• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
Ja nema pojma, on je donesel sve kaj treba i pospajal.
Vidiš, uopče ga nisam pital jel ispravan, ali kad gasi onaj žmigavac valjda je :icon_scratch:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
Dok ja skupim peneze za Tomu i dok najdem ono kaj tražim več se bu alternator od stajanja pokvaril.
Ali, nikad se nezna. Javili mi se neki ljudi sa interesantnim cjenama, sutra idem glet jednoga.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imam na 565 alternator od golfa1, mislim da je 55A, sad kod generalne sam stavil novi klinasti remen, nazubljeni i to onaj malo kvalitetniji, no javlja mi se jedan problem.
Trenutnu struju na akumulatoru mjerim 13.9v, s uključenim potrošačima 13.8v akumulator je 135Ah
Na oko sve fino sjeda na sve 3 remenice i fino vozi, ali događa mi se to da kad radim u noći s radnim svjetlima da cvili remen, a napet je baš onak kak mora biti, možda čak i mrvicu jače, uglavnom napet je.
Kaj je tu greška, dal preslab alternator ili nekaj drugo?

Od potrošača radi sljedče: 5 pozicija 5w, 4 radna fara 55w i radio, to je najčešče i onda hoće cvilit remen, pogotovo ako bi još upalio i kratka svijetla.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
edosoko , ništa bez akumulatora i pobude , bušilca prištedi izradu nosača a ne ignoriranje ožičenja .
a ja mislio......:icon_scratch:
naravno akumulator na stolu, kleme, stopice, žarulja.......al ništa
sad vidim da uopšte nema nekog opterećenja, ja sam to ipak držao u škripu :D:
Dok ja skupim peneze za Tomu i dok najdem ono kaj tražim več se bu alternator od stajanja pokvaril.
Ali, nikad se nezna. Javili mi se neki ljudi sa interesantnim cjenama, sutra idem glet jednoga.
nemoj to na Tomu, barem ne na ovoga, kupi sebi pa na njega kalavidaj šta ti volja a ovaj neka bude original
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Imam na 565 alternator od golfa1, mislim da je 55A, sad kod generalne sam stavil novi klinasti remen, nazubljeni i to onaj malo kvalitetniji, no javlja mi se jedan problem.
Trenutnu struju na akumulatoru mjerim 13.9v, s uključenim potrošačima 13.8v akumulator je 135Ah
Na oko sve fino sjeda na sve 3 remenice i fino vozi, ali događa mi se to da kad radim u noći s radnim svjetlima da cvili remen, a napet je baš onak kak mora biti, možda čak i mrvicu jače, uglavnom napet je.
Kaj je tu greška, dal preslab alternator ili nekaj drugo?

Od potrošača radi sljedče: 5 pozicija 5w, 4 radna fara 55w i radio, to je najčešče i onda hoće cvilit remen, pogotovo ako bi još upalio i kratka svijetla.

kaj to igramo neku dječju igru ?
1. kupio si malo kvalitetniji remen koji cvili tj. proklizava -kupio si smeče a ne kvalitetan remen

2 kažeš da straju na akumulatoru mjeriš 13.xx volti ..struja se mejri ampermetrom i obilježava s amperima a ne voltima .

To se jednom autoelektričaru ne bi smjelo događati

vaš velečasni
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Vjerojatno je ostala originalna 9,5.... a na nju "ide" 13 remen - onako odokativno. :icon_rolleyes:

Zato i cvili. Skini remenicu s Iskrinog originalnog alternatora i stavi na Bosch.... sve paše.

Izmjeri napon na direktno klemama akumulatora i izmjeri napon baš na priključcima alternatora. Ako je razlika više od 0.5 volti = loša instalacija.... provjeri žicu koja ide na B+ alternatora
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
kaj to igramo neku dječju igru ?
1. kupio si malo kvalitetniji remen koji cvili tj. proklizava -kupio si smeče a ne kvalitetan remen

2 kažeš da straju na akumulatoru mjeriš 13.xx volti ..struja se mejri ampermetrom i obilježava s amperima a ne voltima .

To se jednom autoelektričaru ne bi smjelo događati

vaš velečasni
Kupil sam u autodjelovima klinasti remen proizvođača "GATES", dobar i poznat remen, nije smeče tipa gufero koji mi izdrži max 3 mj na traktoru. Zato sam napisal malo kvalitetniji remen, gufero košta oko 15 kn, a ovaj 50 i nekaj....

E da sam ja školovani autoelektričar...Puknuti, mislil sam na napon, a napisal sam struja...zabuna, no idealno za podbosti :)

šta je s remenicom na alternatoru? širina, dubina?

Kaj se tiće remenice, odmah je skinjena remenica z starog original alternatora i stavljena na ovaj bosch, neznam kakov bi bedak trebal biti kad bi na remenicu 9,5 išel stavljat remen 13mm.

@motohod, verujm da si videl i takve slučajeve, no kod mene se to nemre desiti :)

Mjeren je napon i na klemama i na alternatoru, razlika je 0.1 volt, držim da je to neznatno.

Možda jedan problem koji mi sad pada na pamet.
Prilikom zamjene remenice je s iskrinog alternatora prebačena i jedna podloška pod remenicom sve skupa na bosch, ma možda za jedno 2 mm vozi remen ukoso na alternatoru o odnosu na radilicu i vodenu pumpu.
Ako bi to bil problem zakaj cvili, zutra ju odmah skinem mamicu joj i podloški! A to me majstor zahebo, mislil je da bude vozilo na koso bez te podloške, pa se ispostavilo obrnuto, a nije mu se dalo više rastavljati.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ispričavam se šanana , ja sam negdje pročitao da si ti autoelektričar a takve grešeke se ne bi smjele događati mladim trezvenim električarima .

da li si zategnutost remena kontroliraoovakvim alatom?


vaš velečsni
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Šanana tvoji potrošači vuku od 28 do 30 Ampera previše za klinasti remen bez obzira koliko bil zategnjen (može samo utamati ležaje na vodenoj pumpi ) za tu snagu treba ili dva remena ili mikro remen na jednom kombaju bil isti slučaj puno potrošača riješeno sa dva alternatora a prije toga se svakak kemijalo čak i vrstan autoelektričar odustal od te muke dok u moju ludaru ni je došla ideja o dva alternatora .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nema potrebe kupovat alat,dovoljna je ravna ALU ili metalna stanga.
Ili prstima kad se optimalno nategne trebao bi ga moć pomaknut do 1cm.
Sanana
Cvili ti jer ti jedna od remenica u banani ili ti potrošena pa remen ne nasjeda kako treba.
I remenice imaju svoj vijek trajanja.
Ne bi smjelo cvilit sa najjeftinijim novim remenom ako je optimalno nategnut i ako su ležajevi OK.
Remen se nakon nekog vremena kad se stavi novi treba prekontrolirati jer se malo istegne pa može bit prelabav,pa ako je još i remenica losa,cvili.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Oficir izračunaj površinu nalijeganja remena max otpor proklizavanja snagu 30A na 14V i onda reci može li remen klinasti 13 to izdržati :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Naravno veliki je otpor i svaki takav remen može proklizit,u ovom slučaju bi bilo dobro imat duple remenice.
Al sam htio skrenut pažnju na starost i stanje samih remenica i nategnutost remena.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Šanana tvoji potrošači vuku od 28 do 30 Ampera previše za klinasti remen bez obzira koliko bil zategnjen (može samo utamati ležaje na vodenoj pumpi ) za tu snagu treba ili dva remena ili mikro remen na jednom kombaju bil isti slučaj puno potrošača riješeno sa dva alternatora a prije toga se svakak kemijalo čak i vrstan autoelektričar odustal od te muke dok u moju ludaru ni je došla ideja o dva alternatora .
Gdje si uzeo tolike ampere ..koliko troši radio ?
Jedino ako je akumulator jebeno loš .

vaš velečasni
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Poz sv 5 sijalica 5w kratko sv 2 sijalice 45w radna sv 4 sijalice 55 w kontolke 3 sij 3w jednako oko 344w na 12V napona više od 28 A + otpor vodića = 30A . Radio sam zaboravil :icon_idea::icon_idea::icon_idea:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
Remenice se mogu i malo nabrusiti ako su glatke da bi remen bolje fatal
 

Najnoviji postovi

Na vrh