• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
hahahahah ova ti je dobra, a kako sam se ja to pogubio? jako dobro znam koja ide kuda ali tako tanku zicu nisam vidio ni na zvucnicima pa sam zato pitao
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
ako se koriste kombinirke, tronket i ostala prirucna sredstva, tada plastika na izoliranim stopicama puca....

ako se koriste klijesta tome namijenjena, tada je jedino nestrucnost operatera razlog pucanja plastike...
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
hahahahah ova ti je dobra, a kako sam se ja to pogubio? jako dobro znam koja ide kuda ali tako tanku zicu nisam vidio ni na zvucnicima pa sam zato pitao

Ah... kad imaš jake zvučnike s debelim žicama....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
Pitanje, kak ispitati alternator koji je skinut dali je ispravan bez da ga se ugrađuje?
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Bez rotacije nemože se ispitati ispravnost, bar ja neznam metodu....:icon_scratch:
Vidim kod autoelektričara, kao ispitni sto el.motor, neko ležište od drveta gde se stegne i našpanuje kajiš altenatora, neki polovični akumulator nakačen ...i meri instrumentom, bukvalno kao da je na kolima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
Ok, tak sam si i mislil, ali sam samo priupital za svaki slučaj.
Još jedno pitanjce.
Jel ima veze smjer vrtnje kod alternatora?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
A kad je namontiran, u radu.
Jel onda ima veze smjer?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mogla bi se otpustiti matica na remenici ispitati možeš da ga vrti remen od upaljenog Zetora :icon_thumright:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
Matica nije problem, to bu Loktit rešil ili kirner. U najgorem slučaju švas aparat.
Ni ventilator nije problem, pofrkal bum mu pera.

Ali jel bu tak filal?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
NAaravno da bude filal ..i ništa ne diraj .
Nego gdje si došao do alternatora koji vrti kontra?

vaš velečasni
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
Motor se vrti, nazovimo to, kontra :icon_scratch:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Videl sem negda još dok sam bil mali da je neki stari autoelektričar ispitival alternator tak da mu je spojil sijalicu s grlom na dve žice (ne pitajte me kam, to me taj put nije zanimalo, no vjerojatno znate kam), namotal je špagu za paljenje na remenicu i naglo ju povukel da ga zavrti. Ako se sijalica zapalila onda znači da puni, ako nije, onda valjda ne puni.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
možda dinamo , alternator ne ..a sigurno je da je ispitival , ali je pitanje da li je ispital

vaš velečasni
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Mogel je, ak je alternator bil od PZjca, koji je imal rotor od ugljičnog čelika, s velikom remanencijom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
A kad je namontiran, u radu.
Jel onda ima veze smjer?
Zavisi o alternatoru. Pogledaj jel su nosači četkica okomiti na klizne prstene. Ako jesu, moglo bi, no moraš postaviti nove četkice tak da se upašu na stranu vrtnje.
Ventilator bi mogel biti problem. Ako sfrčeš krila, bude u umbalansu i brzo bu uništil prednji lager. Najbolje bi bilo nabaviti ventilator za drugi smjer.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sječam se točno, alternator skinut s golfa 1 ubačen na moj 565, tak ga je čovjek ispital kak sam napisal i zasvjetlila mu je sijalica dok ga je naglo zavrtel na potez špage.
 

Najnoviji postovi

Na vrh