bane
Recimo na početku da mjerenje napona nije pravi način mjerenja..to je za silu ,udomačilo se jer je jednostavno i lako dostupno.
Ako več tako radis jer tako radimo svi ili večina nakon punjenja napon mjeri nakon par sati..najbolje drugi dan.
Ako je drugi dan napon 12.6 V i poštivao si mogučnosti punjačau A x sati punjenja h =kapacitet Ah postoji šansa da je akumulator pun.
Kad nakon vremena napon padne 0.5 V kapacitet je na cca 30 %..i velika je šansa da auto upali.mora upaliti i s 10% kapaciteta..
Iskoristio budem prigodu da samo još malo dopunim ovaj prilično ispravni komentar.
Mjerenje napona neopterečenog "bilo kojeg akumulatora" zapravo ne dokazuje ništa, a najmanje to da bude efikasan u dugotrajnom radu.
Na pražnjenje akumulatora u stanju mirovanja, ako ništa drugo važan utjecaj ima da li je čista njegova površina i kolika je vlažnost "mjesta skladištenja". Dok je akumulator u svakodnevnoj upotrebi, čas se prazni, čas se puni i tako u nedogled, prilikom tumbanja, skakanja stroja dolazi do nevidljivih prskanja elektrolita i nevidljive mikroskopski sitne kapljice se nađu na kutiji akumulatora. Kod starterskih je akumulatora elektrolit razrijeđena sumporna kiselina, pa njezine oku nevidljive kapljice na površini akumulatora provode struju i malo po malo prazne akumulator. Tome naravno doprinosi i vlaga u zraku i eto nevidljivog načina kako nestaje struja iz punog akumulatora.
Prilikom dopunjavanja več korištenih akumulatora, kućnim punjačima, morate računati s tim da su to jednostavni sklopovi od slabih transformatora, te s poluvalnim, ili punovalnim ispravljanjem kako koji. Velika večina je bez mogućnosti regulacije, struja punjenja podešava se sama. Dok je napon praznog akumulatora manji struja je velika, kako napon raste, struja pada. Na kraju akumulatori počnu "kipjeti" dolazi do intenzivnog razvoja plina "praskavca" i tu treba struju punjenja minimizirati i najbolje punjenje isključiti.
Evo ja sam neki dan imao u rukama 4 kom akumulatora, svi su pokazivali kao napon praznog hoda preko 12V skoro 13V. Na kratkotrajni priključak jačeg trošila na čak 3 kom je napon trenutno padao ispod 5V, samo se jedan zadržao na oko 9V. Čim sam skinuo trošilo, za cca 5-6 sekundi evo opet napona iznad 11,5V. Dakle
mjerenje napona akumulatora bez omskog opterečenja ne pokazuje ništa.
Inače za to imamo i tzv. vilice s otpornicima, več prema kapacitetu akumulatora s kojima ih testiramo pod opterečenjem. Ispravnom i dobrom akumulatoru, dok ga time opteretim ne smije napon pasti ispod 9V, ako padne, akumulator može u zamjenu za novi. Vi to možete kod kuće mjeriti dok verglate s anlaserom i ne smije napon padati na klemama akumulatora ispod 9V, ako je akumulator 12V nazivnog napona.
PS
Vidim da mnogo kolega jako insistira na naglašavanju i predlaganju nekog imena, ili tipa akumulatora, moram samo reči da ni ime ni tip danas više ne znače ništa.