• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: akumulatori

Imaš li radio?

Priključi voltmetar (područje 20 mV) između "-" kleme i mase, pa očitati napon. Vi del budeš jel ga prazni

Tu ti je opisano kako probat jel vuce struju,ako vuce onda možeš vadit osigurače jedan po jedan dok ne prestane vuc i našao si problem,a ko nisi vičan tome električaru to bolje prepusti.

A i večina servisa ti ima testere za akumulatore,napunjeni akumulator se odnese i istestira.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: akumulatori

Punio sam akumulator nekih 2 sata i upalio je bez greške,vozio sam rolobale sjenaže i valjda ga je dofilo kolko je trebao,nesvjetli mi lampica od akumulatora,nije ni svijetlila.
Znači može bit i do radija da on izvuče struju ako nije dobro spojen,jer kada ostavim maskicu na njemu onda stalno svijetli i kada je ugašen zato i skidam maskicu dolje.

Akomulator uvjek ima malo života da bi mi radio sat na traktoru,samo kada okrenem ključem umjesto da mi se upale sve kontrolne lampice on na displeju samo pokaže neke brojke i krepa.
Nemam baš nekog električara blizu da mi to provjeri,ako mi opet izvuče struju u nekom periodu od 2-3tj onda budem morao ga nekome odvest ili kupit onaj prekidač za struju i namontirat ga.

Još mi preporučite neke kablove za paljenje od kolko ampera.Pitao sam u trgovini kaže da nemaju i da moraju bit što jaće,ima samo ovakve dali ti kablovi su dovoljno jaki za upalit traktor??
http://www.njuskalo.hr/image-w920x6...cine/kablovi-paljenje-400a-slika-43448578.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: akumulatori

Niš koristi. Debela izolacija, malo bakra, kleme tanki lim.
Radije kupi dobar punjač, jer ga "oživi" za pol ure, ili onaj mali u Lidlu, koji akumulator održava punim.

Sklini za početak klemu i ostavi ga tjedan dana, pa onda probaj paliti. ože se dogoditi da akumulator ima veliko samopražnjenje (tj. grešku), da ne nagađamo.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: akumulatori

Ako ti radio uvijek svijetli onda počni od njega i spoji ga preko nekog prekidača, ne bi preporučio da stavljaš sklopku za isključivanje akumulatora jer traktor ima elektronike pa to nije poželjno.
U prodaji nećeš kupiti kablove dovoljne snage za pokretanje traktora sa praznim akumulatorom nego ih je bolje složiti sam, a turiranje gasa kada se pali preko kablova može samo biti pogubno za alternator na vozilu koje donira struju a nije od velike pomoći.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Re: akumulatori

Svaki novi ima sklopku, pa ne znam sta bi mu skodilo. A to samo lijeci posljedicu, a ne uzrok.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: akumulatori

Sve sam ti napisao,nemoj čekat da se opet isprazni,probaj jel ga neki potrošač troši ili odnesi nekome tko može istestirat akumulator da ga vratiš dok još ima garanciju ako je do njega.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: akumulatori

Tu ima puno elektronike i treba dobro sve provjeriti. Jedna od varijanti je i regulator napona koji je kod modernijih alternatora elektronički, a za to ti opet treba majstor.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: akumulatori

Svakako mu je isplativije vozit odmah na početku majstoru da vidi nego nagađat i gubit vrijeme i čekat da ubije akumulator i da mu istekne garancija.

Od kud si da ti nekog električara se preporuči ko ti je blize od forumaša?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: akumulatori

Kupis multimetar (vise ces dati majstoru) skinem plus klemu i na jedan kraj spojis prikljucak multimetra, a drugi prikljucak multimetra spojis na klemu plus (slobodna)prije toga si podesio multimetar na najvise mjerno podrucje, iskljucio sve potrosace, i postavio prikljucke multimetra u odovarajuca mjesta na multimetru A i ona druga, neznam napamet, ako je digitaln trebalo bi da nema struje, ili neki mikro amperi samo, odnosno bez otklona kazaljke, krenes od najviseg mjernog podrucja i spustas se nize radi preciznosti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: akumulatori

Kada smo već kod isprobavanja dali vuče struju , to može da se uradi i sa malom sijaličicom koje se nalaze u instrument tabli obično , to je ona mala ubodna.Bitno je da je što manje snage.
Samo skineš jednu klemu i između kleme i stubića akumulatora spojiš tu sijaličicu , ako svijetli (ili škilji) vuče ti negdje struju.
Naravno da ovo nije pravilno niti pouzdano testiranje ali je najjednostavnije za nekoga ko nema iskustva sa elektrikom.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: akumulatori

to ce otprilike moci pokazati (ako sijalica tinja a snage je recimo 1 W) 0,1 A, sto je sasim solidan test, ako vec nema instrument, i ako ti prayni aku za jednu noc, struja 0,1 A to nije u stanju uciniti ni za 100h,
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: akumulatori

Imam problem oko paljenja auta u zadnjih par dana. Radi se o akumulatoru. Prije 15-ak dana aute neće upalit. Tuku releji i odmah mi je bilo jasno kaj je - akumulator prazan. Kako i zašto, ne znam !?? Nakon punjenja, sve je radilo kak treba do prije tri dana. Akumulator opet slab i auto ni da okrene. Čak se ni releji nisu oglasili. Napunim ga, sve radi kako treba. Auto nije palio zadnja tri dana. Spremam se danas kupiti novi akumulator, a on kresne na zub.
I kaj sad da ja mislim ? Zašto se to tako dešava ?
Imam tester za akumulator i on mi pokazuje da je 100 % pun, a signalizacija za punjenje/pražnjenje mi pokazuje OK !
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: akumulatori

To ti nije tester u biti,testere ti imaju servisi večinom i oni onda mogu provjerit i startnu snagu i kapacitet itd

Provjeri si mase za početak i daj provjerit akumulator.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: akumulatori

Ma znam da to nije pravi. Imao sam priliku biti u Aku stanici i vidjeti kaj je i kak radi pravi tester. No nije ni ovaj loš. Dobro pokazuje. Služi svrsi.
 

Prilozi

  • tester 1.jpg
    tester 1.jpg
    59.5 KB · Pregleda: 93
  • tester 2.jpg
    tester 2.jpg
    53.3 KB · Pregleda: 80

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Zgzac nije taj tvoj tester loš i nevjerujem da ti krivo pokazuje?
A da ti auto negdje neizvlači struju??
Ja sam imo taki problem na vectri,bio nekaki rele u kvaru,nekad se iskljućivo a nekad nije pa mi izvlaćio akumulator?
Nisam siguran al mislim da mi je bio u kvaru rele od grijaća zadnje šajbe?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: akumulatori

I kak prokužiti taj relej ? Kod mehaničara na testeru, ili kod autoelektričara na testeru ?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: akumulatori

Vidi dal ti je dovoljno zategnut remen i izmjeri napon punjenja. Provjeri elektrolite u akumulatoru ako se može.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

To bi prije bio poso za električara,bude on našo u čemu je problem!
Neznam kakav auto imaš,probaj nekoliko dana preko noći skinit klemu sa akumulatora pa ako bude palio u jutro kako treba onda je akumulator u redu(ne prazni se sam)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: akumulatori

Spremam se danas kupiti novi akumulator, a on kresne na zub.
I kaj sad da ja mislim ? Zašto se to tako dešava ?
!

Po ovome što si napisao sam prilično siguran da tvoje punjenje akumulatora treba detaljno provjeriti prije konstatacije da je akumulator za zamjenu.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: akumulatori

Misliš na provjeru alternatora @savo ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh