• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

alati i strojevi domače izrade koji nisu usko vezani za poljoprivredu

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
826
Ima li netko iskustva sa izgradnjom čerupaljke za piliće? Mene zanima koliki broj obrtaja treba imati dio čerupaljke koji se vrti, tj velika remenica. Također me zanima gdje nabaviti one gumene čepove i po kojoj cijeni?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,323
Za broj okretaja stvarno neznam. Ja sam na svojoj složil onak od oka i ispalo je dobro.
Prste sam uzimal u Valpovu (našel broj na njuškalu) od prehrambene gume, navodno su bolji.
Više o tome imaš ovdje
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
826
Ok, Fala!

Imam jedan motor od 1400 obrtaja pa ga mislim spojiti na remenicu od vešmašine. Valjda bude dobro.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,323
Stvarno neznam kolko se ovaj od veš mašine , kojega sam ja koristi, vrti.
Remenicu veliku sam koristil od bubnja, a osovinu motora sam moral malo smanjiti, na najmanje moguče, jer je bilo prebrzo.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Evo doso danas u jednoj kombinaciji samo moram vidit jel ce mi rezna ploca od flexa ic gore il ce trebat radit neki prsten i treba jos mala dorada stitnik malo jos ploce i nepravit da mogu pod kutom rezat!!

 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Juče traktorski danas štucer koja vrsta je sutra na redu.Za flex šajbu češ morat ležište šajbe postrugat sa 30mm na 25,4 i obrata mora imat više (origi ima 3900 obrt.).Sa malo volje če ti uspet.:icon_thumright:
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
jel ima tko kakav prijedlog kako vadit kostice od buca,rucno ide presporo a kombajn nitko nema u blizini
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Nema veze bude se sve sredilo stitnik i vecu remenica na motor i sve ostalo sta ce trebat nece bit problem napravit jer dobiveno skoro dabe moram pokosit pol rali trave stare, pograbit i popalit tolko me je kostalo:):)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Početna brzina (s novom šajbom fi300) smije biti 100 m/s (piše ti na šajbi).
Dakle, osovina bi se trebala vrtiti 3200 rpm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Ima li netko iskustva sa izgradnjom čerupaljke za piliće? Mene zanima koliki broj obrtaja treba imati dio čerupaljke koji se vrti, tj velika remenica. . .
180...170 rpm za bubanj promjera 500...600mm
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Šajba fi 300 se može vrtit do 6400 obrtaja da dobi oko 100m/s.Fi 400 do 4800 obrtaja.SWATY ima takve podatke.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Abarth, imaš praf. Pogriješil sam jer sam napisal 100m/s, a računal sam s 50.
Je, do 6400 rpm.
To znači da bi omjer remenica trebal biti 2:1 za dvopolni motor.
Na Bučinoj slici izgleda omjer remenica premali, pa bi samo trošil šajbe s lošim efektom rezanja.
 
B

bosniahos

Guest
Dobro ako jest trava i na ravnom,pazi s vatrom.Moja slobodna procina to če te koštat ko juha svetog Petra.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Remenicu cu dat kolegi da mi napravi na tokarskom stroju i da imam vise utora na izbor radi ove pile za drvo a i zlu netrebalo nek se nade ma trava nije strasna to cu lako rijesit mozda necu ni palit mozda pokupim prikolicom i u sumi samo iskipam lako cu rijesit bitno da mu tu parcelu ocistim!!


Naso danas u svojoj hrpi sta skupljam ko hrcak i stitnik za pilu i plocu samo ga treba malo doradit i odlican!!


Sad imam pitanje mala remenica je promijera 6cm jel dovoljno 12cm pogonska da dobijem odgovarajuci broj okretaja za reznu plocu??
 
Posljednje uređivanje:
B

bosniahos

Guest
Kad se radi naknadni proračun onda se treba uzet u obzir više parametara
.Odprilike kreče se od smisla namine i izdržljivosti kroz trajanje vrimenskog opterećenja.
U sami krajnji proračun ulaze fi pogonske osovine +broj okretaja i snaga pogonskog motora a tek onda prilagođavanje putem primarne i sekundarne remenice.
Dobro je uvik znat koja je ubodna sila potrebna za drvo,metale ili plastične materijale.Eto tako bi to išlo onako amaterski rečeno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Slabo je to za tarnu pilu. Da je bar motor trofazni. Jel to remen 13?
Fi 60 je (pre)mala, no ak ju nećeš mijenjati, pogonska bi trebala biti fi 122, da ne prejdeš 6400rpm u praznom hodu.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Meni treba za prerezivat cijevi jer lakse mi je odrezat kut s njom jos ce dole na plocu ici kutomijer i da mogu rezat cijevi za vrata i prozore jer trenutno je pogonska remenica 10cm a ova druga je 6cm a nju vise nemogu smanjit znaci pogonska bi bila dovoljna 12-12.5 cm da remen je 13 jel ce bit dovoljno jak motor za moje potrebe samo cijevi??
 

Najnoviji postovi

Na vrh