• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Kupujem akumulator od 140Ah za traktor. Kaj bi preporučili od kvalitetnijih akumulatora? Ništa TQ i sl…
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,099
Ja kupio u trgo agenciji kupio yuasu i super sam zadovoljan. 3 godine garancije mislim da ima
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Za one koji misle da su novi akumulatori bog i batina, vjerujem da nikada niste probali te iste akumulatore nakon kupnje, a prije montaže provjeriti multimetrom? Vidjeli bi da neki budu i ispod granice, i da bi ih trebalo dopuniti prije montaže, ali imaju skladišni kapacitet pa upale i onda kreće ciklus puni me - prazni me pa nakon par godina "***** ti akumulator" te i te marke.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Ovo kaj Mane veli je najtočniji odgovor za današnje akumulatore.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,039
@bane1978 kupi novi akumulator, stavi ga u auto i zapali auto par puta, i izvadi ga van. Nakon par mj nema kapi struje. 10000000%.
Mislim da si u krivu
Dakle Iz iskustva
Imam doma novi ciak akumulator koji koristim za el.pastira mjesec dana godišnje,i koristim ga za tresač maslina 2 tjedna godišnje i ostalo stoji u garaži
Znači znam ako bi ga trebalo održavat,ali više puta i zaboravim na njega,ako se sjetim malo ga ispraznim i napunim nakon dva mjeseca,ali često se desi da ostane i 6 mj. netknut
Znači spremljen je full napunjen i nakon 6-8 mj nediranja mu je napon 12,6 v,i kao takav "neodržavan" traje oko 5- 6 god
Znam da se akumulatori prazne i da ih nije dobro držati van upotrebe,ali tako je kako je znači u prve 3-4 god izgubi kroz 6 mj -10 mj 0,5 v jer kad ga skinem sa punjača kao full napunjen napon mu je 13,1 v,a sa 12.6 upali auto bez problema
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Čekaj kaj znači spremljen je full napunjen?
Ja znam kad akumulator iz dućana novi staviš u auto i imaš ga par dana u autu i izvadiš ga, staviš nekam u podrum /garažu i opet nakon par mj ga staviš u auto, /kamiom on nema kapacitet.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
U JNA sam, između ostalog, vodio brigu o akumulatorima. Svaki mjesec su išli na punjenje iako su bili u skladištu!
Svaki mjesec, i svaki od njih je imal svoju knjižicu u koju se sve upisivalo.
To se zvalo kondiciranje akumulatora.
To se radilo baš radi toga jer su uglavnom stajali van upotrebe.
Ja sam bil u akumulatorskoj godinu dana i tam smo ubijali dosadu isprobavajuči kojekakve gluposti..... ponekad nismo imali vremena za punjenje pa smo samo štembilj vudrili....
Kad se radilo po PS-u opkuhali su se čepovi, akumulator je bil napunjen odgovarajučom strujom punjenja, nakon kaj se ohladil nadolijana je detilirana ili ispražnjen elektrolit ako je bilo viška i svaki obavezno startno ispitan.
I opet se dogodilo da je neki umro iznenada.

Uglavnom, akumulator ima samopražnjenje i dobro ga je nadopuniti ako se ne koristi. Novog prije ugradnje obavezno jer obično stoje mjesecima pod pultom u dučanu.
Nekad su bili suhopunjeni, neznam jel toga ima još danas, ali i oni nisu imali pun kapacitet nakon formiranja....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bane

Recimo na početku da mjerenje napona nije pravi način mjerenja..to je za silu ,udomačilo se jer je jednostavno i lako dostupno.
Ako več tako radis jer tako radimo svi ili večina nakon punjenja napon mjeri nakon par sati..najbolje drugi dan.
Ako je drugi dan napon 12.6 V i poštivao si mogučnosti punjačau A x sati punjenja h =kapacitet Ah postoji šansa da je akumulator pun.

Kad nakon vremena napon padne 0.5 V kapacitet je na cca 30 %..i velika je šansa da auto upali.mora upaliti i s 10% kapaciteta..
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Za sad imam u ponudi Bosch za 155€ i Varta 230€. A kaj s održavanjem? Ima onih kao bez…
 
Na vrh