepnicom. Pa ako ti je ispravan sustav punjenja baterije, onda im je tvornički dolijano dovoljno vode za dobar dio vijeka trajanja.
Nakon kaj mu prejde garancija, otvori čepove i prekontroliraj nivo vode, te po potrebi dolij. Na taj mu budeš način povećal vijek trajanja.

Tačno tačno , i fazon je u tome da je ta količina koja je ustvari rezerva ''programirana'' da traje skoro kao garantni vijek , kažem skoro jer uvijek ako se akumulator intezivno koristi to ne bude dovoljno za garantni rok i nakon toga redovno crkava
Fazon je u tome da oni krknu naljepnicu preko čepova sa natpisom BEZ ODRŽAVANJA što je ustvari samo jedna nedorečena prevara , čista prevara
Ovime mislim na klasične olovne akumlatore bez održavanja , neki drugi su neka druga priča

Još jedan savjet , ako nosite akumulator na reklamaciju , obavezno ga prije toga stavite na punjač i ostavite preko noći da se puni , znači ono standardno punjenje sa 1/10 struje , ne bojte se što ćete ga odnijeti punog na reklamaciju jer kada oni izvuku dijagram iz njega ako nevalja mora pokazati da ne valja :drink: a ako je prazan i koncentracija kiseline ispod dozvoljene granice opet neće priznati reklamaciju
Isto tako ako je akumulator otvoren (odnosno nije fabrički zatovren preko čepova) provjerite nivo tečnosti u ćelijama jer ako fali tečnosti opet vam neće priznati garanciju
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: akumulatori

sto se tice akumulatora svi su se uopsteno po kvalitetu iskvarili. namerno se rade sa felericnom celijom do dve da izdrzi garanciju ako moze i kraj. na reklamacijama prodje mali deo i njima je proizvodjacima super. kad je blek horse sombor poceo da radi akumulatore to su bili ekstra .mene je prvi 10 god sluzio besprekorno a sad nisu nizasta i vec oho godina unazad nisam nijedan njihov kupio niti cu i ubuduce. sve feler do felera. ono sto nemoze da prodje u izvoz tj. feleri utapaju na nasem trzistu. e meni nece. sto se tice kiseline dok je dobar akumulator i punjenje adekvatno kiselina miruje.kad je to u godinama i prepunjava alternator onda cesto hoce faliti u nekoj celiji. kod mene je bosov akumulator vec 7 god i nefali ni kap kiseline.dok je dobar on je dobar i sve se normalno desava.ali sa nekvalitetnim akumulatorima to nije bilo tako. celija ili dve koje su felericne u njima cesto vri kiselina i uvek je htelo faliti .
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Re: akumulatori

Prošle god u 11 mj stavili smo novi Munjin akum 140 Ah na zetora, i jednostavno je neki dan umro prek noći, trakotor u leru nakon 4 sata rada ga nije napunio, na punjač ne reagira a servis se zatvorio i sad 100 muka s njim... Kupujmo Hrvatsko hahahah
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: akumulatori

Garancija 12 mjeseci, pa po isteku treba kupiti novi?? :)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: akumulatori

Zimus sam kupovao za malog ferca akumulator i u munjinoj trgovini stari i iskusni majstor mi nudi topla,što više reći,ali nije pravilo,evo na autu Varta već 8 godina izdržala ali osjećam da joj ovo zadnji mandat,uglavnom problem je što ima jednostavno puno akumulatora sa felerom i oni se uvijek negdje utrpaju
 

Najnoviji postovi

Na vrh